Darí sa vám šetriť z rodičovského príspevku?

28. okt 2022

Mamičky, ktoré ste doma s detičkami - darí sa vám odkladať si niečo z rodičáku? Ja mám jedno dieťa (rok a pol) akokoľvek sa snažím, nedarí sa mi, pritom vždy si dopredu plánujem všetky výdavky a míňam naozaj len tam, kde treba. Hypotéku, energie, stravu z 80% kryje manžel, ja mám mesačne v priemere dva veľké nákupy v drogérii (cca 120-150 eur spolu), okrem toho keď niečo potrebujem zbehnem si dokúpiť u nás v dedine do obchodu, oblečenie pre malú - máme dosť podedeného ale keď niečo treba (bunda, obuv) to platím ja (90% kupujem z bazáru) a ešte si platím poistenie a telefón (spolu 50eur cca). Plus občas jednorázový väčší výdavok napr. poistka na auto. Rada by som si odkladala mesačne aspoň 50-100 eur, ale nedarí sa mi, vždy som len v šoku keď si pozriem výpis.

Tak ma zaujíma, či robím niekde chybu ja, alebo naozaj sa to nedá.

katkatonkova
28. okt 2022

Mužovi príde výplata....z celej výplaty mu nechám 100€... zvyšok si dám na svoj účet....všetko poplatim....a nechám len peniaze na stravu a na oblečenie....príde rodičak.... odložím....

belllinka
29. okt 2022

@katkatonkova to davas muzovi vreckove? On ked chce urobit nakup, natankovat alebo hocico ine, tak si od teba pyta peniaze a dovolenie?

whatever1
29. okt 2022

Kolko si usetri manzel zo svojej vyplaty?

kris_tin257
29. okt 2022

Darilo sa mi šetriť ale iba preto že som mala aj iný pasívny príjem, zo samotného rodicaku by som neusetrila nič 😊

mogaa
29. okt 2022

porovnávaš neporovnávateľné veci....ono odložiť rodičák môžeš aj celý, stačí povedať aby muž neplatil náklady vo výške 80% ale 100%....v normálnej rodine sú financie spoločné - a je jedno či ide o plat alebo rodičák....niekto má ale rodičák len na stravu, iný ako vreckové🙂a ten ďaľší si ho môže dovoliť odložiť celý....každý to má v domácnosti zariadené inak a je sakra rozdiel či muž má plat 800eur alebo 2000eur, rovnako či rodina platí hypotéku alebo nie...každý máme inú životnú úroveň a preto riešiť kto koľko odloží z rodičáku je uplne na hlavu

mamusa123456789
29. okt 2022

Keď chceš šetriť, treba kupovať lacnejšie plienky alebo používať látkové a Vlhcene obrúsky výmen za čistú vodu a zrazu bude kopec peňazí navyše, my sme 120e nemčinali na plienky mesačne ani keď ich používali dvaja, teraz pre malú miniem okolo 30e na plienky a 10 na obrúsky a to používame pampersky, kupujem keď je akcia, však ono to jest nepýta a je mi ľúto vyhadzovať za to kopec peňazí keď sa mi na to aj tak s láskou 💩 😀my máme 2 účty tiež a obaja mame prístup k obom a ja mam Primu a tam nastavene šetrenie na 30e mesačne a z manželovej výplaty sa odloží to co na konci mesiaca zvýši, raz je to 20e inokedy 300 podľa toho aké sú vydavky(poistky za auta, krúžky, kostým na vystúpenie, oprava auta, bundy, topánky pre deti) takže skus si vždy hneď ako ti príde odložiť aspoň 20-30e a so zvyškom hospodár, niekde začať musíš a nikto ešte nikdy na začiatku šetrenia nemal niekoľko tisíc, takže skus pomaly krôčik po krociku a keď sa vrátiš do prace bude sa ti odkladať lepsie

janka1011
29. okt 2022

@mamusa123456789 s tými plienkami a obruskami úplne súhlasím, obrúsky sú uplná zbytočnosť, už keď niekto nevie kde dávať peniaze ok, ale ináč ani ekologické ani na pokožku dobré to neni. Zadok zakaždým umyť pod vodou a netreba ani sudocrem. Obrúsky fakt len na cesty.

