Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
Rodičovský príspevok sa vybavuje na UPSVaR , odbor soc. vecí. Na vybavenie je potrebný rodný list dieťaťa, takže až po narodení. Prvý príspevok bude vyplatený nasl.mesiac (vyplácaný je mesiac pozadu - ako aj výplata). No podľa toho kedy čakáš bábo, máš nárok najprv na materskú (no lan ak si v PP, alebo DNP - samozrejme 270 dní musíš byť nemoc.poistená). Pokiaľ teda na materskú nárok nemáš, RP dostaneš až po narodení dieťaťa.
ahojte
o ten zvýšený bute treba nanoovo požiadať alebo to spravia automaticky ako pri dochodkoch neVIETE?
hladám to na nete len sa v tom neiem nijako vysomáriť... dakujem
O ten zvýšenýý P (ak bude) treba požiadať, pokiaľ už poberáš RP. Ak nepoberáš, prejdeš z materskej automaticky na RP.
slunce - ak uz RP poberas, tak v januari budes musiet pisomne poziadat. Vsetci co ho este len zacnu poberat v roku 2010, ho pri splneni podmienok, dostanu automaticky.
ahojte, ja by som sa rada spitala, moja suseda porodila zaciatkom oktobra, no ale ze pockala tych 28dni,a nema narok na porodne lebo ze nieje vydata, musela sa mynuli tyzden zosobasit z jej druhom a ze takto dostane tych 20,000tisic je to pravda musi byt zosobasena, no a ked dieta ma otca neznameho,akoze otehotnela od muza koho nepozna,iba raz videla ,a nevie kto je otec tak vtedy je co?nema narok na tie peniaze? je prvo rodicka.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... - tu su podmienky, ktore musi matka splnat, aby mala narok na priplatok k prispevku pri narodeni dietata - vratane priznania rodicovskych prav sudom, ak je neplnoleta, od 4. mesiaca pravidelne kontroly u gynekologa a par dalsich lahodok...
Ahojte asi trosku odbocim ale rada by som sa informovala ako je to s rodicovskym prispevkom ak je v zatvorke pri naroku napisane ze sa neposkytuje ak jeden z rodicov ma narok na materske.... mam to chapat ak priatel pracuje ze ma ist na matersku on alebo ako to mysleli dakujem vopred za odpoved
materské dávky sú prednostná dávka, ktorú si treba uplatniť, ak na ňu vznikne nárok... rodičovský príspevok prizná ÚPSVaR až po dobratí matesrkých dávok... resp. pokiaľ sa preukáže, že nárok na materské nevzniká
Pokial viem materske moze poberat len zena a to v trvani 28tyzdnov, potom nastupuje na rodicovsku dovolenku. Ak sa vrati skor do prace a na rodicovsku ide jej partner, tak ten pobera rodicovsky prispevok.
Wasago to co si pisala sa tyka mamiciek co maju viac deti. Ak ma prve dieta povedzme 2r ked sa narodi druhe, vtedy sa davka rodicovsky prispevok pozastavi a zena pobera matersku na to druhe dieta, po uplyuti 28 tyzdnov, znova zacne poberat rodicovsky a moze ho poberat az do 3 rokov veku druheho dietata (ak ovsem nepojde skor pracovat).
wasago - alebo je to myslene aj tak, ze nemoze rodicovsky poberat otec (aj ked inak splna podmienky), pokial matka dietata pobera materske 😉
ja som dostala 20 tisic po porode tiez a nie som vydata. to je blud ze musi byt mamicka vydata... 😖
jedine ak nemas este 18, tak svadbou sa stavas svojpravnou a zodpovednou na pravne ukony - a tak nepotrebujes rozhodnutie sudu na priznanie rodicovskych prav 😉
no ano to iste som tvrdila aj ja susede, ze naco vydat sa ved su take maminy ktore zostali tehotne,a nevedia kto je otcom. stava sa to, boh zial. no ale tu asi pojde oto ze kocka je prefikana a chce si ho omotat o suknu, lebo je z dobrej rodiny a ona je 0,podla mna to bude tak,ale vam dakujem zaodpovede.
