Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
@ninny no priklad :.....ze mam kamosku kt. ma dvojicky , muza ma v zahranici, lebo tu nie je praca a zit treba.... je na ne sama.....za stat.skolku-po znamosti da za obe 60€ .......a robotu nezozenies......
mamicka v BA da za skolku- jasle aj 6krat viac.......a ak je v takej situlacii ako ona....tiez je to o hubu.....
princip?? co tym chcel pam Mihal vyriesit,?mali by sa zjednotit vydavky na predskol.zar. aj prijmi v regionoch....ale viem...toho sa nedockame
@kata2882 ja Ti ale stále nerozumiem prečo odsudzuješ ten príspevok? Veď nám tým príspevkom len pomôžu... a zjednotenie príjmov v regiónoch nie je v kompetencii p. Mihála..
Vieš koľko veci je nespravodlivých v tomto našom štáte? Straaašne veľa.. aj mňa kopec veci štve, no nepohnem s tým, tak isto ako aj ostatní "obyčajní" ľudia... hlavne, že niekto "tam hore" ma státisícové odmeny... (teraz hovorím v Eurách)... vysoké platy, služobné luxusné automobily, preplácané rôzny výdavky, atď atď.... ale nezmením to... bohužiaľ, vstúpiť do svedomia by si mali kompetentní... ale neverím, že sa tak niekedy stane.. skoro každý hrabe len pre seba.. a kto má veľa chce ešte viac a ešte viac...
Ale stále neviem, čo máš proti tomu príspevku.. mňa osobne tým veľmi prekvapili a potešili... aj keď ja malého momentálne nechcem dať do súkromných jasiel ani opatrovateľke so živnosťou... ale kto vie, možno v budúcnosti.. ale teší ma, že konečne budeme môcť pracovať a poberať RP, toto je spravodlivé a nikdy sa to ani meniť nemalo, no stalo sa..
@kata2882 ja viem čo je to mať manžela v zahraničí a byť sama s dieťatkom, bola som takto pol roka a rodinu mám na východnom Slovensku, čiže sme minimálne spolu.. momentálne je manžel už s nami, ale stále bez práce.. len brigáduje a absolútne nám to finančne nevychádza.... je mi z toho všetkého na nič a bojím sa čo bude ďalej.. preto som sa rozhodla ísť do práce i ja a veľmi som rada, že od nového roka budem dostávať aj plat aj RP... pretože keď si odpočítam z platu peniažky pre opatrovateľku - kamošku (nemá živnosť, takže od štátu nič preplatené nedostanem) plus výdaje na cestu do práce (prácu mám v inom meste), tak to čo nám zostane je len o niečo vyššie ako samotný RP, preto som veľmi rada, že od nového roka tomu bude inak.. a to bývam na západnom SVK a manžel má problém nájsť si serióznu prácu! Nie všetky problémy sa týkajú len východu... ja i manžel pochádzame z východu.. obaja tam máme rodiny, takže veľmi dobré viem o čom hovorím....
@ninny chapem ta.....aj moj manzel pracuje uz 4 roky v zahranici...raz za mes. pride na 6 dni dom....2 hypoteky mame...chceme stihnut dalsie babo, lebo vek a moje zdrav.problemy mi to v bud. stazia.....tak sa tiez musime obracat......ja nemam koho si dat za opatrovatelku, a ak budem chciet ist do prace a naozaj nieco zarobit, tak si asi otvorim zivnost , lebo najdem max. v potravinach robotu na smeny, ale ja som sama.... tak by mi nemal kto maleho pak vyberat zo skolky...atd......
@kata2882 ja som manžela nevidela 3 mesiace vkuse... tiež máme aj veľmi vysokú hypo aj leasing... ja tu tiež nikoho nemám, okrem zopár priateľov a sesternicu v inom meste.. celú rodinku mám na východe, ako aj s manželovej strany... takže tiež to nemám ružové... a tomu príspevku do 300 Eur som sa tiež potešila, lebo ak sa rozhodnem pre škôlku, tak v Bratislave sú veľmi drahé, preto mi ten príspevok veľmi pomôže...
Prosim Vas o radu. Ak planujem druhe babo a bol by to tzv. retazovy porod, teda otehotniem pred skoncenim poberania prveho RP, tak z coho mi budu ratat matersku? Ja som sa minuly tyzden prihlasila na DNP, neviem ci nie zbytocne.. Dakujem
a to ten rodicovsky prispevok 300 eur od noveho roka ma platit pre kazdeho alebo su tam nejake obmedzenia,je potrebne mat nieco odpracovane?vies ze ak chcem poberat matersku musim mat nieco odpracovane ale tyka sa to aj rodicovskeho prispevku?ci to ma kazda zena rovnako?
