Očkovanie po kiahňach

zuzanajamriskova
13. feb 2013

Nájde sa tu maminka ktorá s tým má skúsenosť? Náš drobček prekonal v troch mesiacoch kiahne a teraz by sme mali absolvovať prvé očkovanie. Od skončenia kiahní prešli približne tri týždne. čo vy na to ? A poprosím mamičky ktoré sú proti očkovanie....viem o všetko čo sa deje....ano aj to aké je to svinstvo...o tom sa nechcem baviť...už mám z toho hlavu ako glóbus....chcem len cenné rady a skúsensoti mamičiek ktoré s niečím takýmto skúsenosť majú...ďakujem za pochopenie...

sisaha
13. feb 2013

@zuzanajamriskova porad sa s pediatrickou, ale ja by som to posunula aspon o dva mesiace

zmrzlinkams
13. feb 2013

@zuzanajamriskova viem že ked je dieťa chore a berie ANT tak sa očkuje po 2tt od dobrati liekov a vyliečenia my sme tak boli po dobrati ANT nám dr. priratala 2 tt a potom až očkovala a vraj to tak je aj u inych chorobach takže ak vy ste už 3tt tak by vás teoreticky dr. mohl už zaočkovať prinajhoršom vam to posunie však prve očkovanie máš 3-4mes. a potom 5-6mes podla toho kedy bolo prve 🙂

hajanka
14. feb 2013

@zuzanajamriskova ak uz tak posunut o hoooodne viac nez len 2mes
imunita po prekonanych kiahniach je znizena a dieta je ovela nachylnejsie na virusy, bakterie a vsetky mozne patogeny, pekny priklad vakciny (mas v nej ci virusy, ci bakterie, podla toho ake ockovanie + rozne ine patogeny)
navyse vakcina potlaca prave Th1 bunkovu zlozku imunity ktora je zodpovedna za to, ze vytvara akusi barieru voci vnikaniu a rozmnozovaniu sa virusov a bakterii v organizme
preto odporucam teraz Th1 --> posilnovat <---a nie ju potlacat vakcinou (vakcina podporuje Th2 coho je nasledkom nerovnovaha a jej nadmerna aktivita ma za nasledok spustanie autoimunitnych ochoreni) a rozhodne by som do ockovania tak skoro nesla ani keby mi mali za to este zaplatit 🙂

prevenar
14. feb 2013

@zuzanajamriskova prosim ta , pre vlastne dobro si nastuduj nieco o vakcinacii a ucinkoch , ktore moze mat na tvoje dieta. o tomto mame dve velke temy -verejnu a sukromnu . info ako dnu najdes v mojom fotoblogu.

nae
14. feb 2013

@zuzanajamriskova Myslíš pravé kiahne alebo ovčie kiahne? Proti ovčím kiahniam nie je očkovanie povinné a pokiaľ ich dieťa prekoná, je zbytočné (dieťa má doživotnú imunitu). Pokiaľ sa pýtaš, či očkovať prvou dávkou hexavakcíny, tak:
- ak si rozhodnutá očkovať za každú cenu, tak by som počkala ešte aspoň 2-3 mesiace do úplného zotavenia sa
- ak by si radšej neočkovala, je to len plus.

xlucia
14. feb 2013

@zuzanajamriskova mame s tym skusenost, po kiahnach sa dava imununita dokopy cca pol roka, cize ak chces velmi ockovat, tak uplne minimum je pockat uplne minimalne tri mesiace. ale to je fakt minimum. inak riskujes dlhodobo narusenu imunitu a nonstop choroby.
tak skoro po kiahnach sa neodvazila ockovat ani nasa dr. a ta je totalne za ockovanie.
radsej pockat, ako potom plakat, ze sa uz neda vratit spat
a nastuduj si nieco o hexe.
a inak este nieco, po kiahnach sa nesmie podavat ockovanie na rotavirusy. POZOR NA TO. pediatri na to radi zabudaju

mawka
14. feb 2013

suhlasim s @xlucia, nasa mala je po kiahnach 3 mesiace a v jednom kuse chora, navyse este v skolkarskom prostredi, je viac doma ako v skolke, doteraz nebyvala chora vobec. doki hovoril tiez, ze kiahne rozbiju imunitu a dost dlho trva, kym sa to da do poriadku. ja som za ockovanie povinne, ale osobne by som pockala minimalne toho pol roka ako lucka pise. lebo to vidim, co kiahne narobili u trojrocneho dietata, neviem si a nechcem predstavit, co to urobi s takym malym drobcekom. kludne to odloz. potom aj prehrmi to blbe viroticke obdobie, bude teplejsie, lepsie podmienky budu. drzte sa.