gapa, mima - má tam uvedený § 68 odst. 1 písm.b,
manzel to okamzite zrusenie PP nechcel podpisat lebo samozrejme nic neurobil / my sme cakali ze sa nieco zomelie, majitelova bezna prax je zbavit sa "nepohodlnych" zamestnancov tym ze im da si vybrat okamzite zrusenie PP z dovodu hr. porusenia pr. discipliny alebo rozviazanie PP dohodou, samozrejme aby nemusel platit odstupne 😠 😠 😠 / , oni totiz nemali od augusta elektrinu a on pracuje na PC takze nemohol nic robit/ tak sa dohodli s veducou ze v sobotu nejdu do prace, teraz ale veduca popiera ze sa dohodli a tvrdi ze vraj svojvolne neprisli do prace 😝
my sme hned isli na inspektorat prace , mali sme ten papier o okam.zruseni PP ale nepodpisany manzelom ale tam nam povedali ze je to jednostranny pravny ukon a je platny aj ked nie je podpisany 😝 a ze sa tak akurat mozeme obratit na sud 😠
samozrejme nemame ani financie a hlavne nervy tahat sa po sudoch, ktore mozu trvat aj roky 😝 😝 😝
ked si precitali prac.zmluvu boli prekvapeni ze tie soboty su vlastne nadcas, ktori nemal ani zaplateny a ani nemal zan nahradne volno 😝
a ze nech sa radsej vratime do firmy a zoberieme tu dohodu 😝 tak sme tak urobili a tym de facto manzel akoby sam poziadal o skoncenie PP 😔
sranda je ale v tom, ze ked majitelovi manzel dal pred dvoma tyzdnami ziadost o RD tak bolo vsetko OK, suhlasil s tym ze manzel pojde na RD 😔 akurat mu to nedal pisomne 😝
my sme boli na SP kde manzel vyplnil registracny list, a aj kvoli 2. pilieru, boli sme aj na ZP aj na UPSVR - vsade uviedol ze PP trva a teraz v pondelok musel zase vsetko obehnut a povedat ze je uz nezamestnany 😝
no vsade mu povedali ze je to jedno, ze nic nemusi nahlasovat 😕 dokonca aj na ZP a teraz neviem ci je to v poriadku?
kisska - nase zakony nemyslia na oteckov na RD... ti nie su v ziadnej ochrannej lehote, ked oznamia ze idu na RD, kludne ich mozu vyhodit z prace 😝 az ked sa RD uz cerpa vtedy je tam ochranna lehota 😒
mami no teraz sa uz neda nic robit ale ten inspektorat teda u vas nestoji za nic 😠 praveze to je taky paragraf tze si myslim ze by ste ten sud bez problemov vyhrali lebo tento sa dava iba za alkohol kradez a absenciu ale ta by mala byt viacdnova.Asi by zamestnavatel dost tazko dokazoval ze mu tu pracu nadcas prikazal. Tak mate to teraz vyriesene nech si manzel uzije rodicovskej a potom sa mu snad podari zamestnat u niekoho seriozneho 😉
chcem sa spýtať že to treba byť 270 dní od nástupu na MD alebo za posledné dva kalendárne roky?
a ešte že to platí že musí byť prac.pomer. alebo pn v prac.pomere alebo stačí si viesť to dobrovolné nemocenské poistenie na sociálnej poisťovni ak nieje zamestnaná? dakujem 🙂
nanabc
ja som nezamestnaná, ja som si platila len Dobrovolné nemocenské poistenie za posledné 2 roky min. 270dní 🙂 pred nástupom na MD. minulý rok som platila z maximálneho vymeriavacieho základu a z toho mi aj rátali výšku materskej. tento rok som znížila platbu na minimum.
a materskú mi schválili 😀 😀 😀 17e na deň
dakujem zuzitka ...a kolko je to maximum ktoré sa dá platiť?? a si vedená na ÚP či dobrovolne či na tej dobrovolnej materskej do 6 rokov?
