Nesúhlas s povinným očkovaním

pd900bo
12. feb 2008

Viem ze uz su tu nejake temy na ockovanie ale ide mi presne o opacnu vec. Mate nejake skusenosti s odmietnutim povinneho ockovania deti? Rodicia uz totizto zacinaju byt viac informovani aj o rizikax ockovania malyx deticiek, avsak ockovanie je povinne takze vlastne ani nemame na vyber. Cize ked je clovek- rodic presvedceny ze nexce dat svoje dieta ockovat porusuje zakon.

bobocka
20. apr 2012

@prevenar nie vsetci ,ktori ockuju svoje deti,zatvaraju oci pred tym,ze vakciny maju aj neziaduce ucinky.je mnoho rodicov,ktori si dali namahu a prestudovali si aj jedno aj druhe a vyslo im,ze ockovat aj tak chcu,lebo riziko choroby je pre nich vacsie ako riziko neziaducich ucinkov vakciny.nikomu nikto ale nedal pravo sudit rozhodnutia inych rodicov.tak ako niektore maminky idu spat do prace v polroku veku ich dietata a ine si to nevedia ani len predstavit a su doma s dietatom do min troch rokov,tak ako niektore matky chcu dojcit a spravia pre to vsemozne a ine uz v porodnici rozrabaju dietatku umele mliecko...je to ich rozhodnutie a oni ako rodicia daneho dietata maju pravo sa rozhodnut ako budu svoje dieta vychovavat,ako sa budu starat o jeho zdravie.nik ti nedal pravo sudit ineho rodica,tak ako nik nedal inemu rodicovi pravo sudit teba.tebe by sa iste nepacilo keby na teba ockujuci rodic ukazoval prstom a oznacil ta za nezodpovedneho lebo svoje dieta nedavas ockovat a tak ho pred chorobou vedome nechranis.to je presne to iste ako ked ty sudis rodica za to,ze da svoje dieta ockovat,aj ked vie,ze mozne neziaduce ucinky tam su.nikdy v zivote sa situacia medzi jednou a druhou skupinou neskludni,pokial obe budu na seba vyskakovat a stale sa bit za svoju pravdu.tieto zabomyslie vojny su ubohe a pritom staci tak malo-vzajomny respekt.

magdusiak83
21. apr 2012

bobocka, mame rovnaky nazor...100 ludi, 100 nazorov....🙂)))

shakti9
21. apr 2012

@prevenar ano, ale prave tychto ludi som na mysli nemala a myslim, ze ani bobocka...

prevenar
21. apr 2012

@shakti9 ved hej 🙂 ..ja len, ze su aj takyto akych som opisal ja ..a z osobnej skusenosti som presvedceny,ze je uch vacsina.

teraz mi napadol pribeh s nasho okolia. mamicka bola na ockovani tusim (nie som si isty) hexa/prevenar, dosli domov o par hodin, zacala mat mala problemy so stabilitou , v noci uz len vliekla nohy. normalne ochrnula. do rana sa jej funkcie obnovili a uz bola v "poriadku" . samozrejme bola vydesena na smrt "uz nikdy ziadne ockovanie.. atd" . akurat vcera som sa dozvedel ,ze ide ockovat znovu. viem , ze si nic nepozrela , ide ockovat len sa "strasne boji a dufa,ze bude vsetko v poriadku"

byt tym dietatom , tak by som sa podakoval za taku mater. nic v zlom , ale zas respekt odtial potial , moj nazor je ,ze nie kazdy ho zasluzi.

shakti9
21. apr 2012

@prevenar tak tento konkretny pripad je jasny, ani ja nechapem taketo konanie... ale napriklad ja mam skusenost s mamickou, ktora ockuje, o svoje dieta sa prikladne stara. Pozna moj postoj k ockovaniu, priznala, ze moc toho o tom nevie, ale jednoducho sa spolieha na to, ze ked je to povinne, tak to predsa nemoze byt zle - zjednodusene by som to takto povedala... jednoducho veri statu a autoritam, ale to z nej este nerobi zlu matku... podla mna ale nastava v spolocnosti zlom, miznu "istoty", prevracaju sa teorie... urcite coraz viac rodicov premysla a spolieha sa na seba, len kazdy k tomu dospeje rozne rychlo a roznym sposobom...

