Budem mať nárok na dom, keď nie sme manželia?

nona31
25. feb 2018

Poradte prosim.... Partner si chce zobrat hypoteku na dom a ja mam rucit bytom co mam spolocny s mamou lebo bez toho nám žiadna banka nechce dat dostatok penazi ako to je aby som mala aj ja narok na ten dom ked niesme manželia? 😉 Mame spolu 2 deti....

aduliak
25. feb 2018

Nie...jedine,ze by si bola na kupnej zmluve a v katastri.preco nemoze rucit tym domom?

jantato
25. feb 2018

neda sa rucit domom tym co kupuje?

misinka0611
25. feb 2018

Musí ta zapísať ako spoluvlastníka domu.

dankagirl
25. feb 2018

Nerušila by som v žiadnom prípade ...buď to partner pochopí alebo má smolu ...ten byt je vašou istotou a pokial viem ..Da sa ručiť nehnuteľnosťou ktorú chcete kúpiť ...ani vlastnému by som nerucila a v živote by som to od rodičov nechcela ..

bimbambim
25. feb 2018

možno budem svina ale priatel nepriatel nerucila by som s bytom kde je este aj mama.Bud nech si ta vezme alebo ruci sam alebo tym domom .

dankagirl
25. feb 2018

@bimbambim presne , @nona32 dnes je hnusná doba moji rodičia ručili segre a tá prestala platiť a na staré kolena majú len starosť a to ti môžem napísať milión prípadnou z môjho okolia a atd

zuzipolo
25. feb 2018

Súhlasím s komentármi vyššie,rozhodne si to dajte tak,že budete obaja majitelia..my sme s s priateľom teraz nedávno brali hypotéku a obaja sme majitelia na zmluve aj v katastri..nikdy nevieš čo sa stane..keď ju zoberiete spolu a budete ručiť tou nehnuteľnosťou tak vám podľa mňa banka dá vyššiu hypotéku ako keby si to zoberie len jeden z vás..nerozumiem tomu prečo si neberiete spolu tú hypotéku a chce ju len on

nona31
autor
25. feb 2018

@zuzipolo lebo ja som na materskej...

dankagirl
25. feb 2018

@nona31 aj ja som bola na materskej keď sme brali hypo s manželom a bola som zahrnutá do úveru a som aj spoludlžníka aj pol nehnuteľnosti je moja ...banka berie aj to do úvahy ako príjem ...len mi sme manželia ale ani vy by ste nemali mat problém

zuzipolo
25. feb 2018

Na tom nezáleží,aj tak by ste to mali brať spolu,náhodou sa niečo stane a ty dopaneš zle..ale známa si brala s mužom hypotéku a tiež bola na materskej...len teraz som si neni istá či si brali hypotéku spolu alebo len je aj ona vedená ako spolumajiteľka na papieroch,to už by som klamala 😃 len rozhodne to nedávaj napísať len na neho,taká je moja rada 😉

nona31
autor
25. feb 2018

Praveze to chcem aby som mala narok aj ja na ten dom len vtedy založim byt ako tu pisete nikdy neviem ako dopadneme rucit domom budeme ale nestaci lebo potrebujeme naše pozicky vyplatit co mame a na rekonstrukciu domu banka nam da len na kupi domu to preto musime na 3 roky rucit bytom a potom prefinancujeme hypoteku..

janynkaaa
25. feb 2018

@nona31 ja som bola na neplatenej rodicovskej a som zapisana v hypo a pol domu je moja .Urcite by dom nerucila bytom kde byva mama.....tolko pripadov uz bolo a neriskovala by som ze mama skonci na ulici

zuzipolo
25. feb 2018

@nona31 poviem ti jedine čo by som urobila ja na tvojom mieste...asi by som skúsila nájsť dom čo vám výjde bez ručenia inej nehnuteľnosti, resp. by som zistila koľko maximálne vám dajú hypotéku bez toho aby si tam musela dávať ten byt a podľa toho by som skúsila nájsť nehnuteľnosť..ja by som byt nedávala do ručenia,nikdy nevieš čo sa stane..to je môj názor,ale ty sa rozhodni sama,je to nakoniec aj tak na tebe 😃

sissy27
25. feb 2018

@nona31 neexistuje aby som išla ručiť čo len na spotrebák 1000€ a nie bytom na hypotéku a ešte keď v ňom býva aj mama. A partnerovi, ktorý mi spravil dve deti len tak nadivoko už vôbec nie.
Hľadajte inú nehnuteľnosť, kľudne aj byt, prečo rovno dom, keď na to očividne nemáte? Alebo počkajte, kým sa vrátiš do práce a potom riešte hypo s dvoma príjmami.

