icon

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

avatar
nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 3645 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
  • Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
  • Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.


Najčastejšie otázky

Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.

Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.

Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.

Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.

Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
  • Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.


Sporné názory

  • Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.

Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.

  • Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.

Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.

Otvorené otázky

  • Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
  • Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
  • Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.


Spomenuté značky a firmy

Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia

Spomenuté produkty a metódy

rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum

Miesta a osoby

Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál

avatar
malamamicka
16. mar 2010

ahojte mamicky prosim vas,v aprili mi konci posledna materska davka,kedy mam ist vybavit rodicak,je okolo toho vela behaciek,,co potrebujem prosim odpiste chodim na upsv v blave na vazovovu

avatar
malamamicka
16. mar 2010

a este otazocku,,kedze som mala matersku,tak budem mat ten rodicak ten zvyseny,,a o ten treba poziadat alebo ako

avatar
katussamus
16. mar 2010

Lalus ďakujem veľmi pekne za odpoveď potešila si ma. Môj pracovný pomer ešte zatiaľ trvá. A ešte ma napadlo ak by zatiaľ skončil pracovný pomer so mnou, mám si platiť nemocenské poistenie? Alebo ako to urobiť aby som mala nárok na zvýšený RP ak by ma medzitým prepustiL Nevieš?

avatar
lalus
16. mar 2010

no myslím, že po skončení pracovného pomeru si ešte 6 mesiacov v ochrannej lehote...tj. by si mala mať nárok na materskú, ak by si na ňu šla do tých 6 mesiacov...potom už len platiť nemocenské....sa mi tak zdá 😅

avatar
katussamus
16. mar 2010

ok ešte raz dík

avatar
sendy10
16. mar 2010

Lalus, velmi pekne dakujem, pomohla si mi velmi! 😉
Volala som si dnes aj na UPSVR a tam mi povedali, ze kedze som poziadala o zvyseny RP (uz mi prislo aj rozhodnutie o schvaleni), tak pokial budem robit na dohodu, nemozem poberat RP v nezvysenej vyske 164,22 €. Nespomenulimi moznost pracovat na dohodu len par dni do mesiaca...Vztahuje sa to teda aj na mna, aj ked uz mam zvyseny prispepvok, ale na RD som od 01/2009?
Bola by moznost napr. skusit sa dohodnut so zamestnavatelom na jednorazovej odmene? Nechcem obchadzat zakony, ale zas kazdy musi chapat, ze napr. 3 mesacna vypomoc ma "oberie" skoro 456,- € na RP (do 3 rokov dietata). Preto vobec neviem, ako to riesit, lebo takto mam pocit, ze sa mi vobec neoplati ist im pomahat, odmietnut mi bude neprijemne, ale co mam robit, kde "pracovanim" sa dostanem do nevyhodnejsej pozicie, ako ked by som len poberala RP?? Skrateny prac.uvazok som tiez zamietla, ale chcela som si to potvrdnit🙂.

avatar
gapa
16. mar 2010

sendy,
súhlasím s lalus,
ide o to, aby si každý kalendárny mesiac bola aspon pár dní (aj ked stačí jeden) bez práce na dohodu. T.j. musíš mať vždy dohodu zvlášť napr. od 10.4.2010 do 20.5.2010 (alebo každý mesiac zvlášť). T.j. ak splníš aj v 4 aj v 5 mesiaci podmienky na nárok na RP aspon pár dní, tak máš nárok na celý RP. Ale pozor, ide o to, aby ťa mzdárka vždy prihlásila a odhlásila zo soc.poistovne týmito dátumami!!!

