Koľko miniete mesačne na potraviny?

17. mar 2021

Ahojte. Zaujima ma kolko miniete mesacne na potraviny a pre kolko clennu rodinu. Myslim tym cisto potraviny bez drogerie alebo veci pre deti, proste cisto jedlo. Pytam sa kvoli tomu,ze mi pripada, ze my miniame na jedlo vela penazi, proste nevieme hospodarit a chcela by som vediet, ako to maju ine rodiny..

mamkabeika
19. mar 2021

@evinqua Máme 6 malých detí, takže bývanie v paneláku by som počas korony asi nezvládla psychicky. 😁 Susedia by nás asi vysťahovali.

mamkabeika
19. mar 2021

@simsalabim Nzjedia, iné nedostanú. Ale v pohode, čo sa týka ovocia, nemusím ani pridávať cukor. Im stačí povedať, že je to ovocie a zjedia úplne všetko. Aj mňa 😅 Nemajú radi mäso a varenú zeleninu. Musím ich kŕmiť. Ale vždy sa dajú prehovoriť 😁

sendy1977
19. mar 2021

@mamkabeika akú máš sušičku ovocia, značku ? ďakujem. Keď budeme mať toho roku veľa čerešní, som rozhodnutá kúpiť nejakú sušičku

ajko2011
19. mar 2021

@leeo tak to máte super 👏my všetko kupujeme nakoľko bývame v byte

negymama
19. mar 2021

@sigma510 len na margo tej zimnej zeleniny, ze nechcete jest postriekany bordel. vsak kto by to chcel? Lenze v mase, parkach, sunkach a syroch ...mas takisto skoncentrovany postriekany bordel ktory zjedli tie zvierata...a este je to aj koncentrovane mnozstvom potravin ktore musi zjest zviera aby vyprodukovalo kilogram masa.

Lebo aj moj muz ked mu poviem, kup papriku, brokolicu atd. z obchodu sa brani, vsak ake to je postriekane . My v lete jeme vlastnu zeleninu a ovocie zo zahrady, ale v zime a hlavne k jari uz ani mrazene zasoby nemame.
ale mysliet si ze sa tomu clovek vyhne, ked si kupi sunku, klobasu ci klasicke maso je naivne. tam su este ako bonus hormony a antibiotika. 70 percent vyrobenych antibitik nespotrebuju ludia ale zivocisna vyroba.

negymama
19. mar 2021

@sigma510 ja len na margo toho , ako si pisala ze v zime zeleninu nekupujete , lebo nechcete jest postriekany borde. No vsak kto by chcel?

My mame v sezone vlastnu zeleninu a ovocie, ale ked poviem muzovi nech v zime ci zjari, ked uz nemame zasoby a minu sa aj mrazene balicky ovocia a zeleniny...presne takto argumentuje.
pritom ked kupis sunku, klobasu, parky, syr ci aj bezne maso, tak sa striekanemu bordelu nevyhnes. Este je to v koncentrovanej forme, lebo ziera na jeden kg masa spotrebuje X kil postriekanej potravy, a ako bonus je tam pridane antibiotika a hormony. Chov masa je skratka na tom zalozeny, inak by to nebolo vo velkom udrzatelne. 70 percent antibiotik spotrebuju nie ludia , ale zivocisna vyroba. tomu sa nevyhneme, ked neratam doma vyprodukovane maso ozaj na bio potrave.

