Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

andzi
28. okt 2010

@mmonikka nerozumiem tvojej vete, že byt kupoval pred manželstvom ale do osobného vlastníctva ho kúpil až po manželstve. Toto je nezrozumiteľné. Zrejme tvoj priateľ nadobudol pred uzavretím manželstva len členské práva k družstevnému bytu, v takom prípade má len on výlučné právo uzavrieť kúpnu zmluvu s bytovým družstvom. Choďte na kataster a preverte, kto je na byte zapísaný ako vlastník, prípadne si to zisti na www.katasterportal.sk. No a čo sa týka vyporiadania BSM, musím opraviť kaktusik007, platí nevyvrátiteľná domnienka, že hnuteľné veci - všetky veci, teda aj auto sú vo výlučnom vlastníctve toho manžela, ktorý ich užíva (ale s tichým alebo výslovným súhlasom druhého manžela), len nehnuteľnosti sú v podielovom spoluvlastníctve. To znamená, že tvoj priateľ bude musieť po 3 rokoch od právoplatnosti rozvodu vyplatiť exmanželku rovným dielom z trhovej hodnoty bytu, ktorú bude byt mať v tom čase.

kaktusik007
28. okt 2010

@andzi dakujem za opravu 😉 k tym clenskym pravam - ak za slobodna kupil clenske prava k druzstevnemu bytu, potom aj ked do osobneho vlastnictva byt kupili az v manzelstve, je iba jeho??? toto je nieco, kde mam este medzery, tak ma to zaujima 😉

maggie2
29. okt 2010

@kaktusik007 veď si pozri na katastri kto je vlastník. Andzi Ti dala link.

andzi
29. okt 2010

@maggie2 no ale na to, aby sa dalo zisťovať na katastrálnom portáli musíš vedieť bud priezvisko vlastníka alebo súpisné číslo stavby alebo číslo LV.

kaktusik007
29. okt 2010

@maggie2 a samozrejme aj taky detail, kde presne stavba stoji, v ktorom katastralnom uzemi 😀 😀 😀

maggie2
30. okt 2010

@kaktusik007 @andzi predpokladám, že dotyčná meno a priezvisko svojho manžela vie.

gitnak
1. nov 2010

Ahojte, mám podobnú otázku. Ak som to správne pochopila, tak ak som nadobudla členské práva k družstevnému bytu ešte pred manželstvom, ale prevod do osobného vlastníctva nastal už za manželstva (nešlo o kúpu, len o prevod, byt bol už splatený), je byt môj? Aj na LV je iba moje meno. Má manžel na niečo nárok (čo sa týka bytu)? Budem mu musieť nájsť náhradné ubytovanie? Ešte by som sa chcela spýtať, kedy môžeme uzavrieť dohodu o BSM? Hneď ako budeme mať právoplatný rozsudok o rozvode? Byt v takom to prípade netreba napísať (teda ak je môj) do dohody? Dohoda sa bude týkať iba hnuteľných vecí? Alebo tam treba napísať, že byt je môj? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

martina2001
1. nov 2010

@gitnak ubytovanie mu budeš musieť nájsť, ale to je ubytovňa, alebo podnájom. Ak ti odmietne 3ponuky tak mu nemusíš dať nič. a ak je LV len tvoje meno a nebude sa v tom šprtať nemusíš ho uviesť, ak bude opak len doložíš že si ho nabudla ako nájomníčka pred manželstvom a sposob prevedenia do vlastníctva. BSM si už mohla podať, prípadne spísať dohodu o vysporiadaní BSM. to možeš aj počas trvania manželstva, teraz počkaj na rozsudok o rozvode a jeho právoplanosť.Pokiaľ nemáte spoločný nehnuteľný majetok, tak len o hnuteľné veci budete jednať. Ale pokiaľ ste normálny to možte urobiť aj bez BSM, zbytočne vyhodené peniaze. Odporúča sa robiť dohodu o vysporiadaní BSM, keď sa jedná o nehnuteľnosti, veľké množstvo peňazí, starožitností, cenností.

