Predaj domu pri viacerých vlastnikoch

7. jún 2023

Sme tri sestry. po otcovej smrti sme dedili jeho podiel domu takze sme zapisane vsetky na LV. Zistila som ale, ze mama prepisala svoju polovicu na najstarsiu sestru. Kedysi to spomínala ze to dá tej ktorá sa bude o ňu starať keď nebude vládať...no ona je ešte fit, a teda dala to cez darovaciu zmluvu. Najmladsia sestra žije ďaleko(podla mna o tom ani nevie), ma aj deti a teda celkovo mi to príde veľmi nefer voči nám dvom a jej deťom. Mamy som sa pýtala na to prečo nás "vydedila" a ona ze sa chcela zbavit majetku v nas prospech a ved sa budeme vedieť nejako dohodnúť ved sme sestry. Ale co sa stane keď to bude chcieť najstarsia sestra ako väčšinový vlastník predať? Môžem trvať na rozdeleni na tretiny?
...zatiaľ to ešte nemusíme riešiť ale hrozim sa toho keď sa budeme musieť súdne vysporiadať. Chcem preto vedieť co by ma asi čakalo...bojím sa ze sa nám pokazia vzťahy...

jamimo
7. jún 2023

to sú také zbožné priania rodičov: veď sa dohodnete ako sestry. Keď tak mama chcela veľmi deliť a zbaviť sa majetku, mala svoj podiel previesť na všetky deti, nielen jednu dcéru. Otázne je, či ju aj dcéra s väčším podielom majetku skutočne doopatruje 🤔 Aby si napríklad nebehala len ty a "olížeš labu" Vo väčšine prípadov ktoré poznám to tak je. Môže byť, že po matkinej smrti sa sestra zachová fér a v prípade predaja nehnuteľnosti vás vyplatí rovnakým podielom sumy. Ja osobne by som sa na to nespoliehala. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú a Skutek utek. Co není psáno, nebí dáno ☝️ Úplne fair play by bolo ešte za matkinho života vyložiť karty na stôl, dať situáciu "do poriadku" a na správnu mieru u notára. Výhovorky, alibizmus a ťahy v zákulisí rodiny osobne neznášam. Zvlášť pri tak serióznej veci ako je nakladanie s majetkom.

autor
7. jún 2023

@jamimo no ved je mi jasne ze aj rodiny kde boli skvelé vzťahy sa vedeli rozhadat kvoli majetkom. Preto mam z toho kŕče v bruchu odkedy som to zistila...nechcem to vyťahovať lebo budem vypadať ze sa uz teším na dedenie. Co vôbec nie je pravda. Len cítim krivdu aj voči najmladšej sestre...
Chcem teda vedieť či môžem pri predaji, ak k tomu dôjde, trvať na rozdelení rovným dielom.

abbey1
7. jún 2023

Ty môžeš na niečom trvať a nakladať len so svojím majetkom. Vaša matka sa rozhodla ako ona uznala za vhodné. Opakovane tu bývajú príspevky o takomto delení majetku ešte za života rodiča a úprimne je mi z toho smutno, ako si deti nárokujú a automaticky očakávajú, že zdedia. :(

jamimo
7. jún 2023

a ešte, ak by to ostalo tak ako píšeš, s predajom nehnuteľnosti musíte súhlasiť všetci spoluvlastníci, dohodne sa suma a vyplatí sa vám podiel zo sumy. Nemôžeš trvať a nárokovať si sumu z tretiny majetku. Teraz sa môžete akurát tak úprimne porozprávať a dohodnúť na spravodlivom rovnakom podiele. Ako som písala, je otázne ako. tvoja mama odíde z tohto sveta... Čisto teoreticky: možno dostane CMP a o 5 dní pohreb a nikto ju nebude musieť opatrovať. Možno ťažká forma Alzheimerovej choroby a neschopnosť dožitia v domácom prostredí, takže DSS a sestra ju nemusím opatriť. A ak by mama mala dožiť doma 10 rokov na lôžku alebo inv. vozíku, pochybujem, že sestra opustí svoje zázemie, prácu, presťahuje sa k matke a bude sa o ňu starať 24/7. Napriek tomu zdedí väčší podiel majetku. Takže? Normálne by som to pomenovala doma takto nahlas... a možno budeš kukať už dnes ako sa vzťahy vykrištalizujú 🙄

jamimo
7. jún 2023

pozri, tu vôbec nejde o to, že sa tešíš na dedenie alebo pochovávaš niekoho za živa. Chybu spravila vaša mama, mala si vás zavolať všetky 3 a odkomunikovať, prečo sa tak rozhodla, ako to príjmete a čo navrhujete. Možno by sestra povedala, že nedokáže mamu opatriť v rôznych variantoch odchodu zo sveta ako som písala. Možno by sa sestra vyjadrila, že nech mama prevedie majetok na všetky v rovnakom podiele. Ťažko hádať....Čo ja bytostne neznášam sú ťahy z Prahy a to vaša mama urobila. Keď si tak romanticky mama myslí, že sa dohodnete ako fajn sestry, tak nech sa sestra vyjadrí už teraz a koná. Notárske úrady fungujú, sú pre ľudí. A pamätaj, mama sa pominie, ale ten pocit krivdy ostane.= Áno takto by som jej to na rovinu povedala.

