Taliansko alebo Chorvátsko?

takaakoty
17. júl 2018

Zdravim vsetkych, prosim pomozte mi rozseknut moju dilemu. Je lepsia dovolenka s detmi v Chorvátsku alebo v Taliansku? Zaujímajú ma osobné skúsenosti ludi, ktori boli aj- aj. 🙂 V Taliansku sme este neboli, muzovi sa tam nechce, ale vraj plaze su tam pre deti super, tak mam chrobaka v hlave. Ist radsej na istotu do chorvatska, ktore sice uz neohuri alebo ani nesklame, alebo risknut Taliansko aj za cenu, ze to bude horsie...Dakujem

hope07
19. júl 2018

@vroni Aha, no to nase by zase boli o hlade. Oni lubia "normalnu stravu", hlavne maska, zemiaky, ryzu. Pizzu by si dali mozno 2 dni a koniec. Preto volime v HR all inc, lebo tam na vyber rozne maska, zemiacky, cestoviny, ryzu, gril.zeleninku, rozne kolaciky, zmrzku si naberas kolko chces aj s coko polevou a ovocim, pitie mas pri bazene, pre ovocie ci kavu na olovrant si zbehnes v plavkach hore po schodoch do restiky, atd.. No, my uz sme holt zhyckani:D Tak ano, ludia, a hlavne deti su rozne🙂 A dakujem za tip.

katrinka8
19. júl 2018

@hettinka - veď iste že turisti, ale napr. prečo to turisti v IT nerobia? Tam som ozaj nikdy nevidela na tých mestských plážach bordel.
Jasné, že pri hoteloch je to úplne iné, ale do Chorvátska málo ľudí zo SVK chodí do hotelov - Chorvátsko je pre väčšinu klientely zo SVK brané ako lacná dovolenka + mnohí tam idú práve kvôli blízkej dostupnosti autom, najmä ak majú malé deti. Myslím, že mnohí z tých ľudí, keby mali možnosť (finančnú), tak by brali leteckú dovolenku niekde úplne inde. Časť ľudí chodí z lásky k Chorvátsku, vyslovene pre tie romantické ostrovy či niekde takmer opustené pláže.
Ono Chorvátsko a Taliansko - apartmánové bývanie teda - je cenovo porovnateľné, aj vzdialenosťou, časovou dostupnosťou zo Slovenska. Len službami a vybavením, bohužiaľ Chorvátsko prehráva (vyslovene myslím tento autový/apartmánový typ dovolenky s vlastnou stravou).

hettinka
19. júl 2018

@vroni nechcem sa hádať, ale zmrzlina stále roky rokúce 7HRK, tento rok zdvihli v sezóne na 8 kun, pri kurze niečo málo cez 7HRK za 1€ sa k cene 2,50 za zmrzlinu nedostanem ani omylom.
Mimo sezóny sme ju mali za obligátnych 7 HRK, ale pekne vidno, ako začnú nemecké prázdniny, tak ceny postupne stúpali.
Najdrahšia bola v rezorte za 12 HRK, čo je stále pod 2€, ale tam boli celkovo ceny vyššie, no čo už, za luxus sa platí... na oplátku sme mali súkromie na pláži a top služby. Tú zmrzku sme tam nekupovali, zašli sme do Zadaru, alebo Biogradu a mali lacnejšie. Ja nemám deti, čo musia mať všetko hneď a zaraz.

Naše deti tiež tak zle jedli, hlavne dcéra, ale v hoteli sme za ne ani do istého veku neplatili, takže nech zjedli aj menej, boli tam "zadarmo" (jasné, že to mali prerátané v istom zmysle do ceny dospelého, ale aj tak, oplatilo sa to). teraz už za deti platíme, ale aj zjedia viac, ako my dospelí ... no puberta.

Čo sa týka nájmu, tak ja neviem, aké nájomné platia tu na Slovensku, ale skús si zájsť do Tatralandie na hranolky, ani by ti nechutili, také sú drahé.
Nájmy asi platia menšie v HR, ale sezóna je nie celoročná, musia zarobiť ... a kým sú ludia ochotní platiť, ceny také budú. Všetko išlo hore. Moji rodičia boli minulý rok v Grécku, tento rok ten istý hotel, rovnaký termín aj zostava vychádza o skoro 1000€ viac.
Dali sme si vypočítať hotely aj v GR, IT, Španielsku, Malte (tam letecky) a stále nás v celkovej cene vyjde HR autom najlacnejšie. Respektíve, v rovnakej cene by sme mali v GR 3-hviezdičkový starý hotel daleko od mora, v HR máme plážový hotel.

