Môžem sa stať dobrovoľne nezamestnaná kedykoľvek?

ester555
30. nov 2016

Dobry, od 09. januára 2017 by som mala íst na aktivacnu prácu (aby mi zostala nárok na príspevok hmotnej núdzi, som s tym aj súhlasila 25.novembra 2016). Co sa stane, ak si to rozmyslím a od januára chcem odhádzat do zahranicia a stat sa dobrovolne nezamestnanou? Budem mat nejaké sankcie, alebo bude postacujúce, ak do 9.januára sa dostavím na úrade práce a podám ziadost, ze chcem sa stat dobrovolne nezamestnanou? Odkedy mi zaniká nárok na hmotnú núdzu? Za december mi este bude vyplatená? To viem, ze zdravotné poistenie (cca 55euro) budem platit sama...

pribinak
30. nov 2016

No mozes, zaplatíš si sama zdravotne poistenie a hotovo. Zaregistrovať sa potom mozes az o pol roka.

mandala77
30. nov 2016

@ester555 nič sa nestane a nebudeš mať žiadne sankcie. Ani nepodáš žiadosť, len povieš, že končíš evidenciu. A nemusíš im nič ďalej vysvetľovať. To, že si budeš platiť zdravotné poistenie a budeš samoplatca alebo dobrovoľne nezamestnaná, nesúvisí vôbec s úradom práce. Do 7 dní od ukončenia evidenice sa choď nahlásiť do zdravotnej poisťovne ako samoplatca. Ak máš schválenú hmotnú núdzu, za december by si ju mala dostať.
Keď si nezamestnaná a evidovaná na úrade práce, zdravotné poistenie hradí štát.
Keď si ho hradíš sama, úrad práce to nezaujíma a nemá to s ním nič spoločné. Je to záležitosť zdravotnej poisťovne.

mihula
30. nov 2016

ked odchadzas do zahranicia,nezabudni si vybavit europsky preukaz poistenca

ester555
autor
2. dec 2016

@pribinak dakujem, to o zdravotnom poistení viem, aj pred tým som bola takto v zahraničí.

ester555
autor
2. dec 2016

@mihula európsky poukaz poistenca mám uz roky, ale dakujem

ester555
autor
2. dec 2016

@mandala77 ďakujem pekne, vlastne ma zaujímali len tie sankcie, keďže som prijala tú aktivačnú prácu (a potom tam nechcem ísť)...