Je očkovanie proti kiahňam ako keby dieťa kiahne prekonalo?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

už dlhšie čítam Vaše príspevky o očkovaní proti kiahňam.

Je to ako keby dieťa prekonalo kiahne?

Keď ich prekoná, už ich nikdy nedostane.

Keď dostane očkovanie, môže sa kedykoľvek nakaziť v dospelosti, tehotenstve?

Ďakujem

Dobrý deň,

štúdie nesiahajú tak ďaleko, aby sa dalo jednoznačne povedať. Ukazujú, že v desiatkach rokoch dieťa očkovanie ochráni na 90 - 98% (podľa tej ktorej štúdie). Dlhší horizont - dajme tomu 50 rokov - zatiaľ nie je štúdiami potvrdený.

Pri obavách o množstve protilátok by som po očkovaní dcérku v dospelosti pred chcenou reprodukciou dala otestovať - aká je hladina protilátok.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas