Potrebujem poradiť s hypotékou

daniell_ka
19. júl 2019

Ahojte dievčatá.Potrebovala by som poradiť ohľadom hypotéky.S mojim by sme si chceli kúpiť nejaký ten byt alebo pozemok.Zatiaľ ani nevieme čo vlastne hľadáme. Zatiaľ len čítame na internete.Všade o hypotéke píšu niečo iné a tak by som bola vďačná za každú radu a skúsenosť Vás žien ktoré ste už hypotéku riešili.
Chcela by som sa opýtať aké podmienky musíme spĺňať a na aké nehnuteľnosti je vlastne možné hypotéku vziať.Obaja sme zamestnaní a bezdetní.Vopred ďakujem za všetky príspevky.🙂

tatisna
19. júl 2019

@daniell_ka Každá banka má iné podmienky, najlepšie je pochopiť osobne banky a pýtať sa na všetky poplatky a výdavky. Ale základnou podmienkou je príjem, väčšinou chcú potom potvrdenie od zamestnávateľa. No a doba fixácie, radšej trochu dlhšiu ako kratšiu...

andreagartnerova
19. júl 2019

Riesime teraz s prima bankou - predlozili sme op, potvrdenie od zamestnavatela o prijme, znalecky posudok na nehnuteľnosť, a este ine doklady ale my sme predali byt a nasledne kupujeme inu nehnutelnost, potom budu chciet navrh kupnej zmluvy kazda banka ziada inak /viem, ze sa da predschvalit hypo aj na este nevybranu nehnuteľnosť, len tam potom musi nastat cerpanie do nejakeho obdobia/.

andreagartnerova
19. júl 2019

A hypoteka sa poskytuje najviac do vysky 8-nasobku tvojho rocneho prijmu.

nikpa
19. júl 2019

@daniell_ka najlepšie vám poradí finančný poradca, popytajte sa vo svojom okolí známym či maju s niekým konkrétnym dobrú skúsenosť. My sme to riešili cez neho, všetko nám objasnil, poskytol nám aktuálne ponuky bánk a po schválení hypotéky ho zaplatila daná banka z ktorej sme hypo čerpali.

nika3136
19. júl 2019

To je tak strašne individuálne. Na každú nehnuteľnosť môžeš vziať hypotéku, keď máš na to plat v skratke.
Stavať je iné než kúpiť dom postavený.
Pri hotovej kúpe vezmeš hypotéku, doplatíš do kúpnej sumy (niekde ti dajú znalecký posudok aj vyšší ako je kúpna cena a banka ti dá napr. 80% ZP a možno to úplne stačí), poprípade doriešiš spotrebákom a koniec.
Pri stavbe je to zložitejšie
Tam kúpiš pozemok a potom beháš vybavovať projekt, povolenia a bla bla bla a banka ti dáva peniaze postupne

eva_eva
19. júl 2019

@daniell_ka ak na to máte príjem a výjde vám to tak vám hypo dajú, dáva sa od 70 do 90 % ceny nehnuteľnosti, je fajn mať niečo nasporené, inak sa to potom dofinancovavá spotrebákom, ktorý má lepší úrok.

som_ponorka
19. júl 2019

Najlepšie je ozaj kontaktovať nejakého finančného poradcu. Môj brat chodil po bankách kvôli spotrebaku, všade ho nahodili do úverového registra, aby vedeli čo mu mozu ponúknuť a nakoniec dostal len vysoky úrok kvôli tomu, že bol nesolventny, keďže ho viacere banky v registri evidovali ako žiadateľa. Finančný poradca vie, kde sa co oplatí..

ladyblcha
19. júl 2019

My sme nedavali ziadne potvrdenie o prijme, vsetko si banka cez socialku sama overovala, iba sme povedali kolko mame v cistom a nazov zamestnavatelov a podpisovali sme minuly tyzden akurat zmluvu, v pondelok cakame uz peniaze na ucet 🙂 hypo sme brali ale mensiu ako mame podla znaleckeho dom. Ale pani z banky hovorila, se davaju 80%. Znalecky platila banka. SLSP.

eliska13
19. júl 2019

@daniell_ka finančný poradca bude mať prehľad o všetkých bankách kde je čo výhodné za akých podmienok.usetrila by som si čas aj tak Ťa v každej banke budú prehovárať na ich produkt.

