Dlhy a pôžičky

irenka1990
17. máj 2016

Ahojte.
Som mlade dievca, 22 rocne, ktore ma priatela uz takmer dva roky. Priatel je skvely, aj ked s drobnymi chybickami, no co uz. Uz od mlada sa venoval futbalu, rodicia mu dali vsetko co chcel a myslim ze sa to teraz odzrkadluje. Ako maly sa dostal do zlej partie, myslim ze hraval automaty, teraz vraza peniaze do tipovania a jeho rodina ma obrovske financne problemy. Dokonca som sa nedavno dozvedela ze este pomimo jeho vydavkov (ktore ma tak cez tisicku mesacne) musi kamaratom a znamym vratit 5 tisic eur.. Ja som zufala, ked som sa to dozvedela, chcela som ist hned k jeho rodicom, ale bojim sa ze by sa to neskoncilo dobre ci uz pre neho, alebo pre nich. Ja fakt netusim co mam robit, vsetko mi je to luto a neviem ako im a priatelovi pomoct.

natalym
17. máj 2016

@irenka1990 Lebo Ty si povedala, že musí????????? Hm..........
Tak to nefunguje.
Ide sa liečiť? Tak nech sa ide. 😉

bohuslava8
17. máj 2016

@irenka1990
@irenka1990
DIEVčA TY SI TU ASI OBHAJUJEš SVOJU žIVOTNú LáSKU, INAK SA TO ASI ANI NAZVAť NEDá

irenka1990
autor
17. máj 2016

@dai ja sa tu nejedujem ani netvrdim ze cely svet je proti nam.. ano lubim ho, no viem, ze ak to takto pojde dalej, ze to nikam nevedie.. je to vemi tazka situacia, ale aj keby chcem, tak tu neviem napisat vsetko...

vierkainka
17. máj 2016

@irenka1990 pridavam posledny komentar k tejto teme.važena mlada dama,kopec žien ti tu dava prispevky a odhovara ťa od toho muža,vratne mna,pretože každa z nas ktora sa na tuto temu pozrela zdiela jedn nazor že si nemaš nechať pokaziť život....žiadna z nas ťa nezhadzuje,snažime sa ti slušne dohovoriť a vysvteliť realne že toto nema vyznam,pretože je to GAMBLER... byť zavisly neznamena že je človek bezdomovec a chodi otrhany...to je už posledna faza,ktoru určite nikto nikomu nepraje...ale tvoj priatel je jeden nezodpovedny fracek,ktory nevei čo od dobroty,ma perfektny prijem,skvelu pracu,uričte je aj šikovny a zručny,nie eje to blbec,ale je GAMBLER...A TY? ty očakavš komentar kde ti niketo napiše že neboj sa moja,ked s alubite tak sa všteko da vydržať....ak ho tak veeeeeelmi lubiš,tak s nim ostan a o par rokov ked vam zoberie banka byt,alebo sa stane niečo horšie,tak sa vrtaiš k vašim možno aj s deťmi a povieš si,že tie tetušky a mamičky mali pravdu..budeš robiť dve roboty a dokonca života splacať aj jeho dlhy...teda už vaše dlhy ak sa z tej velkej lasky aj vezmete.....toto je najpravdepodobnejši scenar i ked ti prajem aby bol iny...Si zalubena,to vidno a nikto ti to tu neberie,ale ešte niečo si dovoli napsiať: ver tomu že mnoho z tych žien čo ti tu prispeli si niečim takym,alebo niečim podobnym prešli a snažia sa ťa varovať,tak laskavo nepiš že chceš koment od niekoho kto to realne zažil.....Vieš velke hovno o živote a o problemoch,ale kto chce kam,pomožme mu tam......Si dospela žena,ale rozum maš ako 14 ročna...viac sa vyjadrovať už k tejto teme nebudem.

kakatulik
17. máj 2016

@irenka1990 necitala so vsetky prispevky,ale,konfrontovala si s nim tento problem?
Gemblerstvo je diagnoza,ktou treba liecit.Ak sa chce zmenit,pojde sa liecit.V opacnom pripde ta iba oblbuje a vesa kaleraby na nos ako vsetci zavislaci....Je iba otakou casu,kedy ta stiahne so sebou.
Viem o com pisem.Mame v rodine jedneho gemblera. Je uz starsi,ale to n veci nic nemeni.Dopadol tak,ze sa z neho stal asocial.Okrem zhanania a poziciavania penazi nepremysla uz o nicom On to vlastne uz nedokaze.Kazdy ned sa bojim telefonatu kde ho kto zmlatil...zabudla som dodat,ze ma dva vysokoskolske tituly...

