Hypotéka nad 160 000 eur a čistý príjem jedného okolo 2000 eur

hajajajka
3. aug 2019

Ahojte,

zaujímali by ma názory tych, ktorí si vzali hypotéku zhruba 160 000 - 180 000 eur na 30 rokov, pricom jeden z partnerov mal čistý príjem od 1 800 do 2 000 eur mesačne (druhého nerátam, keďže tam na par rokov vychádza materské, potom rodičovské atd) a mate 2 a viac detí.

Konkrétne by som chcela vedieť, či ste takúto vysokú hypotéku neolutovali, či viete "fungovať" síce nie nadštandardne, ale ani "netriete biedu", či ste neolutovali kúpu domu (ak to bol Vás prípad, že ste chceli vymeniť byť za dom) atď.

Ďakujem veľmi pekne za praktické postrehy 🙂

greeny
3. aug 2019

@hajajajka my máme tri deti ale nebrala by som si takú veľkú hypo.my máme menšiu hypo a teda pokazilo sa nám auto bolo treba kúpiť nové (tri deti takže žiadne malé) museli sme si brať spotrebný úver+havarijná poistka a teda na nejakú lepšiu dovolenku pri mori napríklad nemáme a to ešte aj ja popri mužovi trochu zarábam.ak chcem deťom poplatit kvalitnú stravu a krúžky po škole tak je sa čo obracať

marketa1111
3. aug 2019

@tahomi veď to.. tieto rozdiely na SK ( vlastne všade vo svete) su na hlavu.

sivana09
3. aug 2019

@marketa1111 @tahomi ale ved to nie je len o sume hypotéky.. ide o pomer hypoteky a zarobku... Tiez som z Bratislavy a suma 160tisic na hypotéku mi nepripadá nijako hrozostrasna.. ale ked si pomyslim ze rodinný príjem k takej sume je 2000, tak to uz je pre mna strasidelne

klaudia_kaja
3. aug 2019

Dobrý deň. Teraz vám nikto nedá 100% úveru, ale nejakých 70-80% ... Ak nemáte zvyšnú hotovosť musíte si vziať tzv. podúver ... Mesačná splátka typujem 700€... No a keď si manželia berú úver ráta sa aj prijem ženy, či je to materská, alebo rodičovský.

lacaille
3. aug 2019

@trnavacka no ako ratam , tak ratam tvojim postupom by boli na cca 130 tisic za tych 15 rokov nie to 180 + splatit úroky

trnavacka
3. aug 2019

@lacaille nepísala som cely postup 🙂 ale niečo podobne zažívam. Hypo sme brali na 25 rokov, teraz platíme 14-ty rok. Prvých asi 7 rokov len čisté splátky, úrok sme mali tuším okolo 5% vtedy !!! Dve tretiny splátky bol úrok ! Dom sa dokončoval, ja na materskej.
Zaplatíš 600 EUR a z toho 400 boli úroky!!
Potom sme začali dávať po 200 EUR mesačne navyše, další rok 300, nejaká mimoriadna splátka. Nízke úroky, inflácia a zrazu hypo nie je problém razantne skrátiť a vyplatiť. Takze tiež bude po 15 rokoch vyplatená, suma bola iná, ale ceny pred 15 rokmi tiež.
Len tie prvé možno tri roky pri jednom prijme je asi treba sa uskromnit.

tahomi
3. aug 2019

@sivana09 ja som myslim nikde nepisala, ze je hrozostrasna, naopak ja mam daleko vyssiu 😊😊 l

trnavacka
3. aug 2019

@hajajajka inak odporúčam pozerať hypo cez tento výpočet, človek si urobí predstavu ako výške úroku počas splátok
Osobne ak by sa dalo čím skôr skrátiť dobu splácania pod 20 rokov alebo mimoriadne splátky, kým sú tie úroky takéto.
http://hypotekarna-kalkulacka.sk/

Pri našom prvom byte boli úroky 8% 🙂

lulus1
3. aug 2019

Podla mna uplne v pohode, to je plat cca 3000 v hrubom a to je na slovenske pomery velmi slusne. Mne sa 160tis vobec nezda vela k tomu kolko zaraba muz. O par rokov pojdes spat do prace a bude to este lepsie. My to mame takmer rovnako a zijeme uplne slusne, nemusime utahovat opasky. Pravdupovediac ja sa az cudujem, ze niekto pise ze to je na hrane, podla mna toto je realita zapadneho Slovenska. Byvanie pre rodinu pod 160 tis v BA a okoli, no neviem neviem...

mateson
3. aug 2019

@lulus1 mne sa to naopak zdá veľmi veľa. To ze má 3000 v hrubom pri splácaní veľmi nepomôže.

kate1711
3. aug 2019

@eliska13 no to ani ja. Tiez ma muz prijem 1200 ja som skoncila matersku. Som na rd. 2deti ale 500€ neodlozim mesacne.raz som 400 to je pravda ale zase druhy mesiac nam trocha chybala. Ale pri 3detoch myslim nerealne.

lulus1
3. aug 2019

@mateson aky prijem je adekvatny k splatke 600 eur? Sumou prijmu v hrubom som chcela poukazat na to, ze prijem je nadpriemerny, zatial co suma za byvanie je zial priemerna.