A na dohodu by som si dala uviesť, že prácu vykonávaš doma, aby bolo jednoznačné, že sa o dieťa staráš osobne aj počas vykonávania práce na dohodu. Inak by mohol byť problém s dôchodkovým poistením štátom.

avatar
sendy10
16. mar 2010

Gapa, dakujem velmi pekne! Skusila by som sa s nimi dohodnut napr. na datumoch 10.3.-20.3., 10.4.-20.4. a 10.5.-20.5. - je totiz predpoklad, ze budu potrebovat pomoc len cca 3 mesiace, dufam,ze nebude problem. Tym padom by som mala narok aj na zvyseny RP (syn ma 2 roky az v 09/2010).
Ako je to prosim s tym, prihlasovanim a odhlasovanim do SP - nerozumiem tomu, nakolko som myslela, ze ak mam v danom mesiaci narok na RP som napr. poistena aj dochodkovo/zdravotne automaticky (ako mi napisala aj lalus vyssie)? Aj dohodarov musia mzdari prihlasovat? Budem mat povinnost platit odvody, nakolko sa bude jednat pravdepodobne o prijem menej ako je nezdanitelne minimum? A ako si to viem ja dosledovat, ze ma spravne odhlasuju a nahlasuju? Ciste len spytanim sa, pripadne budem podpisovat nejake prihlasky/odhlasky? (ospravedlnujem sa za mozno trivialne otazky, ale neriesila som zatial takuto situaciu a na nete hladam uz cele poobede ale nikde to nie je po lopate napisane ☹ ...). A prosim este o vysvetlenie poslednej vety, aky by mohol byt problem s DP statu (lebo na dohode kratsej ako kalendarny mesiac b´planujem trvat...)?

avatar
lalus
17. mar 2010

sendy, no ak budeš mať tú dohodu len 10 dní v mesiaci a budeš tam mať uvedené, že robíš doma, tak problém s poistením mať nebudeš 😉 ....sociálna poisťovňa by Ťa naháňala len ak by si chodila do práce (t.j. že sa nestaráš o dieťa a nechávaš ho niekomu inému)xxc cfdfvvvvvvvvvxyy

tie posledné písmenká sú príspevok môjho synátora k téme gggcfcv c v y 😀 😀 😀

avatar
sendy10
17. mar 2010

Lalus, dakujem velmi pekne, velmi ste mi aj s gapou pomohli! 😉 Dufam, uz len, ze sa na tomto dohodneme a ze zamestnavatel nebude mat problem, aby sme kazdy mesiac uzatvarali dohodu...Dufam,ze to nebude nejake podozrive ani pre urady 😕 , resp. ci je to vzhladom na tento novy zakon aj bezna prax..?

avatar
sendy10
17. mar 2010

A este: plne suhlasim s Tvojim Jakubkom, tiez si o tom zakone myslim, to co on 😀 😉

avatar
gapa
17. mar 2010

😀 😀

avatar
jankasz
20. mar 2010

Ahojte,chcem vas poprosit o radu...ja som na rodicovskej dovolenke a mam este starsieho syna,ktory chodi do skoly ... a chcela by som sa spytat,ze ci ma manzel narok na OČR pri synovi keby bol chory a ja som na rodicovskej dovolenke? dakujem pekne...nikde som nenasla podobnu temu...

avatar
romy31
22. mar 2010

ahojte, potrebujem sa spýtať na RP....som študentka, takže nikdy som nepracovala a ani som si neplatila DNP tých 270 dní....takže z toho vyplýva, že nemám nárok ani na materskú, ktorá má byť prvého pol roka.....znamená to že rodičovský príspevok budem dostávať až od pol roka alebo aj predtým keď nemám materskú? lebo prvého pol roka vyžiť z ničoho by bolo o hubu 😖
a teraz som si začala platiť ten DNP ale už to aj tak nestíham nahrabať tých 270 dní....ale nemohla by sa mi ta materská začať vyplácať aj po pôrode nejaké dva mesiace, keď už vlastne budem mať tých 270 dní dovŕšených? alebo nedá sa to prihlásenie nejak obísť a prihlásiť ma spätne nejaké dva mesiace dozadu? (aj keby mali byť za to nejaké poplatky....)