jesenzima
29. okt 2022

Z RP ušetrím mesačne cca 200€, ale neplatíme žiadnu pôžičku ...

kate_cs
29. okt 2022

Mám dve malé deti. Šetriť z rodicaku? Čo si, ja som nedokázala z neho vyžiť a tak som sa musela vrátiť do prace, keď mal mladší syn ani nie dva roky.

jaskolka
29. okt 2022

Z rodičaku sa nedá setrit, je to príspevok, nie náhrada platu.
Ale napríklad mne sa tiež vidí zbytočne kupovať plienky, vlhčené, cumle, kaše atď v drogérii. Nikdy som tam nič také nekupovala, lebo sa mi to zdalo drahé. Takú istú službu mi urobili lacné plienky a vlhčené z Kauflandu, kaše som uvarila doma, cumlíky a fľaše tiež tam majú lacnejšie.
Približne to spočítam, na plienky miniem do 30 eur,(jedno balenie 7,eur-na týždeň) jeden balík vlhcenych tam stojí okolo, 0.80 centov, vydrží mi tak 2 týždne (po stolici supnem do sprchy malú), čiže do 2 eur na mesiac. Syn už chodí na nočník.
150 eur v drogérii na mesiac len na bábätko je strašne veľa

ibajaanikiny
29. okt 2022

@janka1011 poslat peniaze z uctu na ucet su “dva kliky v appke”. Ci ich minie clovek z jedneho uctu,ci z dvoch roznych,je uuuuplne jedno,lebo aj tak to vnimaju,ze su to spolocne peniaze,len niektorym proste funguje “mod”,ktory ty nie a nie pochopit. Ja zase neuznavam spolocne ucty,lebo byt disponentom na jednom spolocnom ucte je sice fajn,ale casto to moze byt pri neocakavanych situaciach z pravneho hladiska aj problem.

ibajaanikiny
29. okt 2022

Prehodnot tie nakupy v drogerii. Ja malej kupujem pampers premium care,ale vzdy hladam mesacne balenia v akcii plus ju pomaly ucim na nocnik,cim sa nam spotreba plienok znizila o 50%. Kase-kupim napr vlocky,rozmixujem na muku a robim kase z nich na rozne sposoby,kasu vies urobit v tom veku uz aj z detskej krupice,alebo kvalitny tvarok s ovocim,urobis kvalitnu vyzivovu bombu pre dieta,doma si robim aj detske vyzivy zdrave…moznosti kopec,ako vies usetrit aj na tomto. Vlhcene obsahuju kdeco,ked sa vykaka,ide automaticky pod sprchu umyt ritku,inak utieram latkovou plienkou…

mischelag
29. okt 2022

Ja este vyberam kazdy mesiac z uspor, co som mala bokom pred tehotenstvom. Ked nieco chcem navyse muz mi bez problemov da.

mimikarol
29. okt 2022

Mala som rodičak už dávno. Dcéra má 7 rokov. A všetky peniaze som odkladala a kúpili sme auto, čo mi chýbalo muž doplatil. Ale samozrejme všetko ťahal finančne on. Pri aktuálnych sumach môže byť človek rád keď mu rodičak vystane na čo potrebuje

whatever1
29. okt 2022

Ako manzelia by ste mali mat rovnaku zivotnu uroven. Ak chcete mat obaja peniaze bokom, bolo by fer ak si manzel odlozi alebo minie na svoje zaluby rovnaku ciastku aku ty. Namiesto vypocitavania kolko kto za co a z coho uhradi si radsej urcite fixnu ciastku ktoru si bude kazdy z vas odkladat pre seba.