kate1711
3. aug 2019

@kate1711 a to mame splatku 222 € asi tiez zle hospodarim 🤦‍♀️

angelinja
3. aug 2019

@lulus1 akoze 1200 v cistom urcite neni v ziadnom pripade 3 tis v hrubom..a viem o com hovorim..ale 1200 eur teda neni vobec vysoky plat na 120 tis. hypoteku ..ja nechpaem ako niekot moze ist do toho rizika..ok je to ok ked vseto pojde dobre ale moze sa pokazit auto, chladnicka, ved urcite chcete ist aj na dovolenku aspon raz za cas a nemyslim si ze budete stacit setrit na vsetko mozne..radsej mensie a cim skorej splatit ako horibilne a splacat 30 rokov

angelinja
3. aug 2019

ale toto su vsetk take temy..kks ved zalezi od situacii a od ludi niekto fajci desat krabiciek mesacne, neikto potrebuje hento a hento..ja nechpem ved hadam kazdy vie ako zije nie??a ci mu bude albo nebude stacit to co zostane po splatkach plus po vsetkych poplatokoch beznych..toto su take temy...ale akoz dobre na sobotne dedukovanie a rozoberanie zo vsetkych moznych stran to dokazu len zeny teda

angelinja
3. aug 2019

a samozrejme ci este si vie robit nejaku rezervu popri vseetkych nakladoch

mateson
3. aug 2019

@lulus1 zarábať 2000 a mat splátku 600 môže človek ak je sám. Vtedy zo zbytku prežije. Nie je to pre rodinu.

lulus1
3. aug 2019

@angelinja ved 1200 nie je urcite 3000 v hrubom🙂)) ja som reagovala na autorku @mateson hmm tak kazdy podla svojich narokov;) kiezby sa mali rodiny na Slovensku takto dobre.

marketa1111
3. aug 2019

@sivana09 no veď to..ale hej máš pravdu. Ak je príjem nadštandartny tak je to ok.😊

mrkvicka060
3. aug 2019

@angelinja no tak 1200eur prijem otca rodiny v cistom je uplne bezny jav aj v BA, pricom cena nejakeho normalneho 3i bytu sa pohybuje okolo 150tis eur. Tak co maju ti ludia robit? Byvat pod mostom? Stale sa im viac oplati zobrat hypo a splacat splatku, ako platit nehorazne drahy podnajom 700ecok. Nie kazdy ma to stastie, ze byt dostane od rodicov alebo ho zdedi. Takze povedat ze 1200eur nie je vysoky plat na 120tis hypo...no nie je. Ale co uz... Ja som vdacna ze sme nas byt kupili pred niekolkymi rokmi, ked hypo este nemusela byt taka vysoka, lebo teraz by sme nan uz zrejme nemali...

elisaeli
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mateson
3. aug 2019

@elisaeli ja viem, že vyziju. A tisíce ľudí na SK nemá ani to. Ale nebude to jednoduché. Myslím si ze povedat že 160000€ hypo nie je veľa ako tu niekto píše.... Neviem. Podľa mňa je.

mateson
3. aug 2019

Ono je to aj o tom, že keď zoberú tu sumu, či to fakt stačí na to, aby ich už nečakali ďalšie investície do domu. Ze ci to proste dajú na komplet. Pretože pri takej splatke a deťoch už to potom pôjde ťažko.

erikavesela
4. aug 2019

@marketa1111 my mali 230 000 hypo...splatka 1400 na 15 rokov...mimoriadnymi splatkami sme to znizili na 9 rokov...

erikavesela
4. aug 2019

@marketa1111 preco na hlavu?..cena nehnutelnosti zavisi presne od 3 veci..lokalita, lokaita, lokalita

laska201
4. aug 2019

U nas sice hypo len 65tisic no plus spotrebaky a splatky su hned 600eur.no sice nie na 30 ale na 20rokov no chceme to mat z krku do 10rokov.takze mam v plane navysit hypo a vyplatit spotrebaky hned splatka klesne min.o 150eur.ale inac da sa to v pohode.aj so 4mi detmi.

laska201
4. aug 2019

@erikavesela inac toto je pravda napr.moj bracho stava uz sice 10rokov dom no ked bude hotovy tak jeho cena bude 400tisic eur.este mu chyba 100tisic na uplne dokoncenie.no robi v zahranici takze ked pride domov maka na dome.

angelinja
4. aug 2019

@mateson suhlasim..inak navvyse neiem ci zvysili ceny potravin ale je to katastrofa ...ved dvadsat eur je uz nic a to mas dvadsat tam dvadsat tam a zachvilu mas stovku fuc..prsote peniaze sa minaju ani cloek nevie ako...najlepsie je sa pokusit splacat tie prasi...ve hypoteky co najskor aj na ukor blbotin..mozno na par rokov zabudnut na patoro topanok za rok a podobne..ja viem mozno to je smiesne ale zase babka k babce budu kapce..prsote clvoek len tak rychlo dokaze minut stovku a pritom je to najlepsie dat do splatok..

angelinja
4. aug 2019

@greeny ano tiez suhlasim...trea i uvdedomit ze ked su deti starsie chcu chodit na kruzky na vylety vsetko su to poeniaze..a ak clovek chce ozaj aby decko netrpelo tym ze rodicia mali velke oci a splatky maju na hrane tak clovek tkory ma tri deti ma co robit veru

wena
4. aug 2019

My máme vyšší príjem, ale nizsiu hypo, ja osobne by som do takej vysokej s týmto prijmom nešla, hlavne ak je príjem len jeden. Aj keď hypo by vám určite dali, zvazte si to, koľko % z prijmu by vám vychadzala hypo. Ty najlepšie poznáš vaše výdavky a nároky, biedu triet asi nebudete, ale nám by to bolo malo čo ostane po zaplateni hypo. Vám by to možno stačilo, skús si to hodit na papier aké mate výdavky.