Odpis daní na manželku od januára 2013

merylla
17. dec 2012

Ahojte, zajtra mi konci RD a povodne som mala v plane dat sa na predlzenu RD (dobrovolnu do 6rokov dietata/......jednak preto ze nemam pracu a druha vec je ze cakame v maji prirastok a aj tak by ma nikto nezamestnal. Ibaze manzel je zivnostnik a podla zmien na rok 2013 si moze odpisat dane na manzelku ktora je nezamestana, alebo sa stara o dieta do 6rokov koli jeho nepriaznivemu zdravotnemu stavu a pobera opatrovatelsky prispevok.....ale nikde som nenasla co ked chcem zostat s malym na predlzenej RD dobrovolne. Podla mna je byt nezamestnana alebo na predlzenej (neplatenej/ RD to iste bo stat na mna aj tak nic neplati, v oboch pripadoch len zdravotne. Kedze na urade mi k tomu nic nepovedali....tak sa snazim zistit co sa da. No a zajtra sa chystam na urad opat....myslim sice ze opat z toho ziadne vyuzlenie nebude, ale na ten urad prace sa mi teda moc hlasit nechce. A este mi napadlo ci sa to vobec bude na nas vztahovat kedze sa to vsetko udeje este v roku 2012...ale co potom s danovym zuctovanim za rok 2013? Tak keby ste o tom nieco vedeli, prosim napiste. Vdaka 🙂

moon1979
24. jan 2013

@zalka platila som si celý rok 2012 DNP ... takže si mám vypýtať aj potvrdenie potvrdenie o zaplatenom DNP za rok 2012?

zalka
24. jan 2013

@moon1979 áno môžeš si vypýtať .. a tým pádom si mng. uplatní z tvojej nczd vyššiu časť

zalka
24. jan 2013

@evakva to je v poriadku ja len pre vysvetlenie.

moon1979
24. jan 2013

@zalka super, si zlatá, ďakujem 🙂

evakva
24. jan 2013

@zalka Ratala som si to a vyslo mi -1000eur, takze asi nic.

bebe02
24. jan 2013

@evita68 @zalka Ahojte kocky, vidim, ze sa v tom vyznate. Poradte mi pls., co potrebuje moj manzel k danovemu priznaniu odo mna. Od 23.2.2012 som na RD, predtym som bola na MD (do 23.2.). Z mojho zamestania mi poslali Potvrdenie o prijmoch FO , ktore mam dat manzelovi. A to je vsetko? Netreba manzelovi dat aj nejake potvrdenie, ze som poberala matersky prispevok a v akej vyske? Ked bude manzel vypisovat tlacivo, uvedie tam cely moj prijem za rok 2012, tzn. MD + RD?

zalka
24. jan 2013

@evakva tj. tvoj príjem a PN sú vyššie ako NCZD .. tak si mng. nemá čo uplatniť.

zalka
24. jan 2013

@bebe02 chod na SP, vyžiadaj si si potvrdenie o výške vyplatených MD .
A NCZD čo si môže mng. za teba uplatniť vyrátaš ... 3644,74-MD-mzda ( tá bola nula asi ) + odvody do SP = xxxx
a túto sumu xxxx si môže mng. uplatniť za teba.

tinka0401
24. jan 2013

Ahojte, mam otazku ako je to, ked som bola v r. 2013 zamestnana, februar, marec som bola PN a od aprila do Novembra MD, dalej zamestnana a na RP? Viete mi prosim poradit, ci sa tam rata aj ta PN-ka?

moon1979
24. jan 2013

@zalka a ešte také malé upresnenie ... ak celý rok bol vyplácaný RP a od toho oktobra PN, ja musím za seba podávať daňové alebo predložím len manželovi doklady, aby si uplatnil úlavu?

zalka
24. jan 2013

@moon1979 ty si nemala zdaniteľné príjmy, takže nemáš povinnosť podať DP.

linuska1
24. jan 2013

@tinka0401

do prijmu sa ti rata MD a aj PN
nerata sa ti jedine prijem z RD

tinka0401
24. jan 2013

@linuska1 dakujem Ti velmi pekne!

magdalenocka
24. jan 2013

@zalka napisem to polopate a v bodoch lebo ja som z tychto dani jelen. Poradis prosim?

1. moze si manzel na mna uplatnit nejaku ulavu na dani za rok 2012 ak som cely minuly rok poberala RP? A bola som aj DNP, platila som z minima od januara do oktobra, potom som sa prihlasila na nove dnp z minima a hned na druhy den 19.10. som isla na PN. Takze som 2 a pol mes. okrem RD poberala aj min.PN.

