Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

mel23
19. okt 2010

@andzi Chcela by som ta poprosit o radu ohladom vyporiadania BSM.MM sa chcel s byvalou dohodnut 2 roky ale to neslo,dal to na sud a po prvom pojednavani ze pristupia na dohodu.Bolo stretnutie ale oni chcu aby zaplatil vsetky pozicky sam lebo ona sa stara o postihnute dieta.MM ho videl 2 krat lebo mu nedovolila a sud mu stretavanie nepovolil.Mame spolu aj mi dieta a uz by sme si chceli slusne zit.Do akej miery sud prihliada na deti ked su prisudene matke a vyzivne sud urcil dost vysoke lebo je postihnuty.Viem tak ze by to malo ist 50 na 50 ale odporkyna sa tvari ako by bola na koni ze jediny kto strati tak je mm.Je mozne take ze by musel zaplatit vsetko alebo ona len par drobnych?Este ho obvinila ze na pozickach nie je jej podpis ze si to bral bez jej vedomia a preflakal.

andzi
19. okt 2010

@mel23 pri vyporiadaní BSM sa prihliada aj na starostlivosť o deti a spoločnú domácnsoť, takže sa zohľadňuje aj skutočnosť, že dieťa bolo zverené do osobnej starostlivosti jej a ak je postihnuté (neviem, aký stupeň postihnutia), pravdpodobne bude matka aj vyradená z pracovného procesu a bude sa musieť o dieťa starať. Dohoda je však dohoda a ak sa mu nepáči, nemusí s dohodou súhlasiť, nech rozhodne súd.

mel23
19. okt 2010

@andzi ale to by som chcela vediet ze ci sa moze stat ze by musel zaplatit vsetko alebo to ide na polovici s tym ze jej ostane nabytok?Alebo aspon aku cast mozeme ziskat od nej?Postihnute je tak ze ma ochrnutu polku tela ale sam prejde s pomocou a slabo vidi.

andzi
19. okt 2010

@mel23 čo všetko je predmetom BSM okrem nábytku a tých spomínaných dlhov?

mel23
19. okt 2010

@andzi majetok sa ani nerata lebo ten ma hodnotu max.1000 eur a dlhy ktore MM vyplatil 3/4 inak uz nic

andzi
19. okt 2010

@mel23 a je pravda, že dlhy, o ktoré ide narobil tvoj manžel? Teda že zmluvy o pôžičkách podpísal len on sám bez jej súhlasu?

mel23
19. okt 2010

@andzi podpisal ich sam lebo bol iba on zamestnany a podpis ex si neziadal ale peniaze minuli spolocne a ona tvrdi ze o nicom nevie aby mu tie peniaze nemusela vracat.Ale taku istu pozicku ma aj ona kde nie je podpis mojho manzela a to iste moze tvrdit on.Tak s akym podielom mozme ratat ze zaplati lebo vsade som citala ze to ide na polovicu a mm bol pocas manzelstva stale zamestnany a ona ked jej skoncila materska bola len na dohody na par hodim.Cize on sa pricinil najviac o nadobudnutie majetku a staral sa financne o rodinu

andzi
19. okt 2010

@mel23 pôžičky ktoré podpísal on sú len jeho, ale môžu byť uspokojené aj z BSM. To, že on pracoval a ona bola na materskej nehrá žiadnu úlohu, zarobené peniaze sú spoločné. Takže podľa môjho názoru bude msuieť on uhradiť pôžičky, ktoré si vzal a jeho exmanželka tie pôžičky, ktoré si vzala ona.

mel23
19. okt 2010

@andzi ale zvysok ako 50 na 50?

andzi
19. okt 2010

pokiaľ zostali nejaké aktíva tak áno

mel23
19. okt 2010

@andzi ale pred tym si spominala ze sa zohladni to postihnute dieta.Tak sa to deli 50 na 50 a dieta sa zohladni tak ze nabytok zostane ex a ona mm vyplati plus polovicu z poziciek?

janulqa07
21. okt 2010

prosim vas, pri sudnom vysporiadani BSM, mozem at niekomu plnu moc aby to poriesil za mna? da sa tomu nejako vyhnut, alebo BSM len osobne ex-manzelia

mel23
21. okt 2010

@janulqa07 da sa niekoho splnomocnit

janulqa07
21. okt 2010

@mel23 dakujem 😵 cize ak by som niekoho splnomocnila mam pokoj? nemusim napriklad ani na sud?

mel23
21. okt 2010

@andzi este o jednu odpovedta poprosim.Ak ma mm pozicky zobrate pocas manzelstva ale iba na svoje meno ale su zobrate lebo jeho ex zacala podnikat a prvou pozickou bol start do podnikania a druha bola zivobitie lebo podnikanie islo do minusu co sa da preukazat danovym priznanim.Ked su to len jeho pozicky ale zobrate na jej podnikanie este stale to musi sam splatit a neriesi sa to pri vyporiadani BSM?