autor
7. jún 2023

@jamimo no ved mňa najviac mrzí, že si to mama vôbec neuvedomila, ze nám môže pokaziť dobre vzťahy. Len si ju chcela podchytiť a vytvoriť si u nej záväzok....ona je taka...ťažká povaha. Ďakujem za rady...dobre si to napísala.... a keď sa nedohodneme tak s predajom nebudem súhlasiť...najmladšia sestra ma dve maličké deti ako k tomu ona príde ze nedostane skoro nič...toto sa mi nepáči.

missdiva
7. jún 2023

Mama si moze robit so svojim majetkom co chce a ty nemas pravo trvat na ziadnom rozdeleni na tretiny.
Ale je fer povedat nech sa o nu stara najstarsia sestra ked to bude potrebovat ak to tym ona podmienovala. To ale tiez neznamena, ze sa mas na nu uplne vykaslat...

jamimo
7. jún 2023

@abbey1 ja sa ťa opýtam takto... Predstav si že máš 3 deti, normálny život, vzťahy, fungovanie... Potajomky prevedieš väčšiu časť majetku na jedno z detí. Ako sa pozrieš tým dvom do očí, ako im to vysvetlíš? Tá otázka v očiach potomkov: Mama prečo, čím sme sa previnili, že nie sme rovnocenné, o čo sme horšie deti? Čo im odpovieš? Lebo som sa tak rozhodla! Alebo? Však sa nejak dohodnete, kto ma dochová toho to bude
(no iba aby 😃) Z môjho pohľadu absolútne farizejstvo a nezodpovednosť. Áno, každý naloží so svojim majetkom ako uzná za vhodné, môže ho celý odkázať aj charitatívnemu spolku. Za seriózne pokladám ak sú ok vzťahy, aby tieto právne náležitosti boli odkomunikované za života. A nie, nikto nečaká na smrť rodičov a €. Ak sa rodič vyjadrí: po mojej smrti nech sa robí čo chce, alebo však sa nejak dohodnete, tým poukazuje len na to, že si neváži hodnotu majetku, to čo vybudoval, nadobudol. Neváži si tým pádom sám seba, a ak si niekto neváži sám seba, neváži si ani nikoho iného, ani vlastné deti. Svojim konaním potvrdí fakt, že mu ani nestoja za to, aby im ti povedal do očí. A potvrdzuje tým svoju zbabelosť. Ak by mu tie deti stáli za to= seriózne vzťahy, dožitie, delenie majetku, tak by to malo asi v inom scénari prebiehať. Či?

jamimo
7. jún 2023

ak sa nedohodnete, sestra bez vás nehnuteľnosť nepredá. Tak dom bude chátrať do podoby zrúcaniny (ako máme možnosť vidieť na celom Slovensku) a nebude mať nikto nič. Len zákonné povinnosti. A toto je presne ten pocit krivdy a horká slina, ktorá vládne rodinami a majetkovým podielom. Ešte taký postreh : ak máte dobré vzťahy tak ako píšeš, sestra môže ísť aj zajtra k notárovi a rozdeliť svoj väčší podiel na vás 2 rovnakým dielom. Skúste to navrhnúť (a hneď zistíš, či máte také dobré vzťahy 😏) Vybavené, veď sestra môže so svojim podielom nakladať ako ona uzná za vhodné, v tom jej mama nezabráni. A ešte niečo, mama ani nemusí vedieť.... a ste si kvit.

maranco
7. jún 2023

Sestra môže predať svoju časť komu chce, ale spoluvlastníci majú nárok na predkupné právo takže najprv ju musí ponúknuť tebe a tretej sestre, ak nebudeš chcieť odkúpiť tak ju predá ak si nájde kupca.
Ale kto rozumný by kupoval časť domu?

