Môžem odmietnuť alebo preložiť očkovanie dieťaťa?

petkamatulko
8. nov 2011

Ahojte, v piatok mám ísť so synom na prvé očkovanie v troch mesiacoch. Manžel by najradšej očkovanie odmietol, alebo aspoň preložil, kým nebude mať malý aspoň dva roky. Máte niekto skúsenosti s odmietnutím očkovania? Veľa som o tom čítala a neviem sa rozhodnúť.Ďakujem.

aduskatt
8. nov 2011

@petkamatulko pozri temu Nesúhlas s povinným očkovaním

petkamatulko
autor
8. nov 2011

Vďaka...

stanislavao
4. dec 2011

povinne ockovania deti neboli vymyslene len tak zo srandy. isteze je velmi neprijemne, ked ma dieta neziaducu reakciu, ale zoberte si to z druhej strany. od minuleho roku sa mi zda, ze nieje povinne ockovanie proti hepatitide a manzelov kolega ma uz deti chore prave na hepatitidu. je to mozno nahoda, ale ked sa zaockuje, tak je stale dieta chranene. teraz ma byt zrusene ockovanie proti TBC. viete co sa stane? vratime sa do stredoveku, ked na tuto chorobu ludia zomierali, budeme mriet na choroby, na ktore nase deti mohli byt zaockovane. ved trosku rozmyslajte a berte vsetko z oboch stran. jedno dieta zo 100 ma negativnu reakciu na ockovanie. beriem, je to pre toho rodica zle. ale bolo by pre vas prijatelnejsie, keby vam dieta dostalo tu chorobu a muselo sa mesiace liecit? a vyliecilo by sa vobec? co myslite, co je lepsie? neodsudzujte povinne ockovania deti. nie su zo srandy.

li_la
4. dec 2011

@stanislavao Ja s tebou v podstate súhlasím. My sme zatiaľ všetky očkovania absolvovali, našťastie bez reakcie, aj keď, ako na to spätne pozerám, zrejme očkovanie spôsobilo v troch mesiacoch úplný zvrat v správaní môjho syna, ale... keby som nečítala všelijaké rozhorčené príspevky niektorých (!) mamičiek, tak by mi to ani len nenapadlo. Teraz máme ísť na 3. očkovanie v januári, ale ja som už z tohto taká zmagorená, že uvažujem, či to neskúsim posunúť alebo čo. Na druhej strane, ja si asi ani nechcem o tom nič čítať, lebo verím tomu, že by ma chytila panika. Neprečítam si pozitívne hodnotenia, ale dočítam sa názorov len tých, ktorým žiaľ to očkovanie niečo zanechalo...

sara07
4. dec 2011

@stanislavao nie som odporca očkovania, ale proti tuberkuloze sa zrušilo predovšetkým preto lebo nechránilo proti novým druhom tuberkulozy, a navyše máme omnoho vyšší hygienický štandart ako dakedy, určite by to nezrušili len tak, zrušili to na základe určitých podkladov a nezaznamenala som nejaký odpor lekarov voči tomu

stanislavao
4. dec 2011

@li_la ano, citate len tie negativne reakcie, lebo pozitivne nikto na net nehodi. nikto nebude pisat o tom, ze dieta bolo ockovane a nic mu nebolo. to nieje zaujimave. mam 2 synov, obaja boli ockovani vsetky povinne ockovania a nastastie sme nemali nikde ziadne negativne reakcie, sestrin syn tiez nemal, svagrinej syn tiez nemal, on ma teraz 9 mesiacov. cize ja som sa vo svojom okoli nestretla so ziadnou mamickou, ktorej dieta by malo negativnu reakciu na ockovanie. iste ze sa to stat moze, ale tak nastastie sa to stava zriedkakedy. prajem vsetko dobre.

zaockujte_aj_slnko
4. dec 2011

@stanislavao
lenze ockovanie na TBC, BCG vakcinou vobec nefunguje.... chapu to nie len ludia co si trochu o tom nieco nastuduju ale okrem bulharska aj CELA EUROPSKA UNIA 🙂..... v cesku bolo zrusene toto ockovanie pre NEZMYSELNOST od 1.11.2011.....

pri mojom dietati sme TBC, BCG vakcinou odmietli....

