Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

maznacik007
1. okt 2009

marceliv.. ked sa ti narodilo 4. dieta tak bolo potrebne ukoncit RD s tretim dietatom a predpokladam ze na to stvrte ti narok na materske nevznikol

ak nevznikol tak ti potom nevznika narok ani na zvyseny RP.

este takto si niekde pocas RD zamestnana? teda podla veku deticiek predpokladam ze si na MD/RD od prveho dietatka..

je mi to luto..

podotykam ze tento zakon ide este len do parlamentu.. takze uvidime ci ho schvalia...

maznacik007
1. okt 2009

to som nedopisala ukonit RD s tretim dietatom a nastupit na RD /MD so stvrtym

alusha
1. okt 2009

kituska, mala si pri prvom dietati narok na materske? ak nie, tak od januara nemas narok na zvyseny RP... ale kedze si teraz platis DNP tak budes mat narok na zvyseny prispevok na druhe dietatko

marcelirv
1. okt 2009

ja stále vo všetkom mám smolu. to sú poriadne svine v tom parlamente nepochopím ako možu schváliť zákon len na niektoré detičky a na dalšie už zákon neplatí.

rose86
1. okt 2009

maznacik- dostavala som pri prvom. pracovny pomer stale trva ale napriek tomu dostavam terat tu zakladnu matersku.

koniarova
1. okt 2009

Rose86, nejde mi do hlavy, aká je to tá "základná materská."

lea05
1. okt 2009

Aj ja mám otázočku ak možem.
Pracujem na DIČ, čiže niečo ako SZČO, lenže na sociálke som bola vedená ako matka čo sa stará o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa(syn má teraz 5 rokov), popri tom ako vykonávam prácu sprostredkovatela poistenia, lenže od jula mi na základe danoveho priznania vznikla povinnosť platiť odvody, čiže platím, ale otehotnela som už v júni, a teraz neviem že ako je to so mnou, či teraz ked platím tak platím aj nemocensku? a vtedy ked som este neplatila, tak či za mna platil stát, alebo som nemala povinnosť platiť alebo ako to je??? podla toho čo tu čítam tak to nevidím velmi ružovo...

simona55
1. okt 2009

chcem sa spitat, 270 dni mam splnenich, no ale ked ja som otehotnela to bolo v 10,2007 som prave prestupila z jednej roboty do druhej, tam som zbadala ze som tehu to bolo 12, 2007 nahlasila som to zamestnavatelovy, a ten ma prepustil, lebo mi nevedel dat sedavu robotu, no ale bola som vypisana na ryzikove tehu, a az potom materska,len teraz neviem ci splnam podmienky, lebo penaznny papier som odozdavala do soc.poistovne. to by som sa chcela spitat ,taky ako ja co som mala matersku zo soc.poistovne ,mam narok na zvyseny rp?

zuzka1.
1. okt 2009

ahojte, tyka sa ma zvyseny RP ak som pracovala 8 mesiacov pred tehu, potom som bola do nastupu na matersku PN, mala som rizikove tehu. zamestnana som stale v tej istej firme, teda ma zmluvu na dobu neurcitu. inak som si jeden mesiac minuly rok platila nemocenske. rata sa to?ci??

mam ci nemam?

alusha
1. okt 2009

simona, matersku dostava kazdy zo socialnej poistovne, ak si mala narok na matersku, mas narok aj na zvyseny RP...

tak isto aj zuzka, ak si splnila podmienky naroku na materske a dostavala si matersku, mas narok aj na zvyseny RP

petulienka
1. okt 2009

baby, ja som pred prvym dietatom pracovala 10 mesiacov u zamestnaavtela, potom som sla na rizikove az do konca tehu, teraz bude mat prvy syn v novembri 2 roky a cakame v maji 2010 druhe. Budem ma narok na zvyseny RP ak prvy syn dovrsi 2 rocky v novembri 2009?

alusha
1. okt 2009

petulienka, budes mat narok na zvyseny RP na druhe dietatko, ak si stale zamestnana

marianka18
1. okt 2009

ahojte chcem sa spytat na ten zakon o rodicovskom prispevku vztahuje sa to zvysenie aj na zenu ktora si platila nemocenske tych 270 dni pred porodom ?a to nemocenske je vlasdtne ze si platim zdravotne poistenie mesacne lebo som stoho mimo 😒

z.lienka
1. okt 2009

Petulienka, to si v podobnej situácii ako ja. Som stále zamestnaná ale na RD s malým synom, ktorý mal v júni 2 roky. Teraz čakáme druhé bejby v máji 2010. Tak dúfam, že sa to vzťahuje aj na mňa. Ja som ale robila brigádnicky na dohodu ale na skrátený úväzok. Platí?

pralinkaaa
1. okt 2009

ahojte baby, tak teda konečne tú almužnu zvýšia? ale nehovorilo sa najrpv o trocha vyššom zvýšení - cca na 300eur?

tiež sa mi páči, ako si to obmedzili, že iba do veku 2r dieťaťa, čiže polovicu si aj tak nechali na starej výške...

nadhera
1. okt 2009

nerieste nic,este to stale nie je schvalene!!!

pralinka 300€ ? vraveli o min.mzde,cize 256€. 8900sk v hrubom je v cistom prave tolko. 😉

pralinkaaa
1. okt 2009

aha dík - ja som to až tak nesledovala..práve preto, že bohvie či to vôbec schvália. dnes osm náhodne našla túto tému, tak som hodila očko a prišlo mi to akože už je to isté 😀

lea05
1. okt 2009

je to nefér, ja aj moja kamoška sme tehotne, obe sme pracovali, a ona bude dostávať viac a ja nie, len preto že ja som mala inú pracovnu zmluvu...