tamix
21. apr 2012

@bobocka máš pravdu a ja plne súhlasím. Ani ja som tú svoju kamarátku nesúdila, že dala zaočkovať. Ja len strašne ľutujem tie očkované detičky. Keby sa naša malá nebola predčasne narodila, tak by teraz možno bola plne očkovaná a ja by som bola celá šťastná, že som jej dopriala to najlepšie na svete. Ale ako predčasne narodené dieťa, musela chodiť k neurologičke. Naša neurologička nie je zástanca očkovania, lebo vidí, aké škody páchajú vakcíny na deťoch. Ja sa práve vďaka týmto informáciám snažím prehovárať mamičky. Pritom by mi to mohlo byť totálne jedno, čo sa deje s iným dieťaťom. Hlavne, že je naša O.K. Keď vidím toho malého, že schytal atopák, tak ako jej mám vysvetliť, že to môže byť v dôsledku očkovania, a že nech s tým niečo robí. Veď ona nechce vidieť, že to môže byť od očkovania. Ja neodsudzujem očkujúcich rodičov, ja len ľutujem ich deti.

tamix
21. apr 2012

@bobocka Ak sa Ti chce čítať, tak tu je náš príbeh. Ako som sa ja dostala k rozhodnutiu neočkovať.
http://www.slobodavockovani.sk/news/vysoke-horu...

bobocka
21. apr 2012

@tamix moje dieta je ockovane a je v plnom zdravi.lutovat ho jednoznacne netreba 🙄 velmi necitlivo volene slova 🙄

tamix
21. apr 2012

neľutujem tvoje dieťa - čo je zdravé, ale tie, čo sú v dôsledku očkovania postihnuté. A môžeš mi veriť, že ich v mojom okolí poznám zopár. Od autistu počnúc, končiac leukémiou a dlhomesačnou kómou, do ktorej chlapček upadol ešte pred odchodom z ambulancie a teraz je mentálne ťažko postihnutý. Tak takéto deti ľutujem. A už som to tu písala, že poznám takého 70ročného pediatra, ktorý je presvedčený, že jeho vnučka je postihnutá v dôsledku očkovania. Aj tá moja kamarátka má dcéru, ktorej sa ešte ani len chránička po BCG nevytvorila, ale syn už nemal také šťastie. A tak Ti poviem, nech si každý rodič napchá do svojho dieťaťa aj všetky vakcíny sveta, je to jeho voľba, len nech mňa štát ani pediatrička nenúti do takého, čo nechcem.

tamix
21. apr 2012

@bobocka A už len jednu poznámočku. Možno si nezažila takú situáciu, kde sa Ti lekár v podstate vyhráža smrťou dieťaťa, ak ho nedáš zaočkovať. No ja som mala a poviem Ti, boli to najhoršie dni môjho života, keď som na jednej strave vedela, že mám bábo vážiace 1250g a pritom Ti lekár povie, že jeho jediná šanca na život je vakcína. Neurologička mi našťastie otvorila oči a povedla, že daná vakcína má veľmi často krát ako dôsledok anafilaktický šok, a že pán doktor je zapojený do štatistiky a potrebuje čo najviac zaočkovaných detí. Tak nech na mojom dieťati štatistiku nerobia, či vakcináciu prežilo alebo nie. Napriek vyhrážkam som ju nezaočkovala a dieťa na veľké prekvapenie má 3roky a žije. No dvojičky, ktoré dali tou danou vakcínou zaočkovať majú vážne zdravotné problémy. Tak asi toľko ohľadom môjho postoje k očkovaniu