dominikamacakova
29. okt 2022

Ja si šetrím 50€ mesačne

tosomja
29. okt 2022

Ja nechápem zase, ako môžete mať zvlášť financie, a ty si zo svojho šetriť a on platiť. Odkedy spolu žijeme, všetko je spoločné. Z jeho výplaty platíme byt, šeky, auto, výživné, poistky, mobily. Proste všetky platby povinné. Z rodicaku kúpime čo treba, do mrazničky, ovocie zeleninu, drogériu, čo zvýši, porozdelujem do 4 pokladničiek 😃 deťom a jedna naša. Niekedy po 20€, niekedy po 50€.

katuskamala1
29. okt 2022

My sme financne nie moc ok momentalne, ale mam inkaso, tak jedine tak ze vlastne ani neviem a 30e odložím.
150e v drogerii odpadla som. Som si ista, ze toto je nieco, v com by si teda usporit mohla. Ja napr som vlhcene pouzivala jedine ked sme boli von, doma som pouzivala proste vodu (umývadlo, vaňa, mokra malicka plienka (ktoru som potom mydlom hned umyla), toaletny..). Kase som zredukovala z 2 na max 1 porciu denne, pripadne som si kase robila a nekupovala instatne, alebo som davala na veceru polievky.. Plienky lacnejsie z DM a zbierala som body.

elizita
29. okt 2022

Kupuješ zjavne blbosti. 150€ mesačne na drogériu??? Čo si? Pri tak malom decku som tam kupovala akurát tak plienky. Čo ešte? Toľko gélu na pranie či čo?Prehodnot aj poistku,je nutná?

joannita
29. okt 2022

Autorka, na plienky a utierky na zadok 100 az 120eur? 😮😮😮 To ake kupujes a kolko ich minies? Ja som to teraz tak zhruba zratala a my dame na plienky a vreckovky max 50eur mesacne. A to som dala rezervu este nejaku.....

Co sa tyka spolocneho uctu.... Ja si neviem predstavit spolocny ucet s muzom. Napriklad ja potrebujem slobodu co sa penazi tyka, nepotrebujem aby muz vedel co a kde som minula, pride mi to az taky zasah do sukromia trosku, do mojho osobneho priestoru. A ty pises ze mas pristup k jeho uctu.... Ja nemam pristup k muzovmu uctu a ani nevidim dovod. Viem zhruba kolko zaraba (zhruba preto, ze je to kazdy mesiac inak), ale nemam potrebu vediet o jeho pohyboch na ucte. Ked som bola na RD s prvym, on platil vsetky ucty a moj RP som mala ako vreckove, plus som z toho platila lekaren, lekarov, oblecenie pre dieta a pre mna, topanky, drogeria pre mna a dieta (plienky kupoval muz). Sem tam som aj nieco odlozila, ale skor mi neostalo a to som nekupovala blbosti. Ak sme potrebovali kupit nieco vacsie, alebo som potrebovala doplatit, manzel doplatil.
Teraz som na MD s druhym a ked prejdem na RP bude to tak isto.

joannita
29. okt 2022

Zaujimalo by ma, tie co mate spolocny ucet s muzom a je jedno ci pracujete, alebo ste na RD...... Setrite si aj peniaze nejak bokom? Da sa to vobec? Akoze take vase osobne peniaze, o ktorych manzel nevie, alebo mozno aj vie, ale su to len vase uspory.
Teraz mi napisu predpokladam tie so spolocnymi uctami, ze mate spolocne uspory s muzom, ze? A co ked sa nieco stane, muz si najde milenku, zachova sa ako grazel atd? Ze sa take nestane, ze vy ho dobre poznate, ze on by sa tak nezachoval?
Hm.....
Presne take baby tu kazdy den zakladaju diskusie, ze muz obratil o 180%, nasiel si inu a zena ostala bez penazi. A vtedy sa jej tu vsetky pytaju, ze a preco nemas nasetrene bokom nieco??
Tak ma to len zaujima teda, ze ako si setrite tie co mate spolocne ucty, lebo treba aj na tazsie chvile mysliet, nieje vsetko idealne.....

