Je dnešná doba náročnejšia v porovnaní s minulosťou?
Ja si myslím, že áno. Síce ľudia boli unavení viac fyzicky, ale dnes je to samé psychické - z toho aj fyzické choroby.
Samé deadliny, vysoké nároky na seba, deti, život.. stále sa za niečim naháňame, riesime. Od matiek na materskej sa očakáva výkon na 300%. Kým predtým sa deti vychovávali spolu, dnes sme separované, často bez pomoci.. cítim aj na sebe obrovský tlak. Aby deti boli čisté, zdravé, psychicky ok, fyzicky, aby mali aktivity, krúžky, zážitky. Aby sme im nevytvorili nejakú traumu a podobne.
Možnosti sú lepšie, takže je každom ako sa zariadi. Neviem, ktorá doba bola ľahšia, každá v niečom inom.
Akurat citam knihu, ktorej dej sa odohrava v 17.-18. storoci a napisem len, ze som rada, ze moje predpubertalne dieta nemusi ist so zbranou v ruke do vojny a ze moje dvojrocne neumrelo na cierny kasel alebo kiahne...
Nie, nie je to tazsie. A to pisem ako matka, ktora nema ziadnu pomoc siroko daleko, som v zahranici, babicky nemam po ruke, nemam ani super davky, ktore sa davaju matkam na Slovensku a pod (ak by niekto chcel rypat). Zijeme super dobu. Len treba polavit z narokov. Nemusime sa hnat za dokonalostou, ktoru vidime u inych. Ono casto ta ich dokonalost nie je taka dokonala, ako ju prezentuju.
@anonym_15b56d presne tak, kazdemu co si stazuje, odporucam citat historicke knizky. Netreba ani ist tak hlbsie do historie, uplne staci historia 20.storocia.
Len tu v Europe ake vojny, prenasledovania, genocidy, vyhanananie obyvatelstva, .. ake miliony boli bud nalozeni alebo dostali len par minut na zbalenie par veci, a hybaj hnani peso/na voze niekde do neznama.
Alebo uplne nedavna historia, chaos rokov 90.tych - vysokanska nezamestnanost, doprosovanie sa o pracu (o hocijaku, trebars casnik ci predavacka - pozicie kde je to dnes opacne, ze nevedia zohnat ludi) ... vacsie nasilie v uliciach, kadejaki "skinheads", mafie atd.
Tie paradoxy ... ze mozno vtedy ked sme zasli do Rakuska, a si tam niekde na lavicke rozbalili rezen z domu - sme boli stastnejsi, ako ked tam ideme teraz, a dame si ho rovno v restauracii.
Tie vsetky pesimizmy ludi nebudu z objektivnych pricin ...
@nikolka232 ano, mam taky isty nazor ako ty a myslim, ze terajsi zivot je o mnoho tazsi ako kedysi
@milmiu
Máš pravdu, pár rokov dozadu to bolo ľahšie. Vodovod nebol, bola len studňa, takže kúpeľňa nebola, len lavór. Záchod bol vonku a išlo sa k nemu po doske cez hnoj. V latríne boli noviny, odtrhla si kus, pomagala utrela prdel. Vložky? To niečo také neexistovalo. Plienky sa vyvárali v kotli. Pranie? Išlo sa na potok a tam sa pralo so strúhaným mydlom. Chcela si kuracinu? Musela si naháňať po dvore starého kohúta, zarezať ho, ošklbať a pripraviť.
A tu si cez deň kravy jalové vypisujú, aké to majú ťažké v roku 2026.
To, čo som napísala, bola naša dedina v roku 1960. Načisto ste drbnuté.
Tema je ale aj psychicke problemy.
Oproti minulosti, jednak sa tym ovela ovela viac ludia zaoberaju, analyzuju atd.
No a jednak su naroky - ale casto len pomyslene naroky - ovela ovela vyssie. Aj ja som uz urcite ovela narocnejsi oproti generaciam pred.