dúfam, že ste ma pochopili 😅
Ďakujem za každú odpoveď (môže byť aj IP 🙂 )

avatar
lalus
22. mar 2010

jankasz...no s mladším, s ktorým si na rodičovskej dovolenke, nemôže byť muž na OČR určite...so starším nie som si istá.... 😖 . Ak to potrebuješ vedieť súrne a na 100 %, zavolaj do sociálnej poisťovne, poradia Ti - vlastná skúsenosť. Ja som bola po operácii, síce doma a pohyblivá, no starostlivosť o dieťa by ma zbytočne zaťažovala (najmä behanie za ním a dvíhanie na ruky), tak sme to chceli nejak vyriešiť, aby mm nemusel čerpať dovolenku. Zavolala som do SP a pani mi v pohode po telefone poradila, ako vypisať OČR na mňa, aby z toho bolo jasne, že aj keď moja diagnoza si nevyžaduje opateru, tak že som osoba starajuca sa o dieťa a za čas OČR je potrebne, aby sa oň staral muž.

romy - mala by si od začiatku nastúpiť na rodičovskú dovolenku, t.j. mala by si po celé 3 roky dostávať rovnakú sumu - základný rodičovský príspevok, cca 164 €.

avatar
gapa
22. mar 2010

romy,
ako píšeš DNP ti k nároku na materské nepomôže, lebo si doteraz nebola nem.poistená. Ako píšu vyššie budeš mať nárok na RP nižší od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

avatar
suknicka
23. mar 2010

Ahojte.. poradite jednoduchu vec?

materska mi skoncila v decembri 2009, narok na rodicovsky prispevok mam od januara 2010, chapem to spravne ze teraz uz len treba ist na socialnu poistovnu aby mi potvrdili "Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku" a s tymto papierom + ziadostou o to ten zvyseny rodicovsky prispevok ist na UPSVaR? ziadne ine dokumenty tam nepotrebujem odniest? (rodny list, fotokopie obcianskych preukazov...) uz som z toho jelen :( Dakujem!!

avatar
romy31
23. mar 2010

ahojte...tak to je fajn,, aspoň nejaké peniažky budú...ďakujem za odpovede 🙂

avatar
rianka7
24. mar 2010

ahojte,
som studentka a kedze som nepracovala, chcem si zacat platit nemocenske poistenie ako DNPO, ale neviem aku sumu platit ☹ babatko by sme chceli mat (ak sa podari) buduci rok.
keby som zacala od 1.4.2010 mam si zvolit najvyssi alebo najnizsi vymeriavaci zaklad?
kedze sa da sumu zmenit az po 6 mesiacoch, rozmyslala som nad tymito alternativami:
1. prvych 6 mesiacov budem platit najvyssiu sumu a potom si to znizim na nizsiu sumu.
2. prvych 6 mesiacov budem platit najnizsiu sumu a potom si to znizim na najvyssiu sumu.
alebo si mam stale platit najvyssiu ciastku?
a sa sa DNP aj prerusit, a potom znovu zacat platit?
co by ste mi poradili, neviem co je lepsie ☹ pripadne ma niekto iny navrh?
ak by sa aspon niekto ozval, bola by som velmi rada.

avatar
kosta123
24. mar 2010

Ahojte je to pravda že ked budem tie 2 roky poberať ten vyšší rodičovský nemôžem íst po 2r. do práce???ževraj nemôžem inak by som musela zaplatiť ten rozdie štátu,l zvýšený minus normálny príspevok,je to možné.Ja som plánovala íst po 2r do práce lebo ten 3.r je len 164€ či kolko eur a to by nám moc nevychádzalo.Je to tak či to je somarina?ďakujem pekne

rianka skús asi inú tému možno 😉

avatar
deli_
24. mar 2010

kosta, ale ved zvyseny rodicovsky je len 1 rok, potom zasa klesne. Pol roka mas matersku, potom rok zvyseny rodicovsky a podotm zasa pad nadol do malej rodicovskej. Ja zasa viem, ze pocas toho roka, kedy beries rodicovsky, nesmies mat ziadny iny prijem, inak o rodicovsky prides. Nie je povolene ani minimum, co bolo, kym som nezacala poberat zvyseny rodicovsky prispevok. A po 2 rokoch mozes ist pracovat, ved ak nedas dieta do jasli, rodicovsky moze poberat ten, co sa bude o dieta starat (otec, babka, teta,...) a o.i. stat predsa ziska tym, ked budes danovo opat aktivna. Ak by to tak nebolo, potom sme my na Slovensku este vacsia pakaren, nez som si dokazala predstavit.

