Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

snazivazuzi
30. dec 2009

Ahojte,
potrebovala by som poradit... dufam, ze mi niekto pomoze.

Do práce som nastupila 07.01.2008, pred tym som bola 3 mes dobrovolne nezamestnaná a pred nezamestn. som pracovala rok a pol nepretrzite. V roku 2008 som otehotnela, od augusta som bola na riziovom cize som bola PN. pracovnu zmluvu som mala do 06.01.2009. Porodila som v aprili. do vtedy som bola PN, pocas tej doby mi skoncila prac. zmluva. V oktobri 2009 som nastupila do práce na dva tyzdne a potom som sa vrátila na rodicovsku dovolenku. Pracovny pomer nekoncil, je preruseny. Chcela by som vediet, ci mám nárok na zvyseny MP... mám v tom uplny chaos a na UPSVAR mi len furt hovoria, opytam sa nadriadenu... opytam sa u séfa... atd atd a stále nic.

Dakujem a prijemny zvysok dna vám zelám

Zuzi

kisska
30. dec 2009

ahoj zuzi - principialne ak si mala pri Dankovi narok na matersky, budes mat aj narok na zvyseny RP, ale uz nesmies vykonavat pracovnu cinnost - ziadnu.

nadhera
30. dec 2009

aj ja to tak vidim u zuzi 😀 kto bral matersku , ma narok na zvyseny RP do dvoch rokov dietatka. potom opat znizeny do troch rokov.

pselinka
31. dec 2009

Ahojte, podla vsetkeho, co som sa docitala, ja asi nemam narok na zvyseny RP, ak hej, tak ma prosim opravte 🙂

Moja Emka sa narodila v marci 2009 pocas studia na VS, skolu som skoncila po 6.tich rokoch v juni 2009, od porodu poberam RP, cize pred porodom som nepracovala, iba vsetlijake skolske brigady na dohodu, takze usudzujem, ze nemam narok na vyssi RP.
Mysli niekto aj na nas studentov bez praxe a este k tomu aj na materskej?
dakujem 😒

pselinka
31. dec 2009

a ak tomu spravne rozumiem, tak ak planujeme druhe bejby, tak by som si mala platit aspon 270 dni nemocensku alebo sa zamestnat.... 😅

elinka27
31. dec 2009

ahojte,viem,ze sa toho tu uz vela popisalo,ale aj tak mi to neda 😀
ja som pred nastupom na MD mala odpracovanych cca 9rokov,maly sa narodil 18.11.2007,takze do novembra 2010 som stale na MD,ale kedze som teraz tehotna a druhe sa mi narodi v auguste.Takze sa mi narodi este skor ako mi skonci prva MD.Ak som to spravne pochopila rodicovsky sa pocita cize mam pri druham narok na zvyseny prispevok,ale aj vtedy ked sa mi vlastne prelinaju dve materske cez seba?

alusha
31. dec 2009

elinka, ak tvoj pracovny pomer trva, mas narok na materske aj zvyseny RP

kila
1. jan 2010

Ahojte! Ako má vyzerať žiadosť o výplatu zvýšeného rodičovského príspevku? Vie mi niekto poradiť? Aké doklady k tomu treba pripojiť?

elinka27
1. jan 2010

kila asi sa skus opytat na na urade socialnych veci a rodiny,tam by to snad mali vediet

luciarisko
1. jan 2010

ahojte, neviem ci ste dnes pozerali spravy na markize, tam o tom hovorili, ak poberate uz rodicovsky prispevok a mate narok aj na ten zvyseny staci ak si napisete iba ziadost ze "ziadate o zvysenu sumu tejto davky," jednou vetou nic ine, ak este len budete poberat rodicovsky treba aj ostatne papiere rodny list, obciansky....

vladkaz1
1. jan 2010

luciarisko
suhlasim ,akurat ma volal manzel nech si idem pozriet co rospravaju ,kedze ja narok nemam a ani nebudem mat pri druhom dietati .. tak tomu nechapem 🙂

kisska
1. jan 2010

ahojte - info so stranky MPSVaR z dnesneho dna
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

vladkaz1
1. jan 2010
maznacik007
1. jan 2010

pselinka ano narok na vyssi RP ti nevznikne

ja ziadam RP od januara ale cast mesiaca budem este cerpat dovolenku a kedze mam narok na zvyseny RP tak som si uz davala ziadost o neho a musela som dolozit potvrdenie zo socialnej poistovne ze som ku dnu narodenia maleho bola min. 270 dni nemocensky poistena.. ale ja som speci pripad.. lebo maly je v nahradke.. takze narok na materske som si uplatnit nemohla.. z dovodu jeho veku pri pravoplatnosti rozsudku..

inak ze staci poziadat UPSVAR pisomne o vyssi RP.. oni predsa vidia.. komu bolo vyplacane materske.. a komu RP odo dna porodu..

a tie pripady kt. si uplatnuju ako ja.. podla pismena b tak tam treba dolozit potvrdenie zo soc. poistovne..

adri27
2. jan 2010

Ahojte, chcem sa len informovať, ohľadom rodičovského príspevku. ten nárok na zvýšený RP trvá len do 2 rokov veku dieťaťa ? Ďakujem za odpoved

nadhera
2. jan 2010

ano, neskor len 156 do 3roku dietata.

