Je rotarixové očkovanie účinné?

lusia222
2. jan 2013

Ahoj mamicky,chcem sa opytat ci mate niekto skusenost s Rotarixovym ockovanom proti hnackam pre batolata?? je to ucinne ockovanie alebo len zbytocnost??

sisaha
2. jan 2013

u nas to nebola zbytocnost..., mala ma 3,5 roka a este klop, klop ani jednu skusenost s hnackou

ivuska027
2. jan 2013

Podla toho, ci chodite vela do kolektivu a pod. Starsieho syna som nedala ockovat, mal hnacky ako rocny, trvalo to 9 tyzdnov nepretrzite, o rok v lete zase, nastupil aj do skolky, takze mladsieho som nevahala a zaockovala. Zatial klop klop, vsetko v poriadku.

nae
2. jan 2013

Hnačku nesposobujú len rotavírusy, takže hnačkovať ti može aj zaočkovaný. Deti majú toto očkovanie (nie Rotarixom, ale Rotateqom), starší rotavírusy mal aj tak, mladší zatiaľ nie, ale určite nie kvoli očkovaniu, nie je to svatožiara, už by som do toho nešla. Hlavne - pokiaľ kojíš, tak je to zbytočné kvoli imunitnej reakcii matky.

zaza218
2. jan 2013

my sme dali ockovat obe deti a zatial hnacky nemali, dalsie dieta dame zaockovat tiez..

zuzanockamt
2. jan 2013

@lusia222 syn je zaockovany Rotarixom, ma 2 roky a 4 mesiace, chodi do skolky od septembra ... zatial mal s hnackou jednu jedinu skusenost - prehnalo ho asi 6-krat za 24 hodin a jedno vracanie - za dva dni bol fit ... takze ja zatial nelutujem

luba41
2. jan 2013
soldi
2. jan 2013

@lusia222 pricin hnaciek je neurekom. rotarixom teoreticky mozes znizit pocet moznych pricin. urcite vsak nie je zarukou, ze Tvoje dieta nebude hnackovat.
moj subjektivny nazor: radsej hnacku, ako ockovanie.

a mozem pouzit rovnako irelevantny argument ako @sisaha : maly nie je ockovany, bude mat dva roky a klop klop, ziadna skusenost s hnackou 😉

mary1102
2. jan 2013

myslím, že je dobré, máme dobrú skúsenosť. aj pri druhom nebudem ani chvíľu váhať.

simca06022011
2. jan 2013

my sme zaockovani a hnacky sme zatial nemali ziadne, v jaslickach mali hacky v triede hned na zaciatku, ale my nic... cize u nas je to ok...

kaja73
2. jan 2013

moj starsi sn ma uz 14 rokov a prvu hnacku mal v cca 4 rokoch a odvtedy mal este raz-nikdy ockovany nebol.
Kto veri , ze toto ockovanie ochrani dieta pred HNACKAMI ako takymi, je total naivny-maximalne ochrani-ak vobec proti par kmenom rotavirusom,ale taku salmonelku ci ine potravinove otravy,crevne virozy,bakerialne infekty...maju cestu dalej otvorenu 😲
A pri rotaviruse je len prva infekcia s tazsim pribehom-aj ked nie tak tazkym ako pri salmonele-dalsie rotavirozy uz prebiehaju kazda lahsie a lahsie,preto dospelak -ak ma hnacku-silnu hnacku-NEMA urcite roavirus,ale daco ine,lebo neexistuje aby sa rotavirusom uz v detstve nestretol-teda uz NEMOZE mat jeho rotaviroza silny priebeh. 😉
Len sa usmievam,ked mamicky pisu-vsetci sme doma hnackovali,len moje ockovane dieta nie-ale ked silno hnackovali dospelci ,tak nemohli mat rotavirus ,ale nieco ine-ved su tisice moznosti z coho mozeme hnackovat 🙄

kubinca
2. jan 2013

my sme rotarix nedali... ked mala Terka 6 mesiacov cela rodina sme mali 5 dnove hnacky a teda poriadne nas to zlozilo, mala bola kojena a ako jedina tu hnacku nemala, takze tak... o tomto ockovani som ani neuvazovala, podla mna je zybtocne....

evicka_po
2. jan 2013

V prvom rade, batolata sa uz neockuju. Ockovanie je urcene pre deti do 6 mesiacov.

