Ako zvládnuť domácnosť, úver a ďalšie dieťa?

henika26
12. jún 2011

ahojte maminy,skuste sa somnou podelit o vase skusenosti..mam 3 rocnu dcerku a žijem s rodicmi.mam priatela,ale stym zatial nebyvam lebo on ma byt daleko od nas.teraz sme zacali realizovat predaj jeho bytu a zaroven chceme kupit nieco tu v BA.strasne sa tesim na svoju domacnost aj nato ze malicka bude mat svoju izbicku a taak 🙂 neviem si predstavit,ze ako sa to da zvladnut?povedzme,ze moj drahy zaraba 700 euro mesacne.ztoho ked dame 250 euro na najom,300 euro na hypoteku,ostane nam 150 euro na stravu.co je malo.takze musim ist samozrejme pracovat aj ja aby sme vyzili-ved varit prat,obliekat sa treba.takze otazkou je-ako sa da zvladnut byt na materskej so 212€ a´ko sa da vyzit ked mate uver?

ela2710
12. jún 2011

@henika26 ahojky, my uver nemame, ale vzhladom na ceny u nas platime vysoky najom, nemame este vlastny byt a najmy su u nas totalne predrazene, na druhe babatko sa rozhodne necitim ani po psychickej ani po financnej stranke. Nechcem sa vam do toho motat, ale mate naozaj velmi malo penazi na zabezpecenie dvoch deti...ja by som na vasom mieste ostala pri jednom, totiz cim je dietatko vacsie, tym vacsie naklady budu, dieta pojde do skolky, do skoly, bude chodit na kruzky, atd. a si si ista, ze toto vsetko budete zvladat platit dvom detom? ja by som neriskovala, mate hypoteku, budujete si domacnost, pockajte este, ´ aby ste neboli v takej situacii, ze nebude na splatku a vy skoncite bez strechy nad hlavou, neviem kolko mas rokov,ale na foto vyzeras dost mlado 🙂 takze podla mna este pockat

henika26
autor
12. jún 2011

@ela2710 mam 25 rokov,moj priatel ma 35.dakujem za nazor a asi mas pravdu.lebo ked sa tak zamyslim nad mojimi kamoskami co su len tu na sidlisku vsetky maju po dve deti a nemaju co do ust pomaly..ale hlavne,ze dieta ma surodenca.tym sa ohrnaju.ale to,ze su zadlzeny a ich deti chodia ako otrhanci to je jedno :( oki myslim,ze mas pravdu.iked nakoniec sa urcite rozhodnem sama ale necham si dohovorit a poradit 🙂

ela2710
12. jún 2011

@henika26 my zijeme tiez od vyplaty k vyplate, ale maly ma vsetko, no moja suseda zije len zo svojej materskej, jej muz dava celu svoju vyplatu na byt a pozicky, a kolkokrat si uz bola od nas pytat pampersky, co uz na ne nemala - ma dve deti a hned po sebe...ano, je peke ked ma dieta surodencov, lenze iba vtedy ak je o kazde maximalne postarane. Neviem si predstavit, ze by som svoje deti obliekala do otrhanych, spinavych veci 😒 ja chcem mat tiez este dieta ale najblizsich 5-6 rokov nie, ja mam dve sestry, jedna je odo mna o 3,5 roka mladsia a druha je odo mna mladsia o 13,5 roka 🙂 a aj ked je to velky vekovy rozdiel, nikdy som nemala problem sa s nou zahrat, vziat na kupalisko, do zoo, ci ju rodicom postrazit. Mne osobne sa vacsi vekovy rozdiel paci, starsie dieta ti uz pomoze.... a surodenci sa medzi sebou nebiju 😀 ja s tou starsou zo sestier sme si robili v detstve zle, kolkokrat sme sa pobili 😀 ale k tej najmladsej by som si nedovolila 🙂 u nas je financne narocne mat jedno dieta, nieto este dve ci tri, takze my este veru pockame 🙂 a nechcem urazit nikoho, kto ma deticky dve, ale ja osobne by som sa nezvladala naplno venova dvom detom, takto mam cely svoj volny cas na Tomaska, a nechcela by som ho ukracovat kvoli dalsiemu babu...

