Ohodnotenie nehnuteľnosti

cajomila
2. dec 2021

Ahojte ženy, chcem sa spýtať...pri predaji nehnuteľnosti, potencionálny kupec žiada posudok o hodnote nehnuteľnosti.
My ten posudok nemáme vyhotovený a z môjho pohľadu ho ani nepotrebujeme nakoľko, oficiálne nehnuteľnosť zatiaľ nepredávame.
Moja otázka znie: Kto má zaplatiť posudok?
Kupujúci, keď je to na jeho žiadosť...alebo predávajúci?
Alebo 50/50?

aduskatt
2. dec 2021

Keď ho chce, nech si ho zaplatí. Vždy, keď som riešila s klientom úver, tak musel znalecký posudok platiť on, lebo ho potreboval

cajomila
autor
2. dec 2021

@aduskatt Vďaka, aj mne to príde logické.

aduskatt
2. dec 2021

@cajomila za máličko. Hovorím z niekoľkoročných skúseností. Nikdy neplatil posudok predávajúci, vždy ten, kto kupuje. Sem tam sa stalo, že posudok bol hotový z minula a stačilo len dotlač, ale aj keď to musel žiadať tým pádom predávajúci, platil to kupujúci

ivkazba
2. dec 2021

@cajomila áno, súhlasím s tým čo píše @aduskatt len výnimočne platí ZP predávajúci.

timetotime
2. dec 2021

presne tak, ako co to ma od vas co ziadat, tiez ked sme my chceli vediet cenu nehnutelnosti sme si ho davali robit my, ked ho chce nech si ho zaplati.

loginexistuje
2. dec 2021

to ze to riesi kupujuvi ma svoju logiku jednak nemusi verit odhadu znalca ktoreho vybral kupujuci a ak chce riesit aj hypo tak nemusi banka tiez uznat tento znalecky posudok a predavajuci si da predajnu cenu aku chce kludne o 40% vyssie ako odhad znalca je to o ponuke a dopyte

miriam2908
2. dec 2021

@cajomila 2roky dozadu sme kupovali dom, ohodnotenie nehnutelnosti sme potrebovali dolozit k hypoteke a platili sme ho my- cize kupujuci

jakubvojcik
2. dec 2021

Takisto súhlasím s komentármi vyššie, ale často sa mi aj stávalo že predávajúci si nechali spraviť posudok s tým, že mu ho potom kupujúci samozrejme preplatili aby rýchlejšie predali nehnuteľnosť a vedeli rovno povedať koľko si za ňu môžu pýtať (či viac alebo menej).

Každopádne to má v konečnom dôsledku vždy zaplatiť kupujúci.

birika
2. dec 2021

@cajomila prave predavame - odhad si zaplatil kupujuci

cajomila
autor
2. dec 2021

@miriam2908 Áno, presno toto je prípad " potencionálnych kupujúcich", oni potrebujú odhad kvôli hypotéke.

My máme odhad od realitky ( ale predaj sme zatiaľ odložili na neskôr).