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vierkainka lebo ty mas toho rozumu na rozdavanie.. vies ja viem ocenit kazdy nazor kazdu radu. ak si si nevsimla, prosila som tu o pomoc a rady, ktorych som sa ano - dockala. a co ty teraz cakas odo mna ze sa mam zavriet dakam do skrine aby som o nom nedajboze niekde nepocula ? jedine co som chcela, boli rady od skusenych, ktore sa s podobnym alebo rovnakym pripadom stretli. nepotrebujem tu silne reci od neviemkolkych rocnych dam. pozrela by som si teba, keby si na mojom mieste, keby vidis situaciu v rodine a jeho rodicov na pokraji zrutenia. pozrela by som si teba, keby to robi tvoje decko a ty si zaslepena tym, ze ak mu vyplatis dlhy, tak sa unormalni. a este by som si pozrela teba, keby si sama slaba a spadnes do zavislosti a nikto ti nebude chciet pomoct lebo ved si chora tak dajme vsetci od teba ruky prec. nevyskakuj velmi, este nevies ako v zivote dopadnes ty..

sissy27
17. máj 2016

@irenka1990 ty mu pomôcť nemáš ako, to si musí on sám... On sám musí chcieť a makať na tom, on sám si musí spočítať dve a dve, on sám musí prestať hrať, tipovať, požičiavať si a v prvom rade - musí prestať klamať. Klamať sám sebe aj svojmu okoliu. Potom má nádej na zmenu k lepšiemu. Ty ho môžeš v tichosti podporiť, ísť s ním na terapiu, spravovať mu aspoň na začiatok financie, môžeš mu pomôcť nastaviť mu príjmy a výdaje tak, aby mal zaplatené základné potreby a postupne splácal dlhy, môžeš mu pomôcť vyplniť voľný čas, aby nemal čas ani len pomyslieť na sprostosti. Ale toto všetko môžeš preňho spraviť len vtedy, ak on bude naozaj chcieť, bude sa snažiť a makať na sebe. Treba si uvedomiť, že byť niekomu oporou nie je to isté, čo robiť veci za niekoho. Ale na rovinu ti poviem - dlhé roky som pracovala s takýmito prípadmi a často neboli motiváciou na liečenie ani vlastné deti a ich zdravie a život a veľa týchto prípadov skončilo tragicky.
Hlavne si stráž svoje peniaze a svoj majetok, aj keby plakal a na kolenách prosil, že umiera od hladu... Pohybuješ sa aj ty na veľmi tenkom ľade, pozor, aby sa od samej zamilovanosti pod tebou neroztopil a zrazu sa ocitneš v tej čiernej diere s ním... Nie pri automate či v stávkovej kancelárii, ale v dlžobách a problémoch s tým súvisiacich. Najlepšie, čo môžeš urobiť, je rozísť sa s ním a ísť svojou cestou.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@kakatulik ano, uz vyssie som spominala ze sme boli u psychologa a ja som bola sama s nim vo vnutri, no zial, doktor zije iba z predpisovania liekov... na internete som hladala a aj hladam nejake zariadenia, odbornikov, ktory maju prax a aj som pisala kopec mailov, snad sa mi ozvu.. problem je ze je to celkom daleko ale auto mam, cize to nie je az taky problem.. horsie je to s jeho casom kedze je cely tyzden prec

unicornlady
17. máj 2016

Podľa mňa boli istotne ľudia, ktorí mu pomôcť chceli, ale nedokázali, lebo on sa nezmenil.
Pomáhať je fajn. Lenže niekedy sa dá pomôcť človeku jedine tak, že musí padnúť na dno, aby sa sám odrazil. Žiaľ.