martul
29. okt 2022

Nikto ma nikdy nepresvedčí, že spoločný účet je blbosť. Jeden účet, kde chodí rodicak a výplata a z ktorého sa všetko platí. Dennodenne téma, ja platím to manžel tamto, manžel mi posiela málo, manžel platí málo vydavkov.....sme spolu 24r nikdy, naozaj nikdy nebol problém, kto čo zaplatí a kde sa minuli peniaze

zuzinka888
29. okt 2022

@loginexistuje plienky, mlieko,kremy hygienicke potreby......

fiffinkaa
29. okt 2022

150 eur za plienky a vlhčené, to nesedí, na deň Ti stačí 5-6 plienok, to je cca 3 až 4 balenia na mesiac, cca 40 eur( no dá sa aj lacnejšie lupilu) vlhčené ti stačia jedny, veď dieťa umy pod tečúcou vodou a vlhčené len keď cestuješ, to máš výdavky cca 43 Eur... Plus daky sprchách šampón krém raz za 2 mesiace..do 60 eur nákup.

tosomja
29. okt 2022

Nečítala som všetky komentáre. Ale ja mám 12r dcéru, ktorá si umýva vlasy každý deň, samozrejme aj sa sprchuje. Ale ja vlasy neumyvam každý deň. Už má menzes, vložky jej treba. Mám dve malé deti, kupujem im plienky, aj najmenšej Sunar. Vlhčené utierky tiež. Ale určite nenechám na mesiac 150€ za to. Sunar 11€ na mesiac, 50€ na plienky a to kupujem Pampers. A keď dám 12€ za vlhké utierky na mesiac, plus staršej šampón a vložky to 10€...a cumle, fľašky a neviem čo. To kúpim raz za polroka. Nie každý mesiac určite. Oblečenie tak malým deťom netreba ani značkové, ani neviem aké drahé. Je to len rozmar. Fľašky majú od narodenia, dokupujem len cumle.
Neznamená, že dostanem 400€ rodičovský, tak ho musím preflakat na prkotiny, čo mi ani netreba.

tosomja
29. okt 2022

@joannita ja napríklad nie som vydatá, máme spoločný účet a mám vlastné peniaze z vysporiadania po rozvode s ex. A na tie nesiahne, vie o nich a súhlasí s tým, že sú moje a netreba ich míňať. Nikdy nevieme čo sa stane. On nemá nič, od ex odišiel s holou riťou a jednou igelitkou. Ale odkedy sme spolu, mám ja účet, jeho výplata chodí na ten účet a on je disponent. Vždy mu poviem, že toľko a toľko máme, čo som poplatila, koľko zostalo, čo odkladám a čo môžeme minúť.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
joannita
29. okt 2022

@mamula20 no vies..... Kamoska je advokatka co robi rozvody. A ta mi rozprava take pripady, ked zena na 100% verila ze ten jej je iny, ze nieje ten typ..... A drb, rozvod jak svina, milenka mu pomotala hlavu, zamnipulovala ho a zrazu podpasovka..... Teraz to neber osobne prosim, nenarazam na teba. Zas nie vsetci su hajzli 😃
Treba mat ale nejaku rezervu si myslim, lebo naozaj NIDKY nevies....

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka1011
29. okt 2022

@joannita no tak ja nemám muža, pri ktorom ti bliká tá povestná kontrolka a musíš si tajne odkladať peniaze pre prípad, že si nájde milenku. Takže áno, máme spoločný aj sporiaci účet. To už ak si musíš šetriť peniaze pre prípad, že ťa raz nechá tak o čom to je?