Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!
Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Ministerstvo práce predložilo návrh zákona, podľa ktorého by sa rodičovský príspevok pre rodičov osobne starajúcich sa o dieťa mal od 1. januára 2010 zvýšiť do veku 2 rokov dieťaťa na 256 € mesačne.
- Od začiatku septembra 2009 sa rodičovský príspevok zvýšil z 158,67 € na 164,22 € a prídavok na dieťa sa zvýšil o 0,74 € na 21,99 €.
- Navrhovaná úprava viaže plnú výšku 256 € na rozhodnutie rodiča o osobnej starostlivosti bez výkonu zárobkovej činnosti (s výnimkou dohôd), zavádza jednorazový príspevok 25 % pri návrate do práce a po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok poklesol na 164,22 €.
Najčastejšie otázky
Q: Kedy by malo navrhované zvýšenie rodičovského príspevku vstúpiť do platnosti?
A: Návrh zákona uvádza účinnosť od 1. januára 2010 a materiál išiel do medzirezortného pripomienkovania začiatkom septembra 2009.
Q: Kto bude mať podľa návrhu nárok na 256 € mesačne?
A: Nárok majú rodičia, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť; výnimku tvoria zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Q: Čo ak rodič pred narodením dieťaťa nepracoval a nemá nárok na materské?
A: Podľa návrhu by rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa boli nezamestnaní alebo krátkodobo pracovali a nesplnili podmienky na materské, naďalej poberali rodičovský príspevok vo výške 164,22 € s jeho valorizáciou podľa životného minima.
Q: Bude zvýšenie automatické pre rodičov, ktorí už poberajú rodičovský príspevok pred 1.1.2010?
A: Rodičia, ktorí poberali príspevok pred 1. januárom 2010, si budú musieť podľa ministerstva písomne požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o posúdenie nároku podľa nového zákona.
Q: Ako dlho by mala platiť suma 256 € a čo sa stane po dovŕšení 2 rokov dieťaťa?
A: Navrhuje sa poskytovať 256 € do veku 2 rokov dieťaťa; po dovŕšení 2 rokov veku dieťaťa by príspevok mal klesnúť na 164,22 € do dovŕšenia 3 rokov.
Q: Aká motivácia pre návrat do práce je v návrhu zakomponovaná?
A: Návrh obsahuje jednorazový príspevok vo výške 25 % mesačnej sumy poberaného rodičovského príspevku pre rodiča, ktorý sa vráti na trh práce; ak rodič, ktorému bol tento jednorazový príspevok poskytnutý, neskôr opätovne získa nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa mu tento poskytovať vo výške 75 % sumy príspevku za príslušné mesiace.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich súhlasila, že súčasná výška rodičovského príspevku (okolo 158–164 €) je nízka a nepostačuje na bežné výdavky na dieťa.
- Viacerí diskutujúci považujú zvýšenie príspevku za významnú pomoc pri rozhodovaní o zostaní rodiča na rodičovskej dovolenke a pri plánovaní ďalších detí.
Sporné názory
- Možnosť A: Zvýšenie by malo byť rovnaké pre všetkých poberateľov rodičovského príspevku.
Možnosť B: Zvýšenie by malo byť diferencované podľa modelu Českej republiky alebo podľa príjmov/odpracovaných rokov; diskutovalo sa o spravodlivosti paušálneho zvýšenia.
- Možnosť A: Návrh je sociálna politika, ktorá podporí rodiny.
Možnosť B: Návrh je predvolebný populistický ťah a môže byť politicky motivovaný.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či Národná rada SR schváli návrh v predloženej podobe a v akej konečnej verzii (terminológia, rozsah výnimiek).
- Boli nevyjasnené administratívne detaily implementácie: presný postup pre existujúcich poberateľov pri žiadosti na ÚPSVaR a dosah práce na dohodu na nárok.
- Ostáva otvorené, či vyššia suma bude viazaná na hrubú alebo čistú úroveň minimálnej mzdy v legislatívnej úprave.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), Sociálna poisťovňa, Národná rada Slovenskej republiky (NR SR), Smer, Ministerstvo financií, Pravda, SITA, Čas, Topky, ETrend, Justičný portál (lt.justice.gov.sk), Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
rodičovský príspevok 256 €, rodičovský príspevok 164,22 €, rodičovský príspevok 158,67 €, prídavok na dieťa 21,99 €, zvýšenie o 5,55 €, minimálna mzda (8 900 Sk / 295,50 €), jednorazový príspevok 25 %, opätovný príspevok 75 %, príspevok na starostlivosť o dieťa (príspevok na opatrovanie), dobrovoľné nemocenské poistenie, ochranná lehota, dohoda o vykonaní práce, čiastočný pracovný úväzok, valorizácia podľa životného minima, životné minimum
Miesta a osoby
Slovensko, Česká republika, Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Letanovský Mlyn, Viera Tomanová, Robert Fico, Iveta Radičová, Jozef Mihál
REPETE , možno pomožete :
ja robím od r.2002 , vlastne v kuse , až na 2x zmenu zamesnania a vtedy som vždy bola bud par dni na urade ,alebo na PN . Naposledy som nastupila do terajšej roboty ,kde robim na tpp na dobu neurčitu doteraz.