mel23
21. okt 2010

@janulqa07 asi to funguje ako pri inych veciach na sude ze ak si zoberies advokata alebo inu osobu co splnomocnis tak nemusis.

ywana
23. okt 2010

@mel23 pôžičky, úvery sú zahrnuté do BSM, ak ich splácanie trvalo dlhšie ako manželstvo...pokiaľ skončili počas manželstva, nie sú tam zahrnuté...je to komplikované a najlepšie je obrátiť sa na právnika...

mel23
24. okt 2010

@ywana si pravnicka alebo to mas z vlastnych skusenosti?

mel23
24. okt 2010

Najhorsie na tomto BSM je to ze kazdy hovori inak a neviem naco druha strana ma narok,myslim co im vsetko moze odpustit sud a co vlastne mozme ziadat od druhej strany s istotou ze na to mame narok my.

ywana
24. okt 2010

@mel23 ...tento týždeň to riešila moja kamarátka, takže čerstvé skúsenosti...mali stavebné sporenie počas manželstva, ktoré ale skončilo až po manželstve...kamoška má nárok na polovicu sumy, ktorú zaplatili do skončenia manželstva...právnik jej povedal, že keby to sporenie bolo skončilo už počas manželstva, tak by s tým už nič nenarobila...
...druhá kamoška riešila podobný prípad, ale s úverom...čerpali úver počas manželstva, časť splatili počas manželstva a časť až po manželstve...peniaze z úveru však boli vynaložené na úpravu bytu, ktorý ostal bývalému manželovi, čiže sa zhodnotil jeho majetok (byt mal za slobodna)...takže ona mala nárok na polovicu sumy, ktorú splácala počas trvania manželstva...
...ako vidíš sama, je to dosť zložité...
...a toto sú len tlmočené názory právnikov k týmto konkrétnym prípadom...takže čo prípad, to individuálne riešenie...

mel23
24. okt 2010

@ywana cize vsetky pozicky zobrate pocas manzelstva aj bez podpisu druheho manzela idu na polovicu?A ide to 50 na 50 alebo sa berie ohlad na deti v percentach?

ywana
25. okt 2010

@mel23 ...to ti neviem povedať...ale myslím si, že v tomto prípade sa neberie žiadny ohľad na deti...uvažuje sa nad delením na polovicu...pri pôžičke (podľa tých vyjadrení právnikov) je dôležité či bola celá splatená počas manželstva, či len časť a veľmi dôležité je na čo bola použitá...
...v tom druhom prípade bol úver použitý na jeho byt, čiže hodnota úveru ostala jemu...takže ona si nárokovala polovicu...ale neviem ako by to bolo, keby byt nebol ostal jeho majetkom a bol by tiež súčasťou BSM...
...naozaj nemám také hlboké informácie a nechcem ti zle radiť...najlepšie je ísť za tým právnikom...

mel23
25. okt 2010

@ywana tak aspon nieco si napisala.Tento nas pravnik je nakloneny druhej strane lebo chce jej odpustit uroky co sa pozicky neplatili a nech aspon cast zaplati.Ale aspon ze nam ho plati stat.MM ma vdaka ex skusenosti so sudmi tak tam bude hovorit a ziadat co mu patri on.

andzi
25. okt 2010

@mel23 Myslím, že som ti odpovedala jasne a jednoznačne, všetky pôžičky, ktoré si vzal za trvania manželstva tvoj manžel a na platnosť právneho úkon, t.j. zmluvy o pôžičke alebo zmluvy o úvere nebol potrebný súhlas ani podpis jeho exmanželky, sú výlučne len JEHO pôžičkami a úvermi a splatiť ich bude musieť len a len tvoj manžel a nebudú sa deliť v pomere 50:50.

Vzhľadom k tomu, že v laickej verejnosti dosť často panujú mylné názory typu: "všetko čo bolo urobené za manželstva, je spoločné, zo všetkého sú manželia zaviazaní spoločne", rada by som to uviedla na pravú mieru.

