icon

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

avatar
nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 3645 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
  • Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
  • Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.

Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.

Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.

Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.

Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
  • Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.


Sporné názory

  • Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.

Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.

  • Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.

Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.

Otvorené otázky

  • Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
  • Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
  • Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.


Spomenuté značky a firmy

Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia

Spomenuté produkty a metódy

rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum

Miesta a osoby

Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál

avatar
czechzuzanaba
2. okt 2009

andzi, aj ja s tebou souhlasim. Vsak je to spravedlive, ze ti kdo pracovali a odvadeli odvody dostanou zvyseny RP. Ti co neodvadeli, nedostanou. Urcite se najdou vyjimky, kde to spravedlive nebude. Ale kdyz nekdo nedava, nemuze prece brat...no ne?

avatar
lea05
2. okt 2009

pralinkaaa...

už som to písala vyššie, ale dám to ešte raz, či mi niekto bude vedieť poradiť...

Pracujem na DIČ, čiže niečo ako SZČO, lenže na sociálke som bola vedená ako matka čo sa stará o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa(syn má teraz 5 rokov), popri tom ako vykonávam prácu sprostredkovatela poistenia, lenže od jula mi na základe danoveho priznania vznikla povinnosť platiť odvody, čiže platím, ale otehotnela som už v júni, a teraz neviem že ako je to so mnou, či teraz ked platím tak platím aj nemocensku? a vtedy ked som este neplatila, tak či za mna platil stát, alebo som nemala povinnosť platiť alebo ako to je??? podla toho čo tu čítam tak to nevidím velmi ružovo...ináč chcem prestať pracovať, tak ak by sa mi to doteraz rátalo, tak by som pokračovala v platení si dobrovolne, tej nemocenskej...

avatar
maznacik007
2. okt 2009

lea stat za teba nemocensku neplatil... stat plati len dochodkove.. / ak syn nechodil do skolky/ a zdravotne...

to ci ti vznikne narok na materske... tazko povedat... lebo neudala si datum porodu, nemocenske platis predp. ze od 1.7 a v podstate musis mat zaplatenych 270 dni do datumu porodu

vseobecne sa da ale povedat ze ak si si to zacala platit uz bola tehotna.. tak to nestihas...

avatar
lea05
2. okt 2009

kurva drát, ja som to vedela, bude mi chýbať 8 dní, porazí ma, bože bože bože....22.marca mám termín, fakt sa s tým nedá nič robiť??? ja mám takú smolu v živote, sakra!!!

avatar
elienka
2. okt 2009

Čo ma práve dorazilo je fakt, že podľa návrhu zákona už si nebudeme môcť privirábať ani na dohodu 😲 ani nijako inak počas rodičovskej dovolenky, inak sa príspevok zredukuje na tých 25% z nižšej čiastky. Tak tomu hovorím podraz.

avatar
maznacik007
2. okt 2009

lea ja nie som odbornik.. na to je tu gapa.. ale co tak uzavriet este pred nastupom na MD pracovny pomer napr. na dva dni
skus napisat gape.. isto ti poradi..

avatar
pralinkaaa
2. okt 2009

baby, to fakt nebudem môcť pracovať popri materskej alebo rodičovskej na dohodu o vykonaní práce? ani teraz sa nemôže? som bola v tom, že to je možné však pri práci na dohodu sa nič neodádza!!!!
tak to ma pekne nasralo, to ako ked napr. chcem robiť z domu pre firmu moju, nemôžem si podľa nich privyrobiť, lebo už je to tie príspevky tak veľa peňazí že z nich uživíme dieťa, zaplatíme všetky šeky, a ešte aj hypotéku atd...? jaaaaaaaaaaj svinstvto!

avatar
elienka
2. okt 2009

pralinka, podľa zákona platného teraz si privirábať na dohodu môžeš, ak schvália nový zákon tak to nebude možné. Takže na jednu stranu sa všetci tešíme, že dvihnú rodičovský príspevok a na druhú stranu tam Tomanová šikovne vsunula aj zmenu o tejto zárobk. činnosti, čomu samozrejme ani novinári nevenovali pozornosť. Takže na jednu stranu radosť, na druhú žiaľ.

avatar
pralinkaaa
2. okt 2009

no tak to je výborné - fakt!!! takže už 256eur je hotový majetok, však ja sprostá, čo by som ešte chcela nie.
a docielia tým, že kopec mamičiek bude aj tak pracovať na čierno...

