Je zlé minúť menej na jedlo?
Ahojte. Idem sa tu v podstate len vypísať... Sme mladý manželský pár - ja mám 23, manžel 22. Pred rokom sme kúpili byt v pôvodnom stave, ktorý sme rekonštruovali a teraz v ňom bývame od novembra. Ale k veci.. Stretla som sa nedávno s jednou známou na káve (bola som v kaviarni sama, keď zrazu prišla a sadla si ku mne). Na tom by nebolo nič zlé, v pohode sme sa rozprávali. Až po čase sa ma spýtala ako žijeme, tak som jej povedala že už bývame vo svojom konečne, obaja pracujeme a tak podobne.. V tom sme sa nejako dostali k tomu že či všetko stíhame keď obaja pracujeme a bývame tak "na konci sveta" ako sa vyjadrila - manžel to má do práce 30-35 minút autom a ja pracujem homeoffice už pár rokov.. To som jej aj povedala keďže sa začala vrtať v tom či stíham variť "na tom konci sveta" a podobne.. Potom však začala zabárať do vecí typu či dosť zarobím keď som furt len doma, že veď to nemožeme prežiť.. Som momentálna na polovičný úväzok a zarábam cez 1000€ v čistom, manžel zarobí viac, takže naozaj mi nepríde že sa máme na čo sťažovať.. Povedala som jej že v pohode vychádzame, že s varením nie je žiadny problém, každý deň máme obaja teplé jedlo (poväčšine aj polievku aj druhé jedlo) tak mi povedala že nechápe, že nie je možné že sa doplatíme.. Nás však strava na mesiac vychádza okolo 200€. Občas trochu viac občas nie, záleží či máme nejaké oslavy, či ideme do reštiky a podobne. Z toho sa úplne zhrozila a pozerala na mňa akokeby sme jedli odpadky alebo neviem.. Normálne som z toho ostala zaskočená.. Kľudne by sme si mohli dovoliť dávať aj 800€ na jedlo, ale prečo preboha by sme to robili keď si vystačíme so štvrtinou ceny.. Sme spolu 6 rokov a kým sme nemali obaja takú dobrú prácu tak sme sa naučili a nastavili si systém tak, že nám stačilo fakt málo a pritom máme každý deň plnohodnotné jedlo - žiadne polotovary. To je naozaj také zlé, keď človek minie menej na jedlo? Lebo fakt som ostala zhrozená z toho ako arogantne sa na mňa odvtedy pozerala. Ďakujem za prečítanie..
Ked sme boli s manzelom dvaja, tiez sme na jedlo minali 200eur mesacne (a to som celiatik, cize moj 250g chlieb stoji 5 eur). Teraz sme traja a minieme 300-350eur. Letaky nepozeram, vzdy mame zoznam, co ideme kupit a ked je nieco zo zoznamu v akcii a pekne, kupime to.
Mne zas pride zvlastne, ked mi kamoska povie, ze oni prejedia traja viac nez 800eur. 😅 Bavime sa o tom dost casto, pretoze sa vzdy dobre pobavime na tom ako ma kazdy inak nastaveny standard. 😀
Preco by 200€ malo byt malo?
Povedzme ze si kupi 28kg bravcoveho, kuracieho masa za menej ako stovku, zo 20kg zemiakov za 20€, zo 20kg ryze za 30€, 2l oleja za 4€, 2kg soli za 1,5€ a za zvysnych 45€ mrkvu, cibulu, cukriky a co ja viem co, to ma zo 70kg jedla - ked ratame len druhe bez polievok pre dvoch... - to mas viac ako kilo jedla / osobu / den.
Teda ,to by som aj ja chcela vedieť kde nakupujes,lebo my len za ovocie a zeleninu dvaja dáme tých 150€
Ďakujem vám všetkým za prečítanie a názory, ja som sa v podstate potrebovala len vypísať a dostať to zo seba von, lebo bola som zhrozená tou aroganciou ktorá prišla z jej strany. Majte pekný dník 🙂
Zdrava, pestra a vyvazena strava za 100 eur na osobu/mesiac je utopia....Tam, co si vymenovala nic zdrave nebolo,,,,sorry...mozno sa to da, ked kupujes akciove rýchlene kuracie maso made in EU
No dobre, zarobiť môžeš, si potom šikovná, ale na stravu dať 200e kde máš plnohodnotné jedlo, plus jogurty, musli a ovocie zeleninu, syry, šunku, mlieko, tvaroh, pečivo, mäso, ryby, neviem...