andzi
3. nov 2010

@gitnak pokiaľ je byt podľa LV len v tvojom vlastníctve, tak manželovi nie si povinná zabezpečiť ani náhradný byt, ani ubytovňu, nič. Pokiaľ iný nehnuteľný majetok nemáte, dohoda o vyporiadaní BSM, ktorej predmetom sú len hnuteľné veci, nemusí byť písomná, stačí ak sa dohodnete ústne, ale očakávaš komplikácie a neviete sa dohodnúť, radšej by som volila písomnú formu. V dohode o vyporiadaní BSM neuvádzaš svoj výlučný majetok, teda ani spomínaný byt.

eda27
10. mar 2011

dobry vecer,prosim potrebujem poradit,som rozvedena skoro 3 roky,platim vsetko uplne sama a manzel neprispieva ani halierom na nic v domacnosti,nenakupuje neplati ucty,lanskeho roku som prisla o zamestnanie a teraz pracujem len na dohodu a to nezarobim ktovie co tak nemam uz asi pol roka zaplateny najom mame na krku exekutora.....nasla som kupcu na byt a chcem ho predat skorej ako ho zhabe exekutor lenze moj ex manzel je alkoholil ktory uz ani nevie rozmyslat mormalnym rozumom zdraveho cloveka odmieta podpisat papiere na predaj,chcem predat byt za 30 000 eur,jeho slova su ze mu mam dnes dat na stvol 20 000eur a podpise papiere,s tym ze on nikomu nic nieje dlzny ze jemu to z bytu patri a to ze ja som platila byt 2a pol roka sama a dodnes ho zivim prenho je samozrejmost jeho celo denna povinnost je rano vstat ist sa opit kolo obedu sa vrati,zje co najde v hrncoch vyspi sa pri zapnutom televizore a predvecerom zase to iste odide a vnoci sa vracia opity,neprispieva ani na elektriku ani na stravu,s tych par korun co zarobim zivim syba diabetika,ked mu ex zje stravu a poviem mu ze to bolo pre syna povie mi ze tu ide o prezitie bud prezije on alebo syn.....prosim poradte mi kam sa mam obratit a na koho

andzi
11. mar 2011

@eda27 to je problém, situácia je zložitá. Rozhýbala si sa bohužiaľ už neskoro, pretože už dávno si mala podať návrh na vyporiadanie BSM. Na čo si čakala? Tak ho treba podať aspoň teraz a to okamžite. Záleží aká je výška dlhu na nájomnom, od toho záleží či byt bude predmetom exekúcie. Ja by som ho neživila, ja by som si všetko jedlo zamkla. To ste rozvedení a ani nemáte byt nejako rozdelený napr. po izbách? Nechápem.

zuzana56
20. mar 2011

ahojte, prosím vás vie mi niekto napísať koľko je tak priemerná cena odmeny advokáta, keď zastupuje vo veci majetkoprávneho vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva po rozvode ?

renol
31. máj 2011

zdravim,pisem za jednu nepocujucu,vydatu zenu s dvoma malymi detmi, je drzitelkou ZTP,pobera len ciastocny invalidny dochodok a detske pridavky,nevlastnia ziadny majetok,ziadnu nehnutelnost,zije iba z prijmu-dochodok,manzel neprispieva na deti.chce sa rozviest ,ale este skor by chcela vyriesit BSM,manzel ma dlhy v orange a potreboval by som poradit ci ma narok na o oslobodenie poplatkov BSM,vraj to stoji 200eur,co je dost velka suma pre zenu s dvoma detmi.Prosim ma niekto stym skusenosti?

sandra3
6. jún 2011

Ahojte kočky, potrebujem poradiť. Počasa manželstva 23. 6. som kúpila byt iba na seba /dá sa preukázať, že len z mojích peňazí, predala som byt, ktorý som nadobudla za slabodna/.17. 6. sme mali súd na zrušenie BSM, ale právoplatnosť bola až 2.7./ takže som to asi nestihla/. Chcem sa spýtať v prípade rozvodu asi platí, že mm má nárok na polovicu? V tom prípade mala som spísať dohodu o vysporiadaní BSM do 3 rokov: Môžem ju spísať spätne len medzi nami, on s tým nemá problém? Všetko je to viac ako 5 rokov, nevšimla som si dátumy. A ešte sa chcem spýtať, v prípade jeho smrti by dedili jeho deti z predchádzajúceho manželstva, aj keď je dom napísaný na mňa? Ďakujem veľmi pekna za odpoveď.