zuzanajamriskova
autor
14. feb 2013

@xlucia dnes som prišla od pediatričky...bola som za ňou s tým že chcem očkovanie kvôli tomu odložiť a očkovať ho až po 1. roku...či je to možné....povedala mi že môžem ale musí ma nahlásiť že som odmietla a ak prídem po roku očkovať tak si to budem musieť uhradiť v plnej sume...to už poisťovňa nepreplatí....dala mi čas do konca marca aby som sa rozhodla čo urobím ....potom už vraj bude ťažko to vykryť s poisťovňou či čo....vraj ved to už budú skoro dva mesiace s tým nebude problém....tak čo mám teraz robiť....vrrrr. riadne som naštvaná tak len kvôli nejakým papierovačkám apeniazom ako zvyčajne mám vystaviť svoje dieťa riziku? Chcem ho dať zaočkovať ale tak to nemôžu urobiť nejaký kompromis ked už sú tak strašne za to aby sa očkovalo? To už by sa stalo niečo také katastrofálne ked ho zaočkujú o pol roka neskôr? Nechápem to už naozaj. A bohužial si nemôžem dovoliť hradiť očkovanie v plnej sume to sú horibylné sumy samozrejme plus pokuta....takže čo teraz? Mám riskovať že mu zničím zdravie? A rotavírusy? to určite nie nad tým ani neuvažujem. Len neviem ako vyriešiť túto situáciu....Neviete či sa to nedá nejako obísť? Aby sme to odsunuli ale doktorka to nenahlásila a poisťovňa nám to normálne uhradila?

inka04
14. feb 2013

...podľa mňa ťa straší a to čo píšeš nie je pravda (že si to musíš uhradiť), na lekárov je vyvíjaný veľký tlak, aby očkovali presne podľa očkovacieho kalendára....

xlucia
14. feb 2013

@zuzanajamriskova no a ste niekde evidovani? na alergo ambulancii? alebo inde? mala malá doteraz sople atd.?
inak ockovanie stoji nie az tak vela ako si myslis, ale inak ani pre poistovnu nie je problem ockovanie uhradit neskor, moj syn je toho prikladom. furt sme mali sople a cosi a odkladalo sa to.

zuzanajamriskova
autor
14. feb 2013

nie nie sme nikde evidovaný....tak od tých kiahní mal stále soplíky aj kašel lebo v tom čase mal starší syn nejakú výrozu zo škôlky bol aj na ant, ale teraz mu to ustupilo trochu...myslíš že by sa dalo z dr. dohodnúť nejak že je chorý a predlžiť to aspon o pol roka? Ona je zase milučká nie je to zaritá obhájkyna očkovania....ani na mna nejak nenaliehala...len mi povedala fakty čo bude nasledovať ak ho nedám teraz očkovať ale len neskôr alebo vôbec...

xlucia
14. feb 2013

@zuzanajamriskova nedohaduj sa s nou, neargumentuj, nepros ju. proste ked tam prides, povedz ze mala ma sople, zelene, zlte... v noci kaslala. nema ta ako skontrolovat. tym padom trvaj na tom ze ockovat budete pri najblizsej poradni....
poradna je raz za dva mesiace...
ja osobne by osm na tvojom mieste neockvoala vobec, ale ak to chces odlozit, nemas to hovorit dr. ako odlozit, lebo nas pravny system tento pojem nepozna