lusyc
19. mar 2021

@lusyc ja mám pocit, že permanentne som v nejakom šetriacom režime. Som na RD, tak varím doma. Na nákup raz za 7-10 dní kvôli mlieku, syrom, bielemu jogurtu, automat tu nemáme, tiež zeleninu, občas ovocie, keď už nemáme svoje. Všetko, čo dokážem, robím doma. V záhrade pestujem mrkvu, petrzlen, zemiaky, cibuľu, hrášok, zemiaky, ribezle, jahody, maliny, hrusky, slivky, jablká, alebo kúpim, zavarim, namrazim, ususim, lekvar uvarim, presnidavky, pečený čaj, nazbieram bylinky na čaj. Pečivo pečiem, vrátane parenej knedle, dukátové buchtičky, casto mavame sladké obedy, večere, na to mám lekvare a namrazené ovocie. Ked sa minie, kupim. Mäso jeme málo, cez vikend a raz- dvakrat v týždni, ked mám vyvar, je rizoto, psenoto, quinoto, tarhoňoto. Ryby raz do týždňa, kúpim. A reštaurácie nepoužívame, ja hlavne odkedy ma ako tehotnú naplo z donesenej stravy. Muž si objedna hocikedy do roboty a to neviem presne koľko minie.

simsalabim
19. mar 2021

@mamkabeika no moji su schopni radsej nejest 🤷‍♀️Moja najstarsia cca rocna radsej nejedla az do vecera, ked na obed nechcela tekvicovy privarok... a cim su starsi, tym im to ide lepsie... Tato taktika negunguje na kazdeho, bohuzial, lebo tiez zastavam nazor - nezjes- ine nedostanes.

mizu89
19. mar 2021

My sme 4.ja+muž+6r+7m.ale keď ja idem na nákup tak cca 100€ za týždeň.cize 400€/mes.a to kupujem všetko mlieko,voda,mäso, zelenina,sladkosti sem tam oblečenie alebo nejaká blbosť pre deti.ked ide manžel tak ten zo zoznamu pokupi polovicu(ako napr. napíšem mu 4kg cukru-on kúpi 1kg,...) Tak potom aj nákup ho vyjde menej ako 100€/tyz.

number19
20. mar 2021

@negymama Totalne s tebou suhlasim. Najlepsie ja naozaj vlastne. Ja tu moznost ale nemam ale kedze nezijem na SK tak mam moznost kupovat vsetko bio. Od suniek, parkov, cez syry a mlieko, zeleninu az po ovocia. Tiez maso. Nejeme casto ale ak, tak divina, kura a hovadzie (ale len bio). Si hovorim, radsej menej ale bio (ci to naozaj 100% bio je - neviem, ale minimalne tam je menej toho celeho sajrajtu ktory si spomenula). Ono to aj viacej stoji samozrejme, ale tak nejak mam z toho lepsi pocit a asi aj verim v spolahlivu bio certifikaciu v tejto krajine.
mizu89 Moj muz absolutne nevie nakupovat, on zase pokupi vsetko to, comu sa ja vyhybam, takze nakupy su vyslovene mojou domenou on ich uz len odnesie a spapka 🙂

juliet86
20. mar 2021

@sendy1977 predavam susicku nepouzitu co dostala mama ako dar nevhodny. myslim ze sencor

luccija
20. mar 2021

@lusyc si šikovná😊keď máš dobrý recept na pečivo môžeš napísať?

lusyc
20. mar 2021

@luccija recepty striedam, najčastejšie ma inšpirujú mamičky tu na mk. Kysnuté robím od oka. Chlieb a vianočku kvaskove.

mamkabeika
20. mar 2021

@simsalabim Moje 3 dievčatá si tiež prechádzali týmto obdobím, okrem najmladšej, tá zje takmer všetko. Odmietali varené obedy, mäsko a varenú zeleninu. Vždy však mali radi čerstvé uhorky, rajčiny a čerstvé ovocie. Toho sa nevedeli dojesť. Kebyže trvám na prívarku, sú schopné hladovať. Ponúkla som im inú zdravú alternatívu napr. 2 rajčiny a syr a bolo. Nehladovali.

