Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
a este jedna otázočka, ked si platím nemocensku od 1.7.2009 a teraz idem na pn-ku asi nedostanem ani korunu, však?
JV245- pri zakladaní živnosti máš predsa podmienku, keď ťa finančne podporí štát- MUSÍŠ 2 roky podnikať. Takže neviem čo spravíš,lebo buď budeš musieť štátu peniaze vrátiť alebo nebudeš na MD ani na RD, budeš musieť podnikať. teda nedostaneš nič.
Renabr- na materskú sa nastupuje 6 - 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Keď tebe budú chýbať dni, máš len možnosť uprosiť lekárku, aby ťa vypísala na materskú neskôr (akokeby posunula termín porôdu, nebude 22.3.2010, ale 30.3.2010. len si presne prepočítaj a necha si 2 dbi rezervu, lebo potom ti budú počítať materskú z min.mzdy a nie zo základu aký si si dala. Termín pôrodu sa presne nedá vypočítať. Materská sa poberá cca 6 mesiacov (od vypísania po dobu cca.6.mesiacov).
Rodičovský ti priznajú len po pôrode, keď budeš mať RL dieťatka, na odb.soc.vecí.
Tú pn ti budú počítať asi z min.mzdy, no ako to potom bude s materskou, neviem.
a čo ak porodím skor a nebudem mať splnenu podmienku 270 dní? potom budem vracať matersku? alebo ako? vobec tomu teraz nerozumiem...
a na poberanie pn mi stačí ked platím nemocenské od 1.7.2009? tam nemusí byť splnená podmienka 270 dní? lebo na pn pojdem už buduci týžden...to je akože pn súvisiaca s tehotenstvom...
Veď to je ten risk. Ak porodíš skôr, budú ti materskú počítať len z min.mzdy (z 295,5 eur). Keby si bol v dobe dva roky pred pôrodom zamestnaná a mala splnenú podmienku 270 dní, stačilo by ti z dnp splniť 26 týždňov a materskú by ti rátali z tvojho VZ v dnp. PN ti teda tiež budú počítať len z min.mzdy.
renabr - co si robila pred otehotnenim? Ak si bola zamestnana, tieto dni sa ti pocitaju do obodbia nemocenskeho poistenia 😉
standa82 - dakujem za odpoved, tiez si myslim, ze je to takto, co je asi dost krute, vsak? ani ziadne ine prispevky, kedze budem slobodna mamicka zijuca sama? davky v hmotnej nudzi alebo nieco podobne? ale kedze podikam tak asi nie, ci?
ahojte,
mozno tato otazka tu uz odznela, ale nemam sancu pri mojej dcerke vsetko prelistovat, takze:
Co musim splnat (aka je poziadavka) aby som mala narok na zvysenie? alebo je to automatika?
Teraz riadne poberam materske.
dakujem
ahojte.... ako je to somnou... ja som od septembra 08 bola do marca 09 na materskej, teraz som na rodicovskej... pred nastupom na matesku som bola zamestnana a zaroven som aj dobrovolne pripoistena ako samoplatca v socialke. kedze teraz by som mala bez prerusenia rodicaku nastupit znovu na matersku niekedy koncom januara tak ako sa mi bude vyratavat materska? zohladni sa mi fakt ze som dobrovolne pripoistena v socialke? alebo kedze som na rodicaku uz vyse roka tak z minima? mam v tom nejaky chaoz...
a este jednu vec som pocula ale neviem sa nejako dopatrat ako to bude po januari - vraj sa vyplaca jednorazovy prispevok pre rodicov v pripade ze sa im druhe dietatko narodi do 3 rokov po prvom babatku... vybavuje sa to asi na urade prace a je to jednorazovo myslim ze 25% alebo tak nejako ale neviem z coho.... je to tak?
viete mi s tym nejako poradit? dakujem
😅
Nie nedostaneš nič.Podnikáš a podporil ťa finančne štát, takže musíš podnikať a žiadna materská, alebo prerušiť živnosť a dostávať materskú/rodičovský. Ale to som ti písala. No ak ukončíš živnosť, vrátiš štátu peniaze, možno by si dostala od UPSVaR nejaké dávky ale to ti neviem povedať.
ja? ja nemam zivnost ale popri zamestnani som uz niekolko rokov pripoistena ako dobrovolny samoplatca navyse... ja niesom zivnostnik ale zamestnanec na rodicovskej dovolenke... 😒
Odpoveˇbola pre JV25.
Lulusy - keď pobeáš materskú. automaticky prejdeš na zvýšený RP (ak bude).