Ak by som zrazu mal zit zivot v socializme,
ze rovno zaradeny do nejakeho 1 podniku, tam stravit cely zivot... po praci ist akurat tak na zahradku, alebo sa hrabat v starej skodovke na dvore, .. alebo robit po rodinach a kamaratoch na stavbach, v ramci vzajomnej vypomoci .. 1 ci 2x do roka s ROH na dovolenku ... dnesnou optikou ovela vyssich narokov na kvalitu zivota, mi to prijde aj dost nudny stereotypny zivot.
Mnohi to zazivaju aj dnes. Len daka robota za pasom, alebo v korporacii, len do a z prace, popritom kadeco splacat... no tak ked vidia na soc. sietach ako mnohi ziju inak, ked sleduju kadejakych znamych z akych destinacii davaju fotky, alebo aky dom s akym dvorom a autom. .. tak moze byt naozaj ovela vacsi vplyv na psychiku dnes oproti minulosti .. ked bola ta sedivost normou.
Ale kvoli tomu nie je predsa dnesna doba tazka a zla.
Tema je ale aj psychicke problemy.
Oproti minulosti, jednak sa tym ovela ovela viac ludia zaoberaju, analyzuju atd.
No a jednak su naroky - ale casto len pomyslene naroky - ovela ovela vyssie. Aj ja som uz urcite ovela narocnejsi oproti generaciam pred.
Ak by som zrazu mal zit zivot v socializme,
ze rovno zaradeny do nejakeho 1 podniku, tam stravit cely zivot... po praci ist akurat tak na zahradku, alebo sa hrabat v starej skodovke na dvore, .. alebo robit po rodinach a kamaratoch na stavbach, v ramci vzajomnej vypomoci .. 1 ci 2x do roka s ROH na dovolenku ... dnesnou optikou ovela vyssich narokov na kvalitu zivota, mi to prijde aj dost nudny stereotypny zivot.
Mnohi to zazivaju aj dnes. Len daka robota za pasom, alebo v korporacii, len do a z prace, popritom kadeco splacat... no tak ked vidia na soc. sietach ako mnohi ziju inak, ked sleduju kadejakych znamych z akych destinacii davaju fotky, alebo aky dom s akym dvorom a autom. .. tak moze byt naozaj ovela vacsi vplyv na psychiku dnes oproti minulosti .. ked bola ta sedivost normou.
Ale kvoli tomu nie je predsa dnesna doba tazka a zla.
@romino Veruže, keby si dnes dopriali len to, čo bolo za socializmu možné, nemusia sa nahánať za dnešnými výdobytkami a žili by v pokoji, kľude, bez stresu.
@nikolka232 ťažko povedať, či je náročnejšia. Rýchlejšia je určite. O tej náročnosti by sa dalo polemizovať. Ale vo všeobecnosti asi v určitom uhle je.
@romino Veruže, keby si dnes dopriali len to, čo bolo za socializmu možné, nemusia sa nahánať za dnešnými výdobytkami a žili by v pokoji, kľude, bez stresu.
@gribka1 kto žil za socializmu v pokoji? Iba ten kto bol stranícky riťolez alebo ten, kto držal hubu a krok a nemal žiadne nároky ani ambície, že... A keď náhodou mal ambície, tak musel mať správny kádrový posudok, inak mu boli na dve veci. No díky. Ja radšej trochu toho tempa😉 Aj v tom sa dá nájsť zlatá stredná cesta.
(mimochodom kľud v spisovnej slovenčine = pokoj, nemáš zač).
@gribka1 kto žil za socializmu v pokoji? Iba ten kto bol stranícky riťolez alebo ten, kto držal hubu a krok a nemal žiadne nároky ani ambície, že... A keď náhodou mal ambície, tak musel mať správny kádrový posudok, inak mu boli na dve veci. No díky. Ja radšej trochu toho tempa😉 Aj v tom sa dá nájsť zlatá stredná cesta.
(mimochodom kľud v spisovnej slovenčine = pokoj, nemáš zač).
@tiezjedna Dá sa s niečím nesúhlasiť? Nie. Až na to, že mne sa páči slovo kľud, hoci nespisovné, čo je na tom.