martina2001
6. jún 2011

@sandra3 u teba je podstatný dátum rozvodu ak ste rozvedený, nie dátum BSM

sandra3
6. jún 2011

Ahoj Martina, my nie sme rozvedený. Pýtam sa len keby niečo.

sandra3
6. jún 2011

skôr ma zaujíma to dedické, neviem, či sa to tam berie ako pri rozvode.

maggie2
6. jún 2011

@sandra3 pokiaľ je pravda, že Tvoj bývalý muž s tým nemá problém, stačí zájsť spolu za právnikom, on Vám to pekne dá na poriadok, tak kde je problém? Pokiaľ ide o dedenie, dedia všetky JEHO deti rovným dielom jeho majetok, prípadne ak sa znovu oženil, dedí i jeho terajšia manželka.

sandra3
6. jún 2011

......dedia jeho majetok - to je aj dom, ktorý je napísaný na mňa? Patrí mu polovica, lebo som spravila chybu v tom BSM? Ďakujem.

maggie2
6. jún 2011

@sandra3 Ja nemôžem vedieť, čo a ako ste urobili. Opakujem ak muž s tým nemá problém, choďte právnikovi a on to dá naporiadok.

krasnulka
9. jún 2011

prosim vás, poradite mi? Chcela by som vediet, ci sa toto pocita do BSM. Problem: moj manzel pocas manzesltva uz s byvalou ex manzelkou dostali od jej rodicov 100 000 sk. Jej rodicia si ich zobrali na uver. Mesacne splacali jej rodicom 3500 sk. Ked sa rozviedli, moj manzel podal navrh na BSM, ale jeho ex manzelka na sude vytiahla aj tieito peniaze, ze chce aby manzel splacal jej rodicom a co splatila aby jej polovicu vratil. Uver je pisany na rodicov manzelovej ex, peniaze dostali na ruku, splacali sa zo spolocneho uctu a teraz ich plati manzelova ex. Vlastne ani jeden nie je nikde pisany-podpisany ze by zobrali uver alebo sa jej rodicom zaviazali splacat ich. Bolo to len ustnou dohodou. A pomoze manzelovej ex aj vypoved jej rodicov, ze im tie peniaze dali a chcu ich naspat? Budem vdacna za kazdu odpoved

maggie2
9. jún 2011

@krasnulka používaš zlé termíny, preto mi nie je celkom jasný stav. Teda: DOSTALI od rodičov 100 tis. alebo im rodičia POŽIČALI 100 tis.? Aj ústna dohoda JE TOTIŽ dohoda. Ak bola dohoda o pôžičke, a Tvoj manžel si bol toho vedomý, že ide o pôžičku a nie dar, tak v tom prípade je i on dlžníkom, ale nie úverovej spoločnosti ale je dlžníkom jej rodičom. A ďalej: Je rozdiel, či rodičia budú tvrdiť, že peniaze DALI a chcú ich naspäť, alebo ich POŽIČALI a chcú ich naspať. Ak to bol dar od rodičov a teraz keď došlo k rozvodu, tak oni chcú dar vrátiť, nemajú právny nárok (DAR sa nevracia, zákonné výnimky sa v tomto prípade na právo vrátenia daru nevzťahujú, rozvod nie je dôvod na to aby rodičia požadovali dar späť). Ale opakujem, ak išlo o pôžičku, dlžní sú obaja pôvodní manželia. Ďalšia vec je tá, koľko času odvtedy ubehlo, či nejde o premlčanie (ak sa vôbec na toto premlčanie vzťahuje, to nie som si istá)

krasnulka
9. jún 2011

@maggie2 tie peniaze im dali na ruku jej rodicia, ale peniaze su z banky a uver je na jej otca, cize manzelovho ex svokra. Peniaze im dali asi pred 4 rokmi ale este sa pozicka splaca. Ja som si myslela, ze ked ide o BSM medzi manzelmi, tak uver ich rodicov-aj ked peniaze dali im sa nepocita

maggie2
9. jún 2011

@krasnulka @krasnulka Nerozumieme sa. Nie je vôbec podstatné, odkiaĺ boli peniaze alebo kto spláca úver. Podstatné je, či tie peniaze od rodičov DOSTALI (do daru) alebo im tie peniaze POŽIČALI. Opakujem aj ústna dohoda je dohoda.

