Pribeh služobnice-seriál
Zienky ktora pozerate serial Pribeh sluzobnice?Co na nho hovorite,vase dojmi z neho.Ja sa obcas pri jeho pozerani pozastavujem ,ze ak by to bola realita tak boli by to strasne.Hl.ak by mi zobrali moje dieta a cudzia zena by si ho privlastnovala a mna by brali iba ako stroj na rodenie deti.
Stručné zhrnutie
- Pribeh služobnice je dystopický seriál dostupný na HBO a HBO GO, pričom prvá séria bola podľa knihy a ďalšie série domyslel HBO.
- Hlavné témy seriálu sú autoritatívny režim Gilead, odobratie detí a obmedzenie práv žien; motívy porovnávajú historické udalosti ako palaza de mayo v Argentíne, postupné vyhadzovanie žien z práce po iránskej revolúcii, situácia v Afganistane a zverstvá v Chile počas Pinochetovej diktatúry.
- Epizódy sa sledujú primárne na HBO/HBO GO, alternatívne zdroje spomínané divákmi sú topserialy.sk a platformy ako Netflix; diváci odporúčajú aj podobné tituly Roky-roky, Pozostali, Ostré predmety a The Act.
Najčastejšie otázky
Q: Kde môžem sledovať Pribeh služobnice?
A: Seriál je dostupný na HBO a na streamovacej službe HBO GO; v diskusii bola uvedená informácia, že na HBO GO boli zverejnené prvé tri časti 4. série.
Q: Ktoré série seriálu sú založené na knihe?
A: Prvá séria bola podľa knihy; druhá a ďalšie série sú podľa informácií z diskusie domyslené a rozpracované tímom HBO.
Q: Sú motívy seriálu založené na skutočných udalostiach?
A: Motívy ako odobratie detí a zákaz práce žien majú historické paralely uvedené v diskusii: palaza de mayo v Argentíne, postupné vyhadzovanie žien z pracovných pozícií po iránskej revolúcii, situácia v Afganistane a zverstvá počas Pinochetovej diktatúry v Chile.
Q: Aké podobné seriály alebo filmy sa odporúčajú, ak sa mi páči tento typ témy?
A: Zmienili sa tituly Roky-roky, Pozostali (The Leftovers), Haunting of a Hill House (Netflix), Ostré predmety (Sharp Objects), The Act, Gomora, film Kamchatka a film Imagining Argentina s Emmou Thompson a Antoniom Banderasom.
Q: Kde nájdem epizódy s českými alebo slovenskými titulkami?
A: HBO GO bežne ponúka titulky (vrátane českých/slovenských podľa dostupnosti); alternatívne stránky ako topserialy.sk majú epizódy v angličtine s anglickými titulkami.
Q: Prečo seriál pôsobí psychicky náročne a realisticky?
A: Seriál má podľa divákov ponurú kameru, silnú vizuálnu poéziu a výrazné herecké výkony, čo zvyšuje jeho psychickú náročnosť a pocit reálneho dopadu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Seriál je psychicky náročný, má silný vizuál a výrazné herecké výkony.
- Prvá séria bola podľa knihy; ďalšie série vypracovalo HBO ako pokračovanie.
- Témy seriálu majú paralely v reálnych historických udalostiach týkajúcich sa odoberania detí a obmedzovania práv žien.
Sporné názory
- Názor A: Takéto autoritatívne zriadenie sa môže ľahko stať aj v súčasnej spoločnosti, ak by pri moci boli „vysunutí ľudia“. Názor B: Iní považujú predstavy v seriáli za extrémne, neuveriteľné alebo príliš dramatizované.
- Názor A: Konkrétne vývojové línie postáv (napr. že Serena otehotnie alebo že June nájde Hannah a Nichole) sú reálne možnosti. Názor B: Niektorí diváci považujú takéto rozuzlenia za nepravdepodobné a preferujú skeptickejší výklad deja.
Otvorené otázky
- Dostane sa June k dcére Hannah a k Nichole v ďalších sériách?
- Ako presne bude pokračovať dej v 4. sérii a aký bude ďalší smer po zverejnení prvých epizód?
- Do akej miery sú mechanizmy zobrazené v seriáli porovnateľné so súčasnou realitou v Európe alebo na Slovensku?