ja som si začala platiť, ked som bola ešte na rodičovskej dovolenke s prvým synom v roku 2008.
som nezamestnaná, na urade práce nie som, len som bola na sociálke vedená ako "osoba riadne starajúca sa o dieťa do 6 rokov" - kedže samko mal 3 roky preč a nechodil do škôlky, bola som s ním doma, sociálka mi platila aspoň zdravotné a dôchodkové poistenie 🙂
no a plánovali sme druhé bejby, tak som si začala platiť to dobrovolné nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu, čo bolo okolo 30.000sk, platila som mesačne 1320sk, lebo potom z toho maxima mi rátali výšku materskej, čo mi teda schválili okolo 16.000sk.
a od januára 2009 som nahlásila zmenu z maxima na minimum z 8.900sk, platila som 390sk až dokým mi neschválili materskú 🙂 ale teda hlavné je, že sa mi podarilo otehotnieť v tomto roku, že som to neplatila nadarmo 🙂
na socpoist.sk si kliknii "dobrovolne poistená osoba", tam je okrem iného aj kalkulacka, ktorá ti vyráta, kolko budeš mesačne platiť z akého vymeriavacieho základu. maximum je niečo cez 30.000sk, minimum je asi 8.900sk
ja som si k tomu nemocenskému platila aj poistenie v nezamestnanosti
takže keby som vlastne plánovala otehotnieť tak mi stačí aby som mala ten maximum 270 dní alebo teda za posl. dva roky toto odpracovať alebo spolu aby to bolo 270. a potom ked mi to vyjde 270 tak to môžem znížiť na minimum až do materskej hej? dúfam že som to konečne pochopila. A ten vymeriavací základ je podla čoho ??
ten vymeriavací základ je daný, neviem kto to schvaluje 😅
mne tak povedali, že maximum je okolo 30.000sk, tak som platila z toho a schválili mi 55% z toho, teda okolo 16.000sk materské dávky
ano, podmienka je mať zaplatených minimálne 270 dní počas posledných 2 rokov pred nástupom na materskú dovolenku
ak ideš na materskú dovolenku v roku 2010, tak ti budú rátať výšku materskej z roku 2009, proste vždy z predchádzajúceho roka.
takže ak si začneš platiť z maxima tento rok 2009, musíš to platiť polroka, potom sa dá prejsť na minimum. to minimum stačí platiť do materskej ... ale musela by si ísť na materskú dovolenku v roku 2010. ak to nestihneš, tak potom asi znova prejsť na maximum, aby sa ti z roku 2010 rátala materská na rok 2011 ... znie to zložito a komplikovane 😅 😅
ale tento rok 2009 to má nejaký význam? ved za dva mes. končí tak až od 2010 a to by som mala isť na MD až 2011 nie?
tak potom je 270 dní potrebných na ten rodičovský dvojnásobný nie? to je tak isto s tým dobrovolným nemocenským? že bud budem zamestnaná alebo doma ale platí sa nemocenské a ked som zamestnaná tak vlastne nemusím lebo mi to platí zamestnávatel. to iba keby som nebola si to platím ja?
už som z toho pako ozaj.
to záleží kedy plánuješ otehotnieť ....
ak budúci rok chceš nastúpiť na materskú, tak treba tento rok platiť už
ak až v roku 2011 chceš nastúpiť na materskú, tak stačí platiť od budúceho roku 😉
ak si zamestnaná, tak ti nemocenské odvádza zamestnávatel 😉 a vtedy máš nárok aj na materské dávky aj na zvýšený rodičovský príspevok, ktorý planujú od januára 2010
takže ak nastúpim na materskú v 2010 tak sa mi ráta z 2009 a ten zvýšený rod.pr. dostanem ak v roku 2009 a 2008 mám odrobených 270 dní? aj na preskáčku? že spolu to bude súčet 270?

mozem sa vas syptat kedy a kde sa vybavuje ten rodicovsky prispevok po porode? a kedy mi nasledne vyplatia prvu cast?