Môže zamestnávateľ nútiť zamestnanca na prácu v zahraničí?

17. apr 2020

Chcem sa spýtať. Priateľ pracuje pre spoločnosť, ktorá je slovenská pobočka ale materská spoločnosť je z Francúzska. Kvôli tomu aká je na SK situácia ohľadom korony, mu dnes zavolal zamestnávateľ a povedal, že buď od pondelka odcestuje do Francúzska, kde mu nájdu nejakú robotu, alebo s ním rozviažu pracovný pomer. Pritom vo Francúzsku mu nevedia zabezpečiť ale prácu na takej úrovni ako vykonáva tu a ani za takých podmienok (aké ma v pracovnej zmluve). Mal by tam byť, že minimálne do augusta a potom sa uvidí. Že ak bude práca na SK, môže sa vrátiť, ak nie musí zostať vo Francúzsku. Mňa to strašne hnevá, lebo nás čaká umelé oplodnenie a kvôli môjmu veku už to nemôžeme zase odkladať na neviem aký čas. Naviac sme už do toho hodne financií investovali. On tiež nechce ísť, aj vzhľadom na to, že situácia tam je horšia ako na SK + letiská a dožvie tam v akých podmienkach bude pracovať , bývať..... Môže sa zamestnávateľ takto zachovať? Nechceme aby o prácu na druhej strane prišiel, lebo je to dobrá práca a dobre platná za normálnych okolností. No toto mi príde od zamestnávateľa ako vydieranie..... Alebo minimálne jednostranné riešenie. Buď alebo.....

ketrint
17. apr 2020

Nie su letiska stale zavrete??

alenah31
17. apr 2020

Pokiaľ je to firma, ktorá má viac pobočiek napr. aj po štátoch EÚ a a na pobočke kde pracuje mu nevie poskytnúť adekvátnu prácu zamestnávateľ môže zamestnanca presunúť na iné pracovisko kde mu prácu zabezpečiť vie. Pokiaľ zamestnávateľ s týmto nesúhlasí zamestnávateľ môže rozviazať so zamestnancom PP (samozrejme s primeraným odstupným a výpovednou lehotou podľa ZP). Aj u nás sa to deje. A potom je tu ešte paragraf, podľa ktorého nepotrebuje súhlas zamestnanca, ide o výnimočné situáce - §55 odst. 4. ZP:

(4) Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu či miesto výkonu práce ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

autor
17. apr 2020

@alenah31 aj keď sa jedná o úplne inú prácu v tom zahraničí? Tu je projektant a tam by mal robiť niekde za pásom. Ako nejde o to, že by bol fajnový, ide o ten princíp..... tu má plat 1750 eur v čistom za 8 hodín na jednu zmenu a tam má byť na 3 zmeny vo fabrike, ale hneď mu povedali, že nie za takú sumu...

alenah31
17. apr 2020

pokiaľ je tú prácu schopný vykonávať tak áno - počas mimoriadnej situácie určite. U nás sa jedná o zamestnancov na CNC strojoch a teraz sú v DE a robia pomocné zámočnícke práce, zatiaľ sú tam do konca apríla, potom sa uvidí.

mogaa
17. apr 2020

Sama si si odpovedala, ak ho bude chcieť zamestnávateľ prepustiť - tak dôvod si nájde....či už rušenie daného miesta alebo nejaký paragraf....tam ide o to že teraz ho zamestávateľ musí platiť "za nič", takže možno by bolo riešením požiadať o neplatené voľno....za mňa ak je v práci inak spokojný a chce si udržať miesto, tak by mal súhlasiť....ide o 2-3 mesiace a aj vo Francúzku už sa to začína stabilizovať, teoreticky tam má menšiu možnosť nákazy ako u nás - lebo ano je tam veľa infikovaných ale veľká časť populácie je už imúnna lebo to prekonali takže prenos bude pomalší....tu máme málo infikovaných, ale problém sú osady a Sulík - ten chce už od pondelka všetko otvárať - všetky predajne a aj reštaurácie s terasami - že na terasách sa ľudia nenakazia lebo sú vonku😉takže naozaj nikto nevie čo na Slovensku ešte môže byť....tí ľudia z osady čo bola v karanténe im včera zdrhli do veľkého obchodného centra a dnes aj minister povedal že nemajú personálne kapacity ak sa to bude týkať ešte viacerých osád...