pralinkaaa
1. okt 2009

a akú máš zmluvu Lea?

nadhera
1. okt 2009

maminy, od 17tich pracujem /zle mi vychadzaju roky/, takze statu som toho uz odviedla .... penazi a oba 25tisicove prispevky ma minuli - vzdy ich schvalili,ked deti uz boli na svete 😀 a ked prejde tento 256€, tak ma to len taktak zastihne. na 4mesiace. 😝 nestazujem sa. pozerali ste vcera modre z neba? ked babo 1,5 rocne zaockovali pendeponom a kocka ostala ochrnuta na pol tela? ja uz taketo veci ohladom prispevkov vobec neriesim a som rada,ze mam krasne a zdrave deticky. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

petinka11
1. okt 2009

KOCKY TAK NIECO SOM ZACULA ZE JE T UZ NA 100% SCHVALENE..............JE TO PRAVDA???

zuzitka
1. okt 2009

... len včera to išlo do parlamentu na schválenie ... tak pochybujem, že dnes už by to bolo odklepnuté 😕

alebo žeby...?

domulienka
1. okt 2009

ahoj nadhera,som na tom rovnako ako ty 😀 ale ako si napisala hlavne je ze mame zdrave deticky.Ja som pred prvou dcerou pracovala 3 roky,nasledne som prechadzala na dalsiu matersku/ta bola 1700sk/po skonceni som pracovala az do 2008 ,ked sa mi v januari narodila Domuska,o rok na to schvalili prispevok pri narodeni tretieho dietata,takze ma minul,a teraz ma minie aj zvysenie rodicovskeho,lebo mala bude mat v januari dva roky,no smola 😀 co uz,dako bude,hlavne ze sme zdravi,ze mame strechu nad hlavou a co do hrnca 🙂

carodejnica
1. okt 2009

petinka11 - ZLE si počula !!! 🙂

Zatiaľ to schválila len vláda, musí to prejsť ešte hlasovaním v parlamente, najbližšia schôdza parlamentu začína 20.10.2009.

Je však veľký predpoklad, že to parlament schváli, vzhľadom na to, že ide o VLÁDNY návrh. Je však možné, že zákon prejde aj s nejakými zmenami, ktoré navrhnú poslanci. Po schválení parlamentom, musí zákon výjsť v zbierke zákonov, a musí byť v ňom uvedený dátum jeho učinnosti.

VŠETKO BUDE 100% JASNÉ až po schválení zákona, takže podľa mňa ešte zbytočne riešite vaše konkrétne prípady, to sa ešte v tejto fáze nedá. Musíte byť trpezlivé. 🙂

nadhera
1. okt 2009

domulienka ,suhlasim - vzdy vravim,ak sa niekto stazuje na peniaze - mrkni modre z neba /asi 5dielov som videla/ a zistis,ze ty problemy vlastne nemas....

michalienka
1. okt 2009

Tiez som nahnevana tym limitom 2 roky, nespravodlive 😠 😠 😠 Niekde som citala,ze matka musi o zvysenie poziadat? A ked dieta bude mat 2 roky, tak automaticky to znizia? To je nejake zvlastne.
Mam narok vobec na zvysenie ked mi syn dovrsi 2 roky 16. januara 2010?

tinkatin4
1. okt 2009

☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ... podobne aj ja som rozčúlená tým limitom 😠 😠 😠.....aj môj malý bude mať 2 roky 19.1.....prečo to nemohli dať na tie 3 roky dieťaťa.. ☹ 😠...čo už 2 ročné dieťa tie peniažky nepotrebuje?!...to je aká spravodlivosť!o čom to bude... obyčajná provokácia ...kým mamičky,čo mali to šťastie budú si môcť vedieť dovoliť o niečo viac nakúpiť pre dieťatko a nebudú musieť čakať kým príde nejaká dobrá akcia na plienky,tak my čo sme nemali to šťastie budeme tíško závidieť a obzerať sa naďalej po akciách 😢 a žiť z výplaty do výplaty ☹ ..ovšem nemyslím tým všetky mamičky,ale tie čo poznajú takúto sytuáciu,vedia čo tým myslím ☹

tinkatin4
1. okt 2009

ale kašlem už na to..niečo bude........hlavne že mám krásne,zdravé dieťa 🙂 🙂 🙂 a to je najdôležitejšie

bmmz
2. okt 2009

ja by som sa k tomu zvyseniu RP vyjadrila nasledovne ... rapidne zvýšenie RP od r. 2010 na uroven minimalnej mzdy si dala vlada do programoveho vyhlasenia a idu volby tak to musela nejako presadit a potom sa s tym bude ohanat pred volbami ale pravda je taka aka je

ohraničili zvyšeny RP len pre tie mamicky ktore pred tym pracovali
ohraničlili zvyšeny RP len do dvoch rokov dietata
a zvyšia RP ak to prejde na uroven cistej minimalnej mzdy ... a nie určenej minimalnej mzdy...

tomu sa povie plnenie progr. vyhlasenia...ved idu volby

andzi
2. okt 2009

ja osobne nie som ZA, aby bol zvýšený plošne pre všetky matky, pretože naše rómske matky (ale nielen tie) by systém ľahko zneužívali. Koľko ľudí dnes pracuje a zarobí buď toľko ako zvýšený rodičovský príspevok alebo len o niečo viac? Plus náklady na cestovné, oblečenie atď...no proste nemalo by význam sa vrátiť do práce.