ema72
4. dec 2011

Ja len zostavam v uzase, kolko odbornikov na virologiu a v oblasti vyroby a ucinnosti vakcin sa vyrojilo. Len zabudaju, ze tieto nase deticky raz budu cestovat, povedzme aj do krajin tretieho sveta kde spominane choroby su velmi bezne - TBC, poliomylitida (inak nazyvana aj detska obrna,ktorou sa moze nakazit aj dospely), hepatis a pod. Dnes si ludia cosi precitaju a internete a myslia si veci rozumeju. Ja tiez mam dvojmesacne babo a bojim sa, aku bude mat reakciu na ockovanie, to je prirodzene. Netreba zabudat, ze len vdaka vakcinacii sa vymietli take choroby ako prave kiahne, polio, zaskrt a zvelkej casti aj tbc. Takze rozmyslajte o veci z nadhladom.

zaockujte_aj_slnko
4. dec 2011

@ema72
ak povazujes pana mudr. Dluholuckeho za odbornika (mimo ineho profesora socialnej prace ziadnej mediciny!) tak to zbohom 🙂..... "pracuje" vraj zdarma pre rozne spolocnosti..... ktore nahodou poskytuju to co poskytuju a nahodou on to vsade rozhlasuje 🙂 staci vidiet ako sa prezentuje a neda drujemu ani slovo 🙂....

takze mas pravdu ide o intelekt... co si kto o tom mysli......ja som deti ockovat nedal, a ani nedam......pretoze im potom nebudem vysvetlovat ze su chore, alebo maju alergie alebo mi o par rokov umru na nasledky tych sraciek..... ako im to vysvetlim ja?......ako si to budem viest sam voci sebe?!?........ ty to mas jasne, proste OCKUJE SA ABY NEBOLO CHORE! 😀 .......tak to gratulujem k takemuto prostemu nazoru 🙂

co sa tyka TBC......chytit to vobec nie je jednoduche, a 100% ochrana pred TBC ajtak neexistuje 🙂 ...takze ockuj deti nezmyslom a vytesuj sa z toho aky si "uvedomely" a "odbornik" 🙂

najma ma dojima slovo tiez podivnej spolocnosti UNICEF co dranka od ludi 20 SK pre cernochov alebo WHO ktora nema ziaden konkretny nazor len ze ludi treba ockovat ci nemaju pitnu vodu alebo maju a hovtovo...... teda ze "kazde dieta ma pravo byt ockovane a (ochranne)"..........kazde dieta ma pravo NEBYT OCKOVANE a VYBRAT SI SAMO...ci bude chciet byt ockovane.......ale to sa tak "nahodou"

zaockujte_aj_slnko
4. dec 2011

doplnim
ale to sa tak "nahodou" nedeje, lebo deti treba urychlene nechat ockovat, lebo uspesnost ockovania uz dospelej populacie je statisticky na urovni 33% a menej ! to potom sa biznisu uz nedari 🙂

zuzanaam
4. dec 2011

@zaockujte_aj_slnko gratulujem k zdravému rozumu a informovanému názoru, som vyštudovaný biológ (mám štátnicu s molekulárnej biológie) a tiež sme samozrejme očkovanie odmietli. Jediné čo očkovanie dokáže je totálne zruinovať imunitný systém.

zaockujte_aj_slnko
5. dec 2011

Dluholucky je tak "nahodou" clenom ockovacej komisie na ministerstve, lekar a propagator ockovania v jednom 😀.......vsetko su to nahody...... ziaden konflikt zaujmov v tom nevidno 😀
....... a pracuje vraj zdarma...... z cistej lasky k ludstvu......

tak to musim byt vazne poslabsi aby som tomuto veril....

zaockujte_aj_slnko
5. dec 2011

mimochodom ten "team" lekarov v detskej nemocnici v BB, kde sefuje pan Dluholucky na 50% podal vypovede !!! Co som videl, ziadna ina nemocnica v SR nemala tak vysoku uroven podavnych vypovedi z lekarov 🙂 Takze takto on riaditeluje nad svojim plne 'humannym" kolektivom lekarov 🙂 Takyto je "vodca" a takyto ma stastny a plne saturovany kolektiv 🙂 ...a oni? proste na deti sa ehm. vykaslu a ide im O PRACHY!!!!!!!! 🙂

toto nie je ziadne ohovarnie a vymysly, ale PRAVDA, overene udaje z internetoveho spravodajstva, clankov a statistiky!

zaockujte_aj_slnko
5. dec 2011

@zuzanaam
dakujem, nikdy mi zdravy rozum nechybal 🙂

bibina25
5. dec 2011

@ema72 odkial vies, ze sa tie choroby vymietli vdaka ockovaniu? a co ked to bolo vdaka vacsej hygiene, lepsej strave, cistej pitnej vode? hnmmmmm? uvazuj

zaockujte_aj_slnko
5. dec 2011

staci aj obycajna "izolovanost" v sucasnosti kazdy zije v byte, dome, a malokedy sa stretava s niekym koho si sam nezvolil na stretnutie......ludia chodia autami (casto sami).... a tak sa sirenie chorob ani velmi nema kde a kedy uskutocnit...... hygiena je tiez sposob izolacie... sprchy, pitna voda, automaticke pracky......horuca voda...... ved to ludia pred 40-50r ani vobec nemali!!!....