Podľa § 145 OZ Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný. Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

Všimnite si prosím, že Zákonník používa pojem "VEC", t.j. bežná vec a ostatná vec. Vecou sa rozumie len niečo hmotné, hmatateľné, môže to byť vec hnuteľná alebo nehnuteľná, teda NIE úver alebo pôžička. Teda táo tzv. solidarita manželov, že sú zaviazaní spoločne a nerozdielne sa týka len právnych úkonov, ktorých predmetom je dispozícia s vecou, či už hnuteľnou alebo nehnuteľnou, napr. kúpa alebo predaj bytu, domu, auta, ošatenia, potravín atď. Mimo sféry bezpodielového spoluvlastníctva konajú manželia samostatne, ak na platnosť ich úkonov nie je potrebný súhlas druhého manžela. Preto ak chce za trvania manželstva a bezpodielového spoluvlastníctva urobiť právny úkon (napr. zmluvu o pôžičke) len jeden z manželov, je z neho zaviazaný alebo oprávnený len on sám. Zákon však ustanovuje, že ak takto vznikne jednému z manželov dlh, ktorý je len jeho dlhom, napr. titulom zmluvy o pôžičke, môže byť tento dlh uspokojený aj z majetku v BSM, stále však ide o dlh tohto manžela, nie spoločný dlh.

Dúfam, že už ti je to konečne jasné.

mel23
25. okt 2010

@andzi dobre ked je to len jeho dlh aj ked sa to pouzilo na podnikanie jeho ex?V tompripade zo svojho dal na spolocny majetok ak to spravne chapem.Takze by sa to malo delit alebo sa mylim?

andzi
26. okt 2010

@mel23 za tie peniaze, ktoré si požičal tvoj manžel, sa nakúpili nejaké veci na rozbehnutie jej podnikania? Tieto veci ešte existujú? V takom prípade, má právo požadovať, aby sa mu nahradilo to, čo zo svojho výlučného majetku dal na spoločný majetok. Samozrejme, že ak to bude ex popierať, musí to preukázať, že tie veci boli kúpené práve z peňazí z úveru. Ale voči banke, resp. nebankovému subjektu, ktorí mu peniaze požičali je zaviazaný len on sám. Pokiaľ sa peniaze z pôžičiek už minuli, nie je čo deliť, pretože vyporiada sa len taký majetok, ktorý ku dňu zániku BSM aj reálne existuje, nie napr. spotrebovaný majetok. Preto ak si napr. tvoj manžel požičal peniaze a spoločne s exmanželkou ich za trvania manželstva minuli, napr. minuli na dovolenku, na jedlo a pod. teda tieto peniaze sa nepremenili na inú majetkovú hodnotu, napr. auto, nábytok a pod. tak nie je čo vyporiadavať.

mmonikka
28. okt 2010

Ja by som sa tiež chcela opýtať, že ak moj priateľ využíva byt , v ktorom spolu žijeme tak po troch rokoch bude mať jeho manželka nárok na polovicu? Ja som našla paragraf, že po troch rokoch ak sa BSM nevysporiada hnuteľné a nehnuteľné veci, ktoré jeden s bývalých manželov užíva, automaticky to spadá jemu. Jeho ex-ka má byt v ktorom žije aj s deťmi a priateľ jej dal skoro všetok nábytok, nám tu zostal prázdny byt, a chceli sa dohodnúť s BSM ale ona teraz zostala chamtivá a chce zo všetkého polovicu, na súd to nechceme dávať lebo priateľ na to nemá, a tento byt kupoval pred manželstvom no do osobného vlastníctva ho kúpil počas manželstva...

kaktusik007
28. okt 2010

@mmonikka ak ho kupoval pred manzelstvom, ale nie do osobneho vlastnictva, tak ma proste smolu, ex ma narok na polovicu z neho, kedze do osobneho vlastnictva ho nadobudol az v manzelstve.... leda ze by vedel nejako preukazat ze prava platil len on....
ten paragraf co si nasla je tak - ak byvali manzelia nemaju vyporiadane BSM, tak po 3 rokoch od pravoplatneho rozhodnutia o rozvode bude mat kazdy to co vyuziva - ale toto plati pre drobne veci, typu sedacka, pracka, nabytok.... velke hnutelne a nehnutelne veci (byty, zahrady, pozemky, auta) po troch rokoch automaticky spadaju do podieloveho vlastnictva, cize kazdy ma z nich rovnaky 50% podiel na vsetkom.....

mmonikka
28. okt 2010

@kaktusik007 akože on má všetky doklady že ten byt kupoval on, rozviedli sa z jej viny lebo ona mu bola neverná, ona si z bytu zobrala všetok nábytok skoro , deti zverili jej, a pred rozvodom bola ona 10rokou nezamestnaná, takže financie išli z jeho strany, a rok bol vo francuzku a tak si zarobil na auto...no teraz ma to auto este mensiu hodnotu ako si ona zobrala nabytok z bytu...oplati sa s nou sudit?je tam nejaka sanca ze by mohol vyhrat?

mmonikka
28. okt 2010

@mmonikka a keby sme dali teraz vypracovat znalecke posudky na byt a na chalupu sčo najnizsie tak po troch rokoch by jej dal polovicu len s tych znaleckych posudkou nie?