icon

Koľko miniete mesačne na potraviny?

17. mar 2021

Ahojte. Zaujima ma kolko miniete mesacne na potraviny a pre kolko clennu rodinu. Myslim tym cisto potraviny bez drogerie alebo veci pre deti, proste cisto jedlo. Pytam sa kvoli tomu,ze mi pripada, ze my miniame na jedlo vela penazi, proste nevieme hospodarit a chcela by som vediet, ako to maju ine rodiny..

avatar
bluka2
18. mar 2021

@danielinaa ale naše mamy nenakupovali také s**t kuracie mäso, ako dnes predávajú v Tesco. PS: citujem svoju mamu

avatar
kratulka
18. mar 2021

@danielinaa veď... Ale ako hovorím...každý robí ako najlepšie vie... Keď dakto tu nájde dobrú radu a pomôže mu niečo zlepšiť páči sa... Ja sa tu môžem.hrat na bio raw a neviem čo a v realite v chladničke hamburger s kolou... Je to net... Virtuálny svet... Kde som čím chcem...ak chcem...
Asi tak

avatar
luccija
18. mar 2021

@abbey1 my sme 3 a, keď pečiem kilo mäsa pomaly nestačí a nie ešte 5 ľuďom z toho 3 chlapi

avatar
henka123123
18. mar 2021

A mne chlap povie ze vela minam na stravu..co myslim ze 400-500 eur cisto len strava pre 4 chlapov plus mna plus 2 deti( 3 rocne a 6 mesacne) je ok

avatar
kapurka270
18. mar 2021

@henka123123 posli na nakup chlapa a sprav mu aj zoznam.

avatar
kristiii
18. mar 2021

@viestta v jednom svojom komente píšeš, že každý môže vyjadriť svoj názor, lebo veď debata, v inom píšeš o ako vysmesnom komente od @danielinaa. Ale veď ona rovnako povedala len svoj názor 😉. Či len ten čo sa ti hodí je vhodný do debaty? Inak mňa tiež napadlo hneď na začiatku diskusie, keď sa niekto maud pýtal, či sú z takej stravy zdraví, že koľko z tých, čo píšu, že míňajú na stravu veľa, má napríklad v rodine nadváhu...lebo kopa bio jedla určite neznamená automaticky zdravie

avatar
danielinaa
18. mar 2021

@kristiii robim predavacku a teda vidim ako niektore rodiny nakupuju a su aj take co minaju velmi vela, a v kosiku perlive vody, radlery, sladkosti, sunky velke mnozstva . . . a su vacsinou aj zavalitej postavy, rovnako ich deti. To tiez neni jednak nazdravsie a jednak pre mna zbytocne minuta kopa penazi, ktore si mohli radsej usetrit. Je tazka doba. Dnes robota je, zajtra nie...samozrejme kazdeho vec. Dokonca mame jednu rodinku co denne tu minu 40 a viac eur a vsetci su morbidne obezni aj ich deti. :( Je to strasna skoda ked vidis ake nadherne dievcatka to mohli byt keby neboli morbidne obezne.

avatar
rachelkk
18. mar 2021

2 dospelí + 1 dieťa 450 eur mesačne

avatar
leeo
18. mar 2021

@ajko2011 😂 ja tiez.... Musim si to zacat zapisovat, ale odhadom asi okolo 150. Mame dve male deti. Fakt od zajtra manzel nech nosi blocky 😂

