Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

momoyka
8. nov 2009

prosim, prosim, poradte mi niekto,
moj dotaz na predchadzajucej strane, prosim prosim,neviem si rady

dakujem

gapa
8. nov 2009

momoyka,
ak budeš znovu tehotná, tak najskôr porodíš cca v 7/2010. A rátajú sa dni nem.poistenia dva roky pred pôrodom, t.j. cca 7/2008-7/2010. Takže predchádzajúce nem.poistenia do 31.8.07 a ani 7.-29.2.08 ti už do tohoto obdobia nezasiahnu. Preto ak chceš nárok na materské, kedine sa v dostatočnom prestihu pred otehotnením prihlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie. Je tu o tom už dosť popísané v téme o DNP.

Ak si poberala riadne materskké zo soc.poistovne, tak samozrejme, ak požiadaš o posudzovanie podla nového zákona účinného od 1.1.2010 (zase opakujem, ak ho schvália v navrhovanej verzii), tak do dvoch rokov veku dieťaťa máš nárok na zvýšený RP (samozrejme, ak nebudeš zárobkovo činná a budeš sa starať o dieťa osobne). Podmienkou poberania materského pri tomto dieťaťi splnaš.

gapa
8. nov 2009

wanda,
toto som už niekde na koníku rozoberala teoreticky, lebo prax pri szčo nepoznám.

Ale podla mna záleží, či si bola predtým povinne nem.poistená szčo, či si prerušila živnosť z dôvodu nevykonávania činnosti, o čom si podpísala prehlásenie a živnosť prerušila na RLFO v oddiely 10, pod kodom 7 (szčo má nárok na rodičovský príspevok), t.j. neodhlásila si sa, ale len prerušila.

Vtedy (neviem, či ešte niečo je podstatné) by ti tieto dni pre nárok na materské mali rátať. No opakujem, nemám skúsenosti so szčo a už niekde som to tu nedávno podrobnejšie preberala.

slniecko26
9. nov 2009

Ahojte kočky!
Vedeli by ste mi poradiť?
Do práce by som mala po materskej nastupiť 1.2.2010.
Ak nastupim do práce po novom nedostanem rodičovský príspevok vôbe, ani ked sa mi o bábo bude starať osoba, ktorá má živnosť, čiže opatrovateľka, alebo ked dám bádo do jaslí?

gapa
9. nov 2009

slniecko,
presne tak, nárok na RP v takom prípade nemáš. Ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Ak sa o dieťa bude starať niekto na živnosť alebo bude v jasliach (takže budeš mať zdokladované nákladady), tak po ich preukázaní máš nárok na PnSoD vo výške maximálne rodičovského príspevku (nižšieho) na mesiac.

slniecko26
9. nov 2009

Ahoj Gapa!
Takže by som dostávala tých 165 eur? (teda ten RP, ktorý platí teraz) Ja som myslela, že ani to by som nedostávala po nom. Tak si ma aspon trošku potešila Gapa. Veľmi pekne Ti dakujem!!!! A musí tá osoba mať živnosť? Mala by sa mi starať o malú teta, nakoľko dostala výpoved v práci (aspon to bude niekto z rodiny, nedám ju nikomu cudziemu). Takže aby sme vedeli, či si už má vybavovať živnosť!!! Vopred Ti dakujem za odpoved si zlatá! 🙂

gapa
9. nov 2009

aby si mala nárok na PnSoD (nie RP) v takej výške, tak musíš mať doklad od živnostníka aspon s takou sumou na mesiac. T.j. musí podnikať na základe živnostenského zákona. Tak je to aj teraz a myslím aj v tom návrhu zákona sa nič v tomto nemení.