sasiki
12. jún 2011

Ahoj, môj muž tiež nezarába veľa a máme hypotéku a dve deti. Zvládnuť sa to určite dá, no ja by som riešila ďalšie dieťa až keď budete bývať samy. A inak medzi nami, moje dve deti nechodia špinavé ani otrhané a majú všetko, čo potrebujú. 🙂

ivett1
12. jún 2011

ahoj...tak ja som si počkala 😉...(nechtiac, vďaka zdravotným problémom, "trošku" dlhšie ako som plánovala) a mám dve detičky ...finančné záležitosti už viac menej neriešime...ja by som určite počkala s tehotenstvom, si zdravá, mladučká...nemáš sa kam ponáhľať...🙂 a vekový rozdiel medzi súrodencami netreba riešiť, ak ich budete vychovávať a viesť k tomu, aby sa ľúbili, tak žiadne starosti nebudú🙂....a keď budeš mať bábätko v neskoršom veku a budete vo svojom ako rodinka, tak si to možno aj viac "vychutnáš"...veľa šťastia 😉

henika26
autor
12. jún 2011

@sasiki tak to mate super 🙂

henika26
autor
12. jún 2011

@ivett1 to mas pravdu dakujeem holky 🙂

sisaha
13. jún 2011

@henika26 ja si myslim, ze sa nemas kam ponahlat, mozes nastupit do prace a vyskusate si ako to financne zvladate, kde treba ubrat a kde povolit. co si pisala, ze za najom 250 eur - mne sa zda ta suma vysoka, co si do nej zahrnula? (zalezi totiz v akej lokalite a kolko izbovy byt budete mat - najom sa pohybuje cca od 100-180 eur, plus cca 26 eur elektrina, cca 10 SIPO, 16 internet). Ale samozrejme moze to byt aj viac. Ja mam 11 rocny rozdiel. financie takmer vyriesene, byt zariadeny.. Mne to takto vyhovuje. Ak by si pocitovala, ze druhe dieta financne bez problemov zvladnete, chodte do toho. Pripadne od 1,5 roka das dieta do jasiel a pojdes pracovat. Ale to je na rozhodnuti vas dvoch. 😉

henika26
autor
13. jún 2011

@sisaha no chceme kupovat V ba-vo vrakuni bud 3 alebo 4 izbovy.este uvidime 🙂 250 moja mamina povedala ze tych 200 minimalne plus elektrina a net a ete neviem co.ona ma trojizbak.no uvidime.ale veru najprv nastupim do prace a potom sa po case uvidi.ja som vzdy chcela co najmensi rozdiel medzi detmi-rok,dva,max tri..ale tak clovek mieni pan Boh meni 😉

sisaha
13. jún 2011

@henika26 prave preto, ze byty su rozne, jednym z kriterii pri hladani noveho bytu su aj mesacne naklady. Rozhodujte sa aj podla toho. My sme styria a najom je 150 e, elektrina 26, net 16.

henika26
autor
13. jún 2011

a odkial ste ak mozem vediet?vidim ze BA ale presnejsie

katecameron
13. jún 2011

ako musím sa vyjadrit lebo aj ked clovek nema peniazky nazvys aj my sme ten prípad mame tri deticky ale ani jedno nechodí spinave a otrhane to co potrebuju maju ale naviac nic zatial toho vela nepotrebuju vy ste baby este mlade
@henika26 ty mas iba 25rokov kludne mas cas na druhe babatko aj povbedzme ked budes mat 32 situacia moze byt lepsia a potom moze príst surodenec ja som taolko casu nemala tak sme si deticky spravili dost rychlo po sebe co terz vidím ze zabijacke aj ked ich milujem nadovsetko no velakreat nevladzem ani zit mat surodenca len koli tomu aby dieta nebolo jedinacik je blud trba sa trosku pozerat aj na to aby to dieta netrpelo biedou to jest aby nechodilo o hlade ale jedinacikov neuznavam moj nazor je ze surodenec je potrebny n kludne s vacsímj vekovym rozdielom 😉

henika26
autor
13. jún 2011

@katecameron dakujem za nazor a nieco nanom urcite je 🙂 ani ja si neviem predstavit,ze by som nemala sestru :/

katecameron
13. jún 2011

@henika26 ja ked vidím ako moja dcera miluje svojehoi najmensieho bratrika nedala by som to za nic vobec nelutujem ze sme mali aj tretie babatko chceli sme ale neskor no pritrafil sa skor 😀 neverím ze by ho vymenila za viac penazí ktore by sme zrejme mali proste v detoch jhe buducnost prachy niesu vsetko aj ked su potrebneeee

henika26
autor
13. jún 2011

samozrejme peniazky niesu vsetko ale myslim nato,aby dietatka mali aj co do ust.a aby im nic nechybalo.teraz zvazujeme kupu bytu a ja som sa rozhodla kupit nie troj ale stvorizbak,nieje o vela drahsi ale keby sme mali viacej deti.. 🙂

nelinka2009
13. jún 2011

no neda mi a vyjadrim sa... ja mam tiez 25 rokov... tiez splacame hypo... najom s lelktrinou pri 3 izbaku v Petrzke je 250 eur... nemame sa zxle nestazujem si... ale na druhe babo si chcem urcite pockat az pojde mala do skoly... preto lebo si myslim, ze mat viac malych deti znamena, ze sa ani jednemu rodicia neveuju poriadne... manzel mal 2 surodencov teda boli 3 traja hned po sebe a ocovidne to svokra nezvladla... potom az po 14 rokoch mali stvrte a to by ste mali vidiet ten rozdiel vo vychove a v pristupe aj ked manzel to nikdy nepriazna, ze ich najmladsia sestericka je rozmanavana ako by bola jedinocik....