fokuska
25. feb 2018

Autorka pise este o dalsich pozickach, z toho mi vychadza ze ak budu ziadat spolu, tak budu mat este horsiu bonitu, preto to chce vziat sam.

Banka da na dom zalozne pravo a akekolvek dalsie nakladanie s majetkom bude musiet schvalit. Preto bud ziadajte spolu a maj 50%ny podiel (cim asi riskujete ze hypoteku vobec nedostanete) alebo si najdite nehnutelnost ktoru si mozete dovolit.

Dalsia vec - kto je vlastnikom bytu? Mama alebo ty alebo obe?

sasa1310
25. feb 2018

@nona31 na dom nárok nebudeš mať, hoc sa založí tvoj byt a bude sa splácať. Jedine, že ťa priateľ zapíše do LV aj na dom.
Ja by som to v živote neurobila, keby nezapísal, aj keď máš s ním 2 deti. Nech si založí svoj dom, chytrák

sasa1310
25. feb 2018

@nona31 a so založením musí samozrejme súhlasiť aj mama. A on ťa chce zapísať na ten dom ako spoluvlastníčka? Lebo toto by si nemusela riešiť, keby si ťa vzal.

sasa1310
25. feb 2018

@nona31 a ešte treba podotknúť, že keď bude zakladať cudziu nehnuteľnosť (a nie svoju), tak aj úrok bude vyšší.

jana_eyre
25. feb 2018

my sme kedysi tak urobili vtedy este s priatelom (ja viem, ze teraz sa kopa zien chyti za hlavu, ale svojho. muza dobre poznam, ako aj seba a celu moju rodinu) ze ked sme isli stavat dom zalozili sme cast sestrinho domu (u nej sme aj pocas sstavania byvali, pretoze sme predali nas byt) a svokrovcov byt..

bolo to len na rok, bola o tom zmluva u notara, ktora bola vystavena pravnikom.. figurovali sme tam. samozrejme obaja..

ked uz bol dom v stave aby to banka akceptovala, preniesli sme hypoteku z oboch nehnutelnosti na tu nasu, kde sme boli OBAJA polovicni vlastnici..

hypoteka je napisana na muza od zaciatku, ja som ako spoludlznik..

vzali sme sa tri roky po tom ako sme sa stahovali do domu.. (medzi tym sme taku istu sluzbu vratili sestre, isli stavat vacsi dom, hypoteku preniesli na nas dom aby mohli ten ich stary v pohode predat a dostavat dom novy - svagor je stavbar, takze vsetky domy staval on spolu s mojim bratom, mojim muzom. a dalsimi zamestnancami.. kym. stavali byvali u nas aj s detmi..)

nikomu neradim aby urobil to iste co my, len pisem svoju skusenost, ano mam stastie na muza a ja dufam, ze kazdy sudny clovek. toho svojho pozna tak aby sa na neho naozaj mohol spolahnut ako ja na toho mojho..

vsetky vydavky spojene s prepisom, zapisom sme hradili samozrejme my, tak ako aj poistenia nrhnutelnosti kym sme na tom mali tarchu..

sasa1310
25. feb 2018

@jana_eyre no ale tu niet o čom, v LV ste boli obaja od začiatku

jana_eyre
25. feb 2018

@sasa1310 no jasne, preto to aj pisem, ze to bola podobna situacia - treba mat vsetko nejako podchytene.. len tie dovysvetlenia pisem skor preto, ze som to tu uz raz pisala a teda bola. som oznacena za naivnu, ze som. isla do takeho rizika..