domak2
20. mar 2021

Je kopa veci kde sa dá usetrit a môžu byť kľudne zdravsie. Ovsena kasa na raňajky, veľký biely jogurt namiesto malých ochutenych, strukoviny ako hlavne jedlo, mäso spraviť s omáčkou, zmraziť čo je navyse a použiť nabudúce, kupit väčšie balenia, spraviť viac jedál z jedného-pečené kura-potom perkelt atď. Reálne nikto nepotrebuje šunku, syr a pečivo každý deň. Druhá vec je, ak to niekomu vyhovuje tak je to ich vec, len logicky tam pôjde viac peňazí.

sigma510
21. mar 2021

@negymama co sa mäsa týka, tak hovädzie mame jedine od domácich chovateľov, hydinu tiež väčšinou od niekoho v dedine alebo z fariem, žiaden klietkovy ATB chov. S bravčovým je to horšie, ale mali sme rok kedy sme si spravili svoju zabíjačku a mali sme vlastne aj to, teraz na to nie je čas. Co sa tej zeleniny týka, mne to proste z tých obchodov nechuti, keďže od mala som zvyknutá na domáce, nejaká na dusiku vyhnana paradajka co je len voda a okolo chuti paradajky to ani nešlo, proste vyhodiť za to neviem koľko eur za kilo a je to bez chuti, nič mi to nehovorí. Ja tých párkov a šuniek zasa nezjem neviem koľko, nie som veľmi na tento druh potravín, skorej chlap, ja si k večeri dám koľkokrát radšej polievku z obeda alebo čokoľvek, nejaké parky beriem ako núdzový stav kedy sa nestíhalo navariť. V priemerne si ich dám možno raz do mesiaca, takže žiadna tragédia. Len keď tu čítam ze ľudia kupujú haldy ovocia a zeleniny, na jednej strane chápem ze pokiaľ niekto neje napríklad mäso, niečo jest musí, akurát že z tých obchodov je to fakt bez chuti, striekane, predražené a o nejakej nutričnej alebo vitamínovej hodnote sa baviť ani nemusíme. Veľa ľudí si myslí že keď si nakúpi na kila ovocia a zeleniny v kauflande, že sa zdravo stravuje. Ono to tak celkom nie je, keby mal človek k tomu celoročný prístup a vie si to dopestovať bez chémie a domáce, vtedy sa môžeme baviť o zdravom stravovaní. My sa snažíme naozaj všetko čo sa dá zháňať v domácej forme, zatiaľ sa nám takto darí časť mäsa, vajíčka, bryndza, domáce mlieko ci už kozie alebo kravské, ale ja napríklad mlieko nepijem vôbec iba do kávy, nejak som ho postupom času prestala konzumovať a vôbec mi nechýba. Na dedine sa bio potraviny zháňajú každopádne oveľa ľahšie ako v meste. Zeleninu a ovocie mame sterilizované, keď mám koľkokrát chuť, dám si také. Broskyne, slivky, marhule, uhorky, repa, kapia... Všetko čo nám v lete prevyšuje a nestíhame jest zo záhrady, ide do pohárov a v zime sa to zužitkuje.

negymama
21. mar 2021

@sigma510 my v poslednej dobe maso obmedzujeme vseobecne. z velkej casti aj z ekologickych dovodov, masova vyroba a to aj ta "bio" velmi zatazuje zivotne prostredie. takze sa to snazime redukovat na mensie objemy, ako roky predtym.
sme na dedine a pestujeme, pestujeme vcelku dost, cca na 25 - 30 aroch, oproti tomu, ze dnes mnohi ludia zijuci na dedinach sa pestovania vzdavaju, alebo obmedzuju, z casovych dovodov, plus treba nato driet. kto raz skusi pestovat vlastnymi rukami zisti...ze ovocie a zelenina prakticky nikde nie su "predrazene"... konzumenti su zvyknuti na dotovane ceny, umelo stlacane dole, skoro vsety potraviny. chovat pestovat nieco bez dotacii...je o vstupoch a velkej nezaplatenej drine. Preto napr. my pestujeme len pre seba, nemienim svoju vybornu zeleninu, s laskou a vela prace staranou, predavat za kauflandove ci tescove ceny, lebo skutocne realne ceny by ludia neakceptovali.