My sme očkovať dali. To som ešte nemala mnoho naštudovane o očkovaní a už vôbec nie o rotarixe. Dali sme, prebehlo to v pohode, je to daleko setrnejsie ako injekcia, dieta vypije "zazracnu vodicku". Dali nam to naray vsetko. Cize v jeden den hexu, synflorix a rotarix. No a potom mi uz ale nebolo vsetko jedno. Maly dovtedy priberal krasne, nadstandardne, po ockovani ako keby utal. Nechcel jest, dokonca zacal chudnut, potom pomaly zacal znova priberat, ale uz nikdy nedobehol co statil...po preockovani sa opakovala ta ista situacia. Odmietanie mlieka, chudnutie, slabe priberanie. Doteraz pribera slabo, uz nam Dr.robila aj vysetrenia na celiakiu, chvala bohu su negativne. Maly mal totič ako ročny veľmi nepeknu krvavu hlačku, s teplotami, vyter vysiel negativne, podla nej ma "take citlive crievko". Ci mu k tomu nedopomohla spominana vakcina sa uz nikto nedozvie...Dr.samozrejme tvrdi, ze to nieje mozne.

Očkovanie ani zďaleka nechrani proti hnačke. To su iba take slovne hračky a zavadzajuce reklamy. To je ako s pneumokokmi. Chcete vase dieta usetrit trapenia pri zapale stredneho ucha? Chcete aby nedostalo zapal pluc? Zapal mozgovych blan? A to druhe uz nedopovedia. Áno, je tu vakcína, ktorá môže, no nemusí, ochrániť vaše dieťa, pretože účinkuje iba proti niekorym kmeňom. Tak isto je to aj s rotarixom. Príčin hnačiek je neúrekom...jednou z nich je aj rotavirus, nie vsak jedinou.

Ak sa nebojíš nežiadúcich účinkov tak môžeš očkovať a v budúcnosti sa možno vyhnete niektorým hnačkám, ktoré by spôsobil rotavírus...Na jednu vec ťa, ale hdam žiadny lekár nikdy neupozorni je, ze v ojedinelych pripadoch sa po podani vakciny moze vyskytnut zauzlenie criev. Pozri si pred tvojim rozhodnutim este aj pribalovy letak vakciny. Od lekarky necakaj, ze ti tieto info poskytne!

citujem spominanu cast: "Na základe údajov z bezpečnostných štúdií vykonaných po uvedení lieku na trh však nie je možné
vylúčiť malé zvýšenie rizika intususcepcie v priebehu 31-dňovej doby, väčšinou do 7 dní po podaní
prvej dávky Rotarixu (pozri časť 4.8).
Preto, zdravotnícki pracovníci majú preventívne ďalej sledovať akékoľvek príznaky naznačujúce
intususcepciu (závažnú bolesť brucha, pretrvávajúce vracanie, krv v stolici, nafúknuté brucho a/alebo
vysokú horúčku). Rodičia/opatrovatelia majú byť vyzvaní, aby okamžite hlásili takéto príznaky."

Nepoznam matku, ktorej by lekar povedal, aké príznaky má sledovať a v akom prípade hneď navštíviť lekára!! pozor nato...

http://www.ema.europa.eu/docs/sk_SK/document_li...

kika1111
2. jan 2013

my sme dali očkovať proti rotavírusom vakcínu Rotateq..dala ju aj švagriná malému a ľutuje, že dnes už 7 ročná dcérka takéto očkovanie nemôže podstúpiť, lebo ju skolili hnačky a zvracania viac krát. jej ročný braček to od nej nedostal..
ja si myslím, že toto očkovanie je účinné. náš malý nemal ani vedľajšie účinky z neho..

kristina39
2. jan 2013

to je kazdeho osobna vec kazda mamina sa musi rozhodnut sama co uzna za vhodne...ja osobne som dala maleho ockovat rotarixom a dam aj teraz druheho maleho...aj ked to nechrani pred vsetkym ale pred niecim urcite...kamaratka nemala maleho ockovaneho a v 3r dostal hnacky horucky vracal a bol 2 tyzdne v nemocnici...mozno by mu ockovanie pomohlo mozno nie....mozno...ale ked je tu ta moznost ochranit dieta pred niektorymi hnackami tak preco to nevyuzit...moj osobny nazor...

kkl82
2. jan 2013

je uplne zbytocne, ak nie kontraproduktivne... navyse, ak kojis, ma dieta dostatocnu ochranu voci vsetkym kmenom, s ktorymi si sa ty v zivote stretla (a urcite ich bolo viac ako vo vakcine). tu je prelozeny clanok od nemeckeho dr. hirteho, kludne si najdi aj original http://www.slobodavockovani.sk/news/rotavirusy-...

erikasadek
2. jan 2013

lusia222 ockovanie je v podstate neucine ak raz dieta prekona rotavirusove ochorenie tak ma uz urcitu imunitu teda v praxi znamena ze aj ked si dostala takzvane ockovanie neznamena ze tvoje dieta nebude vracat a hnackovat bude len menej silno.....
to ktore to dostane po prvy krat bude silny priebeh ale ten druhy treti budu ako po vakcine.........