Spomenuté značky a firmy
HBO, HBO GO, Netflix, topserialy.sk, csfd.cz, JOJ
Spomenuté produkty a metódy
Pribeh služobnice, Roky-roky, Pozostali, Bozi ovecky, Rozvod, Sedmilharky, Gomora, Ostre predmety, The Act, Haunting of a Hill House, Ray Donovan, Kamchatka, Imagining Argentina, Prebudenie Iranu, odobratie detí
Miesta a osoby
Gilead, June, Hannah, Serena, Nick, Marta, Argentina, palaza de mayo, Irán, Afganistan, Chile, pinocheta, shirin ebadi, ricardo darin, emma thompson, antonio banderas
@ikonica
@kacenka151 baby,na topserialy.sk,ale v anglictine s anglickymi titulkami
@jana_eyre_2 tak som kukla Roky a roky a moze byt no... Asi to kukne aj mm... Pozostalych neviem ci sa mu bude chciet pozerat... Sama neviem aky mam na to nazor.... Pytal sa ci je to lepsie jak Cernobyl, tak som ho hned zrusila, ze Cernobyl bol podla realnej udalosti a Pozostali je uplne iny zaner... Budem si tie serialy musiet inac davkovat... Fakt som rozobrata psychicky a asi je to nimi... Ty si videla Ostre predmety alebo The Act? Tiez celkom pozeratelne... A s mm sme pozerali Gomoru...
@simculllka
@kacenka151 inac, ten koniec bol fakt uzasny, revala som prvykrat pri sluzobnici....
@ikonica tak ano, pozostali je taky zaberak a este ked to pozeras naraz, ja som to pozeravala ked to bolo aktualne, len prvu seriu som videla 2x.. ostre predmety sa mi pacili velmi, the act mi nic nevravi, to skusim pozriet, ani gomoru som nevidela.. zacala som pozerat tie sedmilharky, ale zatial len 3 diely, teraz sme boli na dovolenke, takze som nevidela nic.. (teda pozerala som jojku a teda chytala som sa za hlavu ake serialy davaju tam 😂😂) z cernobylu som bola rozobrata ja psychicky, hlavne preto, ze to bolo realne 🙁
@jana_eyre_2 gomora je o mafii... The Act alebo Odhlaleni je o psychickom a fyzickom tyrani dietata a chorej laske matky k dietatu....
@stellaaa ahoj aj ja som videl a nepacila sa mi ta predstava celeho :(( brrr a to som pritom chlap, mohol by som byt velitelom alebo okom 🙂) ale nieeee. je to cele o zneeuzivani, na druhej strane krasna vypoved straty plodnosti a rizik, ktore dnesnna doba predstavuje. Herecky velmi dobre, mam tam svoje favoritky 🙂
@stellaaa ahoj, áno, rád som prispel tento serial je iny, ako iné, zaujimavy, myslim, ze ludtsvo sa nikdy neznizi k takejto hluposti 🙂) zeny by sa nikdy nechceli stat sluzobnicky, manzelky zase tolerovat sluzobnicky a pomahat im pri obradoch 🙂
favoritky? aka zvedava 🙂 napriklad ta jednooka krasna scena kde cez noc ozivila svoje babo a ta lezbicka profesorka
mena si nepamatam videl somto davnejsie 🙂
@jana_eyre_2 ahoj nie (okrem tej jednej fetacky, ktora sa priam tesila 🙂 mala jedlo, strechu nad hlavou 🙂 ) myslim, ze ani sluzobnickou, ani sluzkou....
Čaute baby, čo hovoríte na 4. sériu?
Práve som videla že teta Lýdia je v plnej sile a Gilead stojí asi len na nej, takže tipujem že vydrží asi aj do poslednej časti (a to ma strašne rozčuľuje). Inak celé je to už len také dovarane, že divák je napätý a potom pekné obrazy, vizuálna poézia a väčšina situácii dosť na hrane, že neuveriteľné náhody sa opakujú ako na páse... Tešila som sa, aj som sklamaná že zase na čo sa teším, na tú príťažlivú vizualno-napinavu blbosť, alebo na kvalitný príbeh s motívom na premýšľanie v tento predapokalypticky čas?

@valik111 su neplodni...