Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nadhera
17. jan 2010

poradte prosim, zatial sa nik k tejto teme nevyjadril.

4mesiace budem dostavat zvyseny RP, pracovat na dohodu nemozem. Viem vsak v lahodkach brigadovat 1-2x tyzdenne na Nepomenovanu zmluvu resp. Zmluvu o dielo? Ani na nete som nic nenasla.

Chcem len doplnit, ze cez prac. agenturu na taketo zmluvy sa pracovat neda a ked som sa priamo pytala vo firme /market/ , kde cez agenturu pracujem , tiez takato moznost nie je. Vsetko len na dohodu.

Dakujem 🙂

emjee
17. jan 2010

nadhera nerozumiem celkom tvojej otazke - agentura aj firma, kde robis, ti povedali, ze sa to neda, a ty im chces ukazat, ze sa da? treba si najst presnu specifikaciu co je nepomenovana zmluva a co zmluva o dielo, ale osobne si nemyslim, ze by tam spadala zrovna pravidelna praca v lahodkach

janka mam dojem, ze predtym to bolo tak, ze narok na materske si mala len ak si mala 270 dni z jedneho druhu nemocenskeho (bud z pracovneho pomeru alebo szco alebo dnp), pokial viem, momentalne mas narok ak ti po scitani vsetkych nemocenskych poisteni vyjde aspon 270 dni - kuk http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat... konkretne:
"Nárok ... na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch ... pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia."
co sa vsak tyka zvyseneho rp - na ten budes mat narok aj ak ti nepriznaju materske - musis mat ale splnenych tych 270 dni np
ak si bola 1.10.2009-1.2.2010 nemocensky poistena a od 1.2.2010 si zacnes platit dobrovolne np, tak by si minimalne na vyssi rodicovsky mala mat narok
pozri si podrobne cely clanok na linku co som dala

janka0025
17. jan 2010

aha, ďakujem veľmi krásne

nadhera
17. jan 2010

emjee, agentura a market je jedna brigada , cez nich to na zmluvy.......... nejde.

to, co som si nasla , je nieco ine /lahodky/ len neviem, ci sa to da na nepomenovanu zmluvu. ved na nete sa nic nedozvies, len to, ze to uzatvorili podnikave osoby medzi sebou. nic ine som nenasla. preto davam tuto otazku na MK, mozno to pomoze aj inym maminam. 😉

janka0025
17. jan 2010

emjee, je v tom článku aj ohľadom zvýšeného rp?
pokiaľ som sa tu už dočítala sprácne na iných témach, tak ak máš nárok na materskú, automaticky aj na tvýšené rp, asi majú rovnake podmienky

maruska.mac
17. jan 2010

Ahojte. Mozno to tu je napisane, len to neviem najst. Aky by mal byt text tej ziadosti o zvysenie rodicovskeho prispevku? Vopred dakujem.

dzio2
17. jan 2010

babenky ak som pocas tehu dostala vypoved , moze dovod vypovede ovplivnit ten zviseny RP?dakujem

wandeirra
17. jan 2010

dzio vypoved pocas tehu? to je v rozpore so ZP

na zvyseny rp je potrebne odpracovat najmenej 270 dni pocas doby 2 rokov pred nastupenim na MD

wandeirra
17. jan 2010

maruska,
staci iba strucne:
ziadam o prehodnotenie a zvysenie rp od 1.1.10 a cestne prehlasujem,ze v sucasnej dobe nevykonavam ziadnu zarobkovu cinnost.

gapa
17. jan 2010

zuzc,
neviem, či tu už máš nejakú odpoved,
no ak si pred pôrodom nebola zamestnaná len 8mesiacov, predtým zamestnaná 2roky t.j. v období dva roky pred pôrodom si bola zamestnaná na prac.pomer = nemocensky poistená (predpokladám nečerpala si rodič.dovolenku ani neplatené volno) cca 16mesiacov, či je určite viac ako 270dní.

Budeš mať nárok na zvýšený rodič.príspevok, len potrebuješ potvrdenie zo SP o dnoch nem.poistenia. Im až teraz od 1.1.2010 vznikla povinnosť dávať na požiadanie takéto potvrdenia (doteraz im to zákon neprikazoval), takže im ešte nechajte nejakú dobu, nech ich o tom zaškolia 🙂 no ide o

tu je vynaté zo zákona č. 571/2009 (inak o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, medziiným aj zákona o sociálnom poistení č. 461/2003)

V § 226 sa odsek 1 dopĺňa písmenom j), ktoré znie:
„j) vydávať na žiadosť fyzickej osoby potvrdenie o období
nemocenského poistenia získanom v posledných
dvoch rokoch pred narodením dieťaťa na účely rodičovského
príspevku.“.

a tu je priamo zákon zo zbierky zákonov (pozrite úplne dole):
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

gapa
17. jan 2010

zuzc,
a pozri si v tom linku=zákone § 4 ods.2 písm. b) to je tvoj prípad.