teraz male deti do 6 mesiaca aj rotavirusive ochorenie automaticky idu do nemocnice na infuzie od zaciatku.....

takze bubu ze je to nebezpecne podobne je zavzdajuce hlavne od vyrabajucej firmy...

mozme ti len povedat ze v mnohych vyspelych statoch je tato takzvana vakcina na ciernom liste kvoli negativnym ucinkom a nie je odporucana zdravotnym ustavom; uz roky.... asi tolko... 😉

este jedna vec rotavirusove ochorenie je u kazdeho ine, aj bez ockovania u niekoho ma silny priebeh a u niekoho ma slaby priebeh je to ako s chripkou niketo ju dostane aj napriek ockovaniu kazdy rok;; niekto bez ockovania ju nedostane nikdy a ked raz sa podari tak to nema silny priebeh kazdy organizmus je iny.... 😉 😉

je to ruska ruleta.... 😉

teraz za seba moje deti ju nemaju ako ockovanie tu v fr rotavirusive hnacky su stale vdaka klime doslova epidemie!!!! obaja mali asi dvakrat za cely zivot nic hrozostrasne sa nedialo dobre lieky na hnacku a proti vracaniu vela hydratacneho roztoku a za tri dni bolo po vsetkom; prvy kontakt je vzdy najhorsie tie nasledujuce v zivote maju vzdy slabsi priebeh, ockovanie nezaruje ze nedostanete; tych kmenov je vela... 😉

ssussie
2. jan 2013

my sme dali, prva vakcina v poho, po druhej zteplotoval (ale kedze to bolo spojene s hexou tak nevieme ci z rotarixu alebo z hexy). a dali sme, lebo malinky ma od narodenia citlive brusko a taky virus je ozaj strasiak. Manzel ma tiez velmi citlivy zaludok a na vsetko reaguje zapchami a hnackami a kolikami dodnes, takze mam kazdy tyzden pred ocami ako sa trapi, preto som aspon jeden druh hnaciek chcela u drobca zamedzit ...
nic nie je bez rizika - ockujes - riskujes vedl. ucinky, neockujes - riskujes dva tyzdne v spitali. je to tazke rozhodnutie. osobne som niekde medzi - nedam ockovat na vsetko, ale povinne ockovanie, rotavirusy a hepatitidu A pred nastupom do skolky urcite dam 🙂

zuzi0911
2. jan 2013

Ahoj ja som nedala.no moja mladsia to chytila cez leto.2 dni vo vysokych teplotach napojena infuzky nic v sebe neudrzala ani zvrchu ani zo spodu.na treti den uz vsetko v poriadku na 4 sme isli domou.

andrejka1974
2. jan 2013

ja som najmensiu dala a urobila som dobre pretoze my sme potom chytili taky virus v rodine ze vsetci sme hnackovali a vracali ale najmensiu to obyslo 🙂 🙂 🙂

brinzulka
2. jan 2013

ockovanie chrani male dieta pred "prvotnou infekciou"- t.j., ze ockovacia latka navodi stav protilatok, ze sa dietatko s danym virusom stretlo...ale po case si organizmus zasa nepamata. Rotavirusova infekcia je u nas v zimnych mesiacoch najcastejsia...dietatko moze dostat hnacky, vracia, teplotuje a dehydratuje sa- ohrozena je skupina deti od 3m- do cca 5 rokov, dalsie infekcie su uz "znesitelnejsie"- t.j., ze ak je zaockovane dietatko- rotavirusovu hnacku moze po case dostat, ale v miernejsej forme.... v liecbe:ak nepomozu ORS roztoky, stav sa neupravuje, je potrebna hospitalizacia. U nas ide o socialno-ekonom.problem, v rozvojovych krajinach existencny- tam deticky na dehydrataciu zomieraju. Rotavirus je velmi infekcny- staci len maly kusok stolice, znecistene ruky po vymene plienky, spinava klucka na WC, znecisteny prebalovaci pult, mozne zavlecenie do vodneho zdroja. LIecba neexistuje, liecia sa symptomy- dehydratacia...a s nou spojene komplikacie. Po prekonani inekcie uzivanie probiotik na obnovu crevnej flory a neodporuca sa pit nejaky cas mlieko. My sme deti neockovali, nevedeli sme o tom, nemali sme ani financie. Dieta nam na rotavirus.infekciu hospitalizovali do nemocnice ako 4 rocne. To, ze dietatko bude zaockovane proti rotavirusom neznamena, ze nedostane hnacku...len ak by, tak v miernej forme- to je vysvetlenie z prospektov: kazda si spravte nazor sama. A hnacky same osebe: zle skombinovane jedlo, salmonella...alebo podobne "zvieratka" - na toto rotavakciny neucinkuju.