Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
to som nedopisala ukonit RD s tretim dietatom a nastupit na RD /MD so stvrtym
kituska, mala si pri prvom dietati narok na materske? ak nie, tak od januara nemas narok na zvyseny RP... ale kedze si teraz platis DNP tak budes mat narok na zvyseny prispevok na druhe dietatko
ja stále vo všetkom mám smolu. to sú poriadne svine v tom parlamente nepochopím ako možu schváliť zákon len na niektoré detičky a na dalšie už zákon neplatí.
maznacik- dostavala som pri prvom. pracovny pomer stale trva ale napriek tomu dostavam terat tu zakladnu matersku.
Aj ja mám otázočku ak možem.
Pracujem na DIČ, čiže niečo ako SZČO, lenže na sociálke som bola vedená ako matka čo sa stará o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa(syn má teraz 5 rokov), popri tom ako vykonávam prácu sprostredkovatela poistenia, lenže od jula mi na základe danoveho priznania vznikla povinnosť platiť odvody, čiže platím, ale otehotnela som už v júni, a teraz neviem že ako je to so mnou, či teraz ked platím tak platím aj nemocensku? a vtedy ked som este neplatila, tak či za mna platil stát, alebo som nemala povinnosť platiť alebo ako to je??? podla toho čo tu čítam tak to nevidím velmi ružovo...
chcem sa spitat, 270 dni mam splnenich, no ale ked ja som otehotnela to bolo v 10,2007 som prave prestupila z jednej roboty do druhej, tam som zbadala ze som tehu to bolo 12, 2007 nahlasila som to zamestnavatelovy, a ten ma prepustil, lebo mi nevedel dat sedavu robotu, no ale bola som vypisana na ryzikove tehu, a az potom materska,len teraz neviem ci splnam podmienky, lebo penaznny papier som odozdavala do soc.poistovne. to by som sa chcela spitat ,taky ako ja co som mala matersku zo soc.poistovne ,mam narok na zvyseny rp?
ahojte, tyka sa ma zvyseny RP ak som pracovala 8 mesiacov pred tehu, potom som bola do nastupu na matersku PN, mala som rizikove tehu. zamestnana som stale v tej istej firme, teda ma zmluvu na dobu neurcitu. inak som si jeden mesiac minuly rok platila nemocenske. rata sa to?ci??
mam ci nemam?
simona, matersku dostava kazdy zo socialnej poistovne, ak si mala narok na matersku, mas narok aj na zvyseny RP...
tak isto aj zuzka, ak si splnila podmienky naroku na materske a dostavala si matersku, mas narok aj na zvyseny RP
baby, ja som pred prvym dietatom pracovala 10 mesiacov u zamestnaavtela, potom som sla na rizikove az do konca tehu, teraz bude mat prvy syn v novembri 2 roky a cakame v maji 2010 druhe. Budem ma narok na zvyseny RP ak prvy syn dovrsi 2 rocky v novembri 2009?
petulienka, budes mat narok na zvyseny RP na druhe dietatko, ak si stale zamestnana
ahojte chcem sa spytat na ten zakon o rodicovskom prispevku vztahuje sa to zvysenie aj na zenu ktora si platila nemocenske tych 270 dni pred porodom ?a to nemocenske je vlasdtne ze si platim zdravotne poistenie mesacne lebo som stoho mimo 😒
Petulienka, to si v podobnej situácii ako ja. Som stále zamestnaná ale na RD s malým synom, ktorý mal v júni 2 roky. Teraz čakáme druhé bejby v máji 2010. Tak dúfam, že sa to vzťahuje aj na mňa. Ja som ale robila brigádnicky na dohodu ale na skrátený úväzok. Platí?
ahojte baby, tak teda konečne tú almužnu zvýšia? ale nehovorilo sa najrpv o trocha vyššom zvýšení - cca na 300eur?
tiež sa mi páči, ako si to obmedzili, že iba do veku 2r dieťaťa, čiže polovicu si aj tak nechali na starej výške...
nerieste nic,este to stale nie je schvalene!!!
pralinka 300€ ? vraveli o min.mzde,cize 256€. 8900sk v hrubom je v cistom prave tolko. 😉
aha dík - ja som to až tak nesledovala..práve preto, že bohvie či to vôbec schvália. dnes osm náhodne našla túto tému, tak som hodila očko a prišlo mi to akože už je to isté 😀
je to nefér, ja aj moja kamoška sme tehotne, obe sme pracovali, a ona bude dostávať viac a ja nie, len preto že ja som mala inú pracovnu zmluvu...
maminy, od 17tich pracujem /zle mi vychadzaju roky/, takze statu som toho uz odviedla .... penazi a oba 25tisicove prispevky ma minuli - vzdy ich schvalili,ked deti uz boli na svete 😀 a ked prejde tento 256€, tak ma to len taktak zastihne. na 4mesiace. 😝 nestazujem sa. pozerali ste vcera modre z neba? ked babo 1,5 rocne zaockovali pendeponom a kocka ostala ochrnuta na pol tela? ja uz taketo veci ohladom prispevkov vobec neriesim a som rada,ze mam krasne a zdrave deticky. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
KOCKY TAK NIECO SOM ZACULA ZE JE T UZ NA 100% SCHVALENE..............JE TO PRAVDA???