keby ste videli statistiky co si vedu na RUVZ BB o chorobach (centralny register), tak by ste zostali v nemom uzase ze tam chybaju vobec udaje aj z desatroci!!!.....oni na to proste kaslu 🙂 .......ale rozkrikovat ake je ockovanie uuuuuuzasne to vedia vsetci...

abbey1
5. dec 2011

@petkamatulko Odmietli sme úplne. Žiadnyx problém u dr. Nejedná sa u nás o žiadny nepremyslený krok. Dobre viem, prečo to robíme. Malá je normálne v kontakte s ľuďmi, cestujeme, vôbec sa neobmedzujeme. Neskôr vo vyššom veku možno poriešim niektoré očkovanie mono vakcínou, ale určite nie u takto malého drobčeka. Prajem veľa šťastia na rozumných ľudí u Dr a na úradoch. 😉

abbey1
5. dec 2011

@stanislavao Akú konkrétne hepatitídu majú? To je veľmi zaujímavé info, lebo neviem, či poznáš všetky druhy a hlavne, či vieš , voči ktorej sa očkuje povinne. 😉

zaockujte_aj_slnko
5. dec 2011

a ked su take smrtelne choroby, preco populacia ne svete len a len rastie?!.......preco take ubohe staty ako india nemaju take extremne znicujuce epidemie?!...

ale pytat sa neoplati, lebo ne to propagatori ockovani neviedia a nechcu odpovedat 🙂 ......odpovedat nedokaze ani ministerstvo zdravotnictva na jednoduche otazky ohladom ockovania... dokazatelne mam ten dokaz v rukach....nevedia odpovede.....

ale ockovat treba!!! to je taka skoro az vyhlasenie ako Lenin...... fraska

kaja73
5. dec 2011

@abbey1 A navrch k tomu praveže hepB je povinna-v hexe predsa je zahrnuta 😉
Prave posledne roky to pribudlo a nie ubudlo. 😝
A na hepA nikdy povinna nebola, no a na cecko ockovanie nie je.
Holt ludia nevedia,ale kecaju bludy 😝
To sa potom mudruje,ked sme "nadupani" informaciami.

abbey1
5. dec 2011

@kaja73 Preto sa pýtam. 😀 😀 😀

katrinka8
5. dec 2011

@stanislavao - my sme napr. mali negativne reakcie (nikomu neprajem stravit prvy Stedry den v zivote dietatka v nemocnici). Poznam vela mamiciek (osobne), ktorych deticky mali ovela horsie reakcie ako my. Neviem, kto by bol pokojny, keby jeho dietatko muselo vo veku 10 mesiacov podstupit operaciu v plnej narkoze kvoli "zdurenej" uzline ako reakcii na ockovanie, a tyzden cakat na vysledky z histologie, ci to nahodou nie je zhubny nador... A to nehovorim o inych pripadoch - ak ste niekto citali Mama a ja novembrove a pribeh malej Simonky, gratulujte si a dakujte Bohu (prirode, alebo neviemkomu a comu), ze ste ockovanie prezili "bez reakcie".
Takze neviem, preco by si ludia nemali precitat rozne nazory a skusenosti. Aj negativne, aj pozitivne. A podla toho si utvorit nazor 🙂 Nie je pravda, ze ludia nepisu o pozitvnych reakciach (v tomto pripade teda ziadnych reakciach), pisu aj take, aj take. Nevravim, ze kazdy je odbornik na ockovanie, ale nie sme ani nejake hluche a slepe tvory, aby sme sa nezaujimali o to, co sa tyka nas alebo nasich deti. Myslim si, ze je prirodzene pre ludske bytosti, aby sa zaujimali o zivot okolo seba a hladali to, co je pre ne najlepsie, utvarali si nazor a na zaklade ziskanych informacii sa rozhodovali 😉

acko
5. dec 2011

@petkamatulko samozrejme, ze mozes odmietnut. lekarka ta nemoze nijak donutit. povedz, ze zatial to odkladas, ze mas v umysle este par mesiacov pockat. zatial budes mat cas poriadne si toto prestudovat:
http://www.rizikaockovania.sk/leg/leg6-odmietnu...
daj si na to cas, nastuduj si vsetko co treba a potom sa rozhodni.