to som nastupila 1.1.2006 .
od 1.5.2007 som bola na PN na rizikovom,
nato 29.11.mi nabehla MD a po 28 týždnoch RD .
teraz 18.12.2007 končím na šimona RD ,
ale - niejedy v juni 2010 idem teda na MD s buducim babatkom /TP august/ , a šimona planujem dať od sept. do školky. neviem o kolko prídem,ak ho dam 4mes skor do školky?????? - resp. kolko budem dostavať penazí,ak budu obaja doma? teda dajme tomu v tom auguste už budem mať 2 deti, s jedným budem na MD a s druhym nič?
a po skončení MD dostanem ten vyšší prispevok do 2r. ? akebo ten čo mam teraz
denisocka - čo neskočíš radšej na socilálku??tam by ti asi skôr presne povedali koľko to bude.
no ,keby som ju mala poblízku a nebola na rizikovom,tak by som aj skočila. dnes mam poradnu,tak možno sa mi podari tam zbehnuť,ak už nebudu mať zavrete
denisa....
rodicovsky prispevok je pre rodica a neodvija sa od poctu deti....
teraz si normalne na RD s malym ked dostanes od lekara papier na materske.. vezmes ho k zamestnavatelovi on ti ho potvrdi... a bud vrati a vezmes ho sama do soc. poistovne alebo ho on posle.. /to je na vasej dohode/
hlavne nezabudni ist na UPSVaR odhlasit sa z poberania rodicovskeho prispevku... od datumu ako mas nastupit na matersku...
ked ti prijde rozhodnutie o materskom tak pojdes na UPSVaR a poziadas o dorovnanie do sumy RP. /ak to bude nizsie/ Po skonceni MD budes dostavat do dvoch rokov babetka 256 EUR
co sa tyka simona tak je prispevok aj na neho ale len pocas siestich tyzdnov.. co budes na materskej.. ale to sa presne spytas ked sa pojdes odhlasit z poberania RP.
skoc ohladom tohto na UPSVAR lebo toto je ich agenda...
aha. čiže ak 6 týždne z materskej bude len AUGUST a šimona dam v sep. do školky - čiže 4mes skor ako by mal isť,je to už uplne jedno,lebo mne pojde iba Materska z druheho babatka a to zvýšenie už nebude,kedže ho budem mať len 6týždnov?
matersku predpokladam že bude nejakých 170€ ako je RP, nezarabala som nič moc . takže ani neviem do akej sumy mi to dorovnaju,do minimálnej mzdy,či do akej?
denisocka dorovnaju ti to do 256 EUR a potom budes pokracovat v 256 EUr do 2 rokov veku babenka...
to s tymi siestimi tyzdnami je tu o tom tema niekde nizsie...
maznačik,posledna otázka, dorovnaju len 6 týždnov,či ak by nešiel do školky,tak mi dorovnaju do jeho 3rokov-do decembra?
Ahojte, chcem sa spytat zrovna nieco podobne ako tu prave rozoberate. Od 22.2 som na MD, dnes mi prislo priznanie materskeho, ale kedze som zarabala almuznu budu mi doplacat do 256 E. Viem(z ust panicky na urade), ze je to az po narodeni dietata, len sa chcem spytat, ci o to treba poziadat,alebo to pride automaticky po narodeni dietata, lebo to som sa neinformovala.
denisočka, maznacik myslela, že Ti dorovnaju tu matersku do vyšky zvyšeneho rodičaku...tj. na pol roka. Takže vlastne s druhým dieťatkom budeš prve dva roky dostavať 256 eur (oficialne z toho bude pol roka materska a potom rodičovska, ale suma rovnaka) a potom tých 164 eur.
a na šimona len 6 týždňov od porodu mladšieho
evatko, nie som si istá, ale ja by som sa šla opýtať na UPSVaR..myslím, že dorovnávajú odtiaľ nie zo SP
evatko,
treba si z UPSVaR vyžiadať jedno tlačivo, ktoré ti v SPpotvrdia odkedy dokedy budeš poberať materské a v akej výške na den. To treba potom doložiť k žiadsoti o rodičovský príspevok (dorovnanie materského do výšky RP) od narodenia dieťaťa. Vybav to najlepšie ešte teraz, ked nie je tolko starostí s bábom 🙂
Dakujem, pokusim sa, len ja patrim na UPSVaR k takej milej pani, ze radsej dvakrat porodit ako raz ist za nou... 😲
tak si to tlačivo tuším sa volá cca, potvrdenie o poberaní materského pre nárok na rodič.príspevok" stiahni zo stránky UPSVaR.
gapa... ono niektore pani nemaju radi ked si stiahneme tlacivo z netu.. najma pokial je viacstranove... moja mi to kazala prepisat... do toho ich... origos... 😀 aj take su uradnicky... 😅
Ahojte babule!