@blondinka42 300€ nie je RP, to je prispevok rodicovi, ktory sa dieta do jasli a ide pracovat. RP je 256 a 164€. ak nebudes mat narok na matersku, tak mas RP iba 164€. pokial budes mat zo zamestnaia alebo z DNP matersku pol roka potom budes mat 256€ do 2. roku a od 2. do 3 roku veku dietata 164€.
ja by som sa chcela spytat ako je to pocas RD ak by som znova otehotnela, platila by som DNP a mala by som opatovne rizikove tehotenstvo a isla na PNku. Dostavala by som davky z DNP a aj RD, alebo by RD automaticky pozastavili. Totizto pri prvom tehu som bola od tretieho mesiaca na rizikovom.
Dakujem za odpovede
@betula54 ahoj, prosim ta ako to je s tymto
ked sa zamestnam v 12/2010 dostanem 25% z Rp za cele obdobie do 3 rokov, od 1/2011 poziadam o 300€ pre babku ktora si urobi zivnost a este dostanem 41€? ci to uz nie? ale ja dostanem jednorazovo 25% z RP za cele obdobie a v podstate este za to iste obdobie aj 300€? ci?
tak by som mala od 1/2011 na mesiac
300€ pre babku
25% z RP, vyplateny jednorazovo za vsetky mesiace do 3 rokov veku dietata
a este aj plat.
diky zs info od kompetentnej
@vieraj to si asi trosku mylis ...bud dostanes 41 euro alebo dostanes 164 euro ...nie spolu !!! to jedine ze by si mala 2 deti a jedno by si davala do sukromneho zariadenia a druhe by si mala doma (podla sucasneho zakona) ...od noveho roka by to potom malo byt 41 a 300, ale ak dobre pozeram dieta mas len jedno, cize aj prispevok budes mat len jeden 😉
@vieraj skromne si myslim ze je to takto, ale kludne ma dievcata opravte
ak si robis zalusk na 300 eur ako osetrovne a zalozis zivnost, nezabudaj ze stat uz za teba neplato odvody ako starobne... ako szco si ich musis platit sama co je cca 80 eur mesacne. stat plati len odvody zdravotne. samozrejme ze si ich nemusis platit ale potom sa ti tie 3 roky s baby nerataju do dochodku. ak si aj babka spravi zivnost tiez je platitelom dani a odvodov z tej sumy cio jej das na papiery, ma rocne zuctovanie....
myslim si ze to nie su ciste peniaze na ruku, ale kratia sa casom daniami a odvodmi ak ti vznikne povinnost platit.
ak sa zamestnas dostanes vyssii alebo nizsii rodicak a stat ti plati aj odvody
a suhlasim s minitrouble narok mas bud na 41 eur aktivna zivnost, alebo 164 pozastavena zivnost, alebo 300 preukazane vydavky na fakture niekomu .............
@kata2882 čo riešiš prosím Ťa? aké zjednotenie výdavkov? Čo Ti vraví slobodné podnikanie? Veď stále platí, nepáči sa Ti, tak choď inde.... A ak nemá lprácu, tak načo pchá deti do jaslí???? Veď to nie je povinné a dostane aspoň RP, ak už majú viac ako 3. roky, aj tak ten príspevok už nedostane, lebo to je len do 3.rokoch ako všetko, tak ozaj nechápem....
@baby2 tých 41 Eur - aktívna živnosť?? Nechápem. Tých 41 Eur/mesačne - je príspevok na staroslivosť o dieťa pre rodiča, kt. sa vráti do práce a dieťatko zverí do takej opatery, že nevie preukázať jej náklady (čiže nie do sukr. jasli ani opatrovateľke so živnosťou - to platí do konca tohto roka.
Od budúceho roka budú mať maminky na RD 2 možnosti, ak sa vrátia do práce - môžu si ponechať RP alebo požiadajú o príspevok do výšky preukázateľných 300 Eur - to jest, ak dajú dieťa do škôlky alebo opatrovateľke a tak vedie štátu zdokladovať výdavky na starostlivosť o ich dieťa.
a navyse ked babka si celych 300€ ako prijem spasi zo sveta vydavkami- napr. odvod do ZP, 30% pausalne vydavky na danovnika, trebars stravu pre opatrovane dieta. co moze byt podla mna aj 80-100€. tak zase ma mensiu sumu na platenie dane statu.ci?
@jozefmihal mam otazku dnom 30.8.2010 som nastupila na RD po ukonceni MD, mam z roku 2009 nevycerpanu dovolenku 16dni, ktoru ma zamestnavatel tlaci vybrat pred nastupom do zamestnania co bude v mojom pripade 1.1.2011. Je mozne ak ukoncim RD 8.12.2010 a zacnem cerpat dovolenku aby som od 01/2011 opatovne zaziadala o RD a dostavala popri zamestnani aj prispevok vo vyske 256Eur? Co navrhujete. Vopred dakujem

@vieraj mne nejde o 300€ ide mi o princip, system ziskavania a velke regionalne rozdiely......to by mala riesit vlada.....
ale nechajme to kompetentnym.......pisala som to preto, aby si to pan Mihal precital.....