avatar
czechzuzanaba
2. okt 2009

Ale vsak to este neni finalni podoba.....treba az to projde parlamentem tak bude vsecko jinak....

avatar
elienka
2. okt 2009

Ja som tiež dnes zostala zhrozená, nebyť článku od p. Mihála, link je uvedený vyššie, ani by som na to neprišla, len po jeho odpovedi na otázku č. 5 mi začal vŕtať chrobák v hlave, tak som si čítala návrh zákona a našla som si aj platný zákon o rodič. príspevku. A je to tam jasne napísané. Moje dieťatko je hudba budúcnosti, ale aj tak sa aktívne zaujímam o tieto témy, preto som dnes riadne nasr... a aj ja budem rozmýšlať, ako to robiť načierno. (Napadlo ma napísať dohodu na manžela..., alebo nech si on založí živnosť...)

avatar
pralinkaaa
2. okt 2009

to je pravda, že bohvie čo a ako ešte oni schvália/neschvália....ale už keď som sa tu tak začítala, tak som sa do toho vžila.
je to riadna kravina, nikdy nevyjdú v ústrety ľudom a musia si dať svoje...no čo už...uvidíme ako to ozaj celé dopadne. a nejak sa ich okabátiť tiež bude musieť dať 😝 😀

avatar
burina111
2. okt 2009

podľa mna to vôbec nie je spravodlivé, teraz si zoberte, že budem mať druhé dieťa kým to prvé bude mať napríklad 8 rokov, proste s väčším časovým odstupom, budem platiť všetky odvody, budem zamestnaná, a aj tak nebudem mať nárok na tých 256eur lebo moje prvé dieťa má už viac ako 2 roky....no proste dovi.....

avatar
elienka
2. okt 2009

burina, toto som teraz nepochopila, ak budeš mať pri druhom dieťati nárok na materskú, tak budeš mať na toto druhé dieťa zvýšený RP až do veku 2 rokov toho druhého dieťaťa

avatar
burina111
2. okt 2009

no práve podľa toho výkladu sa mi zdá že nebudeš mať nárok na zvýšenú materskú, iba na tu obyčajnú čo je teraz, pretože tvoje prvé dieťa má viac ako dva roky a teda nesplňuješ jednu z podmienok....ale tak hádam to neprejde....je to volovina...

avatar
pralinkaaa
2. okt 2009

burinka - to nechápem, akože ked budeš na rodičovskom doma s malým babom ale máš aj dieťa ešte jedno, kt. už má viacej ako 2r - tak nedostaneš zvýšený rodičovský? to ako prečo?

avatar
czechzuzanaba
2. okt 2009

burina kliiiiid, ty jsi to zle pochopila jenom.... 🙂

avatar
pralinkaaa
2. okt 2009

😀

avatar
elienka
2. okt 2009

burina, zle si to pochopila, tam vôbec nič také nieje o čom ty píšeš. Skôr sa boja mamičky, ktoré idú z rodičovskej dovolenky rovno na materskú a to sa stále tu preberá, ako sa počíta tých 270 dní.
V prípade ako si ti uviedla, je to v pohode

avatar
burina111
2. okt 2009

takže ako to je? ak čakáš prvé dieťa, je mi to uplne jasné, a ak čakáš druhé?a to tvoje prvé je staršie ako dva roky??? a ideš s materskej-rodičovskej do dalšej materskej alebo iba rodičovskej??? ☹ fakt som z toho jeleň baby.........

avatar
lea05
2. okt 2009

ved ale ak má tvoje 8 rokov tak nie si na materskej 8 rokov, medzi tým niečo robíš, alebo si platíš dobrovolné nemocenské, jediná podmienka je aby si platila nemocenské 270 dní pred porodom, a dostávaš ten zvýšený rodičovský, alebo teda pracovala a zamestnávatel za teba platí nemocenské...dva roky sa tam spomínaju preto, že ten zvýšený dostávaš dva roky, a tretí rok normálne ako ostatný...