indiankaindi
13. jún 2011

@henika26 Ja mám 27 rokov a dcérka má 2,5. Máme svoj byt, platíme hypotéku, študentské pôžičky, nájomné a klasicky všetky poplatky, lízing na auto a zatiaľ to zvládame. Ale pracujeme obaja. Ja z domu tak, aby som cez deň mohla byť s dcérkou a večer, keď zaspí pracujem za počítačom, koľko vládzem. Je to ťažšie, ale dá sa to zvládnuť. NA druhé dieťa si však netrúfam. Ani finančne, ani výchovou. Neviem si predstaviť, že teraz by nám sem do tohto nášho zabehnutého kolotoča vpadlo ďalšie drobčiatko. Dcére sa chcem venovať naplno, do kedy to bude potrebovať. Je dosť aktívna, čiže potrebuje takmer neustále zamestnať. A druhého drobca by som musela tým pádom zanedbávať. Alebo naopak a niekde by sa to určite prejavilo. Takže druhé dieťatko ok, ale až neskôr, keď to bude po každej stránke lepšie. Nechcem sa do toho hrnúť za každú cenu a hneď. A v tvojom prípade by som počkala, ako vám to pôjde v spoločnej domácnosti, ako to utiahnete, ako sa zabehnete. Užto bude pre vás niečo nové, na čo si budete zvykať. Keby do toho príde ešte ďalšie dieťa, nemuselo by to dopadnúť dobre. 😖

henika26
autor
13. jún 2011

@indiankaindi my sme uz ale spolu zili a bolo to super.ale v dvojizbaku 😒 a moja malinka je taka,ze nepotrebuje extra vela pozornosti,teda jasne venujem sa jej vela..vela si citame a hrame sa ale dokaze sa aj sama niekedy aj dve hodinky zahrat.myslim,ze by som zvladla-teda urcite by som zvladla vychovu druheho drobca.len financne neviem.,nó pockam este kym sa usadime a zabehneme a uvidime ako to bude.dakujem

indiankaindi
13. jún 2011

@henika26 Držím palce, aby ste boli všetci spokojní a aby vám to vyšlo ako si budete priať 🙂

henika26
autor
13. jún 2011

@indiankaindi dakujemee 🙂

aliza
14. jún 2011

ja mam tiez vacsi vekovy rozdiel, 5,5 roka, tiez som chcela druhe aj skor, ale situacia nedovolovala...ale co som chcela povedat, tiez som si myslela, ze bude lepsie, ak dcera bude starsia a bude uz chodit do skoly, tiez je z tych aktivnejsich deti, ktorym sa treba stale venovat a teda mozem povedat, ze ked sa maly narodil, bolo s nou strasne vela roboty, viac, ako s malym a to preto, ze si zvykla, ze vyse 5 rokov mala vsetku pozornost a lasku a tazko niesla, ze sa vsetko toci okolo maleho. Samozrejme, ze sme sa venovali aj jej, kvoli tomu zila s nami moja mama, aby sa to rozlozilo a mohla som s nou byt aj sama, ale aj tak to nepomohlo, bolo to s nou fakt desne. Takze netreba sa az tak spoliehat, ze vacsi rozdiel bude znamnenat pokoj v rodine 😎.

lindulak
15. aug 2011

baby a čo robíte s detským vecami - takými väčšími ako kočík, autosedačka a detským oblečením? teda či si to odkladáte, že keď budete mať druhé dieťa, aj keby to malo byť o pár rokov alebo sa toho zbavíte? lebo teda my zatiaľ druhé nemáme, ale aj dúfam, že mať budeme. lenže teraz ešte mm nechce. ale neviem, čo s tými vecami. už som z nich veľa predala, ale aj tak je toho dosť a sa to kopí a kopí. ale zase ľúto je mi to predávať po pár euro. a potom budem musieť kupovať...

nelinka2009
11. jan 2012

no ved prave... ja tiez predavam ale len malinkato... ostatne skladujem u svokri... aspon dovtedy kym si to vsimne....