krasnulka
9. jún 2011

@maggie2 aha, takze bude musiet platit tie peniaze aj manzel....a ked moj manzel musel povracat sam peniaze, co si popoziciavali od jeho kamaratov ked ona vsetko preflakala tak aj to nam ona bude musiet vratit? Tiez to nebola mala ciastka a manzel povedal ze chce peniaze pozicat, ale vracil ich uz popri nasom manzelstve. Je to nespravodlive. Hlavne ze manzelova ex sudkyni do oci klamala, ze nevie, ze pocas manzelstva zobral pozicku od Home credit a ona sama vypisovala seky na zaplatenie, to uz sudkyna akosi nebrala do uvahy. Co potom sa pocita? Len tie uvere na ktorých je jeho ex spoludlžnik alebo aj tie, ktore ktore su pisane na mojho manzela aj ked boli brane pocas manzelstva?
A este jedna vec, moj manzel vtedy ex svokrovi povedal, ze on tie peniaz enechce, do ruky ich zobrala ona a vyplatila si z nich svoje pozicky co mala este za slobodna....takze aj ked tie peniaze ani len nevidel, nechcel ich, ale bude musiet platit? To aj sudkyni povedal.

maggie2
9. jún 2011

@krasnulka Radím Ti, aby si sa s tým nezaoberala, sú to záležitosti medzi nimi dvoma. Iba Ťa to oberá o nervy. Manželovi chceš pomôcť, ale myslím, že on sám má rovnako rozumu aby to riešil. To je už riziko manželstva. Ak by si Ty narobila dlhy, popremárňovala peniaze na somariny, takisto by Tvoj manžel bol spoludlžníkom, lebo ste manželia. To čo zarobí Tvoj manžel aj keď Ty nepracuješ, polovica z jeho zárobku je akoby Tvoja

krasnulka
9. jún 2011

@maggie2 to ja viem, ale praveze manzel nevie co a ako co sa týka takýchto veci tak to ja zhanam radami po internete. A zaoberat sa tým musim, lebo tie peniaze, ktore dava na pozicky a este len bude davat su nase spolocne peniaze, takze ide aj o moj krk a aj moje dve deti takze nie je to len manzelov problem. Sme mazelia, takze sa s tým musime pobit obaja, nie len on. A ako mi sam povedal, ze keby nemal mna-co pozhanam informacii, tak by platil vyzivne raz tolke ake plati teraz a nemal by ani BSM na sude. Ved aj on chce aby sme sa mali dobre a nie aby sme stale zivorili, tak sa musim s tým zaoberat, nie?

maggie2
9. jún 2011

@krasnulka ale predchádzajúce manželstvo si finančne vysporiadať musí, druhá vec je, že súd mu nemôže nariadiť mesačné splátky a alimenty, v takej výške ktorá by Vás ako novú rodinu likvidovala.

krasnulka
9. jún 2011

@maggie2 ja viem ze musi, ved prave preto sme podavali bSM my a nie jeho byvala, lebo manzel plati vsetky pozicky a jeho byvala ma vsetok majetok...preto to BSM, ona odmieta cokolvek platit. A k tomu vyzivnemu: ta vyska nas likvidovala dva roky, vsetko sa upravilo pred 4 mesiacmi, lebo ked z nasich prijmov odpicital sudca vydavky na byvanie a odpocital aj vyzivne 100 eur co mal latit tak nam zostalo 280 eur pre 4 clennu rodinu a to by si sa cudovala ako to bolo citit, ale az krajsky sud dal vsetko do poriadku. A uz aj to jeho byvala stihla dat navrh na zvysenie vyzivneho, lebo sa ohradzala na to, ze jej to vyzivne nestaci ani na pokrytie jej poziciek co si nabrala sama po rozvode...tak co je to za cloveka, ze? Ale nad nou sa pozastavovat nebudem, ona si sama serie na hlavu, my sme z manzelom na vsetko dvaja a aj budeme a ako sa hovori, "ve dvou se to lepe tahne "

maggie2
9. jún 2011

@krasnulka mne je to úplne cudzie takéto pomery, ja si neviem predstaviť že by som mala žiť z pôžičiek. Tá jeho bývalá žena asi zle skončí, nebude môcť poplatiť dlhy a zoberú jej aj strechu nad hlavou.