momoyka
9. nov 2009

gapa, dakujem velmi pekne, si poklad
trosku si ma ukludnila a idem dalej studovat

momoyka
9. nov 2009

este som somar z toho, kedy sa za ro povazuje predchadzajuci kalendarny rok, (teda keby som si teraz zacala platit a ratalo by sa mi to do konca roka) a kedy sa povazuje ine obdobie... este to by som potrebovala poradit - to by zalezalo, ci si teraz platit z maxima alebo z minima...
dakujem

icejane
10. nov 2009

a ako je to s tým rodicovským od januára .. ja som teraz skončila materskú a začínam poberať rodicovský a po novom roku mám teda nárok na ten vyšší alebo nie? a to bude treba opatovne poziadať alebo to uz UPSVaR urobí automaticky 😒

erika107
10. nov 2009

Ahojcek chcela by som sa spytat do kedy je potrebne poziadat si o novy rodicovsky prispevok a kde? Nemam cas citat vsetkych 35 stran lebo lotrik mi to nedovoluje 🙂

Dakujem velmi pekne 🙂

anib
10. nov 2009

baby este to neschvalili 😖 treba cakat, ak nahodou schvalia - treba poziadat UPSVaR

gapa
10. nov 2009

mômoyka,
ak sa teraz prihlásiš a do pôrodu už neodhlásiš a splníš aspon 270dní do dna pôrodu a nastúpiš na MD v r.2010, tak je rozhodujúce obdobie od prihlásenia do 31.12.09. Samozrejme ak sa v tomto nezmení nejako zákon.

saska19
10. nov 2009

AHOJTE, mohli by ste mi prosim poradit, ci mozem poberat i nadalej RP, ak by som dcerku dala do sukromnych jasli, nie statnych a ja by som pracovala ( na ciastocny uvazok) , dakujem pekne za odpoved!!! 🙂)

gapa
10. nov 2009

ak si začala poberať RP pred 1.1.09 je to možné.

Inak máš nárok nie na RP ale na príspevok na starost..o dieťa.

lenkaaninka
10. nov 2009

chcem sa informovať ked som tak v tretom týždni dá sa platiť DNP aby som mala vyššiu materskú? zamestnaná som bola tento rok nejaké dva mesiace dokopy...diky za odpoved
a nárok na ten RP budem mať??

lavinuska
10. nov 2009

Ahojte, neviete mi prosim poradiť, ako sa berie tých 270dni nem poist za posledne 2 roky , keď som doma na RD 2,5 roka a teraz nastupujem na dalsiu MD. Pracovný pomer stále trvá už 10 rokov. ráta sa do zvýš.rod. prísp. 270dni nem poistenia za posledne dva roky aj počas RD? Pretože na sociálke ked som si chcela dat dobr. nem. poist. mi pani povedala , že počas RD sa nezapočitava nem poistenie. Tak teraz neviem. Neviete mi poradiť?
Ak sa v tomto mojom dotaze vyznáte. 😀
ďakujem.

gapa
10. nov 2009

levinuska,
teraz neviem či sa pýtaš na materské aleob na zvýšený RP. Ale podme poporade. Ak ti stále prac.pomer trvá, tak aj dni čerpania RD sa ti rátajú "pre nárok na materské" (nepíšem pre nárok na zvýšený RP!) ako dni nem.poistenia. Takže ak ti PP trvá, tak splnaš podmienku 270dní a máš nárok na materské.

A ak máš nárok na materské, tak sa neskúma, či si mala 270dní nem.poistenia, ale automaticky podla návrhu zákona budeš mať naárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa ak nebudeš zárobkovo činná.

