Rozdelenie financíi v domácnosti

karin_94
15. nov 2023

Dobry den, zaujimalo by ma ako riesite rozdelenie financii v domacnosti, ked ste doma na rodicovskej. Hradi Vasu domacnost manzel, alebo prispievate z rodicovskeho prispevku ? Ja z rodicovskeho hradim 200e na domacnost a 100e prispievam na najomne, zvysok manzel. Ak si zaplatim este moje vydavky, vela mi toho neostane 😏, riesite to pracou popri?

kristinapetronela
15. nov 2023

Prispievať na rodicaku? Zvláštne ... Veď sa staras o dieťa 💙,kým je otec v práci ...jemu navar ,postaraj sa o domácnosť a rodicak odkladajte na neskôr .malé dieťa toho veľa nepotrebuje

natalia1619
15. nov 2023

@karin_94 my máme oddelené účty, ale posiela mi peniaze, z ktorých platím jedlo, oblečenie... on platí účty. Ale teda keby som potrebovala viac pošle mi bez nejakých problémov. Píšeš ze máš aj ty byt, a s tým je co keď bývaš u neho v byte? Nemáš príjem z prenájmu na prilepsenie?

karin_94
autor
15. nov 2023

@natalia1619 ten sice prenajimam,ale z toho sa hradi moja hypoteka, po zdaneni mam dobru 20e 😀 a to odkladam na opravy.

gab1sol
15. nov 2023

@belllinka ja som nenapísala, že v prípade partnerstva s tým súhlasím, ja som napísala, že by som uvažovala nad financiami. To je rozdiel.

januska12323
15. nov 2023

Vie on vôbec koľko peňazí dostávaš? Ak áno samého ho malo napadnúť ešte aj prispievať za teba.

negymama
15. nov 2023

@karin_94 Mila autorka, nastuduj si nieco o BSM, bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov.
Vsetky vase prijmy, po vzniku manzelstva / s nejakymi vynimkami ako su dary, dedictvo a podpbne/ su vase SPOLOCNE. A je uplne jedno, ake meno je na vyplatnej paske, a ake meno je na beznom ucte.
Dokonca ty ani netusis, ze v pripade vasho rozvodu /co ti ani neprajem ani nepredpovedam/.... ma tvoj manzel narok na polovicu splatok "tvojej" hypoteky, lebo sa plati zo spolocnych penazi, aj ked to ty volas ze "moje". Takze to len ty si myslis, ze si zo svojho splacas svoju hypoteku. Byt je na tvoje meno, v tvojom vlastnictve, ale vsetky splatky, ktore sa platia po uzavreti manzelstva, uz nie su tvoje, ale spolocne zo spolocnych penazi. Detoo ako on splaca "svoju" hypo zo svojich penazi.

takze tak k tomu pristupuj. Netrp ako nejaka sikanovana Popoluška. Peniaze tvojho muza su aj tvoje a naopak. To ze si uplne hlupo pristala na dobrovolne ekonomicke tyranie v podobe prispevku manzela do spolocnych vydavkov 200 eur, este mozes napravit spolocnym rozhovorom.
dokonca aj keby ste boli iba partneri, a cela tema BSM by padla...ty si doma s nizsim prijmom nie pre lenivost...ale pre docasny vypadok z prace kvoli spolocnemu dietatu. Svoju pracu robis "zadarmo" ale v skutocnosti je to praca ako kazda ina...tvoj muz by bez prispetia tvojej prace /teoreticky jej daj min. hodnotu 4,023 eur na hod. - tolko je teraz min. hodninova mzda/ musel platit za opateru dietata, pranie, upratovanie , varenie...primerane ceny pracovnikom. Nie?

lentilka46
15. nov 2023

Wau...toto ma fakt udivuje, sme rodina, mame spolocne dieta, ale peniaze nie? To potom nie sme rodina. Manzelstvo je o tom,ze fungujeme spolocne, nie kazdy zvlast. To si sa ani vydavat nemusela. 🤷‍♀️

negymama
15. nov 2023

@lentilka46 pravda. Velmi mi je smutno, ked dookola tu vidim prispevky "Kolko vam dava muz na domacnost -musite si pytat?ô Alebo " muz si spori vyplatu a mne z rodicaku nevychadza na stravu aj plienky"
a potom ked chcu od takeho sebeckeho hnupa odist...tak nic nemaju a panko ma kdesi potajomky usporene, mozno aj na cudzom mene aby to nebolo spolocne.

lentilka46
15. nov 2023

@negymama mne tiez, ja vzdy ked toto citam, dakujem Bohu aj vsetkym svatym za mojho dobreho muza ❤️ na rodicaku som bola 5r, nikdy,nikdy,nikdy mi nedal pocitit,ze neprispievam do domacnosti rovnakym dielom, a to som mala este ten nizsi rodicak, 180€ ci kolko to bolo. Raz sme rodina,zijeme spolu,mame dpolu deti, tak mame aj spolocne peniaze

mamamasama
15. nov 2023

Vacsinu taha muz, ale ak treba prispejem aj ja.

