Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
vladkaz ja som presne taky isty pripad ako ty..
a teraz neviem co robit...ja by som aj s druhym dietatom pockala, len manzel stale to omiela, uz keby som aj bola porodila, bol by rad 😔 😎
tiez som uvazovala tak ci onak teraz od septembra sa prihlasit na dnp..lenze od januara maju prist tiez nejake zmeny aj v tomto..tak myslite,ze sa mi to oplati?? nie,ze si teraz zacnem platit a potom mi to zrusia... 😖 kedze ta nasa vlada nas dokaze vzdy prekvapit 😠
Zuzi no ja tomu ajstak nechapem som stoho popletena jak hovado s toho pripoistenia ,... neviem co si mam o tom mysliet inak o tych zvysenych davkach rod. prispevku tak ma to dnes nasralo ked to uzakonia .. akoze to bude dost nefer aj pre take mamicky ako sme my 😝
mna to tiez riadne vytocilo..ako aj to chapem..pretoze keby to dali kazdej,tak nase cierne obcianky, keby sa dalo, by potom rodili ako macky 🙄 na druhej strane, preco by som mala ja na todoplacat...studovala som vs ako aj ine a ja nemozem zato,ze som bola pred nastupom na matersku bez prace..bohuzial na vychode je s pracou bieda 😠
teraz ma skor zaujima,ze ci ma zmysel sa dat dobrovolne poistit..nie,ze budem este aj tam platit a zistim,ze nic z toho...
A etse nieco ak by som v praci zostala aj po roku 20010 zostane mi narok na rodicovsky prispevok vo vyske 25 percent?
zuzula2 uple suhlasim ved mna to tak isto zaujima .. len ed citam tie paragrafy stale do kola to uznesenie ,alebo co to je uplne som domotana ,,a od januara sa maju zas menit tak ja neviem co spravit pretoze sa uz snazime no a moj MM je uplne to iste ako tvoj ..
zeny takze ked uz ma moj syn 2 roky tak nemam narok na zvysenie?????????? ja som s toho jelen poradte mi
westka ja myslim ze ano,len o to musis poziadat na urade,lebo si UZ POBERAJUCA mamina RODICOVSKEHO PRISPEVKU ,je to tam jasne napisane ZE TREBA POZIADAT
westka,
podla toho návrhu pre teba neplatí zvýšenie. Ak nastúpiš do práce podla starého zákona (t.j. nepožiadaš o použitie nového zákona), tak môžeš poberať RP aj v prípade, že nastúpiš do práce a dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky.
Ak by si požiadala, že chceš ísť podla nového zákona, tak ak pôjdeš do práce, tak predpokladám máš nárok na tých 25% zo zvyšku, no to som nepochopila, či potom aj na príspevok na starostl. o dieťa v skutočnej výške do 3-och rokov.
Takže podla mna, ak syn nastupuje do škôlky až od 9/2010, ak požiadať pre teba nemá význam, vyšší RP podla tohto NAVRHU zákona nedostaneš. Uvidíme konečnú verziu pred koncom roka (alebo že by to stihli skôr?)
westka je tam jasne napisane, ze prispevok vo vyske 256 je len do 2 veku dietata a potom je opat 164 do troch rokov veku dietata, ty uz mas teraz dvojrocneho takze nato narok rozhodne nebudes mat, ale je to iba navrh, ktovie ci a v akej verzii to vlastne prejde a bude publikovane
ja si platím dobrovolne nemocenské poistenie od 11/2008 .... zamestnaná niesom .... teda mám narok na ten vyšší rodičovský prísp. či nie? 😕 😕
mna zasa prekvapila ta suma 256 eur,pretoze sa vravelo,ze to ma ist na min. mzdu,teda na 8 900,-,nie???
a odkial by to asi vzali ked nemaju ani na dochodky, boze ved budme realisti a nie optimisti 😅
Ja som z toho úplný jeleň. Som poberateľkou RP syn má 1 a 1/5 roka a od decembra 2008 som sa vrátila do roboty, lebo nám to finančne nevychádzalo ☹ No manželovi sa polepšilo čo sa týka roboty a ja som nastúpila na ex.VŠ a preto rozmýšľam o tom že sa vrátim iba na poberanie. Tak keby som sa pripoistila aj ja môžem mať ten vyšši a v akej výške? Alebo nie? Neviem čo robiť. 😒
ahojte 🙂
viete mi prosim poradit?... co je potrebne na to, aby mi stat vyplacal rodicovsky prispevok?