jezibosorka
21. apr 2012

@tamix presne tak, suhlasim s tebou, moja byvala spoluziacka, dala svoju 3 mesacnu dcerku ockovat aj napriek tomu, ze som sa s nou o ockovani bavila, este ked bola tehotna,.... ale dala, lebo sa radila este s lekarkou, a ta jej vravela, ze vela infekcnym chorobam sa vdaka ockovaniu predchadza, ako mumps 😲 , nechapem co to ma spolocne s hexou,,,, ale malicka mala komplikovany porod, bola na jiske 5 dni ... a cvicia aj vojtovu metodu,, a chodia do rizikovej poradne, tak som jej radila aspon odlozit, dovod na to ma,,,,, ale co uz.... ale teraz mi pise, ze mala nechce jest, ze vypije sotva 3ooml mlieka, a neako cudne pri papani uklada spodnu peru.... a mala teploty .... no ani neviem co jej pisat, lebo akokolvek sa snazim, stale je zo mna cicit hnev,,,, ze nemusela, mohla pockat ..... ☹ ☹ ☹ ☹ ...

bobocka
21. apr 2012

@tamix a to co ma spolocne s tym,ze ty vseobecne lutujes kazde jedno zaockovane dieta? luto ti moze by tych ,ktore vychytali neziaduce ucinky vakcin a nie tych,ktore su v plnom zdravi.moje dieta nie je ziadne chuda.lutovat ho netreba. 🙄
tiez nemam na ociach klapky a nepovazujem vakciny za najbezpecnejsiu formu ochrany voci chorobam,no PAUSALIZOVAT a vseobecne hovorit o ockovanych jedincoch ako o chudatach je trosku scestne.je fakt,ze ockovanie sa nie vzdy zaobide bez neziaducich ucinkov ba dokonca aj trvalych nasledkov,ale kazdy jeden clovek nan reaguje inak.niekto vychyta velmi zlu reakciu a iny je v najlepsom poriadku cely zivot. je to velmi INDIVIDUALNA zalezitost.tak by sa k nemu malo aj pristupovat.
nemyslim si ,ze vseobecna neockovanost je stastna volba.no verim,ze ockovanie ma byt dobrovolne a ku kadzemu jednemu zaockovanemu treba pristupovat individualne,ockovacie kalendare nech su len orientacne.

tamix
21. apr 2012

@bobocka ľútosť a považovať niekoho za chúďa, ako to Ty prezentuješ, sú dve rôzne veci. Asi si si zle prečítala môj ďalší príspevok, kde som písala, že tvoje dieťa neľutujem, ale ľutujem postihnuté deti. A neviem, kde som očkované deti označila za chúďatá. Ale idem si svoje príspevky pre istotu prečítať, aby som nediskutovala o niečom, čo som nenapísala.
Tvoje tvrdenie, že pristupovať ku každému jednému očkovaniu individuálne, je krásne ale také nerealistické, hlavne, keď máme zdravotníctvo v takom stave ako máme. A ešte aj keby bolo v super stave, tak by testy stáli kopec EUR a nebol by záujem robiť ich. Jedine, že by si ich rodičia zaplatili sami.
No a rada by som vedela, aké by boli kritériá pri zisťovaní, kto má a nemá byť očkovaný, keď mne imunologička tvrdila, že do troch rokov sa aj tak nedá zistiť, či je dieťa alergické na prísady očkovacích látok.

tamix
21. apr 2012

@jezibosorka presne ten hnev je to, čo človeka ovláda v takejto situácii. Keď nás, alebo mňa určite balamutili aké sú vakcíny super a nemajú žiadne vedľajšie účinky. A ako si rodičia predčasne narodených detí chodia zvlášť vybavovať povolenie od poisťovne, aby mohli dať svoje deti zaočkovať, a ja taká nezodpovedná, že dieťa má nárok na vakcínu, aby sa vôbec dožilo prvého veku života a ja ju odmietam. Fuj, som teda mater. 😖

bobocka
21. apr 2012

@tamix posledna veta z tvojho prispevku dnes o 18:31. tu si si veru mohla odpustit 🙄 na tu som reagovala.