Viete mi niektora poradit???
Da sa RP dat napr. na staru mamu, ktora je na dochodku?Aby ho mohla normalne poberat?
Dik
Klauduška, nedá...podľa infa na stránke UPSVAR poberať ho môže len:
- rodič dieťaťa
- fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
- manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti
este raz Vas prosim o radu:
som studentka a kedze som nepracovala, chcem si zacat platit nemocenske poistenie ako DNPO, ale neviem aku SUMU platit ☹
keby som zacala od 1.4.2010 mam si zvolit najvyssi alebo najnizsi vymeriavaci zaklad?
kedze sa da sumu zmenit az po 6 mesiacoch, rozmyslala som nad tymito alternativami:
1. prvych 6 mesiacov budem platit najvyssiu sumu a potom si to znizim na nizsiu sumu.
2. prvych 6 mesiacov budem platit najnizsiu sumu a potom si to zvysim na najvyssiu sumu.
alebo si mam stale platit najvyssiu ciastku, co je vyhodnejsie?
a da sa DNP aj prerusit, a potom znovu zacat platit?
Ahojte prosim môžte mi poradit či môže moja žena na materskej ist na brigadu bez toho aby stratila rodičovský prispevok?
Ahoj baby,
prosim vas o radu.
Od augusta 2008 poberam RP a od minuleho tyzdna som na MD - cakame druhe babatko - syna, som SZCO nepretrzite od roku 2005, teda aj pocas MD a RD starsej dcerky mam aktivnu zivnost a poctivo platim odvody do SP aj ZP. Prosim, akmate info, alebo vlastnu skusenost, podelte sa so mnou, pls:
- mam narok na rodicovsky prispevok na starsiu dcerku aj pocas poberania materskeho na syna? Niekde som citala, ze subeh nie je mozny, co znamena, ze by mi PR na starsiu dceru cely vzali? Mam v pripade, ze subeh nie je mozny a budu mi platit len materske na syna, narok na prispevok rodicovi pri dcere?
- po skonceni MD so synom stratim narok na RP na neho, lebo vykonavam zarobkovu cinnost? Stratim narok na RP aj na dceru?
- ked skoncim MD so synom, zrusim/pozastavim zivnost mozem dostavat RP na obe deti? A aj na dceru zvyseny?
- inde som sa docitala, ze ak som zacala poberat RP v roku 2008 vztahuje sa na mna zakon, ktory mi povoluje mat aktivnu zivnnost a poberat PR ale len do vysky 164,22 Eur. Co by bolo fajn, ale aj tak ma tu strasi ten subeh MD so synom a RP na dceru...
Mam v tom chaos, prosim, pomozte mi.
ahojte,
este som na Materskej z DNP, ale teraz mi napadlo - mam zmluvu s jednou poistovnou, ze mozem uzatvarat 2.pilier. na to, aby som mala pravo na rodicak musim tuto zmluvu zrusit? aj tak som neaktivna, len to nemam na papieri. vdaka 🙂
ahojte.
chcela by som sa opytat, ci mam narok na ten vyzsi rodicovsky prispevok? na matersku nastupujem od buduceho tyzdna, viem ze teraz pol roka budem poberat matersku, lebo mam na nu narok to uz mam zistene. ale potom po pol roku, chcem vediet ci budem mat narok na ten vyzsi rodicovsky prispevok aj ja? kedze na matersku nastupujem ako nezamestnana, ale citala som, ze nan maju narok tie, ktore minimalne 270 dni mali v priebehu dvoch rokov platene nemocenske ( cize boli zamestnane ). bola som zamestnana nieco vyse 4 rokov, takze by som nan mala mat narok aj ja, nie? ked sa tich 270 dni bude posudzovat z poslednych dvoch rokov? nezamestnana som od oktobra 2009. dakujem
dufam, ze som to nenapisala velmi komplikovane. 🙂 🙂 🙂
katarína,
ak máš nárok na materské,t ak to automaticky znamená, že budeš mať nárok na zvýšený RP bez ohladu na to, či si alebo nie si zamestnaná.
len ak by si nárok na materksé nemala, tak by sa zisťovalo, či si bola nem.poistnená v posledných dvoch rokoch aspon 270dní a v takom prípade by nárok na zvýšený RP tiež bol. Ale ty si ten prvý prípad, t.j.
nárok na materské = nárok na zvýšený RP 😉

Ale rodicaku tomu 160 ci 250€?