@gribka1 kto žil za socializmu v pokoji? Iba ten kto bol stranícky riťolez alebo ten, kto držal hubu a krok a nemal žiadne nároky ani ambície, že... A keď náhodou mal ambície, tak musel mať správny kádrový posudok, inak mu boli na dve veci. No díky. Ja radšej trochu toho tempa😉 Aj v tom sa dá nájsť zlatá stredná cesta.
(mimochodom kľud v spisovnej slovenčine = pokoj, nemáš zač).
@tiezjedna presne a hlavne jednoduchí ľudia to mali jednoduché, boli v ksč a v odboroch, mali sa lepšie ako vzdelaní ľudia
@anonym_7c0e81 nevravim, ze moja mama, ale napríklad svokra, ešte od nich staršie generácie a staré mamy, ako oni všetko stihali, ako fungovali, koľko deti vychovali, že my sa len sťažujeme a nič dokopy neriešime a nerobime.
@nikolka232 ano ale boli len doma , vacsinou si nevideli.dalej od nosa , roboty , dediny a skohlili prachy do ponozky ...dnesna generacia si chce zarobene peniaze uzit , cestovat , detom dopriat kruzky , ktore ich bavia , ktore musia platit a robit tam taxikara 😂 vy si nepamatate , co vam vasi rodicia tliachali v puberte? " tato doba , za nas bolo lepsie "😂 a to.iste s pribudajucimi rokmi robite same ...spomienkovy optimizmus Vam dava do hlavy ze za Vasej ERY to bolo lepsie ...nie nebolo ...len svet sa vyvija a napreduje ...to ze tu placete ako su decka na mobiloch a neviem co ( za 50rokov mozno.budu mat osobnych robotov) ale ze zeny 50+ 60 + ...nie vsetky samozrejme. ...nedokazu na fb rozoznat co je fejk , ai alebo podvod a maju potrebu komentovat kazdy prd , to je ok ...ja si myslim , ze doba je najlepsia za poslednych par tisic rokov ...aj ked niektorym ludom to stale pekne sibe ...vid nasu vladu 😃
@anonym_a98165 miesto dúfania si ho sprav. 😉
@galganka držim ti palce, aby si ho mala naďalej taký úžasný ako doteraz
@anonym_a98165 všetci píšu dostali byty...nie, také ľahké to nebolo a zariadenie si platili z mladomanzelskej pôžičky a tá sa splacala roky.Dostat sa na VŠ tiež bolo iba pre vyvolených.Dobre bolo, že všetci mali málo a ľudia si nezavideli dom, auto, dieťa študujúci v zahraničí.Resp sa neporovnavali a nemali stále pocit, že sú málo a mali by sa viac snažiť.
@anonym_6bb38c ako som pisala, poniektori mali byty zadarmo, určite nestali byty 200 000€ a čo maju robiť mladí ľudia v dnešnej dobe ? Isť do hypo a uplatiť sa diablovi ? Potom je veľa mladych v mamahoteloch bohužial, taka je doba
Predtým bolo lepšie v tom, že každý mal prácu.Teraz mnohí mladí by sa chceli zamestnať, ale nemajú kde.Hlavne mamy po materskej to majú ťažké.Teraz je viac možností, môže sa cestovať, dostupnosť potravín,oblečenia a veľa iného....
Ludia si tu dobu robia sami narocnu.
Preco by mala byt dnesna doba narocna??Mame pracky,mame umyvacky,susicky,vysavace,co same povysavaju.Prak.v domacnosti okrem varenia,utretia prachu a hodenia do pracky nemusi inak pohnut prstom.
Zahradky uz maju maloktori dnes a to aj na domoch.Uz ani tam nic nemusia.
Takze z nudy chodia po kaviarnach,po obchodoch a nedaj Boh zavrete obchody,hotova apokalypsa.
Dnesnu dobu nevnimam ako tazku,ale najlepsiu aka bola a mozno aj bude najlepsia,lebo vzdy moze byt este horsie.
Podľa toho na čo pozeráš, či na kvalitu života, aké máme možnosti alebo celkovo spokojnosť so životom a stav ľudskej spoločnosti.