Keď spravil v mladosti (či kedy) blbé dlhy. Ešte budiš, ak by sa to zmenilo. Ale vravela si, že tuším vytvoril ďalšie nové. Takže jeho zaužívané správanie sa nezmenilo.

lauricka
17. máj 2016

@irenka1990 pomoz sebe a chod kade lahsie co najrychlejsie. Ak si on sam sebe nepovie a neskonci a nebude chciet nieco zmenit, ty nezmenis nic, akurat ta cakaju poriadne problemy. A naco toto absolvovat v tak mladom veku? Fakt to potrebujes?

irenka1990
autor
17. máj 2016

@unicornlady len on na to dno spadol a to velmi silno na hubu.. a v tomto mas pravdu.. no pravda je aj to ze som predtym zatvarala oci, tak ako kazdy.. nepatrala som po pricine, vzdy sa vyplatilo to co bolo treba a kazdy si myslel ze je to ok.. lenze bolo len na chvilu

kakatulik
17. máj 2016

@irenka1990 ak si uzna problem,cas si musi najs.....hladaj dalej.To nie je dobry psycholog ktory predpisuje lieky....mozno bude musiet ist na liecenie.Ty hlavne neurob chybu a nikdy,ale skutocne nikdy mu nedavaj peniaze a neplat za neho dlhy.Aj keby ho to stalo vezenie.Toto je najväscia chyba aku mozes urobit. Tak viem,ze ak ho lubis,tak to nebudes mat lahke,ale zvaz si ci mas silu s nim tuto cetu ist,lebo by sa ponejakom case z teba mohol stat psych.vrak.

vierkainka
17. máj 2016

@irenka1990 važena mlada zachranarka🙂 ja ti prajem len tolko ,aby si žila moj život od začitaku až doteraz....a až budeš mať tolko ročkov ako damy ktore ti chcu pomocť a budeš mať odžitych par rokov so svojim priatelom a možno dovtedy aj manželom gamblerom tak potom možeš ty vyskakovať ...len aby si sa ty moja zlata ešte s radoťou nezavrela do tej skrine aby si bola od neho a od všetkych problemov najdalej....pa pa🙂

unicornlady
17. máj 2016

Možno sa ťa to úplne netýka. Ale napr. ja som vyrastala v rodine so závislým človekom (hoci to bol alkohol), takže potom vznikajú tie dysfunkčné situácie, kedy povinnosti a zodpovednosť závislého človeka preberajú ostatní členovia; priveľmi sa starajú o jeho potreby a nie o vlastné atd...

Našla som zaujímavý rozhovor, že keď je pri tebe závislý človek, tak z teba sa môže stať spoluzávislý.

http://spoluzavislost.sk/vsetko-je-ako-ma-byt-r...

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vierkainka rady od zakomplexovanych zien, co oslavovali tridsiatku ked padol komunizmus a odvtedy sa doma od deti nepohli ani na krok vazne nepotrebujem. neviem ci si na to neprisla, ak nie tak ti to teraz oznamujem. nikto tu netvrdi o svadbe tak neviem co ju sem stale tahas, riesim tu uplne inu vec ako ty. to by ale nebolo slovensko aby sa aj na obycajnom diskusnom fore, dokonca v tomto pripade mamiciek ktore maju rodiny a skusenosti, nenasiel nejaky premudrely truhlik ktory je najmudrejsi na svete a kazdy kto mu oponuje je najvacsi hlupak. tak si mozes zatlieskat a sadnut pri telku lebo spravy uz 15 minut bezia a coskoro ti idu serialiky.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@unicornlady aj kamaratka ma stryca alkoholika, on sice nenarobil ziadne problemy ani nic podobne, je to iba ludska troska a vzdy ked o tom hovorila som nechapala, preco sa nenasiel niekto kto by mu chcel pomoct.. a oni ze na co ked sam nechce.. to je taky pristup, ze vsak co no, kasleme na neho. to ja nechcem. ale ani nechcem za neho mat problemy ja. kazdopadne dakujem za clanok, precitam si ho

reva6
17. máj 2016

@irenka1990 ja stale nechapem co cakas ze ti tie zeny s podobnou skusenostou ako si vysie pisala napisu .... aku radu ty od nich cakas ? lebo mne dato diskusia nedava velky zmysel .. i tak tu mas len svoju pravdu ...

stella1968
17. máj 2016

Moja zlata moc ti držím palce a máš môj obdiv že mu chceš pomôcť a stojíš pri ňom.Ak cítiš že je dobrý človek a stojí za to tak bojujte!hlavne to on musí priznať že je závislý,potom nájdite dobrého psychológa a pracujte na tom aby z toho dostal.Necitala som všetky príspevky,stačilo mi ako tu urazali jeho rodičov,lenže asi si nikto neuvedomuje,že máme svoje deti milovať,aj keď robia chyby,nie len keď sú "dokonale".neviem ci si s nimi hovorila,ale riešte to spolu,pomôžte mu!Si rozumne dievča a z celého srdca vám želám nech to dobre dopadne

unicornlady
17. máj 2016

Iren, ale tvoja kamarátka má pravdu, nemôže zachrániť niekoho, kto o pomoc nestojí.
My sme dohovárali po dobrom i po zlom. Nepomohlo nič. Človek ak nechce, tak nechce.
Kto nie je pripravený si sám pomôcť a sám sa zmeniť, nepomôže mu nikto. Pri takom človeku sa pomáhajúci zničí a s dotyčným to ani len nehne.