abbey1
7. jún 2023

@jamimo To je tvoj názor. Máš pocit, že by autorka bola spokojná a súhlasila s týmto, aj ak by im to mama povedala vopred? Možno sa chuderka mama chcela práve tomuto vyhnúť.
Stojím si za svojim názorom, že za života si rodičia môžu so svojím majetkom nakladať podľa vlastného uváženia. Je smutné, že dieťa kalkuluje s majetkom rodiča a má pocit, že má nárok a ako k tomu príde, keď nedostane ten svoj presne vyrátaný podiel.
Na druhú stranu, keď sa treba o rodiča postarať, zrazu ma každý svoju rodinu, prácu, povinnosti a nedá sa.
Budem sa opakovať, za mňa smutné.

jamimo
7. jún 2023

@maranco si predstav, že otcova sestra si požičala "rýchle prachy" a ručila svojim podielom na rodičovskom dome. Samozrejme, že dlh nesplatila, dlh sa postúpil exekútorovi. Takže na LV sú súrodenci a úrad daného exekútora 🙄 No a ak sa to raz bude predávať, majú čo do činenia veru...

draik
7. jún 2023

@jamimo
@maranco
Pokojne dosiahne predaj celej nehnuteľnosti súdnou cestou a ešte by to zadávateľku stálo vysoké súdne trovy.

autor
7. jún 2023

@abbey1 si úplne mimo. Nekalkulujem s ničím. Máš len nejaké domnienky ktoré si neviem kde zobrala. Mne ide o vzťahy ktoré sa úplne môžu pokaslat. Ja nechcem nič, mame sa s mužom veľmi dobre a deti nemáme. Pokojne by som sa vzdala podielu keby to malo ísť 50/50 v prospech najmladšej ktorá sa nemá až tak dobre po finančnej steanke. Ak by tk tam bolo nech predaju.

missdiva
7. jún 2023

@jamimo hned v uvode prispevku mas napisane, ze mama to odovodnila tym, ze to dá tej ktorá sa bude o ňu starať keď nebude vládať a asi uz tolko nevladze a pomaly sa na to pripravuje.

autor
7. jún 2023

@missdiva ano podmienila, ale všetky bývame rovnako ďaleko a najstaršia ma aj vlastný biznis a deti, ktore chodia do skoly..neprestahuje sa 200km...

h2
7. jún 2023

Mama sa len vykrúca. Keby chcela rozdeliť majetok spravodlivo, mohla darovať svoj podiel všetkým deťom rovnako. Ale ona to nielen že neurobila, ale vám o tom ani nepovedala. A obdarovaná sestra detto. Tam to na nejakú spravodlivú sesterskú dohodu nevidím. ☹️

autor
7. jún 2023

@missdiva a to staranie sa o rodičov je predsa normálne, načo si vytvárať podmienky...

simca06022011
7. jún 2023

podla mna neries... zabudni na to a mame popraj spokojny a kludny zivot. Proste ked si mysli, ze prave najstarsia ju doopatruje, tak ok... domu sa zbavila.
Ty kldune svoj podiel ponukni sestre za trhovu cenu a nech si ho k zvysku odkupi. A je otazne, kto kupi celu nehnutelnost, ak su tam nevysporiadane vztahy a sestry by nesuhlasili s predajom 🙂

missdiva
7. jún 2023

No zjavne s nou ma nejaku dohodu kedze jej to darovala a asi nema pocit, ze sa vsetky starate alebo budete starat rovnako.

rikarika
7. jún 2023

@abbey1 tebe je smutno ako si deti narokuju ze automaticky zdedia? No dobra blbost. Ja zas nechapem starnucich rodicov, naco uplne zbytocne robia taketo rozbroje medzi detmi. Nikdy by som za zivota mojich rodicov nieco taketo poza chrbat mojmu bratovi nespravila, lebo logicky mame uplne rovnake prava aj povinnosti voci rodicom aj ich majetku.

jamimo
7. jún 2023

@abbey1 áno, rodič môže svoj majetok darovať aj katolíckej cirkvi, útulku pre psov, alebo nadácii na záchranu korytnačiek v Mexiku, to súhlasím. Každý normálny právnik, notár ti však povie, že je vhodné, aby boli majetky vysporiadané a odkomunikované za života. To autorkina mama neurobila. Na tajňáša, poza chrbát konala. To je problém, nie to, že by sa autorka trhala o majetky a posielala matku na druhý svet. Áno sú aj také deti, ktoré kalkulujú s majetkom, nestarajú sa... Ale toto nie je prípad autorky. Ak by si pozorne čítala, zistila by si, že majú so sestrami dobré vzťahy, sestra s väčším podielom a prísľubom opatery býva ďaleko. Matka to využila ako podmienenú manipuláciu (čo je toxický vzťah) Skutočne máš takú romantickú predstavu, že sa najstaršia dcéra presťahuje, dá výpoveď v práci a bude mamu napr. 10 rokov v bdelej kóme opatrovať 24/7? Apropó, podmieňovanie starostlivosti väčšinovým dedičstvom je tiež otázne. Ak matka autorky skoná v sanitke pri náhlej CMP, akým spôsobom ju najstaršia sestra opatrí? Akým pričinením dostane väčší podiel. Logicky žiadnym, tak prečo by mala dostať viac ako ostatné sestry? Okrem iného, v živote som stretla x prípadov, kedy dedil jeden z potomkov viac a najmenej sa staral. Ty si o takom nepočula? A neodpovedala si na dotaz, či by bolo pre teba v poriadku sa takto zachovať, ak by si mala 3 deti a 2 obchádzaš 😉