simca06022011
17. apr 2020

Tak samozrejme, ze adekvatna praca pre projektanta nie je praca za pasom, moze ho presunut na pracu na aku ma pracovnu zmluvu,a lebo ADEKVATNU poziciu ponuknut a dodam, ze za DOHODNUTYCH platobnych podmienkok, povodnych.. a nie ze zrazu preradim zastupcu riaditela do skladu a dam mu z 3t platu 500EUR alebo vypoved.. ja by som sa v pripade rozviazania pracovneho pomeru obratila na inspektorat. To ze je tu situacia aka je (oproti zahraniciu je ale dobra, aj ked prehana sa... ), neznamena, ze si on projektantsku pracu nevie robit.

mogaa
17. apr 2020

@simca06022011 ale môže mu dať zamestnávateľ výpoveď že zruší jeho miesto....a následne o pár mesiacov prijme človeka na pracovné miesto s iným názvom🙂(iný názov prac.pozície a trochu pozmení náplň práce)to je to najmenej....

simca06022011
17. apr 2020

@mogaa no moze mu zrusit miesto, samozrejme, ak sa mu to oplati s odstupnym atd. Ja to napr. nechapem, ako sa niektorych firmam (mam zanmych co aj dlhorocne zamestankyne prepustili zo dna na den) oplati ich prepustit, vyplatit riadne odstupne.. ved to ich mohli dat na prekazky, zobrat prispevky a 2-3 mesiace potiahnut. Financne vyhodnejsie. Ale ja v tejto situacii nechapem viac veci :D ta panika a stresy su mi priam cudzie :D

3009
17. apr 2020

Ak budete mať z čoho žiť ak bude bez práce, tak nech ostane doma, ak nie musíte to vydržať. To je ľahká matematika.

vevesh
17. apr 2020

@simca06022011 zamestnavatelovi sa to vzdy oplati- pretoze namiesto prepustenych kolegyn moze dva miesta vsunut do jednej pracovnej pozicie , ktora ma mierne vyssi plat (ale nizsi ako obe dve) , alebo bol zamestnanec nepohodlny a tak sa ho zbavil aj na ukor financneho neprospechu napriklad (a tym padom si znizi danove zatazenie, znizi zisk a naopak zvysi nejaky financny prispevok od eu alebo statu) - moznosti je mnoho, ale ked sa take daco stane, zamestnavatel hladi predovsetkym na svoje zaujmy (co drviva vacsina zamestnancov nevidi, takisto ako nevidi do vsetkych financii majitela firmy...)

mogaa
17. apr 2020

@vevesh tak to bolo aj pri poslednej kríze, poprepúšťali sa ľudia a zamestnávateľ zistil že to ide aj s menším počtom ľudí ...

simca06022011
17. apr 2020

@vevesh áno, ale tu prepúšťajú firmy vsetkých (môj príklad a aj klientov co mam) a veru neviem aký je rozdiel vyplatiť odstúpne vo výške dvoch a viac platov a rovnako to zdaniť a odviesť odvody ako to uhradiť +plus príspevky dostávajú na pracovné miesta, tak to aj tak viac menej uhradí štát z časti . Čiže žiadne presúvanie.. Áno nepohodlných ľudí sa dá zbaviť, ale to rovnako hocikedy, nebolo treba čakať na koronu. A do firemnych veci vidím veľmi dobre.