negymama
21. mar 2021

@sigma510 a presne tie spominane paradajky nekupujeme v zimnom obdobi z obchodu, tie naozaj nemaju chut. ale ostatnu zeleninu, ak uz nemame svoju, hlavne v tom hluchom obdobi na konci zimy kupujeme, vsak co ine, ked maso menej. ale bezne nenarocne zelenniny, typu cvikla, mrkva, kapusta, petrzlen... tie aspon dufam nevyzaduju tolko pozornosti apostrekov ako dovozova luxusnejsia zeleniny, typu articoky, spargla a pod.

uz mam vo foliovniku 25 cm vysoke mlade cibulky, redkvicky, salat svizne rastu...este chvilku a nemame nutnost kupovat zeleninu v ochode. nevieme sa dockat.

nika1971
23. mar 2021

500 mesačne... to sme 4 členná rodina...okrem mňa samí chlapi...synovia 22, 15 ...kupujem všetko...mäsko musí byť každý druhý deň, moji chlapi sú jedáci, občas mám pocit, že zjedia aj mňa....ale varím doma

anomois
23. mar 2021

My sme 2 dospelý + 3 rocna dcera ( stravuje sa aj v skolke) mesacne cca 400e + skolka 80e strava

a_adamcova
3. jún 2021

@trema Ty kokos, to fakt? Ja som tiež vegánka, ale teda do 100€ by som sa nezmestila nikdy :O Veď môj týždenný nákup je 40€ len ovocie a zelenina :O

trema
3. jún 2021

@a_adamcova a co take kupujes? my mame vela zasob aj z leta

a_adamcova
3. jún 2021

@trema Bývaš v dome? Lebo ja musím všetko kupovať, nemáme záhradu ani nič. Takže komplet od zemiakov, až po jablká všetko kupujem. To je u mňa asi tá najväčšia položka. Paradajok míňam veľa no, a tie sú v obchode tiež drahé, hlavne kým nie je sezóna na ne.

trema
3. jún 2021

@a_adamcova v tomto mame tu vyhodu, ze to mame kde skladovat, mame zemiaky, jablka, kapustu, cibulu, cesnak, cviklu, tekvice, mrkvu, v mrazaku jahody, maliny, ribezle, hrasok, spenat, zavarene sekane paradajky, uhorky, ja kupujem velmi malo, obcas nejake banany, mandarinky, brokolicu, sledujem akcie

a_adamcova
3. jún 2021

@trema Tak to potom áno. Ja s ostatným v pohode, ale toto je neskutočne drahé v obchodoch. :/

summer23456
27. jún 2023

Niekto ide radšej na jeden výlet, pôjde cestou do restiky,kde necha 60€ a iný pôjde radšej na tri výlety,kde dokopy minie 60€ a vezme si jedlo z domu. V poriadku sú oba prípady, komu ako vyhovuje,nech robí.

ktore
22. okt 2023

Ja miniem asi tak 120 euro na tyzden

mpsr
2. feb 2024

120 - 160 eur týždenne, čo vychádza 480 - 640 eur mesačne. Ale je v tom aj zubná pasta, pár mydiel, toaleťak, prostriedok na riad a lacný šampón (z Lidla). Na drogériu míňame tak málo, že to vždy pripočítame ku kategórii potraviny. Sme 4 dospelí v jednej domácnosti. Ešte si pamätáme časy, keď sme za to isté množstvo jedla (kupujeme už roky vkuse to isté) minuli za týždeň 50-70 eur. To bolo ešte pred pár rokmi.

slavka1988
2. feb 2024

@maud13 na mesiac pre dvoch 160€???tak to by som rada videla tie bio potraviny za takú sumu keby na týždeň Ok

lucie0505
2. feb 2024

@slavka1988 Téma je stara 3 roky, možno vtedy sa to ešte dalo.