zuzanajamriskova
autor
14. feb 2013

@xlucia v utorok ideme do poradne....dohodnuté sme na koniec marca takže koncom marca jej zavolám že neprídeme lebo malí je sopľaví....chcem to odložiť aspon do leta....ale ozaj si s tým nenarobím nejaké problémy? Píšeš že ty by si neočkovala vôbec....ja sama neviem čo mám robiť....preto som to chcela odložiť o čo najdlhšie aby som si urobila prehľad...ale čím viac si zisťujem tým viac som neistejšia....dnes som si uvedomila že ktovie čo by sa stalo keby že hodám očokovať ridne v desiatich týždnoch ako sme mali....ale vyšlo nám to pred silvestrom tak som povedala že už prídeme len po sviatkoch a v tom období už bol maličký infikovaný kiahnami...uvedomila som si však jednu vec nech už urobím čokoľvek vždy sovje dieťa vystavím určitému riziku....mnohý povedia treba si ale vybrať to menšie ZLO....ale čo toje....zaočkujem môže mať do smrti poškodenú imunitu a toje to najmenej čo sa môže stať...nezaočkujem....ochorie mi na laringitídu, čierny kašel ....ano dá sa to liečiť ale môže to mať aj uplne iný priebeh a vyliečiť ho nemusí alebo tiežmôže mať nejaké následky...takže čo je to menšie zlo?....ja som človek ktorý verí tomu že čo sa má stať sa stane....takže ho očkovať dám a budem sa modliť aby všetko dopadlo dobre ako pri prvom synovi...a možno kým dojde k preočkovaniu sa niečo zmení možno sa ludia prebudia a stane sa niečo zádadné....bud sa všetky tieto tvrdenia potvrdia alebo sa vyvrátia....ale vždy budú ludia ktorým to tak či tak stačiť nebude....

xlucia
14. feb 2013

@zuzanajamriskova pocuvaj najprv sa upokoj, za dieta si zodpovedna ty, a kazdy ti moze vyliezt na hrb. ak nezaockujes, tak mas za to maximalne pokutu. mne ockovanie poskodilo obe deti, dokonca aj mna

a k tomu dalsiemu, laryngitida sa neockuje. cierny kasel je aj po ockovani vysoko problematicky, to je vakcina, ktora robila dlhe desatrocia najvacsiu sarapatu, ale AJ KEBY SI OCKOVALA VSETKO NA CAS, AKO TREBA, aj tak mas tvoje dieta prvych sest mesiacov jeho zivota nechranene. a vtedy je najzranitelnejsie. zacni studovat, a ked zistis ake choroby sa ockuju, ako tie choroby vznikaju a ako sa im da predchadzat, tak sa ukludnis

este ti dam pre zorientovanie toto, si pozri kolko je tam zbytocnosti

v prvom roku ockuje 3 krat 3az 4. mesiac, 5 az 6. meisac, 11 az 12. mesiac.
hexa vakcina je choroby tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna, Haemophilus influenzae typu B, nákazlivá žltačka typu B

sucasne s hexou a ockuju pneumokoky a to bud synflorixom alebo prevenarom. podla toho ci das to co preplaca poistovna alebo si este priplatis 13e x tri aplikacie

v 15 az 18 mesiaci sa ockuje MMR to su osýpky, príušnice, ružienka . na to je priorix. tato aj ked to nie je oficialne priznane u nas, ale napr. len v taliansku spusta autizmus a je celkovo najhorsia

v siestom roku zivota, co je OD PIATYCH NARODENIN PO SIESTE sa ockuje na choroby tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna . ockovacia latka je infarix polio

v trinastom roku zivota je to na tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna a ockuje sa boostrix polio

zuzanajamriskova
autor
14. feb 2013

to to ja viem....k tomusa dostanem hocikde...nevieš mi poradiť nejakú NEZAUJATU stránku ktorá je fakt objektívna a sú tam len fakty a nič zkreslené....pretože bud mi či už mamičky, alebo doktorky albo neviem kto dali link na stránku kde som si nakoniec zistila že medzi sponzorov vzniku stránky patrí nejaká farmaceutická spoločnosť ktorá tieto vakcíny ponúka alebo sú to potom zaritý odporcovia očkovania....ktorý to zase podla môjho názoru dosť nafukujú nevravím všetko ale niektoré veci alebo sa snažia veci podať takým sposobom aby človeka vystrašili odhovorili...neviem či to tak môžem napísať nechcem nikoho uraziť ale povedala by som tzv. šarlatáni....ja by som chcela počuť konečne o nejakej stránke kde sa dostanem k faktom...overeným štatistykám...ku konkrétnym číslam a ne len domnienkam....kde sa k tomu vyjadrujú nezaujatý odborníci...lebo napríklad ja velmi neverím ani takým stránkam alebo článkom kde vystupujú lekári proti očkovaniu ale len preto že s tým majú vlastnú zlú skúsenosť ....preto že si myslím že kebyže sa ich dieťatu nič nestane po očkovaní určite by proti nemu neboli...ale priznajme si že je to tak žeked už sa nám niečo také prihodí každý hladá kde sa stala chyba kto je na vine....ano sú pripády kde ozaj zlihal ludský faktor ale to je potom ajdokázatelné...ale väčšina sa proste neuspokojí s odpovedou že to bola len zhoda náhod že život to tak zariadil, život to tak chcel...neviem čo sa stalo tebe ani tovjej rodine neviem ku k torému prípadu patríš...nechcem sa ťa preto nijako dotknúť....ale mi máme napr. v rodine cukrovku...preto mám obrovský strah z toho očkovania....ale doktorka mi dnes povedala jednu vec a mala pravdu čo ked ho nezaočkujem a tú cukrovku dostane po prvom roku aj tak....kedže tento vek je u tohoto ochorenia prelomový...koho budem obvinovať potom...komu to dám za vinu?....

