Ex mi nedáva daňový bonus

natalka25122017
21. aug 2023

Dobry den chcela by som sa spytat ak moj ex priatel nezije somnou ani z detmi tak nema narok poberat danovy bonus na deti da sa to od neho ziadat ten danovy bonus ak mi ho nedava ? Samozrejme si neplny ani vyzivovaciu povinnost a to su peniaze deti dakujem za kazde info

patka06
21. aug 2023

Nemá nárok na daňový bonus, nemôže si ho uplatňovať - ak si ho uplatňuje, tak neoprávnene
DB si môžeš uplatniť ty ak máš zdaniteľný príjem

dzulli1980
21. aug 2023

A momentálne si tehotná s kým? ... máš priateľa/manžela?
@natalka25122017

mima172
21. aug 2023

@natalka25122017 Jednou z podmienok poberania DB je fakt, že daňovník, ktorý si uplatňuje DB na dieťa, s ním žije v spoločnej domácnosti. Ale to vieš, keďže to píšeš. Tým pádom vieš aj to, že DB poberá "načierno"/neoprávnene. Ty máš aktuálne zdaniteľný príjem?
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

taja567
22. aug 2023

Riešila som niečo podobné, ale vzdala som to, lebo chránim deti, nepýtajte sa ma prečo a ako, ja ale stále nechápem, ako je možné, že toľko ľudí a sú to väčšinou muži "otcovia detí", poberá daňový bonus neoprávnene aj napriek tomu, že nežijú v spoločnej domácnosti s deťmi! Zvlášť teraz, keď max. výška na 1 dieťa je 140 eur. Jedná sa viac o nezosobášené páry, nakoľko rozvedení rodičia majú deti väčšinou v striedavej starostlivosti. Prepáčte za výraz, ale do pekla, keď je to bonus na dieťa, ako je možné, že končí vo vrecku rodiča - otca, ktorému stačí "zamávať" overenou kópiou rodného listu z matriky pred zamestnávateľom a hor sa, peniaze má ten rodič bez problémov vo vrecku. To nie je jeden, 10, 100 prípadov, ale dovolím si tvrdiť, že ide o tisíce, len si vezmite, koľko žien- matiek je na Slovensku týraných, tie budú radšej ticho, než aby "hecovali" nedajboh udali bývalého za podvod, lebo sa jedná o podvod. Ako je možné, že si to daňový úrad " neošetrí" nejakým "rukolapným" dôkazom zo strany poberateľa daňového bonusu...mne keď príde nedoplatok za elektrinu ako tento rok 0,40 centov, tak to beriem za moju povinnosť, dlh zaplatiť, lebo tak to je, taký je zákon a elektrárne by mi to neskôr zrátali, verte mi. Prečo to neurobí aj daň. úrad, alias Inšpektorát práce???

taja567
22. aug 2023

@dzulli1980 autorka niekde píše, že je tehotná, lebo nerozumiem tej otázke...

suzitok
22. aug 2023

@taja567 autorka má termín v decembri. Podľa mňa @dzulli1980 naráža na to, že ak je náhodou vydatá, tak si DB môže uplatniť jej terajší manžel

olimuc
22. aug 2023

DB si vypyta naspat stat a exovi posli ex-ekutora… ak pojde do basy mozno nejake € uvidis. V kazdom pripade, zena - matka sa ma hybat a komunikovat s danovym uradom, ak si niekto neopravnenw uplatnuje bonus. Matka je prvorada a vie si ho prehodit na seba.

mariaa79
22. aug 2023

@natalka25122017 môže si ho žiadať vyplácať aj partner žijúci v spoločnej domácnosti hoc nieje otcom deti .Teda to treba riešiť .Nech si ho uplatní a bude.

janka2501
22. aug 2023

@mariaa79 nemoze, iba ak by bol manzelom

martul
22. aug 2023

@taja567 treba kontaktovať finančnú správu/daňový úrad/ a žiadať o prešetrenie. Mám skúsenosť že sa to celkom rýchlo vyriešilo s tým že musel DB vrátiť+mal on sám z toho problémy.

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@taja567 s tymto suhlasim ale pocula som od pravnicky ze sa da podat ziadost aby to bolo vyplatene na sporenie alebo detom preto som to sem napisala samozrejme som volala na danovy a mne povedali ze nema pravo ho poberat ak nezijeme spolu a on to musi zahlasit zamestnavatelovi co sa nestane rada by som ho udala aj na policiu

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@suzitok ja som tehotna ale neboli sme zobrali bohuzial nas vztah po 7 rokoch skoncil to je jedna vec a ide oto ze to berie neopravnene tie peniaze ktore patria detom nechcem to pre seba chcem to pre deti !!!

