Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nadhera
9. sep 2009

klauduska, uz daaaavnejsie som pisala, ze minim.mzda je sice 8900sk- ale v hrubom. cize v cistom je to cca 7500sk. takze akurat tych 256 €.

nadhera
9. sep 2009

kto už dostával materské, bude do dvoch rokov dieťaťa dostávať 256 eur a potom podľa toho, či platil odvody.

mna skor dostala tato veta. 😲
cize ak zamestnavatel za niekoho neplatil odvody, tak ma smolu?

deina
10. sep 2009

A zamestnavatel teda by mal ovody platit za zenu, aj ked je uz na RD, nie na MD? Ked ja idem z jednej MD/RD do druhem, dostanem tiez vyssi prispevok? Podla toho clanku sa mi zda, ze ano, ale nie je to tam az tak jasne napisane...

dejna3
10. sep 2009

"Dávka patrí žene, ktorá bola najmenej 270 dní z dvoch rokov pred pôrodom zamestnaná alebo si na nemocenské poistenie prispievala ako nezamestnaná či živnostníčka"

je tam napísané - pokiaľ je žena zamestnaná... počas MD a RD pracovný pomer trvá, nie?
práve preto vznikne aj nárok na ďalšiu výplatu materskej...

nadhera
10. sep 2009

tento zvyseny prispevok sa bude vztahovat na maminy, ktore boli zamestnane pred nastupom na matersku. cize tie,ktore neboli zamestnane zial....tych 270 dni plati, takze deina, zatial to vyzera na ano.
mna sa to bude sice tykat /AK TO SCHVALIA/ len 4mesiace, ale pocas tych 4mesiacov nemozem mat ziadnu pracu,brigadu,dohodu,proste nic, ziadna korunka naviac.

klauduska
10. sep 2009

nadhera...aha,sorry,necitala som Vas od zaciatku.... 😉

zoja
10. sep 2009

to teda znamená, že ked ma malý už preč dva roky tak budem dostávať len to čo doteraz do dovršenia jeho 3r. ?

nadhera
10. sep 2009

zoja, prispevok bude len od jedneho do dvoch rokov dietatka, potom opat klasickych 4780 sk, ale teraz od septembra to zvysili na 4980/+-/ , proste tesne do 5000sk.

nadhera
10. sep 2009

zatial prispevok 7500sk /pre babo medzi prvym a druhom rokom / ale nie je schvaleny, takze berte to s rezervou, ale rodicovsky zvysili na 5000sk, to je iste. 😉

nadhera
10. sep 2009

teraz som v pomykove a vobec sa mi necche hladat, ale uz si nie som ista ci od septebra zvysili rodicovky alebo pridavky na dieta. a to druhe zvysia od noveho roka.

domulienka
10. sep 2009

ahojte ,toto je ten spravodlivy system nasej vlady 😝 dufam ze zvyseny prispevok schvalia, ale pre deti do troch rokov.

nadhera
10. sep 2009

domulienka, rodicovsky 5000ovy je do troch rokov/teraz je 4780sk/ , ale ten o ktorom sa vravi,ze bude pre deticky od 1do2rokov, ten by mal byt vraj 7500sk.

domulienka
10. sep 2009

no ved ,toto by ma zaujimalo,ze preco len do dvoch rokov dietata.To ze bude zvyseny pre matky ktore pred MD pracovali,je spravne/tie dve kategorie/,no mal by platit do troch rokov dietata.

nadhera
10. sep 2009

tiez som rozmyslala,preco nedali napr. od 2-3rokov. ale oni este nieco vymyslia, aby nemuseli vela euracov vyplacat.

tinna88
10. sep 2009

Ahojte baby, mam otazku za jednu znamu...prve dieta sa jej narodilo v 16 tich, bude mat dva roky a teraz vraj caka druhe( malo by sa narodit 15decembra ). Mala by mat narok i ona na tu matersku vo vyske 7500 ci kolko SK?
Neplati si nic, nakolko je na RD.
Dik za odpoved......

A este jedna...ak som zamestnana , pol roka plati zametsnavatel matersku,alebo soc.poist?