Nikaz - ak ti trvá PP, materskú ti vypočítajú z pravdepodobného VZ v zamestnaní a aj z DNP v SP. Ak TPP nemáš, materskú ti budú počítať len z dnp. No a o tom príspevku nič neviem. Pri narodení je príspevok 25000,-Sk.Je jedno do koľkých rokov sa narodí.
DAKUJEM ZA ODPOVED.... skusim sa opytat niekoho na urade prace ci nevedia o tom prispevku navyse pre deticky ktore sa narodili po surodencoch do troch rokov.... mozno to tiez niekomu pomoze a ked budem vediet viac tak to tu zavesim.... 😉
ahojte, mozem vas poprosit o pomoc?
moj pripad:
pracovala som 6 rokov vkuse do 31.08.2007, potom som bola do 06.02.2008 nezamestnana, 07.02.2008 som uzavrela pracovny pomer, ale hned v ten den sa zacali nase tehotenske peripetie a dr.ma vypisal na pnku od 08.02.2008. v praci sme sa dohodli a aby som im neblokovala pracovne miesto, rozviazali sme pracovny pomer k 29.02.2008. na pn-ke som bola do 13. augusta 2008, kedy ma vypisali na matersku, do nejakeho 20. februara 2009, odkedy som na rodicovskom prispevku. matersku mi ratali z toho jedneho dna - 07.02.2008.
neviem teraz ako dalej, vysiel by mi ten zvyseny rodicak?
a keby som chcela otehotniet, co by som mala robit, aby mi vysla nejaka materska? teda neviem ci by mi nevysla aj z tej situacie v akej som bola?
je to dost zamotane... a neviem sa sama z toho vysomarit... poradte prosim
dakujem krasne
Dobrý deň,
veľmi by som chcela niekoho, kto by poradil aj mne...lebo, čím viac tu tých príspevkov je, tým viac som zamotaná...
Môj prípad je taký...pracovala som v zahraničí stále na dobu určitú na pracovné zmluvy.
V poslednej práci som otehotnela, v piatom mesiaci mi pracovná zmluva skončila.
A do pôrodu som si sama platila odvody, kvôli tomu aby som mala nárok na materské...bolo to v r. 2004.
Potom som po vyčerpaní materského po pol roku prešla na rodičovský príspevok.
Od vtedy prechádzam z materskej do materskej nepretržite - každé dva roky sa nám narodilo dieťa....
Toto najmenšie má teraz 7 mesiacov....a som na materskej.
Ak som celý systém pochopila správne, tak nárok nemám....lebo nie som zamestnaná, aj napriek tomu, že mi materskú priznali??? /myslím tú pri tom prvom dieťati/...či ako to je?
Okrem toho sme si počas tej prvej materskej zobrali z detského domova 3 súrodencov, som ako pestúnka.
Ako je to??? Má to na tú zvýšenú materskú nejaký vplyv? Alebo sa ako pestúnka zaradzujem medzi nezamestnaných???
Som z toho magor...6 malých detí v dome...štátu som pomohla až až...a rozmýšľaj, čo budú jesť...to je sila fakt.
lenka mas tie deti v pestunskej starostlivosti? ak ano to nema vplyv na narok na materske
a predpokladam ze prechadzas z rodicovskej na rodicovsku a pri malom beries rodicovsky prispevok mesacne 165 EUR pre teba sa v tomto smere po novom roku nic nezmeni budes dostavat nadalej tu istu sumu
na pestunske deti budes dostavat samozrejme prispevky tak ako doteraz..
len pre info
mesacne na kazde dieta v pestunstve 130 EUR *3 = 390 EUR
prispevok pestunskemu rodicovi /ak sa stara o tri deti/ 285 EUR
plus pridavky na deti uplatnenie danoveho bonusu atd.
nikaz,
ten príspevok, čo spomínaš, ak máš druhé dieťa zároven s dieťaťom, ktoré ešte nedovršilo 3roky a si stále zaemstnaná, tak ide o príspevok na starostlivosť o dieťa a je to rozpísané na koníku v téme " Záhadný príspevok ... " nejak tak sa volá. Pozri tam, je to tam porozpisované a priamo z praxe od mamičiek. 😉
neviem ci sa opytam spravne ale mam chapat tomu rodicovskemu prispevku tak ze od januara nebude 4500 ale sa zvysil? alebo ako to je? ak nemam deti ale narodilo by sa mi v 2010 mala by som dostavat kolko matersku?