Áno doba je ťažšia, napriek pokroku vedy a techniky a lepšej kvality života, sa medziľudské vzťahy zhoršili.
Modernú techniku využívame na efektívnejšie zabíjanie ľudí.
Ekonomická nerovnováha na svete je väčšia, stúpa počet chudobných a hladujúcich ľudí oproti tomu zopár extrémne bohatých ktorí bohatnú viac. Rodiny nie sú spolu keď rodičia aby prežili musia pracovať v zahraničí alebo od vidím do nevidím.
Medzi ľudmi prevláda nenávisť, nevraživosť, chamtivosť, trend je myslieť len na seba a svoje potreby a nebrať žiaden ohľad na druhých.
Slušnosť, empatia a pomoc druhým sa považuje za slabosť.
Zhoršené duševné zdravie, hlavne od covidu a postihlo to aj mladých ľudí.
V minulosti sa armády stretli na lúke pobili a niektorá strana vyhrala, teraz vo vojnách a vojnových konfliktoch trpia hlavne civilisti + je zničená zem
Ekologický stav zeme je narušený, zvieratá vo voľnej prírode klesajú, trpíme extrémami počasia, je nedostatok pitnej vody, suchá, horúčavy, požiare, prudké záplavy.
Kriminalita a násilné zločiny vzrástli, v minulosti ľudia svoje domy nezamykali, teraz žijú v strachu ukrytý za vysokými plotmi, kamerami, psami. Streľby na školách.
@anonym_f73f4e medziludske vztahy neboli ani v minulosti bohvieco. Uz len ked si zoberies postavenie muza a zeny volakedy - on mohol vsetko, ona len to, co on (jej muz alebo jej otec) dovolil resp. prikazal. Deti - studeny odchov, vyprasky neboli nic nezvycajne. Kradlo a vrazdilo sa vzdy. A ked vojsko tiahlo z boja, civilisti prisli o jedlo a zeny boli znasilnovane.
@anonym_6bb38c ako som pisala, poniektori mali byty zadarmo, určite nestali byty 200 000€ a čo maju robiť mladí ľudia v dnešnej dobe ? Isť do hypo a uplatiť sa diablovi ? Potom je veľa mladych v mamahoteloch bohužial, taka je doba
@anonym_a98165 aj predtým boli ľudia, ktorí žili s rodičmi a neboli ani podnájmy max slobodarky.
Kto na to nemá zostane doma, alebo pôjde s kamaratmi, frajerkou do podnajmu.Tento svet a doba potrebuje ľudí vzdelaných, šikovných čo sa vedia obracať.Tak to je a bude.Za mojej generácie mal málokto VS teraz je to automaticky na akú ideš VŠ?Ja by som v socializme žiť nechcela aj, keby som ten byt od firmy dostala.
@anonym_a98165 aj predtým boli ľudia, ktorí žili s rodičmi a neboli ani podnájmy max slobodarky.
Kto na to nemá zostane doma, alebo pôjde s kamaratmi, frajerkou do podnajmu.Tento svet a doba potrebuje ľudí vzdelaných, šikovných čo sa vedia obracať.Tak to je a bude.Za mojej generácie mal málokto VS teraz je to automaticky na akú ideš VŠ?Ja by som v socializme žiť nechcela aj, keby som ten byt od firmy dostala.
@anonym_6bb38c nemyslim, si, že každý na tu vš má, a nemyslim rozumovo
@nikolka232 to co pises je preto, lebo sa stale s niekym porovnavame, lebo neriesime to co robi radost nam ale to, ako vyzerame pred ostatnymi. A urcite velku rolu v tom zohrali aj socialne siete, kde clovek vidi vacsinou len to pekne, idealne, nastrojene a velakrat upravene/prefiktrovane a potom ma pocit ze jeho zivot jednoducho nie je dost. To sme zas pri tom porovnavani 🤷🏼♀️
Kazda doba je v niecom tazka. Dnes mame ale skoro neobmedzene moznosti, ci uz technologicke, vzdelanie, cestovanie, treba to len spravne vyuzit.