avatar
leeo
18. mar 2021

@mironka u nas je to podobne

avatar
sigma510
18. mar 2021

Záleží od ročného obdobia. Sme z tých co majú kúsok záhradky, takže v lete si co to dopestujeme, keď sa vydarí sezóna. Čiže v lete sú tie náklady asi nižšie. Ja som nikdy nejak extra nerátala výdavky na stravu, sme dvaja, ale počítam ze by sme sa niekde okolo 300 eur asi dostali. Míňame hlavne na mäso, to kupujeme buď v masiarstve alebo od domácich chovateľov, čiže to je asi najväčšia položka, nekupujeme tento druh potraviny vôbec v obchodných reťazcoch, v prvom rade pozeráme na kvalitu. Ďalej sa míňa na pečivo, to kupujeme dva krát do týždňa a dávame do mrazaku a podla potreby vyberieme koľko zjeme. Väčšie nákupy napríklad šunky, syry, parky robíme tak raz do mesiaca, vždy nakupime viac a dáme do mrazaku a vyberáme podľa potreby, tu taktiež hlavne kvalitu pozeráme, nie cenu. Dosť sa u nás kupujú aj maškrty, takže niečo sa minie aj tam. Zeleninu v zime nekupujem takmer žiadnu, obchodova nemá chuť a postriekany bordel jest nemá ani význam, koreňovú zmes do polievky mam bud zasterilizovanu v pohároch alebo zamrazenú, naložený sud kapusty a kvasenych uhoriek. V lete vždy robíme zásoby na zimné mesiace, zavarame uhorky, zeleninu, ovocie, alebo napríklad aj huby. Z ovocia v zime sem tam kupujem len jablká banány a citróny, robíme si citrónovú vodu. Sem tam nejaké pomaranče mandarínky ale väčšinou len počas sviatkov. Varime vždy na viac dní, nevadí nám jest aj 2-3 dni po sebe to isté, a je to z časového hľadiska pre nás praktickejšie. V zime je to viac mäsove, napr keď uvarím koleno, z vyvarenej vody urobíme fazuľovu alebo šošovicovu omacku/polievku. Keď urobíme vepro knedlo zelo a zostane nám kapusta, z tej robíme potom segedin. Často ale mame aj francúzske zemiaky, placky, sladké obedy vôbec. Večere sú väčšinou suche, sem tam si spravíme varené. V lete sme mali stále niečo z cukety keď bola, čiže sa to naozaj líši od ročného obdobia.

avatar
alex666
18. mar 2021

2 dospely plus takmer rocne dieta odhadom to moze byt tiez tych 450e. Iste by sa dalo aj lacnejsie, ale nesetrime v tomro velmi

avatar
mamkabeika
19. mar 2021

@evinqua
@0silvia0
@danielinaa
@viestta
Keďže chceme lokálne suroviny a domácu zeleninu a ovocie, nič iné nám neostáva, len mraziť. Akože dalo by sa to aj bez mraziakov, ale nechcem vedieť tú sumu za potraviny, ktorú by sme museli uhradiť za pravidelné menšie nákupy bio mäsa a zelovocu.
Máme americkú chladničku s dosť veľkým mraziakom, jeden mraziak pultový (obrovský) a jeden zásuvkový vysoký 180cm. Do toho obrovského vpracem všetko mäso, šunky, ryby, chlieb a hotové jedlo, ktoré vyrobím z mletého mäsa, lebo mleté mäso nemrazím. Zeleninu, ovocie, syry a ostatné mám v americkej a v zásuvkovej mrazničke. Vyhovuje mi to tak, pretože všetko mám pekne nakrájané, pripravené na varenie, popri práci, deťoch a homeschoolingu by som nestíhala aj krájať 😅

avatar
ajko2011
19. mar 2021

@leeo u nás to bude určite viac ako 150€ 🤭😂😂

avatar
evinqua
19. mar 2021

@mamkabeika takze urcite nebyvate v panelakovom byte ;))).v doma maju aj moji rodicia dva mrazaky samostatne a dve spajze, takze mat taketo skladovacie moznosti, clovek inak nakupuje

avatar
mon29
19. mar 2021

@heleninamama my mame podobne😂😂 nie a nie sa dosjest😂😂

avatar
sendy1977
19. mar 2021

@mamkabeika mňa zaujíma sušenie ovocia. Sušíš v sušičke na ovocie alebo v rúre? Ja som 2 krát sušila čerešne, prvý krát OK a na druhý krát ten istý postup v rúre a mi splesniveli, odvtedy som už nesušila.

avatar
lusyc
19. mar 2021

200€, dvaja dospelí a dve malé deti, zeleninu a ovocie niečo máme svoje ( mrkva, cibula, zemiaky, jablká, mrazené/zavarene/lekvare maliny, jahody, čučoriedky + manžel v práci niečo minie v bufete.

