Lacnejšie posielanie zásielok na pošte

27. aug 2020

Ahojte viete mi niekto poradiť ako funguje pošta? Vždy keď niekomu niečo posielam povie mi ze stačí obyčajná pošta co je lacnejšia, keď idem na postu vždy mi to dajú ako doporučený list co je drahšie. Co mam povedať keď chcem tu lacnejšiu? Alebo aké sú tam pravidlá aby sa to dalo poslať ako ta obyčajná?

maca1984
27. aug 2020

k doporucenej ti vypisu aj podaci listok a ma to sledovacie cislo?

cistykvietok
27. aug 2020

Jednoducho - pri odovzdávaní zásielky len povieš "obyčajne".

lenka2710
27. aug 2020

Ja poviem keď odovzdávam zásielku, ako to chcem, keď obyčajne tak obyčajne, alebo 1.triedou, doporučene musíš mat podaci lístok, takisto aj keď posielam balík! Keď povieš obyčajne, tak to musia rešpektovať

ruzasipova
27. aug 2020

Ked podavam balik do ruk, poviem, ze to chcem obycajne. A ak aj napriek tomu zacne vypisovat podaci listok na doporucene, zopakuj jej to este raz a doraznejsie.

autor
27. aug 2020

@ruzasipova takže keď to chcem obyčajne tak pred tým nemám vypisovať žiaden ten žltý papierik?

qetka
27. aug 2020

ides tam vzdy s vypisanym listkom? Ak ano, tak ten sa dava iba k doporucenej poste. Ak chces obycajne, nic nevypisuj, iba podaj a zaplat

maca1984
27. aug 2020

ked chces obycajne tak nevypisujes ziadny podaci listok.Tam nastala chyba.

autor
27. aug 2020

@qetka aha Jejda no ja som to vždy predtým vypisovala. Tak už viem. Ďakujem 😃

autor
27. aug 2020

@maca1984 áno už chápem ďakujem 😃

maca1984
27. aug 2020

zamalicko

jumama
27. aug 2020

Ono je to aj o to, ze obycajna zasielka nemas vlastne ziaden doklad, ze si poslala a ak sa strati, tak neviem ci sa to da reklamovat. Ak mas doporucenu zasielku aj adresat ju vie podla podacieho cisla sledovat, resp. ak sa strati, mozes reklamovat a do 15 Eu tusim nahradia.

sara07
27. aug 2020

https://cennik.posta.sk/

tu máš cenník tu si presne vieš zadat vahu a čo chceš a vyhodí ti to cenu
napr nad 500 g zásielka sa ti viac oplatí poslať ako balík doručeny na poštu ako zásielku poštovu , ktoru mimochodom na 98% aj tak nedoručia ale nechaju na pošte uložené a len oznámia

kiwi3
27. aug 2020

nechcem sa niekoho dotknut, ale niekedy sa cudujem, co vsetko ludom robi problemy... :/ ja sa nepamatam, ze by som niekedy nevedela, ako sa posiela posta.

autor
27. aug 2020

@jumama áno viem tak to aj posielam len teraz jednej pani posielam balík a chce to obyčajne. Aj sa mi predtým stalo ze chceli obyčajne a nevedela som ako to funguje čiže mi zase dali doporučený a ostala som v mínuse pretože mi už tie peniaze co som zaplatila navyše neposlali

autor
27. aug 2020

@kiwi3 ja viem ako sa posiela pošta, už dlhšiu dobu kvôli bazáru chodím pravidelne na postu len som nepochopila prečo mi vždy dávali balík ako doporučený a nie ako obyčajný. Vy snáď všetko viete od prírody? Bože.

kiwi3
27. aug 2020

ked nieco neviem od prirody, tak si to pozriem na stranke prislusnej institucie. balik sa da poslat aj ako list, ak je do urcitej hmostnosti aj rozmerov, ale nevypisuje sa k tomu potom logicky listok k baliku

fokuska
27. aug 2020

Ale ved bezne je posielat bez poacieho listku, ty si bola tak naucena alebo zvyknuta, ze vzdy sa vyplna listok? Nikdy si neposielala len tak list, pohladnicu a podobne?
Skor je beznejsie, ze ludia pridu k okienku a povedia, ze chcem to doporucene a musia im vysvetlovat, ze na doporucene treba vyplnit podaci listok.
A rovnako ked ty prides k okienku a das zasielku a podaci listok, tak to je jasne, ze to chces doporucene. Alebo si podala veci a povedali, ze si prosis obycajne? Lebo vtedy by ti predsa hned vysvetlili, ze obycajne a podaci listok nejdu dokopy.