podla mna je najdolezitejsie docielit slobodu v ockovani u nas.vobec si nemyslim,ze ockovanost by tak bola nejak ohrozena.vzdy sa najdu ludia,ktori veria v to,ze vakciny ich neohrozia,ba naopak ich ochrania pred chorobami ,nech je kampan proti ockovaniu neviemako silna.
ja som teraz v stadiu studovania si temy ockovanie.nemienim si robit nazor z par clankov na nete najdenych,treba k tomu trosku viac .ak sa vsak rozhodnem ockovat dalej,tak v ziadnom pripade nie tak,ako kaze momentalny ockovaci kalendar.myslim si,ze tak ako by mal mat rodic pravo odmietnut dat svoje dieta zaockovat,tak by mal mat aj ockujuci rodic pravo povedat kedy a za akych podmienok svoje dieta zaockovat da.

tamix
21. apr 2012

@bobocka O.k. Jednoznačne som tam mala dať POSTIHNUTÉ deti, ale to som vôbec nepredpokladala, že to v niekom vyvolá až takúto reakciu.
Ani ja si nemyslím, že by sa zrazu prestalo očkovať, keďže niektorí rodičia sú na očkovaní "závislí".
Ja som sa sem dostala okolo strany 630, ak sa dobre pamätám a boli to hodiny a hodiny strávené pri internete. Ja skutočne viem, aké "muky" prežívajú rodičia, čo sa práve rozhodujú.
Maximálna drzosť, ktorú som pri malej zažila bola, že najprv ma dr. nahovorila zaočkovať malú rotarixom a o pol roka mi povie, že je to vakcína pre africké deti. Tak to ma totálne dorazilo. A toto sú také "maličkosti", ktoré ma presvedčili, že asi to očkovanie nie je úplne to, čo o ňom veľkolepo tvrdia.

bobocka
21. apr 2012

@tamix no ja sa chystam buduci tyzden na besedu s muzom a mienim si toho velmi vela precitat a nie len z kruhov rodicov,ale od odbornikov.nie som uz tak naklonena ockovaniu ako som bola napr pred rokom ci dvoma,no nie som ani pezliekac kabatov,ktory hned zmeni nazor po precitani si par prispevkov (to absolutne nemyslim na teba,ani na nikoho konkretne,to hovorim len vseobecne).na to potrebujem viac. mam cas tri roky do dalsieho ockovania mojho syna a to je podla mna dostatocne dlha doba aby som si pozistovala vsetko dolezite a na zaklade toho nasledne vyformovala moj nazor a postoj k ockovaniu.

ja som u seba mala kamaratku,ktora ide dat svojho syna zaockovat a rozhoduje sa ,ci da hexu s prevenarom spolu,alebo osobitne.ja som jej radila,ze ak teda ockovat chce,tak nech to da osobitne.z jej okolia mali deticky tak pul na pul reakcie na to.jedna polka spolu a v pohode ,ina spolu a zle.a este dalsia jej znama dala zaockovat osobitne a aj tak zle. no neviem ako sa nakoniec rozhodne.
inak mozem sa opytat,ze ako dlho sa ockuje prevenarom 13tkovym? nemyslim len u nas,ale tak vseobecne.lebo kamaratke tvrdila dr,ze uz vyse desat rokov nim ockuje.je to mozne?je to v rakusku. lebo u nas napr je len dva roky cca,nie? moj drobec mal klasicky prevenar a len ked mal rok,tak dosiel prevenar 13 a ten sme nedali,ani dr nechcela,ze ked bol zaockovany klasickym,tak nebude tretie preockovanie davat 13tkove.a to bol september 2010.

bobocka
21. apr 2012
tamix
21. apr 2012

@bobocka Ohľadom Prevenaru a dĺžky používania vo svete Ti neviem nič povedať. My sme ho tiež dávali zvlášť, ale nebola to žiadna sláva.
Držím palce pri rozhodovaní.