do IP ti poslem este jeden link na jeden zaujimavy dokument a odporucam ti si ho pozriet... vdaka nemu pochopis ako sikovne su farmaceutickymi firmami a tvorcami zdravotnickych politik znasilnovane fakty tak, aby vyznievali, ze potlacenie chorob je vysledkom ockovania. ked si to pozries, budes na ta tom uz len smiat lebo budes rozumiet ako krasne sa daju data manipulovat... aj ked otazka je, ci sa smiat, alebo plakat? ( - ze aki su ludia hlupi a stadoviti...). nechcem to davat verejne, aby potom ten link neblokli ti, ktori maju zaujem na tom, aby ludia boli neinformovani. lebo to su skupiny ludi, ktorym zalezi na tom, aby masy vedeli co najmenej z pravdy...

azarijka
5. dec 2011

@petkamatulko ahoj, dcerka po prvej hexe dostala silny ekzem po druhej mala totalne narusene spanie, kricala so spanku nedala sa utisit, take dake zachvaty mala.... mozno to bola nahoda ze zrovna po ockovani a mozno to bol dosledok toho, neviem na papier mi to nikto nikdy nepotvrdi.... netvrdim ze ockovanie je zle, ale je toho podla mna vela a na male deticky zbytocne... dalsie ockovanie sme zatial nedali, ci dam v buducnosti neviem,moc sa mi nechce ☹

nika1987
6. dec 2011

ahojte, chcela by som sa opytat na povinne ockovanie v 3.mesiaci....da sa to odlozit na neskor? povedzme ked bude mat maly tak rok alebo viac..preco sa to ockuje tak skoro? v 3.mesiacoch? nedam synceka urcite zaockovat kym je taky malicky
a este mam jednu otazku....Je tu niekto taky kto nedal babo zaockovat a olutoval tj ze babo dostalo niektoru z tych chorob? Dakujem vopred🙂

sara07
6. dec 2011

@acko môžem poprosiť ten link na dokumnet aj ja do ip dakujem

vampgirl
6. dec 2011

@stanislavao Hehe no tymto si ma vazne pobavila: "od minuleho roku sa mi zda, ze nieje povinne ockovanie proti hepatitide a manzelov kolega ma uz deti chore prave na hepatitidu." Zda sa ti uuuuplne zle. Hep A nikdy povinna nebola, Hep B povinna stale je a nikde sa ani nehovorilo o jej zruseni, je sucastou hexa vakciny.

Mimochodom hep A je tzv. choroba spinavych ruk, kdezto hep B je prenosna krvou. Naco su deti v troch mesiacoch ockovane proti chorobe, ktoru najcastejsie prenasaju narkomani??? Nasa lekarka mi povedala, ze to je napriklad pre pripad, ze by boli hospitalizovane a potrebovali transfuziu a dostali nakazenu krv. Tak ak porovnam toto riziko s rizikami kadejakych vedlajsich ucinkov ockovania, podla mna nie je o com 🙂

Takze ak nejaki tvoji znami mali dieta chore na hepatitidu, a bola to naozaj hep B, proti ktorej sa plosne ockuje, tak
a) zaujimalo by ma,ako k tej hepatitide to dieta prislo
b) ak bolo ockovane, preco ho vakcina pred hepatitidou neochranila

@nika1987 Dobra otazka, ci niekto olutoval neockovanie, to by aj mna zaujimalo...

zapka21
6. dec 2011

Ahojte, viete mi povedať, či bude BCG (proti TBC) od januára zrušené?

zaockujte_aj_slnko
8. dec 2011

@zapka21
Ministerstvo zdravotnictva cez svoju ruku Urad verejneho zdravotnictva tuto informaciu UTAJUJE.... 🙂

Hold nacizmus/komunizmus stale zije.........nemame pravo vediet kedy bude zrusene nezmyselne ocokovanie na TBC BCG vakcinou, asi bulharsko to zrusi este aj pred nami a budeme jediny v celej EU!.....

Opytaj sa MUDr. Gabriela Simkovica MPH, hlavneho hygienika na UVZ sama.... v zmysle 211/2000 Z.z. cim viac otazok, tym lepsie....

vianne
8. dec 2011

@zapka21 vraj sa nad tym uvazuje, inak sme medzi poslednymi statmi v EU kde sa toto este ockuje. u dalsieho dietata aj keby to nezrusili, BCG odmietnem. Urcite nedam zaockovat 4dnove dieta, u ktoreho nikto netusi, ci nema vrodenu poruchu imunity, a teda ci ho tato vakcina doslova neohrozi na zivote