Čo dostane otec po narodení dieťaťa?

22. okt 2022

Ahojte, chcem sa opýtať že po narodení dieťaťa či má otec nejaký nárok na príspevky. Ja budem poberať materskú a neviem čo vsetko sa tam ešte žiada? Hlavne by ma zaujímalo to či otec tiež niečo dostane. Viem že teraz majú nárok na 14 dní plateného voľna po narodení dieťaťa

klarissa25
22. okt 2022

Akože na čo by mal mať nárok ?

mogaa
22. okt 2022

a čo iného by si ešte chcela?otec môže nastúpiť do 6 týždňov na 2 týždne na otcovskú a táto doba sa mu skráti od prípadnej "materskej" ak na ňu nastúpi(do 3rokov dieťaťa)

autor
22. okt 2022

Veď sa len pýtam čo ste hneď jedovaté

cubo2
22. okt 2022

Po novom nárok na dovolenku, ale inak nič a predtým už vôbec nič. Iba robiť, starať sa a snažiť sa nejako vyspať do práce.

Inak čo by si chcela dostať? Nejaké peniaze? Veď robenie detí nie je zárobková činnosť, aby si za to niečo dostávala..

jaskolka
22. okt 2022

Nič, okrem daňového bonusu, ak ste zodobaseni, a tých 14 dni voľna, nemá nárok na ine.
Ešte môže ísť na MD pripadne.

veronikaszabova
22. okt 2022

@jaskolka nemusia byt zosobaseni

autor
22. okt 2022

@cubo2 si normálny? Je to naše vytúžené dieťa tak si odpusť takéto sprosté poznámky

autor
22. okt 2022

@jaskolka
@veronikaszabova ďakujem za odpoveď , presne niečo takéto som mala na mysli ako ten daňový bonus

ailiba
22. okt 2022

Danovy bonus, ale to si moze uplatnit, len ak si nepoberala viac penazi, ako je urcene (ak si poberala este matrsku+tehotenské, tak asi nebude mat narok). Ked uz budes poberat len RP, tak sa do toho zmestis. A detske pridavky mozes ty, alebo on... Zalezi na vas. A tych 14 dni volna.
Myslim, ze je to celkom fajn... Esteze sa blizia volby😅

luliu
22. okt 2022

Štát dáva dosť, nemyslíš? Ocko bude chodiť do práce a potom sa bude tešiť z vytúženého dieťatka. To je jeho odmena 😉

cubo2
22. okt 2022

No prepáč, ale vyznelo to tak.
Hurá, mám dieťa! Čo dostanem? Čo dostane otec?
Nič v zlom. Inak gratulujem a prajem veľa zdravia, koniec koncov, je to to najdôležitejšie.

anonymous87
22. okt 2022

@ailiba prosim ta co zavadzas. Otec ma narok ma DB bez ohladu na poberanie materskej/rodicovskej matky 🤦‍♀️
autorka:Treba do prace priniest RL dietata a odovzdat na mzdovom

luliu
22. okt 2022

@anonymous87 ona asi myslela daňový bonus na manželku 😉

anonymous87
22. okt 2022

@luliu asi 🤷‍♀️ Ale to sa nevola danovy bonus. Ale “uplnatnenie si nezdanitelnej casti na manzela/manzelku” 🙄

luliu
22. okt 2022

@anonymous87 áno, len predpokladám podľa textu😉

anonymous87
22. okt 2022

@luliu no vidis a mne to podla textu vobec nenapadlo 😅😂
Ale uz na buduce budem vediet, ked to niekto pouzije 🤷‍♀️
Len by bolo fajn, keby sa ludia naucili pouzivat pojmy spravne

lilinka88
22. okt 2022

Ty máš materské, otec ak spĺňa podmienky, môže po 1.11. nastúpiť na otcovsku dovolenku - Max 14 dní a Max do 6 týždňov dieťaťa.
Čo sa týka príspevkov - otec dieťaťa ak pracuje, zanesie na mzdové rodný list a môže si uplatňovať daňový bonus. Mimo toho prídavky na dieťa - zväčša sa vyplácajú matke a keď sa dieťa dožije 28 dní, mal by ti byť automaticky vyplatený príspevok po narodení, tzv kočíkovne. Ešte sa môžeš opýtať na obecnom/mestskom úrade v mieste trvalého bydliska, niektoré obce/mesta vyplácajú občanom jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa

euka210
22. okt 2022

Moj dostava pridavky na dieta 😁
Nie, zena rodila, otca dieta ani nemusi mat uvedeneho, takze len matka dostava peniaze.

veronikaszabova
22. okt 2022

@ailiba ty co trepes??? 🤦🤦

matullienka
22. okt 2022

@ailiba daňový bonus na dieťa si môže uplatniť aj keby ona dostávala max materskú, to nan nemá vôbec vplyv.

Otec môže ísť na 2 týždne na otcovsku dovolenku, ak potom nastúpi na materskú tak sa mu skráti o 2 týždne

ailiba
22. okt 2022

@anonymous87 treba doniest papiere o prijme uctovnicke... Ten moj nemal narok predminuly rok, minuly mal. Takto, aby som upresnila...

ailiba
22. okt 2022

@veronikaszabova? Pisem svoju skúsenosť, napis co vies a neurazaj.

anonymous87
22. okt 2022

@ailiba ale to sa netyka danoveho bonusu na dieta. Ale nezdanitelnej casti na manzelku pri rocnom zuctovani. Pleties dve veci

matullienka
22. okt 2022

@ailiba na daňový bonus na dieťa? Tam sa tvoj príjem ani nedokladuje ty motas 2 veci a každá je o niečom inom. Daňový bonus nie je ovplyvnený výškou príjmu druhého partnera 🤦‍♀️

veronikaszabova
22. okt 2022

@ailiba motas piate cez deviate 🤦😂 radsej nerad

stanulienkat
22. okt 2022

Čakám kedy vláda schváli každej mamičke darček po pôrode dieťaťa, minimálne zlatý náramok s retiazkou a náušnicami.😁 a gratuláciu s diplomom

luliu
22. okt 2022

@stanulienkat ale to zas matka, aj pre otca treba

stanulienkat
22. okt 2022

@luliu tak auto by som navrhovala😁

andy_sixx24
22. okt 2022

Akurát tak opicu, keď to dieťa bude zapíjať :D

masinka
22. okt 2022

@stanulienkat my ked sme byvali v Petrzalke, tak som pri vitani obciankov dostala jeden karafiat a dieta pribor 😀