bobocka
21. apr 2012

@tamix len mne sa nezda to ,co jej tvrdi ta ich dr,ze ma s prevenarom 13 dlhorocne skusenosti.s prevenarom ako takym mozno,ale nie s trinastkovym.ci? ockovacie latky este vobec podchytene nemam,preto som ani nevedela co mam poriadne na to povedat a nebudem len tak z brucha hadzat info pokial ide o tak zavaznu vec ako je ockovanie. 😅
inak zvlasne,ze aj tu na svk pediatri ockuju prevenar aj hexu inak.jedni davaju obe naraz a ini pediatri zas s mesacnym rozdielom. 😕

jezibosorka
22. apr 2012

@tamix presne tak,,, ale ako sa vravi cas ukaze.... ale co mozem porovnat svojho maleho s jeho rovesnikmi, tak moj je zdrave babo, kamaratky behaju po doktoroch, jeden chlapcek o 4dni mladsi bol uz 3 v nemocnici a bral asi 4 atb mava vysoke horucky bez zjavnej priciny..., a aj ostatne deticky uz anginy prekonali a neustale maju sole,,, a podobne problemy,,,, ako ratam s tym,ze aj my ochorieme, alebo,ze mozeme, ale verim, ze to zvladneme rychlo a bez neakych komplikacii.... snazim sa aby maly mal zdravu a cerstvu stravu, aby mal vsetko ostatne aby bol stastny a zdravy.....

zaockujte_aj_slnko
22. apr 2012

>>>myslim si,ze tak ako by mal mat rodic pravo odmietnut dat svoje dieta zaockovat,tak by mal mat aj ockujuci rodic pravo povedat kedy a za akych podmienok svoje dieta zaockovat da.

ale ved presne takto to funguje uz aj teraz....... len si musis na svojich pravach trvat!

tamix
22. apr 2012

@jezibosorka naša malá je našťastie tiež zdravé dieťa. Mesiac pred tretími narodeninami bola prvý krát chorá a zvládla to bez ATB. Kamoška má syna narodeného týždeň po nás a ten už párkrát ATB bral a je aj pomerne často chorý. My sme angínu ešte nemali a dúfam, že ju dlho nedostaneme.

tamix
22. apr 2012

@bobocka čo som našla o Prevenar 13 je, že v Austrálii ho zaviedli od októbra 2011 A všetky články o prevenare 13 v anglickom jazyku tiež spomínajú len druhú polovicu roku 2011, tak asi až také dlhoročné skúsenosti s jej používaním dr. nebude mať. Aspoň sa mi to nechce veriť.

tepka
22. apr 2012

No a máme po 3mesiacoch pokoj s plucnym že ju mame sledovať to pliecko...a že máme čakať 3t s očkovaním lebo že sa vakcíny neznesú a môžu vyvolať komplikácie 😖 no bola som ticho ako nedám ani keby....nemám zaujem behať zase po imunologií,neurologií atd...ďakujem..tak už len sa objednať na poradnu to hned bude otázka kedy očkujeme???? 😠 nervy

zaockujte_aj_slnko
22. apr 2012

@tepka
ake nervy.... proste na blbu otazku blba odpoved.......kedy ockujeme?!....... a kedy umriete?!

tamix
22. apr 2012

@tepka Treba si stáť za svojim. Teraz vieš argumentovať, že malá mala problémy po BCG a zrazu, keď to štát zrušil, tak to už nie je taká podstatná vakcína ako to doteraz tvrdili. Tak možno ani hexa a prevenar nie sú také dôležité, len to štát ešte nezistil 😉

prevenar
22. apr 2012

@tepka v podstate , ked sa nechces stresovat, tak sa nejakou "argumentaciou" a vysvetlovanim nemusis zatazovat. nie je to tvoja povinnost niekomu nieco zdovodnovat a pytat si "pozehnanie" . tvoje prave je ockovanie odmietnut, ty ho odmietas a tym to konci . pre co ? - lebo som sa tak rozhodla, ze je to v najlepsom zaujme mojho dietata. dakujem.

rozne postupy co dalej najdes v ramci poslednych 50 stran 🙂 ..osobne preferujem ist cez diagnozu z28.2 - a nepodpisovania nicoho , ale najdes tu aj ine nazory .

tepka
22. apr 2012

@tamix aha nojasne ak bude pindať mám naštudovane čosi viac asi ako samotný Dr vedia..verím že nevedia zdaľeka to čo mi čo sami študujeme oni len pichaju! 😠

tepka
22. apr 2012

@prevenar vy to máte ako?Máte deti?