... len včera to išlo do parlamentu na schválenie ... tak pochybujem, že dnes už by to bolo odklepnuté 😕
alebo žeby...?
ahoj nadhera,som na tom rovnako ako ty 😀 ale ako si napisala hlavne je ze mame zdrave deticky.Ja som pred prvou dcerou pracovala 3 roky,nasledne som prechadzala na dalsiu matersku/ta bola 1700sk/po skonceni som pracovala az do 2008 ,ked sa mi v januari narodila Domuska,o rok na to schvalili prispevok pri narodeni tretieho dietata,takze ma minul,a teraz ma minie aj zvysenie rodicovskeho,lebo mala bude mat v januari dva roky,no smola 😀 co uz,dako bude,hlavne ze sme zdravi,ze mame strechu nad hlavou a co do hrnca 🙂
petinka11 - ZLE si počula !!! 🙂
Zatiaľ to schválila len vláda, musí to prejsť ešte hlasovaním v parlamente, najbližšia schôdza parlamentu začína 20.10.2009.
Je však veľký predpoklad, že to parlament schváli, vzhľadom na to, že ide o VLÁDNY návrh. Je však možné, že zákon prejde aj s nejakými zmenami, ktoré navrhnú poslanci. Po schválení parlamentom, musí zákon výjsť v zbierke zákonov, a musí byť v ňom uvedený dátum jeho učinnosti.
VŠETKO BUDE 100% JASNÉ až po schválení zákona, takže podľa mňa ešte zbytočne riešite vaše konkrétne prípady, to sa ešte v tejto fáze nedá. Musíte byť trpezlivé. 🙂
domulienka ,suhlasim - vzdy vravim,ak sa niekto stazuje na peniaze - mrkni modre z neba /asi 5dielov som videla/ a zistis,ze ty problemy vlastne nemas....
Tiez som nahnevana tym limitom 2 roky, nespravodlive 😠 😠 😠 Niekde som citala,ze matka musi o zvysenie poziadat? A ked dieta bude mat 2 roky, tak automaticky to znizia? To je nejake zvlastne.
Mam narok vobec na zvysenie ked mi syn dovrsi 2 roky 16. januara 2010?
☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ... podobne aj ja som rozčúlená tým limitom 😠 😠 😠.....aj môj malý bude mať 2 roky 19.1.....prečo to nemohli dať na tie 3 roky dieťaťa.. ☹ 😠...čo už 2 ročné dieťa tie peniažky nepotrebuje?!...to je aká spravodlivosť!o čom to bude... obyčajná provokácia ...kým mamičky,čo mali to šťastie budú si môcť vedieť dovoliť o niečo viac nakúpiť pre dieťatko a nebudú musieť čakať kým príde nejaká dobrá akcia na plienky,tak my čo sme nemali to šťastie budeme tíško závidieť a obzerať sa naďalej po akciách 😢 a žiť z výplaty do výplaty ☹ ..ovšem nemyslím tým všetky mamičky,ale tie čo poznajú takúto sytuáciu,vedia čo tým myslím ☹
ale kašlem už na to..niečo bude........hlavne že mám krásne,zdravé dieťa 🙂 🙂 🙂 a to je najdôležitejšie
ja by som sa k tomu zvyseniu RP vyjadrila nasledovne ... rapidne zvýšenie RP od r. 2010 na uroven minimalnej mzdy si dala vlada do programoveho vyhlasenia a idu volby tak to musela nejako presadit a potom sa s tym bude ohanat pred volbami ale pravda je taka aka je
ohraničili zvyšeny RP len pre tie mamicky ktore pred tym pracovali
ohraničlili zvyšeny RP len do dvoch rokov dietata
a zvyšia RP ak to prejde na uroven cistej minimalnej mzdy ... a nie určenej minimalnej mzdy...
tomu sa povie plnenie progr. vyhlasenia...ved idu volby
ja osobne nie som ZA, aby bol zvýšený plošne pre všetky matky, pretože naše rómske matky (ale nielen tie) by systém ľahko zneužívali. Koľko ľudí dnes pracuje a zarobí buď toľko ako zvýšený rodičovský príspevok alebo len o niečo viac? Plus náklady na cestovné, oblečenie atď...no proste nemalo by význam sa vrátiť do práce.

marceliv.. ked sa ti narodilo 4. dieta tak bolo potrebne ukoncit RD s tretim dietatom a predpokladam ze na to stvrte ti narok na materske nevznikol
ak nevznikol tak ti potom nevznika narok ani na zvyseny RP.
este takto si niekde pocas RD zamestnana? teda podla veku deticiek predpokladam ze si na MD/RD od prveho dietatka..
je mi to luto..
podotykam ze tento zakon ide este len do parlamentu.. takze uvidime ci ho schvalia...