daniell_ka
autor
19. júl 2019

@eva_eva Neviem či sa ráta spoločný príjem alebo ako ...dokopy nám to momentálne vychádza okolo 1400€ .A ako to funguje pri manželoch alebo partneroch.Pýtali sme sa aj kolegýň aj kolegov ale oni hypo brali 10 rokou dozadu.Áno vieme aj o spotrebáku ak by bolo treba 🙂 Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za radu.Určite sa opýtame v bankách.

matta308
19. júl 2019

Odporúčam nájsť overeneho (!!!) fin.poradcu. Vie urýchliť celý proces, vybaviť lepšie podmienky atď.🙂 my už riešime veci len s našou poradkynou 😊

nika3136
19. júl 2019

@eliska13 Na to by som upozornila tiež.
Aj finanční poradcovia sú ovplyvnení podľa toho, aká banka im dá akú odmenu.
My sme vystriedali troch, kým sme dostali hypotéku.
Úver sme si vybavovali už sami. Poradca povedal, že nám už nevyjdú príjmy na nič a ponúkli nám 25tis spotrebák v inej banke 😄
A kolega dostal také isté percentá keď zašiel do banky ako aj my, ibaže nás finančný dostal províziu aspoň 500€ (minimálne) a on nedal zarobiť nikomu a šiel si sam

matta308
19. júl 2019

@nika3136 záleží aký poradca. Nájdu sa aj takí ako píšeš. Ale ak nájdeš poradcu s ľudským prístupom a skúsenosťami (a znamostami), môžeš tým len získať. My sme dostali v čase keď banky dávali 70-80% financovanie, hypotéku na 90%. 🙂

eliska13
19. júl 2019

@nika3136 jasné všetko je o peniazoch treba byť obozretní niečo si pozrieť aj sám a rozhodnúť sa
@daniell_ka len prosím Ťa opatrne s hypo, spotrebakmi a všetkým....na papieri to dobre vyzerá horšie je to splácať, raz byť na materskej, nedaj Boh ochorieť na pol roka, ľahko sa berie ťažko vracia.Nechodte úplne sa dno,ak by ste išli stavať dom je bezodna diera, nábytok, plot....ľudia niekedy safaria od buka do buka ešte trampolínu, bazén, veď nám to vyjde a potom nula na účte vždy si nechajte nejakú rezervu ako istotu.Vascinou je ťažko našetriť väčšiu sumu, keď už platíš hypo a spotrebak, bežné výdavky...pero, papier a dobre to roztratat

ceresnovci
19. júl 2019

na konovi vyriesis len teoriu, zabehni do svojej banky a budes mat 100% informacie (:

ladyblcha
19. júl 2019

@daniell_ka my sme davali manzela ako ziadatela, lebo ma vyssi prijem a mna ako spoludlznicku, ja mam nizsi prijem. Ale do uvahy beru prijem spolocny, sme manzelia

nika3136
19. júl 2019

@matta308 to je pravda, naša finančná nám tiež pomohla 🙂 ale vzápätí nám urobila nevýhodnú poistku (čo sme vtedy nevedeli) a o rok sme si ju menili 🙂 využívajú nevedomosť ľudí

draik
19. júl 2019

Základná podmienka je financovanie do 80% hodnoty nehnuteľnosti resp. kúpnej ceny, ak je tá nižšia ako trhová. Financovanie nad 80% do max. 90% len na výnimku, ktorých podiel sa znižuje.
Druhá dôležitá podmienka - suma všetkých úverov vrátane hypo max. 8násobok čistého príjmu žiadateľa (žiadateľov).