Inak ja si pamatam ze v skole (este na zakladnej) sme sa ucili taketo veci - ake druhy zasielok existuju, ako sa vypisuje obalka, ako vypisat podaci listok a kedy je potrebny, ako vypisat sprievodku k baliku + sme si museli doniest vsetky druhy sekov (boli farebne odlisene a tusim to bola postova poukazka typu A, B, C, D...) a ucili sme sa ktora na co sluzi a kde sa co vypisuje. K tomu ako sa pise formalny a neformalny list a este aj telegram sme vypisovali :D

panelacikova
27. aug 2020

@fokuska neviem, či na základnej to bolo, my sme to mali na SŠ - a to som starší ročník teda. no a teraz na ZŠ neviem, žeby niečo také deti mali... bohužiaľ. vieš, teraz už frčia maily, sms, kdejaké aplikácie.... hrúuuuza 😀

fokuska
27. aug 2020

@panelacikova Ja si pamatam ze na ZS, teraz neviem, ale predpokladam, ze autorka je dospela, takze sa to snad tiez este ucila, alebo vidla posielat veci rodicov, alebo tak... nechce sa mi verit ze by doteraz na postu vobec nechodila alebo nic neposielala, ale tak asi je to mozne 🙂

autor
27. aug 2020

A čo teraz akože riešite? Slušne som sa opýtala. A už mi to aj vysvetlili tak nechápem prečo máte potrebu to ďalej komentovať

autor
27. aug 2020

@fokuska niesom dospelá mam 15.

basska_b
27. aug 2020

Hlavne nehovor, že chceš poslať BALÍK OBYČAJNE. musíš hovoriť AKO LIST OBYČAJNE

basska_b
27. aug 2020

Pri balíku tí VŽDY dajú vypisovať ten hárok. Ja som sa raz okaslala a poslala svadobné topánky ako balík na adresu. Keby som to poslala ako obyčajný list, ušetrila by som 2 eura

fokuska
27. aug 2020

Ok, tak nie si dospela, mozno sa to uz neuci ani v skole. Ale prekvapuje ma, ze rodicov si sa neopytala? Nemal ti kto poradit? 🙂

simca06022011
27. aug 2020

Ale pozor balik je balik. Balik ide vzdy so sprievodkou, tj vypisuje sa k tomu listok, list iba ak doporucene, inak nevypisujes nic.. Balik sa teda neda poslat "obycajne", vzdy je sledovany. Listova zasielka do 2kg ide obycajne. Balik sa da poslat na adresu, alebo lacnejsie na postu.
A ak posielas baliky a/alebo doporucene listy odporucam ti elektronicky podaci harok na stranke posty. Vypises a mas to trosku lacnejsie, ale urcite rychlejsie. Hlavne ak ide aj dobierka naprikad.

simca06022011
27. aug 2020

@fokuska no neviem, zbytocne sa tu rozohnujes nad tym. Nas teda na skole ucili ako poslat balik alebo list -ako vypisat obalky, zabalit atd.. ale urcite nie o sluzbach posty ;)

fokuska
27. aug 2020

@simca06022011 Nerozohnujem, len diskutujem, tak ako ostatni 🙂
Nam vysvetlovali rozdiel medzi listovou zasielkou a balikom, ze k baliku ide vzdy sprievodka + sme si to skusili vypisat. Potom obycajna zasielka - kde pises adresata, ci musi byt aj odosielatel - co sa stane ked tam je, co sa stane ked nie je + sme vypisali obalku. Potom doporucena zasielka - musi byt podaci listok + sme ho vypisali. Jendotlive seky - ktorym sa co plati - teda ktory pouzijem ked chcem niekomu poslat peniaze, ktory dostanem, ked nieto nieco vyplaca mne atd + sme vsetky skusili vypisat.

Takze to nie je o sluzbach posty, neucili sme sa hmotnosti, povolene rozmery, ceny... ale presne to aby sme neboli strateni ked nieco budeme potrebovat poslat - aby sme vedeli kedy si vypytat podaci listok, ako ho vyplnit, atd.

simca06022011
27. aug 2020

@fokuska no vies, ale tu je ceklkom ina situacia.. kedysi sa posielal balik ako balik, list ako list. Teraz uz nie su ani sprievodky na balik. Jedna zasielka moze ist aj ako list aj ako balik... ;) a balik ako sa dotazuje autorka sa obycajne ani poslat neda. List sa da. Cize treba terminologiu vediet, niekto vie.. iny nie :D nauci sa...
Su aj vacsie teliatka teraz, ja som cakala v rade za kockou co nevedela obalku vypisat.. a urcite mala viac ako 15.. skor taka 20tka to bola. Tak to je uz aka hanba... mna takato veci ako otazka doporucene/obycajne neprekvapi 🙂

dejka77
27. aug 2020

List mozes poslat obycajne, balik je automaticky doporucene. To je cele.

fokuska
27. aug 2020

@simca06022011 Hej ale vela ludi to nazyva "balicek", lebo to nie je len list papiera v obalke, ale v skutocnosti to posielaju ako listovu zasielku.
Myslia si, ze akonahle je to hrubsie, ze to je uz balik.