1. asi tehotensky preukaz... v tomto by ma zaujimalo, ci je povinne absolvovat prenatalnu diagnostiku v I. a II. trimestri (downov syndrom, razstep chrbtice), lebo sa mi tam neda dovolat a objednat sa, a tak sa bojim, ze ked to nebudem mat, tak mi povedia, ze som neabsolvovala vsetko potrebne a stat mi nebude vyplacat peniaze
2. mam trvaly pobyt na slovensku, moj manzel v madarsku, rodit chcem na slovensku, ale momentalne zijeme v madarsku. je mozne, aby mi odmietli vyplacat rodicovsky prispevok, pretoze byvam v madarsku, napriek tomu, ze trvaly pobyt mam na slovensku?
dakujem pekne za info 😉
no a co sa tyka toho RP od januara, tak to by bola uplna bomba, dufam, ze to tak bude 🙂
Babulky a neviete do kedy treba prislusne urady poziadat o tu zmenu RP? Mala bude mat v januari rok, pred tym som 3,5 roka pracovala a mam na dobu neurcitu a do prace sa chcem vratit, ked bude mat mala 2 roky alebo 2,5 roka.Len aby mi potom nepovedali, ze som presvihla nejaky termin a mam smolu. Dakujem.
sabiatko, čo sa týka TP - myslím, že ti RP budú vyplácať práve podľa toho, že si občanom SR - u nás na slovensku
čo sa týka prvej otázky - tak určite od teba nikto nebude pýtať tehotenský preukaz, ani prenatálnu diagnostiku... tá nie je vôbec podstatná pre poskytnutie RP 😉
diky dejna, s tym tehotenskym preukazom som si nebola ista, to by ma fakt dostalo, keby som o peniaze dosla kvoli takej hluposti. tak este raz dik 🙂
Ahojte mamicky! Vase rady som si precitala uz viackrat, no pisem prvykrat. Tiez sa neviem zorientovat v navrhovanom zakone. Bola som SZCO, nevznikla mi povinnost platit poistne, tak som si platila DNPO, z coho mi vznikol narok na materske. Od maja 2009 poberam RP, chcela som znova pracovat ako SZCO, ale sa mi to neoplati, kedze mi RP stiahnu. Aky RP by som od januara 2010 poberala, ak by som pracovala ako SZCO, ale maleho, ktory bude mat v decembri 1 rok, mala doma. Dakujem za info.
ahotej, chcela by som sa opytat ako je to s prispevkami na deti? cakam dvojicky, vobec sa v tom nevyznam, viem ze je to este skoro, ale chcela by som mat trosku prehlad..neviem ci sa mi oplati ist na matersku dov.alebo poberat rodicovsky prisp. (neviem z coho mi ju vypocitaju kedze som pracovala od 1.6.08 do 30.4.09 t.j. 334dní a potom som isla na marodku v ochrannej lehote v ktorej som doteraz, na urade prace este nie som evidovana..,teraz budem prechadzat od obvodnej lek. na marodku u gynekologa,cize pojdem na rizikove), jednorázovy prisp. (tých 25000tis.)dostanem len na jedno dieta?
http://www.sme.sk/c/5009444/rodicovsky-prispevo...
viem, ze je to len navrh, ale nechcem presvihnut nejake terminy ak by dobrovolne nemocenske pre mna mohlo znamenat vyssi RP pri druhom dietati....poradte....
zamestnana som bola od 1.5.2003 do 31.8.2009 u jedneho zamestnavatela vratanie MD a RD (12/2006-3/2009, od 4/2009 som nastupila spat do prace). od 1.9.2009 uz nie som zamestnana, staram sa o dieta do 3 rokov s narokom na RP. cca v polovici 12/2009 mi vznikne narok na materske (som v 6-mesacnej ochrannej dobe,materska sa bude vypocitavat z predpokladaneho prijmu)...ak by ten navrh schvalili napr. od 1.1.2010, vznikol by mi teoreticky automaticky narok na vyssi RP pri druhom dietati v 07/2010?
dakujem vopred aj za hypoteticke situacie, potrebujem sa zorientovat.. 🙂
Ahojte,
neviete mi prosím poradiť niektorá ako to je v prípade rodičovskej dovolenky do 6 rokov? Sofia bude mať o pol roka tri a chcela by som požiadať o predlženie rodičovskej dovolenky do jej 6 rokov. Som posudzovaná ešte podľa starého zákona a na týžden v mesiaci mám robotu, kedy je malá u sestry. Ako by to bolo neskôr keby nastúpim do roboty a k dcérke by sme si našli opatrovateľku, vzhľadom na to že jej kvoli zdravotným problémom nebolo od dr. odporúčané navštevovať školku?
ahojte..a ako to bude ked pojdem napriklad z materskej do materskej...pred prvou materskou som robila viac ako 3 roky...ale to musim aj pred druhou??? 😕
baby, veď tam bolo písané, že nárok na RP vznikne, pokiaľ vznikne nárok na materské... tak by som so tým riadila aj v prípade reťazovej materskej.. 😅
ahojte baby prosim vas poradili by ste mi lebo ja som uplne popletena z tohoto ☹ chodim do skoly ako induvidualne studium mam a mam termin w nowembri ..chcela by som vedet ze kolko budem dostawat RP ?? dakujem welmi pekne 🙂
Ahojte maminy,
zviknem to tu študovať, aby som sa dozvedela čo je nové. No a prispievam týmto.
http://www.sme.sk/c/5009444/rodicovsky-prispevo...

No maminy a kto poradí mne?
Ja som poberala normálne materské (splnila som podmienky) spolu s dobrovoľným nem. poistením, hneď po skončení materského som nastúpila do pôvodnej práce, takže som nepoberala rodičovský príspevok vôbec, ale dostávam ten príspevok na starostlivosť o dieťa (25% z RP). Keby som sa vzdala práce a išla na RP od januára na ktorú sumu RP mám nárok?