sasa1310
25. feb 2018

@jana_eyre to je iný prípad. Tipujem, že ju tam zapísať nechce, keď sa ani nevzali. Možno sa mýlim. Ale keby nenapísal a ona to spraví, tak stačí jedna hádka, ju pošle kade ľahšie z domu a on prestane platiť a nikto nič nezmôže. Ona bude doma vo svojom byte s mamou s dvoma deťmi + hypotéka na krku. A on vysmiaty v dome, ktorý ani splácať nemusí. A mohol by ho kľudne aj predať, prachy z predaja si užívať, a ani ona ani jej deti nebudú mať z toho nič.
Takže ja osobne by som do toho nešla, ani keby som mala doma princa na bielom koni.

wewika1
25. feb 2018

@nona31 ake katastrofalne scenare sa tu vyvijaju😏jednoducho v kupnej zmluve budete figurovat obaja. V ziadosti o hypo on ako ziadatel a ty ako spolurucitel (banke je uplne jedno, ci si na materskej kedze ziadatel je partner). Tym padom si obaja v pripade rozchodu narokujete na dom, ale aj obaja mate zavazok voci banke. Vybavene😉

sasa1310
25. feb 2018

@wewika1 len s tým musí on súhlasiť 🙂

wewika1
25. feb 2018

@sasa1310 zadavatelka neuviedla, ci on s tym suhlasi alebo nie, to uz su cisto konspiracne teorie, co sa tu rozbehli😉ked nebude suhlasit, nezalozi byt, to je asi logicke. Zadavatelka sa pyta akym sposobom bude mat narok aj ona na dom a nie ako s nou on moze vybabrat😄

wewika1
25. feb 2018

@sasa1310 a to ci zakladas svoju alebo cudziu nehnutelnost je uplne jedno. Ziaden urok tam vyssi nie je😉

sasa1310
25. feb 2018

@wewika1 no neuviedla. Už len z toho princípu, že tu píše a pýta sa mi je jasné, že asi on nechce. Keby chcel, tak to navrhne spolu s tým, že založia jej dom, nemyslíš? To by bolo prvé, čo by ho malo napadnúť.
A áno, je rozdiel v úroku, či zakladáš cudziu nehnuteľnosť alebo svoju. Dokonca je rozdiel aj či vlastníš niekoľko nehnuteľností alebo len jednu, ktorú zakladáš. Aj tam je rozdiel v úroku. Toto všetko sa berie ako benefit klienta

jana_eyre
25. feb 2018

@sasa1310 v com je to iny pripad? tiez sme neboli vtrdy vzati - hypoteku sme si brali v roku 2008, nejaky LV sme. mali az v roku 2009, stahovali sme sa v 2010 a brali sme sa v 2013.., keby som vtedy napisala na mk tiez by mi kopa zien napisala, ze ani za nic by do toho nesla, co chapem lebo nas nepoznaju..

ako som uz pisala, ten nas pripad bol podobny, pretoze sme najprv zakladali dve cudzie nehnutelnosti ALE bolo to osetrene zmluvou s podmienkami..

autorka predsa chce radu ako sa to robi v pripade ze nie su vzati a zakladaju cudziu nehnutelnost a to som prezila..

sasa1310
25. feb 2018

@jana_eyre brali ste spolu hypotéku, tým pádom spolu na kúpnej zmluve a spolu potom na LV. On chce tu brať hypotéku sám a tým pádom na kúpnej zmluve tiež asi sám

wewika1
25. feb 2018

@sasa1310 a v ktorej banke je to rozdiel? Nech viem ktorej sa mam vyhnut😂kedze mam hypoteku na seba, kym sme nepostavili dom mala som holu r*t, dom sme zalozili svokrovcom a urok sme mali taky ako keby zakladame vlastny dom😉ty si hypotekarny poradca ked sa tak vyznas?😉
Mozno vcera pri veceri padlo slovo, ze by to mohli spravit aj takto a viac to nerozpitvavali a uz je z toho kauza ako ju chce on oklamat a podobne. Myslim, ze ked ma niekto s niekym 2deti tak si partnera poznas, tiez je svojpravny aby vedel ako sa kedy zachovat. Pytala si radu ako mat narok na dom😉nic viac, nic menej...tebe sa to asi stalo ked tak odusevnene bojujes proti podvodnikom v roli nezodpovednych partnerov co robia deti bez papiera😏