zuzanajamriskova
autor
14. feb 2013

@xlucia a ešte chcem povedať ja niesom proti očkovaniu ja som za slobodu v rozhodovaní čo dať a čo nie zaočkovať....preto že aj z týchto vecí čo si napísala sú veci ktoré by som dala určite očkovať ale samozrejme sú tam aj zbytočnosti...alebo ak máš nejakú dobrú literatúru a bolo by si ochotná požičať mi ju tak budem len vdačná

sorciera24
14. feb 2013

@zuzanajamriskova dr. vas nikam pre odsunutie hlasit nemusi (hold, tu uz je blbe to, ze mate taku doktorku, kt. ta pekne zavadza...) a vakciny ti preplatia....(dlasie zavadzanie...).....ja len ze rozhodne odlozit, kym maly nebude fit....(po kiahnach to trosku trva, kludne by som mu dala urobit aj odber krvi...ako je na tom simunoglobulinom......ale ako citam, tvoja dr. bude mat asi problem aj krv odobrat...a pritom ju to nic nestoji...)

xlucia
15. feb 2013

@zuzanajamriskova pozri ak ma tvoje dieta nabeh na cukrovku nemas obvinovat nikoho. ale snazit sa o zdravy zivotny styl. ale uvedom si jedno. je rozdiel a podla mna obrovsky, ci sa dietatu naplno prejavi cukrovka hned po prvych narodeninach, alebo cez pubertu, to je velmi zatazkavajucie obdobie, alebo trebars ak by si mala dceru az po tom ako ona porodi deti.
chapes? s tymto manipuluju pediatri. ze ved bolo by aj tak.... ale nemaju istotu, cukrovka nemusi prepuknut, a uz ano, cim neskor tym lepsie. nie??
nestranni autori su napriklad rusi. spickovi vedci. ja ta sice nepoznam, ale risknem to a knihu ti poziciam. verim ze vratis spat. prave sa mi vratila kniha od toho kotoka, co som ti spominala, nie je velka, napis do IP adresu, poslem ti.
inak ktore choroby by si dala ockovat, alebo chces teda dat?

jerryjanka
20. feb 2013

no my sme mali kiahne v decembri dcera mala 3 mesiace - pediatrička povedala že sa NESMIE očkovať 6 mesiacov po takejto infekčnej chorobe - takže ak chce doktorka očkovať tak je podla mna normálne nevzdelaná alebo jej to je jedno že čo to s dieťaťom po kiahnach urobí. Určite odklad na aspon tych 6 mesiacov

jerryjanka
20. feb 2013

@zuzanajamriskova bez sradny ber kartu a utekaj od takej lekárky - to čo ti povedala je prachsprostá lož - ved aj deti ktore nemali zahojenu chráničku po BCG vakcíne sa bežne očkovali aj prvykrat okolo 9-10 mesiacov - žiadne take že hradiť v plnej výške vakcínu. to je naozaj lož. nehovoriac o tom že neodkladáš to z vlastnej vôle ale zo zdravotných dôvodov. Naozaj by som zvážila zotrvanie u pediatra ktorý koná takto. Nie je to jej dieťa - ak ti ochorie alebo sa niečo stane tak ona dá ruky preč. a staraj sa sama. a strašiť tým že ťa nahlási - ani RUVZ by ti pokutu nedalo ak by si povedala že si chcela pármesačný odklad kvoli kiahnam ale očkovať dáš. neplatila by si ani cent. 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

jerryjanka
20. feb 2013

ešte jednu vec som chcela - nám kiahne tak nabúrali imunitu že 7 týždnov po nich sme boli hospitalizovaný pre hnisavý zápal obličiek. proste imunita dostane zabrať strašným spôsobom určite robíš dobre že aspon posúvaš. k očkovaniu len krátko. my sme očkovali podla kalendára kým dcére po druhom kole hexy a pneumo - dočasne neochrnula ruka, nedostala exém a iné lahôdky - odvtedy nedostala nič, druhá dcerka nemá vôbec očkovanie. rozhodnutie je vyslovene na tebe - máš zatial výhodu že môžeš čerpať zo skúseností iných a rozhodnúť sa sama. Držím palce - je toho vela na študovanie viem kolko stoviek hodín som čítala, zisťovala, porovnávala, nespala ...