Ja dúfam že táto "hnusná doba" vám raz konečne výrobu stroj času a môžete sa preniesť do tých parádnych dôb kedy bolo podľa vás lepšie. Len čo tam budete robiť bez mobilu, Pepca a Ruže pre nevestu? Nevydržali by ste ani pol dňa.
@milmiu
Máš pravdu, pár rokov dozadu to bolo ľahšie. Vodovod nebol, bola len studňa, takže kúpeľňa nebola, len lavór. Záchod bol vonku a išlo sa k nemu po doske cez hnoj. V latríne boli noviny, odtrhla si kus, pomagala utrela prdel. Vložky? To niečo také neexistovalo. Plienky sa vyvárali v kotli. Pranie? Išlo sa na potok a tam sa pralo so strúhaným mydlom. Chcela si kuracinu? Musela si naháňať po dvore starého kohúta, zarezať ho, ošklbať a pripraviť.
A tu si cez deň kravy jalové vypisujú, aké to majú ťažké v roku 2026.
To, čo som napísala, bola naša dedina v roku 1960. Načisto ste drbnuté.
@anonym_bceefe nemyslela som rok 1960 ale ok, nebudem sa hadat, lebo je to zbytocne a ano, priznavam ze tieto veci boli tazsie ale co sa tyka psychiky, ludia boli o mnoho lepsie na tom ako dnes
@anonym_6bb38c ako som pisala, poniektori mali byty zadarmo, určite nestali byty 200 000€ a čo maju robiť mladí ľudia v dnešnej dobe ? Isť do hypo a uplatiť sa diablovi ? Potom je veľa mladych v mamahoteloch bohužial, taka je doba
@anonym_a98165 a predtým žili mladí s rodičmi dlhšiu dobu, byty dostávali len komunisti, odborári a ľudia v závodoch ktorí boli komunisti a v odboroch, samozrejme že nehnuteľnosti nestáli toľko čo teraz ale to e prirodzené, vývoj nezastavíš, tu by ste chceli len tie dobré veci, ale to že by ste nemohli cestovať o tom nikto neuvažuje a že platy boli mizerné to tiež nie, toto zmýšľanie e presne úbohé také komunistické
@anonym_bceefe nemyslela som rok 1960 ale ok, nebudem sa hadat, lebo je to zbytocne a ano, priznavam ze tieto veci boli tazsie ale co sa tyka psychiky, ludia boli o mnoho lepsie na tom ako dnes
@milmiu boli lepšie lebo nemali na výber, nemali sa o čom rozhodovať, dnes je na výber a rozhodovanie všetko
@anonym_a98165 a predtým žili mladí s rodičmi dlhšiu dobu, byty dostávali len komunisti, odborári a ľudia v závodoch ktorí boli komunisti a v odboroch, samozrejme že nehnuteľnosti nestáli toľko čo teraz ale to e prirodzené, vývoj nezastavíš, tu by ste chceli len tie dobré veci, ale to že by ste nemohli cestovať o tom nikto neuvažuje a že platy boli mizerné to tiež nie, toto zmýšľanie e presne úbohé také komunistické
@anonym_dc1e2c tak urcite som komunisticka v mojom veku 😅😅 a nie necestujem ani neplanujem ... urcite si dokazali nakupit viac ako teraz a to nehovoria len tí tvoji komunisti, ano, s platom aky je teraz sa to neda porovnať ani s sk na € .. su to 2 doby, ktoré sa nedajú porovnať, pretože v niečom bolo lepsie vtedy, ako teraz a naopak
@anonym_dc1e2c tak urcite som komunisticka v mojom veku 😅😅 a nie necestujem ani neplanujem ... urcite si dokazali nakupit viac ako teraz a to nehovoria len tí tvoji komunisti, ano, s platom aky je teraz sa to neda porovnať ani s sk na € .. su to 2 doby, ktoré sa nedajú porovnať, pretože v niečom bolo lepsie vtedy, ako teraz a naopak
@anonym_a98165 logicky vtedy si ludia mohli kupovat len maly zlomok toho co dnes.
Neviem ci spravne chapem .. ty pises ze vtedy mohli kupovat viac ??