gapa
17. jan 2010

takže odpoved tu máš viackrát 🙂

emjee
17. jan 2010

janka v tom blogu je preberanych mnoho tem, okrem ineho aj zvyseny rodicovsky
ano mas pravdu - ak mas narok na matersku, mas potom aj automaticky narok na zvyseny rodicovsky, ale opacne to neplati (resp. ak aj nemas narok na matersku, aj tak mozes mat narok na rodicovsky)

dzio2 dovod vypovede nemoze ovplyvnit narok na rodicovsky

wandeirra nemas pravdu - ak napr. pisomne neoznamila, ze je tehu, tak sa povazuje za netehu a moze dostat aj vypoved

dzio2
18. jan 2010

dakujem za odpoved , tehotna moze dostat vypoved aj koli tomu ze sa rusi firma a majitel ukonci zivnost , to je moj pripad

kvietok23
18. jan 2010

baby a viete poradit aj mne? mam sprostredovatelsku zmluvu, idem ju zrusit a zaroven si poziadam o vyplacanie zvyseneho RP - vraj staci 1 den, aby som v januari nepracovala....viete o tom nieco?
a na nete neviem nikde najst tie tlaciva - vraj tam treba aj akesi cestne prehlasenie, ze nepracujete....
dakujeeeem

wandeirra
18. jan 2010

emjee,
samozrejme tak som to myslela ze nemoze dostat vypoved,pokial zamestnavatelovi oznamila ze je tehotna...neviem kto by to tajil, v tehotenstve je predsa v ochrannej lehote,takze je to vyhoda.

emjee
18. jan 2010

wandeirra - skusenosti z mk mi hovoria, ze vela bab o "povinnosti" informovat zamestnavatela o tehotenstve pisomne nevie 😔

dzio2 - myslim, ze je tam ochranna doba 6 mesiacov od skoncenia pp, aby si mala narok na matersku - ak nestihas (neviem, v ktorom si tt), mala by si sa poistit dobrovolne si myslim

kvietok citaj 😉 :
wandeirra • 1d • Včera o 22:27
staci iba strucne:
ziadam o prehodnotenie a zvysenie rp od 1.1.10 a cestne prehlasujem,ze v sucasnej dobe nevykonavam ziadnu zarobkovu cinnost.

bevab
18. jan 2010

Ahojte baby, poradite aj mne prosim. V maji by mali byt 2 roky co som doma. Mala ma 13 mesiacov, planujem vsak navrat do prace akomahle by ma niekde vzali. Jedna vec je, ze som rada s malou, druha vsak, ze uz mi zacina sibat z toho dlheho casu doma a aj viac penazi by sa uz zislo. Ako to budem mat s rodicovskym prispevkomv mojom pripade. Ten vyssi som si zatial neziadala. Dakujem za rady 🙂

jaja257
18. jan 2010

Ahojte babenky,
ja mam troska iny problem. Mam narok na zvyseny RP, ale meni sa mi trvale bydlisko. Od stredy, ako mam postupovat? Mam ziadat o zvyseny v miste terajsieho trvaleho bydliska alebo pockat a ziadat v mieste noveho trvaleho bydliska? Vraj to mam stihnut do konca januara, ak to nestihnem to znamena, ze nemam narok na zvyseny alebo ako? dakujem za odpovede.

wandeirra
18. jan 2010

emjee,
mas pravdu nevedia a asi ani to ze su v ochrannej lehote, mne sa stalo ze to nevedel ani moj zamestnavatel a chcel mi dat vypoved ked som mu to oznamila 🙂

wandeirra
18. jan 2010

bevab,
poziadaj si o zvysenie,pokial este nepracujes,ale keby si sa zamestnala,si povinna hlasit kazdu zmenu do 8 dni na urad prace a tam ti povedia co dalej,myslim ze by ti potom dali ten co bol teda ten nizsi rp,lebo pri zvysenom je podmienka ze nemozes vykonavat ziadnu zarobkovu cinnost

wandeirra
18. jan 2010

jaja,
to je v podstate jedno podla mna kde on poziadas..a malo by to ist aj po januari,doplatia to spatne potom

jaja257
18. jan 2010

wandeirra, dakujem, skus tam este zavolat ako to vlastne funguje, ach jaj, ta birokracia

kvietok23
18. jan 2010

emjee - v sucasnej dobe, cize k datumu podpisu cestneho prehlasenia, tak super 🙂 ak som to dobre pochopila

kvietok23
18. jan 2010

a tlaciva su niekde na nete? aj ta ziadost aj cestne? ci to staci do ziadosti napisat?

wandeirra
18. jan 2010

jaja ja uz to mam vybavene a toto mi povedala, tak iba reprodukujem co povedali... 🙂

wandeirra
18. jan 2010

kvietok tlaciva nie su ani na nete ani na urade...musis si to sama napisat klasicka ziadost ako ked list pises,text som uz napisala niekde vyssie, staci iba jedna veta a nemusi byt osobitne cestne prehlasenie,staci do ziadosti.

kvietok23
18. jan 2010

ahaaa, lebo niekde som citala, ze musi byt notarsky overene CP a neviem to nikde najst, kde to bolo
tak dakujeeeem wandeirra. POMOHLA SI MI 😉

wandeirra
18. jan 2010

kvietocek nieeeeee nemusi to byt notarsky overene. je to na strane 72.

ziadam o prehodnotenie a zvysenie rp od 1.1.10 a cestne prehlasujem,ze v sucasnej dobe nevykonavam ziadnu zarobkovu cinnost.
s pozdravom

podpis

wandeirra
18. jan 2010

nemas zac kvietok 😉