Pre mňa je plnohodnotné také, kde je kuracie/morčacie, hovädzie, ryby, syry, mliečne výrobky. Ovocie a zelenina. Za týždeň. Nie raz mesačne.
Ak človek doma varí a ešte aj pečie napr. chlieb, určite minie menej, ako keď chodí jesť niekde vonku alebo v práci. Áno, dá sa navariť v pohode na dva dni, aj pestro. A nemusí každý jesť šunku a salámy, ani to nie je zdravé😉. Ja síce nepočítam, koľko miniem, kupujem, čo treba, ale myslím, že často ľudia kupujú v potravinách aj to, čo netreba.
Podľa všetkého šetrite na strave, že si tu vymenovala 6 jedál nič neznamená. Daj jedálniček pre dvoch na týždeň od raňajok po večere, tým presvedcis.
Co tu spominate jogurty - prave smotanove idu po 28-35 centov - detom ich kupujem hromady, to si moze kupit 30 kusov za 10€
@vyrovnanaosoba nemáme to raz mesačne, nemusíš sa obávať 🙂 Všetko z toho čo si vymenovala nájdem u nás bežne v chladničke/mrazničke. Až na tie ryby. Tie kupujeme a pripravujeme stále hneď keď ich kúpime. Manžel ich nemá rád, takže je to minimálne. Skrátka, keď človek naozaj sleduje zľavy, a vymyslí jedálniček podľa toho. Dá sa to 🙂
@hiro 28kg bravčového mäsa za menej ako 100e? Kde? Akého mäsa? Kosti pre psov? Od Poliaka?
Pre mňa je nepredstaviteľné varit 3x týždenne 😀
Asi som moc fajnova.
@babulkomale pisem co nam chuti, nie ze jeme len toto 🤦 a my sa nemame moznost stravovat stale doma...a ano za posledny rok som fakt pribrala ...kilo, kedze v praci mame stravu aku mame....hrozne 😉
@1andrea111 Prepáčte, ale ja nepotrebujem nikoho o ničom presviedčať.. O tom táto diskusia nie je. A už určite nepotrebujem o tom presviedčať úplne cudzích ľudí.
Tak ono sa da prestravovat za 200e mesacne,ked kazdy tyzden obehate rodinu a vas nabalia. Cize ta suma nie je uplne objektivna. Nie je hanba povedat,ze v rozpocte s tym ratate. Lebo neviem si predstavit za 3e na osobu/den mat ranajky, desiatu,obed,olovrant,veceru. Ovocie a zeleninu kupujeme na kila,takze vidim,kolko to zozerie penazi.