midka
17. apr 2020

no,, je to vsetko podriadene momentalnej situacie, su pripady, kedy su ludia presuvani na vyssie pozicie,, a niekedy aj na nizsie pozicie,, ako je potrebne,, do augusta su to len 4 mesiace, ale chapem, ze pre zamestnavatela je v podstate zanedbatelne obdobie, pre Vas v suvislosti s UO to moze byt dolezite obdobie,,, o com vsak zamestnavatel vobec nemusi tusit,, asi by som z dlhodobeho hladiska sa prisposobila , lebo za par mesiacov sa situacia moze zmenit a priatel bude rad, ze neprisiel o pracu,,, ak to nie je u Vas nejake vyhrotene, tak ani z hladiska umeleho oplodnenia 4 mesiace by nemali byt klucove... co na to tvoj priatel,, je pripraveny,, si hladat novu pracu,,,

kiki68
17. apr 2020

Ziadala by som adekvatnu poziciu a firemny byt nech platia pekne. Tak sa to bezne robi. Relokacia musi mat aj vyhody. Robit za pasom by som ako projektant odmietla, by some chcela vidiet ci by Toto niekomu ponukli tam ako alternativu. Ak tam na ist za nizsiu mzdu ako tu tak to je o nicom. Nakolko naklady tam budu vyssie. Jedine tak, ze firemny byt a diety preplacane.

vevesh
17. apr 2020

Tak ked nie je zisk (rozumej zarobok , prisun penazi) a nie je z coho vyplatit, tak prepustia a nevyplatia- a mozu sa sudit a vyplatia odstupne (ak vyplatia) o 2- 3 roky, ak firma neskrachuje- ale zamestnanci potrebuju peniaze okamzite, zo vzduchu sa nenajedia a o tie 3 roky budu mozno spokojni aj s polovicnym odstupnym ako so ziadnym (vzhladom na likvidacne podmienky to moze byt aj odpustene).... a je to rozdiel, aky (ne)zisk maju kvoli dotaciam- je ich milion druhov a na niektore sa ti nesmie darit dobre (na niektore naopak musis mat urcity zisk) a vtedy ti pride vhod prepustenie zamestnanca s tucnym odstupnym (zazila som este za sk sfery este, odstupne museli zaplatit 120tisic, naopak ziskali dotaciu 10 milionov- oplatilo sa...). A neviem ako teraz na sk, ale odstupne sa zdanuje inac ako normalny plat...

f333
17. apr 2020

Na to,aby niekto daval rady ohladom postupu zamestnavatela je treba najskor poznat pracovnu zmuvu ted jej obsah, ,kde je uvedene ,aky zametnavatel to je... ci zahranicny ,ci sk , podla akej pravnej normy sa ta zmluva uzatvara podla fr.prava,ci sk.... ci na sk je len vyslany ako pracovnik zahranicnej firmy atd....

marca12
17. apr 2020

Ako sorry,ale co ma kuzlit zamestnavatel? Ponukol nahradu,nechce,nech neberie a ostane bez prace. Kolkych ludi poprepustali a ani im nemali co ine ponuknut. Co ma podla teba zamestnavatel robit? Vyhodit projektanta vo Francuzsku a dat to miesto tvojmu muzovi? Bohuzial situacia je aka je. Ja by som nesla do zahranicia ani za normalnych okolnosti. Radsej by som hladala inu pracu.

janage
18. apr 2020

Podla toho, ak berieme do uvahy, ze nakazeni sa mozu nakazit opat, cela situacia moze trvat este dlho. Zvazila by som ake opatrenia voci nakaze urobil zam. vo francuzku, utroven starostlivosti v pripade ak by ochorel tam, ci ste rizikova skupina, kolko mozeme ostat bez prijmu, ci by si vedel najst pracu tu atd. podla toho sa rozhodla

amelie2017
1. máj 2020

Uprimne, my sme ostali s muzom obaja bez prace kvoli korone. Keby muzovi ponukli, ze ma ist na 4 mesiace aj do Mexika tak by siel, lebo by aj nadalej mohol zabezpecit rodinu. My sme planovali 2. babo tu to zimu a kvoli pracovnej a financnej situacii bude nasa dcera asi jedinacik. Kazdy den preto placem. Takze ak by mohom ist par mesiaciv zarobit a mohli by sme dalej snivat i babatku, bol by to pre mna zazrak vyhra.