ahojte.. viete mi poradiť, ako to tu čítam, som v rozpakoch.. tento rok som pracovala do septembra a odvtedy som na Úrade práce, ktorý za mňa platí zdravotku a od soc. dávok som oslobodená, bábätko čakám zač. Apríla 2010, budem asi dostávať len tú minimálnu materskú dávku ?? a ešte som slobodná (priateľa mám) a žijem s rodičmi.. na čo vlastne mám nárok? vďaka
ahojte.nestíham všetko čítať,len sa chcem spýtať, či už bol vyšší rodičovský aj uzákonený,a platí od toho januára,alebo ešte stále nie?Ďakujem
ahojte babenky
chcela by som vediet ci sa to tyka aj mna
na materskej som od septembra 2008 pred tym som bola v TPP teraz som na rodicovskej s rocnym syncenkom a v marci cakame druhe
budem teda dostavat 4600 alebo tych 8000
rpsoim o odpoved
annie,
ak tvoj PP trvá, tak budeš mať nárok aj na materské pri druhom dieťati. Ak zákon schvália v znení, ako ho navrhovali (ešte schválený nie je ) a ak požiadaš o posudzovanie podla neho, tak do nástupu na MD môžeš poberať zvýšený RP (prvé dieťa do dvoch do tvojho nástupu na mD nebude mať ešte 2roky a predpokladám, poberala si materské zo SP pri nástupe na MD. Ak nie, tak to mení situáciu). No a ak budeš aj teraz poberať materské, tak potom automaticky budeš mať nárok na RP zvýšený.
silvia,
ak si do septembra pracovala na prac.pomer (bola nem.poistená) aspon 270kalend.dní, čo je cca 9mesiacov, tak budeš mať nárok na materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. Od bývalého zamestnávatela si treba vyžiadať potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia si nároku na nemocenskú dávku. tam ti uvedie vymeriavací základ, akoby si nastupovala na MD posledným dnom prac.pomeru.
A ak budeš mať nárok na materské, tak budeš mať aj nárok na zvýšený RP po ukončení poberania materského.
A nezabudni na prihlášku v soc.poistovni do 45dní od pôrodu. Radšej si pre tlačivá a ako sa to vyplna zájdi v predstihu, t.j. už teraz. Vela info sa dozvieš aj z týchto stránok, len treba čítať. Ak si nezamestnaná, máš dostatok času.
gapka prosim ta
takze budem dostavat zvysenu rodicovsku na prve dieta do dvoch rokov a este aj matersku na druhu vyratanu z platu ci ako
som blba do tychto veci
annie,
predpokladám, tvoj PP trvá,
ak požiadaš o materské napr. od 6.2.2010, tak treba na UPSVaR odkial teraz poberáš RP oznámiť nástup na MD a asi neskôr priniesť aj rozhodnutie zo SP o poberaní materského. Od 7.2.09 nesplnaš podmienky pre nárok na RP. Takže ešte za február v marci RP dostaneš, ale za marec v apríly už nie. Tam máš nárok, ak si zamestnaná na príspevok na starostlivosť o dieťa (vid téma o "záhadnom jednorázovom príspevku).
Materské ti vyrátajú z pravdepodobného platu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD a ktorý ti mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP. Suma, ktorú uvedie sa vydelí číslom 30 a 55% z toho bude tvoja materská na 1kalendárny den.
poprosim o radu: pocaas materskej v r. 2008 som prerusila zivnost. Vraj kym som na materskej aj na rodicovskom tak nemocenske za mna plati stat. ale pri preruseni zivnossti som MUSELA odhlasit aj povinne poistenie v SP. TAK PLATI MI TEN STAT ALEBO NIE? kedze uz nie som SZCO? Ale stale som na rodicovskom. RATAJU SA MI TEDA TIETO SUCASNE DNI BEZ POVINNEHO POISTENIA DO TYCH 270 DNI pri vypocte materskej, ak by som znovu sla? To je akoby som doslala vypoved dohodou u zamestnavatela?
Pisem ako madar...

Možem otázočku? Dobrovolné poistenie si platím od 1.7.2009, termín porodu mám 22.3.2010, chýba mi tam asi nejakých 5 dní do tých 270 dní, ale je velký predpoklad že porodím trošku neskor, čiže by mi mohlo výjsť tých 270 dní, lenže teraz neviem ako to je v praxi, ked vlastne o matersku sa žiada neviem kolko týždnov pred porodom...tak vlastne podla termínu porodu mi ju asi nepriznaju, tak čo mám žiadať o rodičovský? alebo potom ak porodím neskor tak znovu žiadať o matersku? alebo ako sa to vlastne robí v praxi?