Tú podmienku 270dní musia splniť tí, čo nepoberali materské a chcú mať nárok na zvýšený RP. A to sa teba netýka.

lenkaaninka,
ak je to zamestnanie ukončené, tak "podla teraz účinného" zákona by ti dni z tohto ukončneného zaemstnania prirátali ku dnom DNP, takže by ti DNP pomohlo. Ak do tvojho nástupu na MD nezmenia zákon nejako negatívne, tak je to OK. Len treba dobre zrátať kalendárne dni do pôrodu.

lavinuska
10. nov 2009

Ďakujem Ti pekne gapa,
na zvýšený RP som sa pýtala, tak už mám v tom jasno.
A ešte niečo- neovplivní mi neako negatívne (materskú a potom aj zvýšený RP) keď nastúpim ešte na pár dní do práce pred materskou? VZ budem mať vyšší. - musím ísť na zastupovanie. - Musím sa ísť pri nástupe do práce odhlásiť z UPSVaR z Rod. Dov aj keď sa mi dieťa narodilo v roku 2007 - a podla zákona- môžem poberať aj RP aj pracovaŤ?
Ďakujem pekne.

standa82
11. nov 2009

No super postreh!!

nadhera
12. nov 2009

carodejnica, vela maminiek sa tesi,ze vobec dostanu tych 256€. 😉 pan mihal ma fakt dobry postreh, teraz uz len cakajme, ci to vobec schvalia po starom.

zuzana232
12. nov 2009

baby a keby moja sestra teraz otehotnela a má 11 a 8ročnú dceru tak jej ten zvýšený rodičovský príspevok nepatri dobre som to pochopila?

nadhera
12. nov 2009

zuz, pokial pracuje a ma 270 dni nemocensky poistenych, tak preco nie. 😉 ale este stale to nie je schvalene !!!!

gapa
12. nov 2009

zuzana,
jej staršie deti vôbec neovplyvnujú jej nárok na rodič.príspevok. 🙂 Iné je podstatné. Či bude poberať materské a ak nie, tak či aspon splna podmienku dva roky pred pôrodom byť aspon 270kalend.dní nem.poistená.

momoyka
12. nov 2009

ahojte,
gapa, a este sa chcem opytat, a ako inac by sa dalo pospekulovat? ja by som nechcela teraz platit z maxima, velmi nemam z coho... a neviem, ci uz buduci rok chcem dalsie mimi, ked porodim az v roku 2011, tak ro bude 2010? alebo ake obdobie?

fnukkacikk
12. nov 2009

ahojte,ja sa chcem opytat.som na RD od novembra 2008,som stale zamestnana,na dobu neurcitu.mozem chodit do prace si privyrabat???napriklad v obdobi vianoc?nepridem o RD? a tiez mohla by som mat brigadu v RD,aj ked som zamestana,ale tu brigadu by som vykonavala v inej firme?...diky moc

standa82
12. nov 2009

Momoyka - ak pôjdeš na MD v roku 2011, RO bude rok 2010.

Fnukkacikk - ak pôjdeš na brigádu alebo do práce, dostaneš z RP len 25%.

dadikka
12. nov 2009

Babulky chcela by som sa spytat ci by ste mi vedeli niektora poradit:

Na rodicovskej dovolenke som od maja 2008. Chcela by som ist pracovat na dohodu. Je to mozne? S malym bude pocas dna mamina. Nastupit by som mala uz v pondelok , tak mi prosim poradte, lebo ja sa v tomto fakt nevyznam.
DAKUJEEEM

mima595
12. nov 2009

fnukkacikk aj dadika -

ked ste nastupili na rodicak este v roku 2008, tak sa na vas este stale vztahuje stary zakon o RD, teda môžte aj pracovat aj poberat rodicak - myslim, že je to dost podrobne rozpisane v inych temach - rodicovsky prispevok r.2009 - alebo v inych temach

momoyka - ina varianta je taka, že sa prihlasis na DNP z minima a hned ako zistis, že si tehu - max. do 8 TT, sa odhlasis a hned na druhy den sa prihlasis z maxima - dost podrobne je to rozpisane v teme DNP.

Teda ak neplanujes hned otehotniet, tak toto je istejsia varianta - ale musis si ustrazit zaciatok tehu, aby si stihla platit aspon 26 tyzdnov do nastupu na MD z maxima - inak by sa ti ratalo z minima. Ale toto, co ti radime, je podla teraz platneho zakona, a vsetko sa môže zmeniť.