Máme hneď stavať?

17. apr 2022

Ahojte, ideme kupovať pozemok, a na kompletku sa vyhadžeme s úspor.
Máme hneď aj brat hypotéku, a začať stavat s tým,že musíme založiť pozemok, lebo nebudeme mať žiadnu hotovosť?
Alebo počkať 3-4roky a stavať,keď budeme mať nejakú rezervu.
Čo je podľa Vás pri tomto nezmyselnom zdražovaní rozumnejšie?

55kvetinka55
17. apr 2022

No lacnejšie už nebude nič,takže asi nemá význam čakať

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
060106
17. apr 2022

A nemozte si teda kupit starsi domcek a prerobiť ho?

karelova
17. apr 2022

Podľa mna sa teraz daleko viac oplatí kúpiť hotový dom ako začať stavat... Najmä ked sa finančne idete vyhadzat hneď na začiatku... Ja by som do stavby teraz nesla ani omylom..

kitycat
17. apr 2022

Nie som si ista, ci sa da zalozit na hypo prazdny pozemok... Myslim ze minimalne mury do vysky 1m musia byt na zalozenie

martyzpp
17. apr 2022

Prazdny pozemok nezalozis…

eva233
17. apr 2022

Otázkou je ci vám dajú hypo ak nebudete mať na účte žiadne úspory. Ale pri dnešných všetkých problémoch s elektrinou, plynom a pod + každodenným zvyšovaním ceny materiálu je omnoho lepšie kúpiť postavený dom/holodom... Ak máte peniaze na pozemok to vám môže slúžiť ako zábezpeka na kúpu postaveného ktorý následne založite a je... V dnešnej dobe fakt o mnoho jednoduchšie ako začať stavať.

liljana
17. apr 2022

Kupit pozemok a pockat 1-2 roky, kym klesnu ceny stavebnych materialov na normalnejsiu uroven.

melanta
17. apr 2022

Áno, založíš aj prázdny pozemok ak je určený na výstavbu.

melanta
17. apr 2022

@liljana aktuálne je stavebný materiál nielen drahý, ale veľa z neho je aj ťažko dostupných. Lacnejší určite nebude, skôr naopak. Čiže čakať 1-2 roky bude znamenať drahšia výstavba.

zmrzlinka2021
17. apr 2022

Nechcem ta strasit, ale ak pri kupe pozemku sa vyhadzete z penazi, nechodte do stavby domu!! Realne na to nemate a dnes vas navrh domu vyjde na 200tis eur, a pri zaveroch stavby to kludne moze byt 270-280 tis. EUR.
Ceny rastu a aj idu rast. Ak stavat, mat okrem pozemku v hotovosti aspon tych 150 tis. EUR a spolocny prijem s muzom aspon 5 tis. EUR v cistom, inak to moze dopadnut katastrofalne.

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@liljana nepoklesnu - chapem ta, aj ja by som si to zelala, zial pojdu hore a je dost realne ze o 10-15 rokov bude stat vystavba noveho domu 500-600 tis. EUR

melanta
17. apr 2022

@zmrzlinka2021 možno aj skôr ako o 10-15 rokov.

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@melanta Uz teraz zo stavbarskeho "fachu" viem, ze mnohe domy nie je mozne dostavat, lebo ceny rapidne stupli a ludia proste nedokazu to ufinancovat a to o desiatky tisic eur

zuzanka.zuzu
17. apr 2022

@zmrzlinka2021 súhlasím a aj mnohé developerské nové projekty sa zastavili (ani nejdú stavať) takže pôjde hore cena už existujúcich novostavieb... ale ľudia furt točia o nejakej bubline a zlacňovaní 🙈

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@zuzanka.zuzu Ja tych ludi aj chapem, proste "topiaci sa aj slamky chyta". Ano, ceny su chore, ale ak potrebujem byvat kupujem. No ano, nemusim rovno rodinny dom, ci 4izbak, ale radsej starsi 3 izbovy byt, jeho cena bude aj tak stupat a bude sa zhodnocovat.

luccija
17. apr 2022

Koľko za 3,4 r nasetrite?
Stavala by som hneď a nečakala, ale zistí si to ako to je s hypo voľakedy bolo treba múry ťahať do metra ako niekto píše ..

melanta
17. apr 2022

@zmrzlinka2021 áno, my dokončujeme dom a v okolí je pár susedov, ktorým stoja stavby, lebo im chýbajú financie. A ako píše @zuzanka.zuzu rovnako je to aj s developerskými projektami. Žiaľ, celé roky sledujem, že do výstavby sa hrnú ľudia, ktorí nemajú žiaden cash, hypo na doraz a potom je zle.

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@melanta
@zuzanka.zuzu
Minule som pocuvala podcast o novostavbe noemis v stupave. Developer dal na vyber - zdrazime dodatkom a vy to podpisete a uhradite alebo ideme von z tohto biznisu s vami. Mnoho ludi uz vtedy bolo z hypo na hrane, niektorym pripudlo dieta a zena na materskej a proste namaju z kade zohnat tie prachy.