V tom článku (alebo aj iných) to je. Že my nemôžeme riešiť iných ľudí, my nemáme za nich zodpovednosť (pokiaľ to nie sú malé deti). Ten človek sa musí naučiť sám niesť za seba zodpovednosť aj za svoje skutky.

Ja ti rozumiem. Toho, koho milujeme, zle sa nám pozerá na to, keď sa ten človek sám ničí. A chceme mu pomôcť. Pomáhame, dohovárame a preberáme za toho človeka zodpovednosť. Lenže takto sa ten človek nenaučí postaviť sa na vlastné nohy.
Niekedy prílišnou pomocou môžeme oveľa viac uškodiť.

sissy27
17. máj 2016

@irenka1990 zbytočne okolo seba kopeš ako zdochýnajúca kobylka a snažíš sa urážať niekoho, kto sa ti snaží strhnúť z nosa tie obrovské ružové okuliare a otvoriť ti oči...
K môjmu predchádzajúcemu príspevku ešte doplním, že mnohí zo závislých majú za sebou niekoľkoročný pobyt za mrežami a ani to im nebolo dostatočným poučením, ani tie dva tri či viac rokov bez automatov im závislosť z hlavy nevymazali, prvá cesta z nápravno-výchovného ústavu viedla do herne... Nehovorím o jednom známom, hovorím o mnohých prípadoch... Úspešne dlhodobo abstinujúcich je skutočne máličko...

vierkainka
17. máj 2016

@irenka1990 dakujem za upozornenie,idem si veru prave zapnuť spravy a serialiky...a ešte niečo: opsravedlnujem sa že som si dovolila vobec sa zaoberať temou o svadbe,ale kedže ty to tu tak všade preferuješ aka si zamilovana do tvojho priatela ktoremu sa snžaiš pomocť a ktory ma asi tak niekde hlboko tu tvoju snahu ked si nedokaže nasjť ani čas na to aby sa liečil kedže je neustale zamestnany a zaraba aby to mohol vražať do splacanai svojich dlhov o ktorom som si myslela že ho tak velmi prevelmi lubiš že s nicm chceš zostať...ale ako vidim,ty nad tym ani neuvažuješ,čo je v konečm dosledku dobra sprava🙂 tak držim palce,nech sa vylieči🙂 priapdne ich držať tebe aby sa z teba nestala psychicka troska? 😀 😀 😀 a vieš čo? ja ti to napišem aby si mala radosť: neboj sa moja,ked sa lubite,tak všetko bude dobre🙂

irenka1990
autor
17. máj 2016

@stella1968 dakujem, neskutocne mi tvoje slova padli dobre, hlavne po tom celom nalepkovani ze som hlupa a naivna.. naozaj som neskutocne rada, ze sa stale najdu aj takyto ludia. velka vdaka este raz

irenka1990
autor
17. máj 2016

@unicornlady lenze ja netvrdim ze on pomoct odmieta.. s nim sa to nikdy neriesilo takto, ze ist na liecenie alebo proste nejaky podobny sposob.

emocka
17. máj 2016

irenka1990, aj keď sa ti to nezdá, ani nie si vydatá, si spoluzávislá, no prečítaj si. Ten článok. Tak učebnicovo ho obhajuješ. To všetky robíme. Veľa o tomto viem. Je to des choroba. Mám viacerých priateľov bývalých gamblerov, s ktorými to manželky nevzdali, prišli o majetok, živorili. Ale museli sa tí gambleri LIEČIŤ. Teda oni to museli zachcieť, pomocou skutkov, okolia. Je od toho pomoc. Hoci málokedy sa to podarí. Záleží od toho gamblera. A jeho "zachcení" a potom je tu doliečovací proces. To, čo baby radia, že nesmie mať peniaze, neplatiť dlhy za neho. To je základ. Ináč to všetkých zničí. Je to choroba mozgu. Závislosť.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vierkainka nebojim sa, mas pravdu, nebojim sa uz vobec, lebo takychto ludi ako si ty su po celej zemeguli doslova kopy. otacat sa chrbtom a tvarit sa ze s tym nic nemas spolocne. a potom budes iba usi natrcat kde sa co kedy stalo a ohovarat a suchat si ruky ze ved tak ti treba.. presne, prepac mi za vyraz - typicka sliepka. ale ved hovori sa ze na kazdeho raz pride - cize verim, ze ked budem potrebovat pomoct ja, tak sa mi ta moja ochota a vola pomahat vrati, no ty s tvojim pristupom to budes mat horsie. no aj tak ti do zivota neprajem nic zle, bud stastna a vyrovnana, teda ak vobec si, lebo tak vobec neposobis..

