Ako vyžiť z 900 eur mesačne?

radkanika
20. jún 2017

Ahojte, rada by som sa poradila. Ako vyžiť z 900€ mesačne sama s dvoma deťmi? Viem, že niekto má asi aj menej, ale my sme mali doteraz rozpočet cez 2000 €, a zrazu rozvod, ostane mi 600€ výplata a 300€ výživné. Čiže spolu 900€. Z toho 190€ byt (energie), zvyšné pravidelne výdavky sú cca 200€, plus nafta cca 150€ mesacne. Zvyšok co mi ostane, je akurát tak strava a bežné výdavky pre deti... Rozhodne nie štandard, na aký boli zvyknuté... Kino, dovolenky, darčeky, oblečenie...nestazujem si, len mam strach a rada by som prijala možno názory, rady, ako to zvládate iní, kde ako co najviac ušetríte. Lebo tých 200€ výdavky sú naozaj tie nutné ako poistky pre deti, škôlka, mobil... A naftu tiež neviem skresat, bez auta by som nestíhala deti rozviesť ráno a vyzdvihnúť po práci...poraďte...dakujem

simca06022011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sarahh09
1. máj 2022

@radkanika asi treba na nákup bez detí ak sa dá.
Budeš sa čudovať, ale to bude asi najmenej čo im bude chýbať.

santiago_segura
23. dec 2022

Je to síce stará téma ale zobrazilo mi ju google keď som hľadal niečo o radách ako vyžiť… Tak mi nedali nereagovať na časť príspevku kde píše “rozniesť deti” … my ako deti sme chodili do školy pešo! Neskôr na bicykloch. Aj napriek tomu že naši mali auto. Tak reči typu naftu neviem obmedziť je blud. Ostatné súhlasím lebo som chcel povedať že 900€ príjem nemám ani ja, ale je rozdiel z 900 živiť troch alebo zo 600 byť bezdetný. Takže v pomere som na tom lepšie i keď mám príjem o tretinu menší ako autorka diskusie.

Ja čo som hľadal články tak nič svetaborné som nenašiel. Všetko píšu veci ktoré viem aj ja a čo je aj logické. Takže ani nemusíte googliť. Ja vám sem zhrniem čo píšu na XY stránkach:

S nájomným a energiami nič nespravíte (to je logické) tak odporúčajú šetriť na doprave, strave, zábave. Čo je logické. Toto fórum je pre rodiny takže rady šité na mieru jednotlivca nemusia byť presné ale ja nemám auto a vôbec mi nechýba. Rodiny sa môžu odvolávať na rozvážanie detí do školy a na krúžky ale ako vravím aj ja som bol dieťa a chodil som na krúžky aj do školy pešo/bicyklom. Na zájazdy sme nechodili. Bez toho sa dá žiť. Mám susedov aj dve rodiny ktoré nikdy nikam nechodia a žijú. Bez toho sa dá byť. Je to len ilúzia že nie. Ďalej píšu že netreba platiť za káblovú televíziu či satelit. 100 programov ajtak neviete pozerať. Ja mám telku cez anténu zadarmo a vždy mám čo pozerať. Ďalej internet a paušály. Ak niekto využíva tieto veci k práci OK ale ak nie tak bez sociálnych sietí, pozerania youtubu, tiktoku, prispievania na fóra sa dá žiť! Ja mám tlačidlový telefón na kredit a stačí. Zavolať do práce že ste chorý sa dá aj z neho. To že musíte byť neustále online na whatsapp, messenger je zase len ilúzia. Dá sa bez toho žiť. Ak potrebujete niečo dohodnúť stači volanie či SMS. Ďalej že elektronicky platiť mať banku v mobile atď… Raz som si nastavil trvalé príkazy na veci čo treba platiť a ďalej sa nemusím starať. Príde výplata, trvalé príkazy odídu, ostatné vyberiem a vybavené. Ďalej nemusím s bankou robiť nič. Mám hotovosť s tou viem platit všade. Treba žiť jednoducho. Aj to že mobily pre deti je ilúzia. Načo? My sme mobily nemali ako deti a žili sme. To je všetko ilúzia že musíte ich kontrolovať neustále a volat im. My sme to nemali a existovali sme. Takže žiadne paušály, routre, wifiny doma nepotrebujete (pokial sa tým neživíte). Na internet sa dostanete aj u známych alebo wifi niekde na ulici zadarmo ak už velmi potrebujete. Ďalej píšu že oblečenie. Zase len ilúzia že musíte nat to aj tamto. Treba chodit v jedných teplákoch kým sa neroztrhajú a vybavené. Môže my byť jedno čo si myslia ostatní oni ma neživia. To že jako budem vypadať v starých topánkach atď. je zase len ilúzia. Nikoho to nezaujíma čo vy máte na sebe. Druhí vás neživia. Aj keby pozerali s čo? Ďalej píšu šetrite jedlom. To už je na každom lebo globálne sa to nedá určiť. Každý lúbi niečo iné.

elisabethka
23. dec 2022

@radkanika neda sa najst trochu lepsie platena praca? Aspon o 100-150€. Lebo 600€ v dnesnej dobe mi nepride uplne ok, aj ked viem sa zaraba aj menej. Potom druha vec je ze mamicky, ktore tolko zarobia a su same na deti si asi nedovolia kazdy mesiac dat na nechty 20€ pripadne 50 na kaderničku. Ja si myslim, že to len o navykoch. Vybudovat si nove navyky a zvyknut si na iny standat chce cas. Čo sa tyka nakupovania zo zaciatku by som skusila ist aj bez deti na nakup, ked budu v skole alebo u otca a zamedzis hadzaniu blbosti do kosika. 😉

sasa1983
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
baskustek
23. dec 2022

To naozaj nie si na tom tak zle. Ak už ani neplatíš hypo a byt je tvoj, bežné výdavky z tejto sumy v pohode utiahneš aj ti zostane rezerva. Ak aj otec spolupracuje na výchove, platí pravidelne výživné, berie si ich na víkendy, tak to dáš. Sú na tom rodiny aj oveľa horšie, toto si ešte v takom priemere.

nickpick
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saxana000
23. dec 2022

Nechty ostrihat zapilovat a nalakovat zvladnes aj doma.kadernicku tiez nepotrebujes ak si sediva zafarbi sa doma a hned mas o 100ku v rozpocte viac..vynechat avivaze vonne perlicky a podobne hovadiny co zaslizuju pracku.pretriedit kozmetiku na zaklad.deti viac brat von a menej do nakupakov.vysvetlit im co sa deje naucit ich financnej gramotnosti a sem tam im vediet povedat aj nie.co budu velmi chciet dostanu trebars na sviatok a vianoce a budu aj vdacnejsie aj skromnejsie.

gertrudaosem
24. dec 2022

@radkanika treba prestať chodiť autom bože však sa zamysli čo najviac žere
Treba si sadnúť a zapnúť svoj mozog a nie čakať všetko čo nám padne hotové do úst... To už fakt každého boli myslieť???

santiago_segura
24. dec 2022

Tak tak. Najprv googlim potom komentujem… Stačí zadať výraz “ako vyžiť z 900€” a tolko článkov vyhodí že nebudete mať čas ani diskutovať. Modrý koník je dobrý kamarát s googlom lebo čokolvek hladám, vždy mi nájde aj nejakú vašu diskusiu. Inák by som tu nebol. Niesom mamička ba ani žena ale máte tu kopec tém všeho druhu…

janush
18. apr 2023

zrušiť deťom poistky, ušetriť na strave, ja už tiež začínam variť strukovinové jedla a lacnejšie varianty... veľa sa dá takto ušetriť...