marcellka32
15. nov 2023

Mám vždy tlak 500/500 pri takejto téme...
Potrebuješ sa porozprávať s mužom a vysvetliť mu ako sa veci majú:
1. Buď netuší že dostávas len RD
2.alebo ťa pekne využíva

kluska
15. nov 2023

@karin_94 tesne pred manzelstvom SME Dali financie spolu, predtym SME 4 roky davali Pol na Pol. Uz vyse 11 rokov mame svoje ucty, ale spolocne peniaze a je to ok.

zuzana76
15. nov 2023

@karin_94 ak byvas v jeho byte, tak tvoj neprenajimas, z toho mozes mat dalsie peniaze, ale aj tak neushlasim s tym, ze zena ide na polovicu s muzom pocas materskej, ona predsa nemoze pracovat z dovodu starostlivosti o velmi male dieta

andrejka1974
15. nov 2023

@karin_94 ale ste už pár bez ohľadu koľko kto zarába všetko ma byt spoločne

petamich
15. nov 2023

@karin_94 manzel tahal celu domacnost a vsetky vydavky (kedze ja mam uver, ktory mi zhltol vacsinu rodicovskeho) a zaroven mi posielal sumu, na ktorej sme sa dohodli, z ktorej som financovala chod domacnosti, potraviny, seba, dieta....

a teraz sme sa prestriedali a "dotujem" ho zasa ja a to za bezneho stavu mame oddelene financie a posielame si na jeden ucet na vydavky na domacnost

petamich
15. nov 2023

@andrejka1974 a preco by to tak malo byt 🙂 my nechceme mat financie spolocne a kedze nam to tak vyhovuje obom asi to bude v poriadku

enusamt
15. nov 2023

Od sameho zaciatku sme automaticky nabehli na model, ze muz hypo (pred manzelstvom), najom,energie, sporenie a svoje poistky.. ja net + tv, poistka (teraz uz aj deti + skola/skolka) a strava.. vzdy, ked pochybovalo, tak bud robil nakupy on alebo poslal peniaze

lienka.7
15. nov 2023

@karin_94 kks ďalšia, ktorá nevie mužovi vysvetliť, že z RP sa "nezije". 🤦‍♀️
To nie je tvoj prijem, tvoja mdza paneboze.

tiezjedna
15. nov 2023

@hefo ovšem de facto je x domácností, kde "de jure" nefunguje. Je to síce ťažko pochopiteľné, ale je to tu stále dokola... Ono akonáhle príde na svet dieťa a z dvojice sa stane rodina (bez ohľadu na právny status), tak to "ja toto/ty tamto" je úplne na palicu.

elisebah91
15. nov 2023

@karin_94 nedávno som tu čítala že rodicak je dávka pre dieťa, nie je to výplata...takže...o čom? Ty dávaš z dávky a on z výplaty? Rozprávajte sa, je možné že jemu to nenapadlo. Dajte dáky rozumny návrh 300/100?

lujza123
15. nov 2023

@karin_94 ja som za oddelene účty, mám rada svoje peniaze, v tom problem nevidím.
Ale to vaše usporiadanie platieb mi teda pride extrémne nefér. Kto prišiel s takýmto hlupim a nespravodlivým nápadom, tvoj muž? Lakomosť a totálna neúcta k žene. Chápala by som to keby ste nejaké socky ze ledva vyžijete, ale s 2000 eurovým platom ?

cimage
15. nov 2023

Mame spolocny ucet kde idu vsetky peniaze a z toho zijeme. Sme manzelia a nebudeme sa skladat a rozratavat ako keby sme boli spolubyvajuci v prenajme.

lujza123
15. nov 2023

Len dodám že toto nieje len o rodicaku. Toto je niekoľko rokov prispôsobovania práce a kariéry kým sú deti maličké, treba stíhať škôlku, školu, OČR, v lete prázdniny. Budto sa striedajú obidvaja rodičia alebo sa jeden na pár rokov “obetuje” aby sa druhý mohol venovať kariére.

elis248
15. nov 2023

Máte to doma divne podelené. Na spoločný účet dohromady iba 400 eur? Veď na spoločnom účte by mali byť peniaze na všetko čo sa týka domácnosti a rodiny. A na svojich súkromných by ste si mali nechávať svoje ,, vreckové" na záľuby, nechty, kaderníčku,kávičky a ja už neviem čo.
Máme spoločný účet a neriešime kto čo zaplatí a koľko prispeje, sme predsa manželia.

majlo1234
16. nov 2023

Odhliadnuc od spolocnych/nespolocnych uctov, nepodielate sa na vsetkom rovnym dielom. Ty travis minimalne 8 hodin denne ako stopercentna aupairka pre dieta, ktore je aj jeho. Pokial nwbude suhlasit z “lasky”, vyfakturuj mu polovicu hodin, ktore sa venujes dietatu a kedy mu umoznujes chodit do roboty. Alebo sa vymente, ty chod do prace a on ostane doma