Cifrou bude Euro zachvilu to co koruna.
Dnes priemerny plat 1700, vtedy to bolo kolko ... 2500 .. 3000 ??
Ale hned len potraviny: 1kg cukru 7.30, olej 20, muka 3.80. To su obrovsky vysoke cifry voci vtedajsim platom. Necudo, ze ludia teda chodili len do malych potravin so sietkami.
Dnes cifrou, kolko veci je len 1/5 ... a veci ako ten olej ci cukor len 1/10 !!!! oproti vtedajsej dobe.
Ale ako pisem platy, nominalne... ta cifra : 1/2 alebo 2/3 oproti dobe vtedy.
Podľa mňa je to oveľa ľahšie, aj keď síce nemám rodinu. Len z pozorovania vidím, že až na niektoré výnimky, sa majú mladé rodiny oveľa lepšie aj finančne. Úplne bezne sú pomerne nové SUV-cka, takmer každý rok pri mori, víkendové výlety, pravidelne sedenie v kaviarniach a reštauráciách, kopec nie lacného oblečenia…Ja som tridsiatnička, samozrejme bolo v mojom detstve možností, ale veľa si dovolilo len minimum ľudí, väčšinou len napr z podnikateľských alebo lekárskych rodín.
@anonym_dc1e2c tak urcite som komunisticka v mojom veku 😅😅 a nie necestujem ani neplanujem ... urcite si dokazali nakupit viac ako teraz a to nehovoria len tí tvoji komunisti, ano, s platom aky je teraz sa to neda porovnať ani s sk na € .. su to 2 doby, ktoré sa nedajú porovnať, pretože v niečom bolo lepsie vtedy, ako teraz a naopak
@anonym_a98165 trepeš somariny
@anonym_a98165 logicky vtedy si ludia mohli kupovat len maly zlomok toho co dnes.
Neviem ci spravne chapem .. ty pises ze vtedy mohli kupovat viac ??
Cifrou bude Euro zachvilu to co koruna.
Dnes priemerny plat 1700, vtedy to bolo kolko ... 2500 .. 3000 ??
Ale hned len potraviny: 1kg cukru 7.30, olej 20, muka 3.80. To su obrovsky vysoke cifry voci vtedajsim platom. Necudo, ze ludia teda chodili len do malych potravin so sietkami.
Dnes cifrou, kolko veci je len 1/5 ... a veci ako ten olej ci cukor len 1/10 !!!! oproti vtedajsej dobe.
Ale ako pisem platy, nominalne... ta cifra : 1/2 alebo 2/3 oproti dobe vtedy.
@romino možno že sa nedostali k všetkému, ale čo sa týka potravín, určite nakúpili viac za menší peniaz, ako teraz..
Eura sa nedaju absolutne porovnat s korunou.. ani platy € na Sk .. ale, viac si clovek mohol dovolit ako teraz... lebo dostať 750€ vyplatu a nachovat seba deti zaplatit byvanie, to je nieco velmi narocne.. skade mam vziat peniaze na hypo ? Ani tych 20% niet .. preto mamahotely, asi to uz lepsie nebude
@anonym_a98165 trepeš somariny
@anonym_dc1e2c určite netrepem somariny!

Tie spomínané psychické a fyzické problémy si sami na seba privádzame. Dá sa žiť jednoducho, uskromniť sa niekde na dedine ale v inom štandarde. Alebo žiť v meste, mať dobre platenú prácu, no viac minúť a viac a dlhšie pracovať. Priority si každý určuje sám. Život na dedine nie je ľahký, niekto musí za prácou dochádzať, ale potom tiež je v strese. Najlepšie je fakt sa uskromniť, nemať všetko po čom si deti a manželka zapištia. A žiť v harmónii s prírodou, v kľude, vyťažiť z toho, že žijem na dedine čo najviac. Je to však individuálne, niekto vie tak žiť, niekto sa hrabe do mesta a potom na všetko nadáva, niekto vie v meste žiť a vie byť zároveň spokojný a nemá žiadne psychické ani fyzické ochorenia. Je to skutočne o tom, ako zareagujeme na ten život náš.