avatar
lasina
19. mar 2021

@lusyc to tiež riadne malo miniete

avatar
ziarifka
19. mar 2021

@mamkabeika mňa zaujíma, či skutočne žiadne čerstvé ovocie v zime nekupujete. Tiež mám nasušenú a zamrazenú celú úrodu ovocia. Naozaj sa môžem spoľahnúť, že v tom tie vitamíny ostanú? Trochu sa toho bojím 🙂

avatar
simsalabim
19. mar 2021

@mamkabeika a ako to mrazene ovocie konzumujete? U nas okrem drobneho ovocia, hlavne ribezli a cucoriedok, mrazene ovocie po rozmrazeni nikto nechce. Ale drobne ovocie (jahody, maliny, cernice, cucoriedky a ribezle) jedavame v zime s jogurtom alebo zvarene s troskou cukru ako prilohu k tvarohovym knedlickam. Ale popravde, z nasej malej zahradky nam mrazene vydrzi tak 2 mesiace, potom uz kupujem.

avatar
katpox
19. mar 2021

@danielinaa neobsluhujete nas? :=)) ale u nas malinovky, radlery, piva, alkohol a maskrty konzujeme manzel, ja so synom skor zeleninu, ovocie, no a pijem so synom cistu vodu, uz tri roky pijem cistu vodu, vynimocne od chuti pohar coly v nedelu, inak mi to uz pride moc sladke a som od mala az doteraz zavalita😀 a muz chudy a vysoky

avatar
leeo
19. mar 2021

@ajko2011 no podla toho, co tu citam, tak tomu pevne verim 😀
My mame vela svojeho domaceho, tak preto. Inak by to bolo isto viac 😀

avatar
leeo
19. mar 2021

@ziarifka v mrazenom ostavaju takmer vsetky vitaminy, takze sa nemusis bat. 🙂

avatar
mamkabeika
19. mar 2021

@sendy1977 Ja mám 2 veľké sušičky. V rúre nesuším. Ja vždy radšej suším na nižšom stupni kvôli vitamínom a dlhšie, aby nesplesnivelo.

avatar
mamkabeika
19. mar 2021

@simsalabim mrazené broskyne mixujem s tvarohom na pribinacikovy krém, alebo na zmrzlinu, dávam ovocie aj do nákypu, ja to však zmixujem, lebo vcelku to nie je veľmi vábne. Jahody hodím len tak, do pudingu, do šampusu, pre deti do vody s troškou sirupu. Väčšinou sa to snažíme jesť neuvarené.

avatar
simsalabim
19. mar 2021

@mamkabeika super. U nas by to asi nejedli...tvarohovy krem chcu len coko alebo vanilka, ovocny nakyp v ziadnej forme ani ako zemovka ci ryzovy nakyp... co uz s nimi. Ale ked ti to rodina zje, je to perfektne.

avatar
mamkabeika
19. mar 2021

@ziarifka Akože nie. Napísala som do príspevku, že áno. Kupujem v pravidelných nákupoch už len mliečne výrobky a čerstvú zeleninu a ovocie ako napr. citrusy a banány, ale aj jablká a hrušky. Z tej trošky sušených jabĺčok by sa nenajedli. Mám veľkých jedákov. Za jeden nákup zaplatím okolo 150€. Máme to na cca 10 dní. Musíme mať však zásoby trvanlivých potravín a mäsa. Keby sme nemali zásoby, platili by sme samozrejme, za nákup viac. Najdrahšia položka je u nás zelenina a ovocie. Na zeleninu a ovocie miniem okolo 1200€ ročne, možno aj viac, detailne to nemám prepočítané.

avatar
h_petra
19. mar 2021

Nemam to zratane, ale odhadom cca 350€ 4 clenna rodina, ale deti maju len rok.

avatar
mamkabeika
19. mar 2021

@ziarifka Určite sa nemusíš báť mrazenia, čo sa vitamínov týka. Je to jeden z naj spôsobov skladovania. Z toho dôvodu radšej veľa nezavaram a nevarim veľa džemu. Nezachová sa toľko vitamínov. Džem používame len sem-tam na vianočku, na koláčik a do jogurtu.