jamimo
7. jún 2023

@draik áno súhlasím, najskôr však musí osloviť ich, potom dohoda, ak nie, súd, ale to sú roky, ak vôbec... Autorka sa však viac zaujímala o to, či môže žiadať o vyplatenie sumy z tretiny majetku. Nie nemôže.

draik
7. jún 2023

@jamimo
Reagoval som na Vami uvedené nesprávne informácie.

autor
7. jún 2023

Ďakujem všetkým za reakcie. Zatiaľ si to nechám uležat v hlave, keď bude vhodný čas tak sa skúsim porozprávať so sestrou ako to ona vnima...mozno budem príjemné prekvapena..v co dúfam lebo nemam vela blizkych ludi a nechcem sa rozhadat...

abbey1
7. jún 2023

@jamimo Nie, nemám naivné ani romantické predstavy. My sme len rodičom v ich posledných chvíľach vrátili, čo nám oni za života dali. I o tom je rodina a láska k najbližším. A vážim si každého, kto sa o svojho blízkeho postará. Ale to už je na svedomí každého z nás.

abbey1
7. jún 2023

V poriadku, som mimo, ale aspoň nerobím problémy v rodine kvôli majetku, ktorý ešte ani nie je môj. A vychádzala som z toho, čo píšeš, autorka. Ako k tomu príde mladšia sestra. Nuž, mladšia sestra má som život, snáď i otca svojich detí, snáď i dobré zdravie, po otcovi ste istý podiel zdedili. Nie, neišla by som proti prianiu vlastného rodiča a nevyčítala by som mu, ako nakladá so svojím majetkom. To je všetko.

jamimo
7. jún 2023

@draik áno, zle som to formulovala, darmo písané slovo je iné ako hovorová reč. Nabudúce dám väčší pozor.

jamimo
7. jún 2023

@abbey1 opatera rodičov v starobe je za mňa samozrejmosť, to som nikde nespochybnila. Písala som v tom zmysle, že autorka cíti krivdu, že mama ich tak povediac obišla. A má pravdu. To že matka previedla väčšinový podiel na najstaršiu dcéru, neznamená, že ju dcéra aj opatrí. Čo ak matka skoná v sanitke? Za čo, dcéra získa viac? Akým pričinením? Otázka na mieste, nemyslíš? Ty by si to svojim deťom urobila? Obišla poza chrbát? Fakt seriózne... Ak sú dobré vzťahy, predstavujem si a konám ináč. Napr. ja: mám nevlastného otca +dvoch súrodencov(ich otec, spoločná matka) Má 71 rokov. Nemá ma osvojenú, ani adoptovanú.. Napriek tomu, že má prchkú povahu, aj sestra, dokázali sme sa ako normálny dospelí ľudia dohodnúť na budúcej pozostalosti. Dokonca som sa vyjadrila, že časť majetku odmietam, lebo som dedila po svojom biologickom otcovi. Tak je to fair play, nezhŕňam na všetkých frontoch. Otčim na druhý deň navštívil notárku a spísal závet tak, ako sme sa dohodli. Ináč, dedila som zo zákona aj po biologickom strýkovi (môjho nebohého otca brat, starý mládenec, nemal nikoho...) a vieš čo som urobila na dedičskom konaní? Zriekla som sa podielu jeho podielu z bytu, peňazí z poistky a finančných prostriedkov na účte. Notárka sa vyjadrila, že to sa dnes málo kde vidí, klobúk dolu. Ja som odpovedala: že to pokladám za svoju morálnu povinnosť, aby dedili jeho bratranci, lebo oni sa o neho starali a pochovali... Autorka príspevku však nemôže vedieť ako sa sestra zachová. Či už sa jedná o opateru, alebo. majetok. Poznáme ako to chodí, však? Jednoznačne pochybila mama...

jamimo
7. jún 2023

@missdiva v úvode príspevku je napísané, že mama dala svoju polovicu sestre...