avatar
elienka
2. okt 2009

No burina, ide o to aby si pri každom dieťati, je to jedno či je prvé, druhé alebo dvadsiate bola nemocensky poistená aspoň 270 dní pred dátumom pôrodu. Ak si bola zamestnaná aspoň 270 dní pred dát. pôrodu (opravte ma ak sa mýlim) tak máš týchto 270 dní zaplatených - nemocenskú platí zamestnávateľ a ty. Ak si na rodičovskej dovolenke s prvým dieťatom a súčasne trvá tvoj pracovný pomer u zamestnávateľa tak tento dal len prerušenie nie odhlásenie zo soc. poisťovne a tieto dni sa teda rátaju pri výpočte či máš alebo nemáš nárok na materskú. Ak však tvoj pracovný pomer skončil počas rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ ta odhlásil a preto tieto dni od odhlásenia sa vlastne do nem. poistenia nerátajú. Ak si bola napr. nezamestnaná, vtedy sa ti dni nerátajú, lebo štát za teba neplatí nemocenské poistenie. Ak si bola živnostník a ešte si nemala povinnosť platiť odvody, tak zasa tieto dni sa nezaratávajú, lebo nik za teba neplatil nemocenské poistenie. Toto sa dá riešiť dobrovoľným nem. poistením. Ak si bola nemocensky poistená aspoň 270 dní za posledné dva roky, máš nárok na materské. A ak máš nárok na materské, tak máš potom nárok aj na zvýšený RP. Nárok na zvýšený RP sa posudzuje pre každé dieťa a samozrejme vek jeho súrodencov nehrá žiadnu rolu.

Takto to aspoň chápem ja, ak je niečo nesprávne, opravte ma prosím

avatar
lea05
2. okt 2009

kriste ženy mne bude chýbať 6 dní, na to aby som dostávala zvýšený ☹ , a nič s tým nemožem robiť, práve som sa vrátila zo sociálky...musím dieťa prehovárať že nech vydrží v bruchu dlhšie 😀

avatar
burina111
2. okt 2009

lea05 má niečo cez dva roky, to som uviedla iba ako príklad...ja som ten prípad, ktorý bol pred md zamestnaný, poberala som pol roka materskú, teraz rodičovský príspevok a čakáme druhé bábo...ešte počas mojej terajšej rodičovskej. to ale syn už bude mať viac ako dva roky a okrem toho my v práci skončí pracovná zmluva uzatvorená na dobu určitú...takže určite nie som prípad, ktorý bude poberať zvýšenú materskú, skôr dalej rodičovský.... ☹

avatar
lea05
2. okt 2009

ked ti skončí pracovná zmluva hned si začni platiť dobrovolne nemocenské a neprídeš o zvýšený, pri druhom dieťati...ja nie som expert, tak berte ma s rezervou...

avatar
zuzitka
2. okt 2009

burina

moje prvé dieťa má už 3 roky, takže toho sa netýka zvýšenie.

ale teraz v decembri porodím moje druhé dieťa .... platila som si dobrovolne nemocenské poistenie, teda splňam podmienku 270dní počas 2 rokov byť poistená, tak by som mala mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok pri druhom dieťati 🙂

u teba to bude tak, že prvé dieťatko nebude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok, lebo už má 2 roky.
tvoje druhé miminko by malo mať na to nárok .... ak si zamestnaná a platili ti do sociálky. alebo ak si si sama platila nemocenské. ale neviem presne, ak sa ti narodí miminko do veku 3 rokov tvojho prvého dieťatka, tak máš nárok ajtak

avatar
burina111
2. okt 2009

dakujem ti lea, si zlatá....nooo, hrozné su to opletačky s tými zákonmi, že? ty to máš tiež ružové...otras 😒

avatar
elienka
2. okt 2009

Burina a ak si naozaj v 6tt, tak šup na dobrovľné nemocenské poistenie, máš na to akurát najvyšší čas. Ak ti pracovná zmluva naozaj len bude končiť, tak by si takto mala naškrabať tých 270 dní, to znamená materskú a môže byť riadne vysoká, lebo vymeriavací základ si pri dobrovoľ. nem. poistení určíš sama a samozrejme ak budeš mať materskú a tento zákon schvália, tak budeš mať nárok aj na zvýšený RP.
Na tvojom mieste by som hneď v pondelok letela na soc. poisťovňu, zistila si či ak sa teraz dobrovoľne poistíš naškrabeš tých 270 dní, dať si max. vym. základ nemocen. poistenia a potom sa už len tešiť na slušnú materskú a možno aj zvýšený RP (ak ho schvália)

avatar
zuzitka
2. okt 2009

burina .... už si nestihneš platiť sama dobrovolné nemocenské, lebo do pôrodu nebudeš mať platených 270dní. to sa dá stihnúť, ak by si bola maximálne v 8tt ... ty už si dalej...