avatar
deli_
24. mar 2010

suknicka nie - ides priamo na UPSVAR podla prveho mena v priezviksu a tam vypnis vsetko mozne a nemozne (s tvojim OP a rodnym listom babatka) a dostanes rodicovsky. Plus ak mas narok na zvydseny, zaroven jednym tahom napis ziadost. Su tam mile baby 🙂

avatar
deli_
24. mar 2010

ze podla "prveho mena" 😀 😀 , myslela som prveho pismena v tvojom priezvisku 😉 idem uz asi radsej spat.

avatar
kosta123
24. mar 2010

deli - ja som to počula v TV tak že prvého pol roka máš normálnu materkú čo bolo aj doteraz,potom kto má nárok má zvýšený rodičovský do 2roku veku dietata a posledný rok ten normálny rodičovský tak potom ako to je????

avatar
lalus
25. mar 2010

kosta, deli...tu čítajte, že fakt nemôžte pracovať počas celej doby poberania rodičovského...len za veľmi obmedzených podmienok:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
len vypichujem:
Znamená to – rodič nesmie mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov. Nesmie mať ani žiadne iné príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. alebo odmenu konateľa alebo člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti. Nesmie mať príjem z podnikania – na živnosť, z poľnohospodárskej činnosti, z podnikania podľa osobitných predpisov (napr. znalec, sprostredkovateľ poistenia), z autorských honorárov, a to ani honorárov zdanených zrážkovou daňou, atď. Ak má živnosť, musí živnosť zrušiť alebo pozastaviť. Ak podniká podľa osobitných predpisov, musí v súlade s príslušným osobitným predpisom podnikanie ukončiť, resp. prerušiť, ak sa to dá.

avatar
lalus
25. mar 2010

a s tými termínmi: pol roka je materská, potom sa prechádza na zvýšený rodičovský do dvoch rokov veku dieťaťa (t.j. cca rok a pol to poberáš) a od 2 do 3 rokov dieťaťa je základný rodičovský.
Nárok na zvýšený rodičovský však má len ten, kto má nárok aj na materskú, ináč sa môže stať, že celé tri roky je niekto len na základnej sume 164 eur.

avatar
kosta123
25. mar 2010

Tak som mala pravdu že sa to poberá do druhého veku dieťata,ved ja ten 3 rok nechcem brať od nikoho žiadne prachy,chcem sa ísť normálne zamestať a malú dať do jaslí.Len mi jedna holka povedala,že ak tak urobím tak im budem musieť vrátiť ten rozdiel medzi zvýšeným anormálnym rodičovským za ten rok a pol čo to budem brať,a to mi nejde nejako do hlavy.

avatar
lalus
25. mar 2010

kosta, to som nepočula, že by si niečo musela vracať...len jednoducho ukončíš rodičovskú dovolenku 😉 a mala by si dostať ešte aj jednorazový príspevok na starostlivosť o dieťa

avatar
denisocka
25. mar 2010

ja mam z toho hokej . aky Rodičovksy budem poberať teda ja, ked prejdem z rodičovskeho do MD a odtial opäť na rodičovsky? a k tomu ešte aj materska - ta moja bola nejeka smiešna,kedže zo smiešnej vyplaty nič extra nevyšlo. tak som kdesi počula,vraj aj MD sa ma vyrovnať minimalnej mzde? či je to haluz?

lebo na MD idem niekedy v polke juna , a rodičovsky s prvým mi končí až v decembri .

avatar
lalus
25. mar 2010

denisočka...ak budeš mať materskú menšiu ako rodičovský príspevok,tak Ti do jeho výšky doplatia. Ak si mala materskú vyššiu a máš na ňu stále nárok, tak ju budeš mať rovnakú aj teraz. Ja som nepočula, že by sa mala vyrovnať minimalnej mzde len tomu rodičaku 😨