Dakujem

nadhera
10. sep 2009

tinna - matersku plati socialka.

a k tvojej kamoske - tych 7500este nie je schvalenych, ale ak to nahodou schvalia od noveho roku, tak to bude urcene pre tie maminy,ktore boli pred nastupom na matersku zamestane /opat tu ide o 270 dni nemocensky poistenych/.

tinna88
10. sep 2009

A este jedna vec..aky je prispevok pri narodeny dietata? 25000,- , ci je to blbost???

nadhera
10. sep 2009

tinna - klikni si na www,ktoru dala vcera lovula, tam je to rozpisane.

tinna88
10. sep 2009

nadhera, dakujem pekne...
o tom prispevku pri narodeni som ale nic nenasla..... malo by to byt 20000 + materska k tomu a este nejake porodne 2500?? ci nie?
Volakedy to bolo 10000,-,ale od 1.1.2008 20000,-..
a s tym prispevkom, no nasa vlada je uzasna,ale my s tym nic nespravime.......i ked si myslim ze zvysenie RD je nerealne....ked Soc.poist. ma minimum na dochodky.....
DAkujem este raz

zanetak
11. sep 2009

no podľa mňa sa zvyšovať nebude nič, pretože vláda mala o tom začať rokovať v septembri. A už je skoro polovica za nami a stále je ticho. divné 🙂 Moc by som sa na to zvýšenie nespoliehala.

nadhera
11. sep 2009

tinna - ja som si vobec nevsimla,ze si polozila aj dalsiu otazku a stale pisem len o tom istom /prispevok pre deti od 2-3r/ 😀 ja som odpisala a uz som vypinala pc 😀
teraz je porodne pri prvom,druhom a tretom babu naozaj 25000 sk , su tam nejake podmienky, ale verim,ze kamaratka to splnila oi pravidelan navsteva lekara, len sa mi zda,ze tam bol uvedeny aj vek a to 18rokov. kedze mna sa to netykalo, tak som len precitala jednym okom 🙂 niekedy koncom minroka. ale isto v niektorej z tem to bude rozpisane, gapa je sikulka , isto to niekde spomenula.

tinna88
11. sep 2009

Dakujem nadhera:_)
ona tych 25000 necaka, to skor zaujimalo mna🙂)))
dakujem pekne....

gapa
11. sep 2009

tinna,
aby mala nárok na príspevok pri narodení dieťaťa (v sk 4560Sk) a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (20440Sk), tak musí mať 18rokov. O príspevok musí požiadať do 6mesiacov od narodenia dieťaťa, inak stratí nan nárok a ak bude mať do tých 6mesiacov 18rokov, tak má nan nárok. Ak samozrejme splní aj ostatné podmienky, napr. pravidelné návšt. gynek. pred pôrodom, dieťa sa dožije 28dní ...

materské vypláca soc.poistovna, nie zamestnávatel.

Ak nemá mamička nárok na materské, tak má nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa, ak nie je zárobkovo činná.

danasek
11. sep 2009

Ahojte babičky,
neviete z akého dôvodu je tam tá veková hranica - 2r. Zvýšený príspevok pri narodení 2. dieťaťa ma minul
o pol roka a teraz mi vychádza, že by som mala dostať ( ak to schvália ) zvýšený RP zasa len pol roka.
A ešte nechápem, čo je tá suma 7.5OO o ktorej píšete.

nadhera
11. sep 2009

babicky??? 😀 nie mamicky? 😀 😀 😀 😀

nadhera
11. sep 2009

7500sk je prave ten zvyseny rodicovsky prispevok,ktory /AK TO SCHVALIA/ budu dostavat za urcitych podmienok deticky od 2-3rokov. a ze ta minul zvyseny prispevok pri narodeni druheho baba? mna minul aj pri prvom aj pri druhom 😀 a ked schvalia 7500sk,tak to mam len na 4mesiace.

miah
11. sep 2009

nadhera nie od 2-3 rokov dietata !! ale od narodenia do 2rokov, nie?? 😀

miah
11. sep 2009

teda od skoncenia materskej do dovrsenia 2rokov dietata by mal byt ten zvyseny, nie ako pises ze od 2-3rokov...

marek
11. sep 2009

Nemusí byť mamička zamestnaná aby dostala ten rodičovský príspevok, ak bude nezamestnaná a platiť si dobrovolné nemocenské po tých 270 dní aj vtedy bude mať podľa mňa nárok na ten zvýšený rodičovský príspevok.

tinna88
11. sep 2009

gapa dakujem pekne..