ku knihám - očkovanie pre a proti od hirtheho je kniha o chorobách proti ktorým sa očkuje, o očkovaní proti nim, či je dobre a kedy, a kolko a tak výhody a nevýhody, potom ešte od prof. doktorky Struneckej Doba jedová - je tam aj stať o očkovaní ale aj o iných aspektoch života v dnešnej dobe - strava a iné. kníh je o tom vela sama sa k nim dopátraš - ja som začínala s knihou Nežiaduci učinok smrť - lebo to nie je fikcia ale realita ktorá sa naozaj stala.

hajanka
21. feb 2013

@zuzanajamriskova zmen lekarku, tejto sa po takychto vyjadreniach neda uz verit ani slovo... zdravie svojho dietata by som jej do ruk rozhodne nezverila

ajka30
1. apr 2014

@zuzanajamriskova Ahoj, ako ste dopadli s tym ockovanim? Kolko si to odkladala? Moj maly mal prave kiahne a caka ho tretie ockovanie, tak rozmyslam, kolko to dam odlozit.... dakujem

sissik
1. apr 2014

ako ste dopadli? nasa mladsia mala kiahne 5 mesacna. doki je za ockovanie, ja za zakladne tiez. ale sama doki povedala, ze 3 mesiace po kiahnach sa ockovat nesmie.
neskor zase boli virozy hnackove, sopliky,.....vyhrazala sa mi nahlaseniem, ze odmietam ockovat. tak som jej povedala, ze dam zaockovat, ked bude dieta 100% zdrave. na to mi povedala, ze podla letaku aj revizneho lekara nie su teploty do 38st a soplik kontraindikaciou ockovania a ze ju za neockovanie postihnut. stale som opakovala, ze dieta sa bude ockovat 100% zdrave a ked chce, nech si nahlasi, ze na RUVZ poviem presne to iste - ockovat len 100% zdrave dieta. nenechaj sa zastrasovat, ked sa nahodou nieco stane, kto bude za to zodpovedny? nikto. odse.iete si to len vy doma.

zuzanajamriskova
autor
1. apr 2014

@ajka30 ahoj tak nakoniec sa my to podarilo odložiť ale len o mesiac...ale všetko je v poriadku už máme za sebou všetky očkovania a nemali sme žiadne problémy....takže už len v troch rokoch pojdeme 🙂

sissik
1. apr 2014

@zuzanajamriskova nechapem, ako moze jeden pediater povedat vyslovne, ze 3 mesiace po kiahnach sa ockovat nesmie a druhy ta ide nahlasovat, ak je mesiac po kiahnach a ty sa bojis dat zaockovat. vsak maju postupovat podla nejakych ich postupov, ktore maju jasne definovane. po kiahnach su deti anemicke, maju oslabenu imunitu, potrebuju sa pozbierat. nie je to take lahke ochorenie, ako niektori zlahcuju. vacsina ho prekona lahko a v pohode, ale su deti, ktore naozaj maju tazsie formy.

zuzanajamriskova
autor
1. apr 2014

@sissik no môj mal ledva 5 pupákov takže to tak aj odôvodnila že má skvelú imunitu a nie je sa čoho obávať...ale je my uplne jasné že asi nikomu tu nejde o zdravie toho dieťata ale predovšetkým tu ide stále len o birokraciu....

sissik
1. apr 2014

@zuzanajamriskova imunita kazdeho dietata sa vyvija, najviac do 4 rokov, takze zhodnotenie skvelej imunity by som trochu zvazila. moja bola kojena a mala cca 20 pupakov ale o skvelej imunite sa bojim rozpravat. ak sa da, skus to oddialit aspon an 3 mesiace po kiahnach, pripadne si to over u ineho pediatra

zuzanajamriskova
autor
1. apr 2014

@sissik skús si to poriadne prečítať .....my už máme za sebou všetky očkovania....toto celé sa udialo asi pred rokom 😉

sissik
1. apr 2014

@zuzanajamriskova aha, pozrela som len den a mesiac 😅 predpokladam, ze neboli ziadne neziaduce reakcie 🙂