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@martul kontaktovala som a povedali mi ze to on sam musi zamestnavatelovi to povedat co nepovie viem to

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@olimuc niesme zobrati danovy som kontaktovala a mne povedali ze o prerusenie musi povedat on zamestnavatelovi

petronela1985
22. aug 2023

@natalka25122017 podaj podnet na finančnú správu, môžeš aj anonymne. Môžeš si nájsť aj e-mailovú adresu na miestne príslušný daňový úrad a poslať. Podnet sa prepošle následne na oddelenie daňovej kontroly na priame vybavenie. O výsledku šetrenia však nebudeš informovaná, keďže podlieha daňovému tajomstvu.

luliu
22. aug 2023

@natalka25122017 ty môžeš napísať email zamestnávateľovi, že nežijete v spoločnej domácnosti a teda nemá nárok na DB, rovnako ho môžeš nahlásiť na DU a bude musieť vratit všetko, čo doteraz dostal

martul
22. aug 2023

@natalka25122017 to nie je pravda, zle ťa informovali, choď osobne a žiadajú písomne ich vyjadrenie. Tak isto napíš mail alebo doporučený list zamestnávateľovi a žiadaj o ich vyjadrenie. Mám s tým skúsenosti, do toho listu zamestnávateľovi napíše že si alebo budeš kontaktovať daňový úrad a žiadať o prešetrenie, neboj ako sa rozhýbu, určite nechcú kontrolu kvôli jednému zamestnancovi.

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@petronela1985 ja som meil uz napisala aj tak pre istotu aj som dala firmu zamestnavatela ale nepisala som este do jeho prace

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@martul napisem meil do prace lebo iba som volala na danovy a napisala som na danovy urad galanta jeho meno aj firmu kde robi ze nezijeme spolu a pobera danovy bonus na deti

zalka
22. aug 2023

@natalka25122017 hlúposť nápis doporučený list zamestnávateľovi...že jeho zamestnanec XX od xy nezdieľa spoločnú domácnosť s deťmi a pokiaľ máš vedomosť tak si narokuje o daňový bonus. Túto informáciu posuvas písomne aj daňovému úradu.

A na du nápis tiež doporučený list ale o chod osobné a daj si potvrdiť prevzatie na podateľni...
Tam nápis zamestnanec firmy cc menom XX je bývalý partner a uplatňuje si DB u zamestnávateľa na deti Xb rodné číslo a na xz rodné číslo aj keď s nimi nezdieľa spoločnú domácnosť od dátumu xy

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@zalka ako sa da narokovat ? Ja som na materskej

luliu
22. aug 2023

@natalka25122017 zalka ti nepíše, že ty si máš niečo nárokovať, ale že tvoj ex si narokuje

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@luliu uz som to pochopila ale nepravom on tie peniaze nedava detom ved ani vyzivne neplati ale to sa uz riesi ale uz pisem papier do prace mu

zalka
22. aug 2023

@natalka25122017 také veci nerieš mailom...ries písomne
...a keď ti nedáva výživné na deti a máš súdom schválené tak šup za prvým exekútorom..a exekútor vyzve zamestnávateľa o strhávanie zo mzdy a posielať bude výživné exekútorovi a ten ho pošle tebe a sú sa postará Exo i o ďalšiu exekúciu...lebo daňový bonus bude vracať...a neboj sa neujde tomu, lebo du aj po rokoch si vymoze neoprávnene poberajú DB a môže aj s pokutou...
Takže ries to písomne aj zamestnávateľ aj sú a potom toho exekútora ...a potom čakaj...

natalka25122017
autor
22. aug 2023

@zalka Ano uz len na sudy cakam a exekutora dalsi mesiac lebo mi to financne nevyslo ale uz som napisala listy a zajtra doporucene idem podavat na danovy urad plus k nemu do prace uz mam nachystane

monulienkamt
22. aug 2023

@taja567 a u teba ho stále poberá tvoj ex? lebo ak si zamestnaná, daj si ho vyplácať ty a on ho bude musieť vrátiť, matka má prednosť...

koniarova
22. aug 2023

@taja567 nechápem,prečo si ho nedáš vyplácať ty. Teda,ak si zamestnaná.

mariaa79
23. aug 2023

@janka2501 áno vlastne v manželstve musí byť .