matta308
19. júl 2019

@nika3136 to je vaša skúsenosť. My máme skúsenosť 100% dobrú. 🙂 a to už spolupracujeme niekoľko rokov

nika3136
19. júl 2019

@matta308 to by sme si doteraz mysleli aj my, keby sme sa neinformovali ďalej 🙂

mogaa
19. júl 2019

Osobne - žiadny finančný poradca ale pobehať si po bankách a pozisťovať si podmienky jednotlivých bánk....Každý fin.poradca vám ponúkne len banky s ktorými spoupracujú a od ktorých majú následne províziu za dohodenú hypotéku.....Najlepšie úrokové sadzby mali Prima a Unicredibank

simona92101
19. júl 2019

Unicredit neodporucam,mame u nich hypoteku,sice ako jediny nam dali 100 % ale trvalo to skoro 3 mesiace kym nam vsetko schvalili,a neustale pytali rozne potvrdenia,z katastra,natahovali to a skoro sme prisli o zalohu na dom ktory sme si vybrali,lebo developer nechcel tolko mesiacov cakat na peniaze.mali sme jedine stastie,ze developer a realitka mali fin.poradkynu ktora to uspesne dotiahla do konca. V prvom rade si treba ujasnit,co chcete,ci dom ci len pozemok,ak chcete kupit dom,da sa rucit domom,ak len pozemok,treba zalozit inu nehnutelnost ak by vam prijem nestacil.zalezi vsetko od toho aku vysku hypoteky chcete,a ci mate aj vlastne fin.prostriedky k dofinancovaniu

laska201
19. júl 2019

V banke vam povedia info,daju do pc vase prijmy a vydaje a povedia ci a kolko vam mozu dat.Treba najst nehnutelnost ta sa ohodnoti no pozor banky vedia este skresat sumu.Date ziadost a do tyzdna aj dvoch schvalenie.Podpis zmluvy, smer kataster a do 3dni peniaze.No len naozaj treba brat do uvahy prave ten rp tam vam to riadne padne dole,aby ste to zvladli.

daniell_ka
autor
20. júl 2019

@eliska13 Ja som zvyknutá na skromnosť popravde 🙂.Nad hypo musíme premýšľať už teraz pretože si nechceme zakladať rodinu v 40tke ale do 3 rokov určite a bez bývania by to nebolo veľmi dobré rozhodnutie.Bohužiaľ nič iné nám neostáva len to nejako zvládnuť.

janula2511
3. okt 2019

Ahojte, prosím vás niekdo by mi vedel poradiť? Máme s muzom hypotéku na dom. Ale taká je situácia, že chceli by sme dom predať a nový kúpiť. Poraďte ako to poriesit najlepšie s hypotékou?

som_ponorka
3. okt 2019

@janula2511 najlepšie je poradiť sa s dobrým finančným poradcom

sana611
27. júl 2020

ahojte troska ina téma ,chcem sa poradiť teda spýtať ??som neskúsen tomto ale ojebat sa nechcem ,muz si chce zobrat hypoteku na dom zobral si svojich rodicov a 3 súrodencov snami bývať lebo nemali kde ,kazdy ma svoju chuchýnu izbu aj kúpeľnú mam 3 ročnú dcérku snim ako to je hypotekou on ked zoberie na dom hypoteku pytaju sa tam hned ze ked to splatí na koho dava mi by sme chceli na malú nasu dat ,len svokor chce dat aj na muzovu namladsiu sestru a tym nesúhlasím chcem aby to bolo čisto len na malú oni raz vyrastú a budu mat muzov nech sa postará onich muz a moja dcera nech ma svoje a nie deliť sa druhými ,ze oni to budu platit na polku tak platit musi hádam zadarmo bývať nechcú ale to neznamena ze ten byt bude napísaný aj na svokrinu dcéru to nie !!!hypoteku berie len moj ,a nie svokor a to ze bydu platit spolocne ved tam bývajú ale nie ze este napíšu na nu sprostá nie som môzte mi napisat radu popripadne ako to všetko spraviť dakujem

peterszalma
12. feb 2023

Dobrý deň,chcem sa spýtať.Poziadal som si o hypotéku na dom.hypoteka mi prešla a ide to schvalitelovi už aj mám dom vybratý len čakám na znalecký posudok.Ale sa chcem spýtať na jednu vec mám úver ktorý platím len asi pred dvoma rokmi som meškal so splátkou ale len pár dní môže to schvalovatel nepodpísať hypotéku napriek tomu.Ale doteraz platím pravidelne.Tam išlo o to že úver mi odchádza 28 deň mesiaci a nemal som dosť financií na účte tak dačo strhli a začiatkom mesiaca ten zvyšok ale to bolo dvakrát a to pred dvoma rokmi.