Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

dora01
29. okt 2009

takze este raz, budem moct mat zivnost po 1.1. 2010 a zaroven poberat rodicovsky prispevok v tej sume ako je doteraz, ked som RP zacala poberat v roku 2008?

kisska
29. okt 2009

podla mna ano. Vzdy mas narok podla zakona platneho v case zacatia... pokial nechces, aby ta posudzovali podla noveho...

bmmz
30. okt 2009

dora 01 mne sa zda ze hej len nemas narok na zvyseny RP

standa82
30. okt 2009

Presna tak doraz, ty budeš mať nárok len naten príspevok, ktorý momentálne poberáš. Na nový- zvýšený (pokiaľ ho schvália) mať nárok nebudeš. Musela by si si prerušiť živnosť. Nemôžeš mať žiadne príjmy.

dora01
30. okt 2009

ok baby, dakujem za vase nazory, vsak uvidime az to schvalia, ci to bude urcite tak 😉 este raz dak 🙂 ujem

lamada181
30. okt 2009

a mne tu nik neporadi

standa82
30. okt 2009

Lamada, nárok na zvýšená RP by si mala mať, lebo si pracovala,síce 269 dní ale obdobie materskej (nie rodičkovskej) sa počíta do obdobia nem.poistenia. Takže nemocensky poistená si viac ako 270 dní. Ak schvália nový RP, tak si moň musíš ísť požiadať sama po 1.1.2010 na odb.soc.vecí.

lamada181
30. okt 2009

standa dakujem a este sa opytam potom ak by som chcela zoatat na materskej po uplinuti dvoch rokov dostanem nieco laebo mozme zostat na materskej ale zadara dik

majcik
30. okt 2009

Jeeej, dufam, ze nam to prejde, musime 1. 12. na dialku telepaticky ovplyvnovat "panov" poslancov 😀
Nas sa to teda bude tykat "iba" pocas 3 mesiacov, ale cakame druhe babatko, tak snad aj potom.
Teda dufam, ze mam na to narok, som stale v pracovnom pomere, pracovna zmluva mi trva, tak by to malo byt. Okrem toho si platim aj DNP.

lamada181
30. okt 2009

baby ja neveim preco som si myslela ze to uz je schvalene fakt netusim preco
tak by bolo super mna sa to bude tikat len 7 mesiacov ale bola by som rada lebovzdy ked doslo k nejakemu zvysovniu sa ma to netikalo ci to bolo porodne alebo taketo nieco no nic drzme si palce teda 😀 😀 😀

majcik
30. okt 2009

Aj ja som si myslela, ze je to uz schvalene, ale to asi schvalila iba vlada, ze? Este to musi odklepnut parlament.

aadula
30. okt 2009

kisska, ďakujem 🙂

standa82
30. okt 2009

Lamada - po dovŕšení veku dieťa 2 rokov, prejdeš na RP ktorý je aj teraz do veku 3 rokov dieťaťa.

katulienka.
30. okt 2009

ahojte, nevie mi niekto poradit, ci a v akej vyske budem dostavat rodicovsky prispevok, ked som studentka, nikdy som nepracovala a neplanujem skolu prerusit ani ked bude babo ? 🙂

gapa
30. okt 2009

164,22 eur mesačnehjg

katulienka.
30. okt 2009

gapa a aj od noveho roka??? kedze babo budeme mat az v aprili a pokial viem, malo by sa to zvysovat na minimalnu mzdu..

gapa
30. okt 2009

ale len pre mamičky, čo poberali materské alebo boli pred narodením dieťaťa v období dvoch rokov späť aspon 270dní nem.poistené. A to ty nesplnaš.

jozefmihal
30. okt 2009

http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715

alebo prídite na školenie osobne - sú zdarma (časť po 13.00) a sú po celej SR, zoznam nájdete na porada.sk.

Nezabudnite, že koniec roka sa blíži a tento čas je v procese prípravy na materské a RP veľmi dôležitý.

nebbia
31. okt 2009

ak by som nastupila na matersku ja a po nejakom case by som sa vratila do zamestnania a starostlivost o dieta pri prevzal otec dietata,prideme o rodicovsky prispevok?on je taktiez nemocensky poisteny dlhhsie ako 270dni,tak by ma zaujimalo,ci je mozne sa takto pri dietati vystriedat.

danielasr
31. okt 2009

ahojte, chcem sa spytat ako to bude s tym rodicovskym prispevkom, ja som na materskej od jula 2009, mala sa narodila v septembri, matersku budem poberat asi do februara, mam potom narok na ten zvyseny rodicovsky,?
270 dni mam splnenych, platila som si aj dobrovolne nemocenske na maximalnu matersku, dakujeeem

aadula
1. nov 2009

ja vám odporúčam vypočuť si ten link jozefmihal... ja som sa tam presvedčila o tom, čo mi tu kočky radili a čo som vlastne potrebovala vedieť 😉

mami.sk
1. nov 2009

nebbia - my riesime tento isty problem 😒 od zajtra idem do prace, manzel na RD a tiez by som chcela vediet ci bude mat narok na zvyseny RP ked pracoval a bol nemocensky poisteny 😉
u nas je to akurat tak ze manzel ked oznamil ze ide na RD tak dostal okamzite zrusenie PP a od dnes je nezamestnany a zaroven na RD 😠
tak teraz nevieme ci bude mat narok na zvyseny RP ked sice ma splnenu podmienku nemocenskeho poistenia 270 dni pred nastupom na RD ale v case vyplaty bude nezamestnany ☹

kisska
1. nov 2009

nebbia, mami - podla zakona, narok na zvyseny RP ma aj otec, aj matka, ak sa riadne staraju o dieta (cize nemaju iny prijem). Akurat, ze RP moze dostat vzdy len jeden z vas.

daniela - ak si poberala matersku, tak na zvyseny RP budes mat (mala by si mat) narok.

mami.sk
1. nov 2009

kisska - iba manzel bude na RD, ja idem od zajtra do prace 😔 neviem ale ci bude mat na ten zvyseny RP narok aj ked je od dnes nezamestnany? nemozem nikde najst ci staci ze je splnena podmienka nemocenskeho poistenia 270 dni pred nastupom na RD alebo ci musi PP v case poberania RP trvat 😕 😕 😕

kisska
1. nov 2009

podmienka 270 dni poistenia sa hlada v obdobi 2 rokov dozadu, dokonca by som ho este povazovala v ochrannej dobe 42dni, ak sa to tu da aplikovat... takze by nan mal mat narok. Gapa bude vediet, ak nie.

mami.sk
1. nov 2009

dakujem 😉 to by bolo super 😉

kisska
1. nov 2009

inak - trochu mimo temy, podla mna nie je celkom v poriadku, dostat okamzitu vypoved pri nastupe na RD, to zavana diskriminaciou...

gapa
1. nov 2009

mami,
stačí ak manžel v období dvoch rokov "pred narodením dieťaťa" bol nemocensky poistený aspon 270dní a nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa podla návrhu zákona je.

bol mu oznámený dôvod okamžitého ukončenia PP podla Zákonníka práce § 70 ? (aj ked v tomto sa velminevyznám)

počas RD nemôže skončit okamžite PP vid Zákonník práce § 68 ods.3.

mima07
1. nov 2009

mami mozes mi napisat presne paragraf a bod podla ktoreho dostal okamzite ukoncenie ono to totiz nie je take jednoduche, pozrela by som to a dalo bysa s tym este nieco urobit

gapa
1. nov 2009

mami,
a predpokladám bol si podať prihlášku na soc.poistovni (tuším som o tom už písala ?)