2. A da sa uplatnit aj neejaky danovy bonus na dieta? teraz ma 28 mesiacov.
--
3.a potrebujem aj ja nieco podavat alebo nejake potvrdenia od zamestnavatela,kedze pracovny pomer mi stale trva ale pn som cerpala len z DNP<

4. ak si moze manzel nieco uplatnit ci uz ulavu alebo ten bonus co k tomu potrebujem a dokedy?
DAkujem dakujem moc 🙂

zalka
24. jan 2013

@magdalenocka
1. áno môže ... 3644,74- vyplatená PN za rok 2012 + zaplatené odvody do SP na DNP = xxxx
sumu xxx si môže mng. uplatniť vo svojom DP.
2 manžel si v práci nepožiadal o vyplácanie DP k výplate? Ak nie tak môže požiadať v DP alebo v RZD ,
ak myslíš ešte niečo navyše tak nie nemôže sa nič viac uplatniť.
3. nie lebo tvoj príjem zdaniteľný bol 0 takže DP podávať nemusíš
4. potrebuješ potvrdenie o zaplatení DNP ( suma ) a tiež potvrdenie o výške vyplatenej PN ( suma ) vystavia Ti obe na SP,
čo sa týka DB na dieťa potrebuješ doložiť kopiu rodného listu dieťaťa.

bebe02
24. jan 2013

@zalka
Dakujem. A bude treba aj potvrdenie z UPSVR, kedze som od 2/2012 na RD?

zalka
24. jan 2013

@bebe02 ja som nikdy k DP nedávala potvrdenie o tom , že mng. bola na RD, len som to vpísala do poznámky tomu ktorému som robila DP ...

katinka110
24. jan 2013

vedeli by ste mi poradit?manzel si chce uplatnit odpis dane...priniesla som mu potvrdenie z uradu prace,ze som tam evidovana,ale je na nom uvedena este moja stara adresa.Myslite si,ze to moze byt problem?lebo neviem ci mam ist po novy doklad alebo nie vdaka

evita68
24. jan 2013

@katinka110 nemusíš ísť po nový doklad, pretože doklad o evidencii vôbec nepotrebuje

katinka110
24. jan 2013

@evita68 ale v praci ho od neho ziadaju...

evita68
24. jan 2013

@katinka110 no pretože je to tzv. snaživá mzdárka, zákon jej to neprikazuje.. ak si chce manžel na teba uplatniť nezdanitelnú časť, potrebuješ vedieť, čo sa týka upsvar, výšku vyplatenej podpory v roku 2012

katinka110
24. jan 2013

@evita68 no ale ja som uz dlhsie na urade..podporu som nepoberala...takze ta adresa nebude problem??

evita68
24. jan 2013
mojedieta
24. jan 2013

Tak este raz ....Ahojte. Chcela by som sa spýtať jednu vec lebo mám v tom guláš mierny. Ak som v roku 2012 poberala podporu vystavia mi na počkanie doklad na sociálnej p.? Tento doklad musím priložiť ja k svojmu a muž k svojmu daň.priznaniu keďže si bude uplatňovať mňa úľavu
..kde na akom oddelení mi ho vystavia?ak som si musela pár dní zaplatiť zdravotné poistenie pretože som bola vyradena z uradu práce potrebujem aj toto dokladovať k daňovému? Ďakujem

zalka
24. jan 2013

@mojedieta
áno potvrdenie o výšky podpory v nezamestnanosti ti dajú na počkanie v SP
ty ho k svojmu DP nepoužiješ, lebo podpora nie je zdaniteľný príjem .

Tvoj muž ho k svojmu DP použije .. lebo si môže na teba uplatniť len časť NCZD ,
a to NCZD mínus podpora mínus hrubá mzda plus odvody = xxxx
a tvoj muž si môže uplatniť xxx čiastku z tvojej NCZD .

mojedieta
24. jan 2013

@zalka Ooo dakujem konecne aspon niekto mi odpovedal 😉
Este by som potrebovala vediet..1.Ak som bola do konca januara 2012 DNP a bola som aj PN aj to mi ma pripisat pani uradnicka na ten papier kde bude aj podpora??
2. A to ked som bola kvázy ako dobrovolne nezamestnana pár dni aj to potrebujem od zdravotnej poistovni doklad a priložiť ho k svojmu DP? Lebo ked rozmyslam tak musi byt vykrytý asi cely rok kde clovek bol nie? dakujem

zalka
24. jan 2013

@mojedieta
1) na to teraz neviem, PN a OCR zvykne byť na jednom papieri , takže možno bude tam i podpora ... uvidíš , ak nie dajú ti v inom okienku iný papier
2) no musí byť vykrytý celý rok na DP , ale stačí uviesť do poznámky že čo bol človek počas roka, či bol nezamestnaný, dobrovolne nezamestnaný ... alebo na rodičovskej dovolenke , aspoň mne to vždy stačilo ...
a mala si aj zdanitľný príjem?

mojedieta
25. jan 2013

@zalka áno mala som keby mi nestrhavali 20%dph každý mesiac celý rok čo robím na dohodu tak sa na to vykaslem..ale vždy sa mi vráti pekný peniaz.

zalka
25. jan 2013

@mojedieta no márnosť ... tak DPH ti iste nestrhávali ... ale ked tak 19% preddavok na daň z príjmu .. Ak ti toto strhávali ... podaj za seba DP .. dostaneš daň späť .
A čo sa týka mng.
tak si môže uplatniť 3644,74 - PN - podpora - mzda z dohody hrubá = suma xxx a toto si môže uplatniť.

magdalenocka
25. jan 2013

@zalka dakujem za radu urcite pojdem na Sp a vybavim si tie papiere. A nie manzel doteraz ziadny danovy bonus na dieta neuplatnoval asi sme o tom nevedeli. Na to mi staci obycajna kopia rodleho listu alebo aj overena? A tlacivo da mzdarke ktora mu bude robit vo februari rocne zuctovanie a ma aj uviest ako sa to ma vyplacat? Lebo niekomu to davaju mesacne inym raz za rok.