ja ti neverim vymyslas si alebo cast jedla ci surovin nezaratavas alebo dostavas od niekoho
ale sak tvoja vec mne to niekto povie tak si pomyslim ze bud klame alebo ho polutujem ze musi zit na hranici chudoby (ta je totoz definovana velmi podobne ako vychadza tebe na den a pozvem ho sa najest
autorka, my sa stravujeme evidentne uplne rovnako ako vy (aj financne aj podla tych jedal, co si vymenovala 😂) a dam tip na ryby - neviem, odkial si, ale my kupujeme perfektneho mrazeneho lososa v IKEA. Vzdy si odtial donesieme aspon 2-3 balenia (jedno ma 4 porcie). Cestu do ZA zvladne zabaleny v termotaskach a potom vytahujeme jednotlive porcie podla potreby. 👍🙂
@mamina7070 časť surovín ktorú od niekoho dostávam a nemusím kupovať som už spomenula v diskusii 🙂 stačí si len prečítať. A ako som spomenula vyššie, nie som tu na to aby som cudzích ľudí o niečom presviedčala. Mala to byť diskusia o tom, či je na tom niečo zlé ak človek nedá 800€ mesačne za jedlo. Každopádne, na hranici chudoby naozaj nežijeme a ani sa tak necítime. Máme každý deň teplé jedlo, teplo v byte, teplú vodu, čisté oblečenie a zrekonštruovaný byt. Chudoba, žiaľ, vyzerá úplne inak. Za tých 6 rokov čo sme spolu boli aj situácie kedy sme ako hovoríš boli takmer na "pokraji chudoby" a fakt sme nemali za čo ani nakúpiť kým neprišla výplata. Možno práve to nás naučilo vytvoriť si systém a vidieť, že sa dá nakúpiť pestro, normálne, že sa dá mať navarené a neminúť na to majland. Pekný deň 🙂
@vyrovnanaosoba Kaufland. Bravcove kare, pliecko, stehno ... vkuse tam maju na jeden druh za cenu okolo 3,50€/kg. Ludia z dedin beru rovno po niekolko 10kg balikov. A ked maju hovadziu falosnu svieckovicu po 9€ tak to su ine nakupy ako v Jednote 🙂 A kacicu som minule robil, fajnucka, aj teraz ju maju v akcii za 3,69€/kg. Samozrejme kuracina sa ani nerata, 2,50€/kg najdes stale, teraz vidim "Kura kralovske" - chovane Slovensko, bez antibiotik, bez hormonov - 3,19€/kg
@mamina7070 Ale samozrejme, názor vám neberiem 🙂 veď každý má právo vyjadriť ho.
mne sa to vobec nezda cudne, tiez sme dvaja a cca tolko minieme, ak neratam obedy v praci. maso nenakupujeme a nevarime, tak to asi odpada dost vysoka polozka.
@akrobrab tak aspoň pár nás tu je "na hranici chudoby" ako pani povedala haha 😅 žiaľ, ikeu nemáme vôbec poruke 😕 bývame na východe, takže škoda. Ale ďakujem 🙏
No dobre, tak koľko si dala za tú stravu, čo si tu vyššie napísala, za týždeň? A čo ste jedli pomedzi to? Len raňajky a obed? A len jeden deň v týždni píšeš mäso.
@hiro no ale 28kg nenatrepe do mrazničky a tiež potrebuje rôznorodú a píše že vyváženú stravu, a to za ďalšiu 100vku nekúpi ani náhodou.
Jej zhnusenie a pohrdanie moze pramenit z toho, ze dobre vie, aku kavlitnu stravu asi jete....ano, mozes kupovat maso v akcii v supermarketoch povodom zo spanielska, belgicka, nemecka a vlastne aj neznameho z EU, rovnako rychlene antibioticke kurcata, co vyrastu za 4 mesiace alebo aj minimum masa a hlavne muku, alebo polske maso, margariny, rafinovane oleje...pretoze presne tieto vyrobky su pravidelne v akcii v letakco...mne si pri nich pravdupovediac tiez prevracia zaludok...a este ryby z fariem som zabudla krmene kostnou muckou🙄
@vyrovnanaosoba No jasne ze nemusi kupovat rovno 28kg - predaju aj pol kila, kolko kedy potrebuje ;) Ja len ze stravovat sa masom je lacnejsie ako zit na paradajkach - ci ovoci a tak...
a tiez zelenina...spanielske alebo marocke paradajky su urcite lacnejsie ako tie zo zitneho ostrova...ale dakujem, neprosim
@vyrovnanaosoba ako som odpísala pani vyššie, ja tu nie som na to aby som niekoho cudzieho presviedčala o niečom. Každopádne, mäso tam bolo napísané 2x - v chilli con carne je tiež hlavnou zložkou 🙂 varím väčšinou na 2 dni, to už nemáš pokrytý jeden deň v týždni ako si napísala, ale 3-4 🙂
Nic si z takych reci nerob...hlavne, ze vy ste spokojni 🙂
Tak mne keby niekto povedal že sa predstavuje za 100 eur za mesiac, tak ma napadnú len dve veci, buď je tak chudobný alebo lakomy

s takouto znamou by som sa nabuduce vyhla viest rozhovor o vasich sukromnych veciach