Ludia sa strasne porovnavaju a hlavne take oblubene slovenske "mat dom" a vela z nich na to nema a 20 rokov ho dokoncuje svojpomocne, a potom zvysok zivota rekonstruuje ...

liljana
17. apr 2022

Nehnutelnosti neklesnu, ale ceny materialov urcuje dopyt ponuka. Vyssie uroky obmedzia dopyt a vyrobcovia budu viac vyrabat. Do 2-3 rokov by mohli stavebne materialy trochu klesnut, na povodnu predcovidovu uroven asi samozrejme hned tak neklesnu.
Mat dom v 23 rokoch, lebo zoberme hypo, uz asi nebude take bezne. Ludia si pockaju.

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@liljana
Lenze tam je viacero faktorov, preco tie ceny rastu a budu rast, napr. aj rast energii, celkove zdrazovanie vsetkeho, aj pracovnej sily. Tiez dostupnost stavebnych materialov, velmi vela surovin sa dovaza aj z ruska, ukrajiny + ten faktor, ze na slovensku chyba velmi vela nehnutelnosti, myslim v "schopnych" regionoch.
O bublinach sa tu "traduje" od r. 2016, zatial to ide len hore.
Co sa tyka urokov, realita je taka, ze na slovensku su ludia a rodiny, ktore uvery nepotrebuju (alebo len minialne) a nehnutelnsti maju ako investiciu. Doteraz si pamatam, ked sme uvazovali nad Steinom, vtedy pre nas drahe, ako nam ich fin. poradca povedal, ze 80 % bytov slo v cashi

zuzanka.zuzu
17. apr 2022

@zmrzlinka2021 ano, viem aj o tomto... na jednej strane ho chápem, aj on chce zarobiť 😀 na druhej strane absolútne chapúnstvo. našťastie ešte stále sú developeri aj v BA, ktorí garantujú zmluvnú cenu

ivka21
17. apr 2022

@kitycat áno kamoška brala tak hypo musia byť zaklady

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@zuzanka.zuzu urcite, napr. yit
Teraz pozeram verdena.sk len zas az nejake chvaly na to ich developera som nepocula

zuzanka.zuzu
17. apr 2022

@zmrzlinka2021 ja som s vigroup mimoriadne spokojná, aj s developerom, aj s výstavbou a hlavne - s komunikáciou!!! to sa s pučami v pente a river parku nedá ani porovnať, tam s tebou jednajú ako s nesvojprávnym 😖😈.... a mne sa projekty vigroupu aj vizuálne veľmi páčia (matadorka, rndz). o verdene tiež viem 🙂

zmrzlinka2021
17. apr 2022

@zuzanka.zuzu verdenu spustaju v utorok.. urcite tam uz nejake byty maju rozchytane. Uvidim, co daju do ponuky.
Pred chvilou som pozerala aj zwirn, tam je predaj pozastaveny.

7lenka11
17. apr 2022

ak môžete, kúpte hotovú nehnuteľnosť.. prerábky a výstavby v tomto čase neskutočne preplatíte.. máte to dobre nacenené podľa aktuálnych cien? lebo staré cenníky musíte vynásobiť aspoň krát dva, aby ste sa dostali na reálnu cenu

sweetjanka
17. apr 2022

..tak stavať, či čakať?

nevenka
17. apr 2022

My sme kupili stary dom pred takmer 2 rokmi, predapi pozemok. Stale lutujem ten pozemok, ale bola to stale orna poda, bez urbanistickej studie, bez cesty, soeti, mala tam byt nova stvrt. Ten pozemok sme mali 2 roky pred predajom, takze uz su to 4 roky a nic. Pred 2 rokmi bol stav, ze cesta a siete budu stat cca 40 tis., nyslim, ze dnrs sa posplha ta suma mozno aj na dalsich 20 navrch.
No a k veci. Kym sme sa dostali k prerabke, ze teda zhodit strechu a dostavat vrch, tak sme tam kde sme a nevieme zohnat ytong. Nakoniec zohnal muz taku tu menej kvalitnu variantu s tym, ze este aj tak planujeme zateplit. Ale za cenu tej kvalitnejsej varianty. Predrazi sa to na tom mnozstve o cca 500 eur. A to su len tehly, nehovorim este o plechu na strechu, kedze musime mat podla projektu strechu s nizkym sklonom,...nakoniec asi od plechu upustime a pojdeme do asfaltovej krytiny, pretoze plech je 2x tak drahy ako skridla Bramac...😑😬. Lenze skridlu dat nemozeme na tento typ strechy.
Takze my necakame a robime, hladame co najprijatelnejsie riesenie, lebo byvame v 2,5 izbaku 5-ti, uz od septembra budeme mat 2 skolakov. Nemaju si kam davat ani veci poriadne.

danieli
17. apr 2022

Vsetci nasi znami, ktori v tomto obdobi uz dokoncuju, rozumej byvaju, povedali, ze vediet dopredu kolko casu a penazi, a ako sa vsetko predrazilo v case ked este nezdrazovali, nestavaju…obdivujem kazdeho kto sa do toho pusti, my vecne nieco prerabame takze sa priebezne orientujeme v cenach, na zaplakanie…