paula58
2. jan 2010

ahojte co potrebujem si zobrat na to zvysenie rodicovskeho prispevku?dakujem

annie13
2. jan 2010

babenky ake slova ste pouzili v tej ziadosti o zvysenie
na koho ste to adresovali
do kedy to treba odovzdat na UPSVAR

paula58
2. jan 2010

ta sa ma posielat ci mamist tam osobne?

tin007
2. jan 2010

paula annie, ved pockajte aspon par dni, aj tak bude prvykrat vyssi prispevok vyplateny az vo februari (za januar), takze vam staci ist na upsvar koncom januara alebo aj neskor, kedze o zvyseny RP je mozne poziadat spatne aj 6 mesiacov (takze by ste napr. isli v juni a v juli by vam vyplatili vsetko od januara), uradnici budu mat len teraz usmernenia a urcite aj na stranke upsvar-u sa nieco objavi, potom bude jasnejsie co presne treba robit

scandya
2. jan 2010

ahojte, na urade soc.veci a rodiny mi ta uradnicka povedala ze mozno nemam narok na zvyseny rod.prispevok, pritom som poberala matersku a nemam iny prijem. dovod uviedla ze matersku som dostala z ochrannej lehoty 270dni, lebo nez som isla na matersku uz som bola nezamestnana, co som aj teraz. tak narok na matersku som mala a na zvyseny by som nemala mat? je niektora v podobnej situacii?
Dakujem

gapa
2. jan 2010

scandya,
síce nie som ten prípad, aj ked som už nezaemstnaná

no je jedno, že si získala nárok na materské v ochranne lehoted, dokonca ani zamestnaná nebusíš byť (ved existuje dobrovolné nem.poistenie). V zákone sa hovorí len o tom, že kto mal nárok na materské, tak má nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak nie je zárobkovo činný.

kila
2. jan 2010

Aj ja som videla včera správy, hovorili že stačí napísať jednu vetu a doložiť doklady. Takže len napíšem žiadosť takto: žiadam Vás o výplatu zvýšeného rodičovského príspevku od 01.01.2010. Na žiadosti uvediem vlastné údaje. Priložím kópiu rodného listu dieťaťa, občiansky preukaz, fotokópiu čísla účtu a aj potvrdenie zo sociálnej poisťovne o vyplatených dávkach.
Ja by som to chcela vybaviť už budúci týždeň pretože manžel má ešte dovolenku aj svokra, tak môžem malú nechať doma a nemusím ju vláčiť so sebou po úradoch. 🙂

jozefmihal
2. jan 2010

Teraz som čekol web ministerstva práce, majú tam stále zavesené len vlaňajšie tlačivá...

veronikapp
2. jan 2010

Ak by mi mohol niekto poradit, aby ma zase na uradoch neodbili...
V juny 2008 zrusili nasu nemocnicu a vsetci zamestnanci sme dostali vypoved. Vopred sme o tom boli informovani, tak sme si hladali novu pracu. Uz 2.7.2009 som bola zamestnana v druhej nemocnici. V auguste toho isteho roku som otehotnela a isla na PN. Dcera sa narodila v maji 2009.Mali sme aj doplnkove nemocenske poistenie, ktore som platila iba 3 mesiace, kvoli tej vypovedi. Tak ma zaujima, ci spadam do skupiny stastnych mamiciek, ktore maju narok na vyssi prispevok. A ak ma niekto skusenost- DNP som zrusila, ked mala dcera 6 mesiacov. No teraz planujeme tretie dieta a chcela by som ho zas, ak by sa dalo. Neviem ako to funguje, kolko by trebalo platit, ci zase 3 mesiace alebo celych 270 dni. Viem, ze ak tam zavolam, alebo aj pojdem osobne, odbiju ma s tym, ze ako zamestnancovi mi to netreba...

gapa
2. jan 2010

veronika,
poberala si materské = máš nárok na zvýšený RP

o DNP pozri v téme a hlavne www. pána mihála. 3mesiace nestačí, musí byť 270dní

veronikapp
2. jan 2010

gapa dakujem
k DNP- pozriem dakujem, pytam sa kvoli tej vypovedi, ktoru som dostala- ako to funguje, aky casovy horizont sa tam pocita... D. 🙂

kika777
2. jan 2010

Ahojte, na požiadanie o zvýšený príspevok (teda ak už poberáme rodičovský príspevok) netreba dokladať už žiadne iné doklady ako je rodný list a pod. iba samostatnú žiadosť.
Doklady sa dávaju iba vtedy ak sa ide žiadať prvý krát o rodičovský po materskej.

gapa
2. jan 2010

veronikapp
sleduje sa dva roky pred skutočným pôrodom, t.j. ak od ukončenia NP(predch.zamestnania) uplynulo viac ako 14-15mesiacov, tak sa ti k DNP už neprirátajú tieto dni ako vtedy.

lyongirl
2. jan 2010

ahojte, potrebujem poradiť 😉
mám nárok na zvýšený RP, ak som pred touto materskou bola na materskej resp. rodičovskej? Som z toho totiž trošku jeleň...
Ďakujem