irenka1990
autor
17. máj 2016

@emocka viem.. ja ho nechcem obhajovat, teda mozno to tak naozaj cele posobi, mne ide iba o to, ze mu chcem pomoct. nehladim do buducna ci budeme raz spolu vzati alebo mat deti alebo spolocny prijem, to ma teraz zaujima najmenej.. nad tym sa mozem zamyslat az ked uvidim, ci sa to pohne ozaj k lepsiemu alebo nie

vierkainka
17. máj 2016

v
@irenka1990 vieš čo? ty maš asi pravdu..🙂 ja som podla teba typicka sliepka🙂 krasna poklona od niekoho kto sa ešte prednedavnom hral na pieskovisku s lopatkou🙂 ale ako vidim,ty si XENA PRINCEZNA BOJOVNICE 😀 😀 😀 pozri...nemam chuť si už tu stebou hrať slovny ping pong,takže ako sa vravi,mudrejši ustupi...nikto netvrdi ,že nemaš svojmu priatelovo pomocť,pomož mu,ale daj pozor aby ťa nestrhol so sebou,pretože TY si už teraz na nom akoby spoluzavisla,ale to si porieš ty sama vo svojej hlave....maš svoju pravdu aj svoj ciel,tak sa ho drž.......dakujem že mi nepraješ nič zle,ved v podsate ani nemaš dovod..a taka inteligentna žena akou si ty by určiet nikomu nepriala nič zle..však? želam ti pekny večer a vela sil XENA🙂 🙂 🙂

emocka
17. máj 2016

no irenka 1990, takže treba prejsť k akcii, k jeho presvedčeniu, že je chorý. Chceš mu pomôcť, treba začať liečbu, bez toho sa NIKAM nepohnete, len do nových a nových dlžôb. Tak mu pomôž. Zožeň, rozhliadni sa po okolí, úspešne preliečených gamblerov, zavolaj ich na rozhovor, to pomohlo nám. Potom psychiater a nástup na liečbu. Následne splátkové kalendáre. Tvoja podpora. Je to preťažká pesnička. Máš dobré srdce. Pozor na seba. 🙂

fialka7
17. máj 2016

Pomozes mu uz len tym, ze vie ze ma v tebe oporu. Ze stojis pri nom a neopustas ho v tazkych chvilach. O tom je predsa laska. Moj priatel nehral sice, ale tiez mal dost dlhov, exekutorov, nebankovky. Kym sme sa nedali dokopy neriesil. A potom sa to na neho zosypalo. Mohla som sa na neho vykaslat, ale ja som ho podporila a to ho nakoplo. Ked trebalo napisala list, odvolanie, googlila moznosti ako poriesit nebankovky. Za dva roky vsetko splatil. Inac jedna moznost je aj osobny bankrot, skus si o tom precitat na nete.

irenka1990
autor
17. máj 2016

@vierkainka ano teraz tu mudruj o spoluzavislosti lebo mi to tu dievcata spomenuli aby som bola opatrna. ides mi tu hovorit ze som sa hrala na pieskovisku pred nedavnom a pozri sa na seba, vysmievas sa mi tu ako sa nevysmievaju uz ani decka v skolke.. tak na co sa tu hras. ja som sa len vyjadrila ze mu chcem odtial pomoct, nie ze sa zadlzim ja a vezmem si ho a este nech si narobime 15 deti.. spamataj sa, a je mi jedno kolko rokov mas, vek pre mna neznamena nic, uctu a respekt si clovek musi zasluzit tym aky ma charakter a sposoby. tak sa prosim ta zahraj na tu mudrejsiu a ustup lebo uz sa zacinam citit blbo ja za teba. a neser si do ust, ze nikto netvrdi ze mu nemam pomoct ked ty si bola jednou z prvych ktora mi tu velkodusne oznamovala aby som dala ruky prec a utekala co by mi nohy stacili. ale inak peace, alebo aby si porozumela- mier s tebou