hettinka
19. júl 2018

@katrinka8 no presne tento typ dovolenkára my nie sme ... myslím apartmánoví. Radi chodíme autom, do HR aj kvôli cene, ale aj tak "z presvedčenia".
A HR dávno nie je synonymum k "lacná dovolenka", hoci to stále v ľuďoch pretrváva.
Chorváti budú musieť tie apartmány nejako obmedziť, lebo je to neúnosné, tie pláže nie sú nafukovacie a načo im je taký turista, čo si prenajme izbietku a nič navyše neminie, len zničí životné prostredie?

katrinka8
19. júl 2018

@hettinka - no veď presne je to celé o tom, čo píšeš..
Ale napríklad - pre zaujímavosť, čo mnohí ľudia ani nevedia, také Bibione má v okolí prírodnú rezerváciu, cenu za životné prostredie, zákaz fajčenia na pláži, plus ovzdušie obsahuje látky prospešné pre dýchacie cesty (chodia sa tam aj liečiť ľudia z dýchacími problémami, takže asi tam životné prostredie fakt bude v poriaku) oni sa tam ozaj o životné prostredie starajú... Tie pláže majú Modrú vlajku tam hore všetky (a to je označenie nielen za čistotu pláže/mora/vybavenie, ale aj za životné prostredie) - takže ono to nie je celé na tom severe Talianska len o masovom turizme, ktorý ničí prírodu. Ale presne je pravda, že Chorvátsko vôbec nie je lacné, ja si myslím, že to Taliansko "tam hore" je lacnejšie ako to Chorvátsko.
Áno, sú to brutálne masovky - keby sme nemali malé deti, ktorým práve toto more úplne vyhovuje, aj pláže tohto typu, nevadí im veľa ľudí atď., tak tiež idem inde (Španielsko je moja srdcovka + Grécko či Cyprus by som si asi vybrala kvôli prírode a prostrediu). Avšak nás drží aj rozpočet, keďže u nás je takmer nemožné si vyberať dovolenku na first moment či mimo sezóny. A rozhodne mi nepripadá ani OK dávať za týždennú dovolenku na SVK niekde v aquaparkovom "meste" (v lete sa chceme fakt kúpať, užiť si vodu a slnko) viac ako za more...

guiseppinka
19. júl 2018

@vroni tak to bude asi tym uzavretejsim a komornejsim gradom. Inde v taliansku som po obchodoch nebehala, tak fakt neviem. Tu mame zmrzku za 7 kun a je bozska aj chutovl a aj velkostou - viac ako 1 kopcek naraz nedam... a to som zrut riadny 🙂 ale potesila si ma, ze inde je v tal lacnejsie...

eliska13
19. júl 2018

@katrinka8 to je veľký tromf Chorvatov, že tam ludia chodia do apartmánov a sami si varia, lebo kto nechce autom ísť ďaleko má na vyber IT a to nevyhovuje každému, takže zostava Chorvátsko.
Keď by mala ísť 4 cl. rodina letecky kamkoľvek pod 2000 eur sa nedostane.my tiež chodíme do HR do hotelu, ale je to z núdze cnosť, lebo muž nechce ísť
letecky raz on ochorel,, raz syn bolo to nepríjemné
a tak radšej niekam, kde vieme sadnúť do auta a ísť domov.Ked som tento rok dala nacenit HR kde chodime stojí o 350 eur viac ako min.rok ten istý termín a posledné izby sú.To už rovno môžem ísť do Turecka či Cyprus
Mne sa to zdá prehnané platiť toľko za HR kde je nestabilné pocasie.

vroni
19. júl 2018

@hettinka, ja sa nehadam, len mam tych 20 HRK este stale krvavymi pismenami pred ocami 😀 Neviem, co bolo na tej zmrzke take super, ja zmrzlinu nemam rada a moje mladsie dieta ju trikrat olize a viac nechce. Ale zato chce kazde dve hodiny dalsiu 😆. Tak ma ta cena na najblizsich par rokov vydesila. My sme hotelovi turisti, rada vyuzijem bazeny, animacie ci ine dodatkove sluzby, ale AI ma nejako v hlave obmedzuje, lebo radi chodime po okoli a na vylety a i tak to jedlo a pitie kupujeme za pochodu a inde. Na dovolenke sa mi nechce ani varit ani upratovat, takze apartmany ma nelakaju, pre mna je ten hotel s ranajkami idealna volba. A Taliansko mi viac vyhovuje aj v tomto smere, predsa len Benatky, Triest, jaskyne, ostrovy, parky... Nejako mi to viac vyhovuje nez Chorvatsko.

takaakoty
autor
19. júl 2018

@hettinka Pretože na to nemáme dostatok financií ☺ a este sa nam páči ta samostatnosť, ze nech by sa cokolvek dialo, sadneme do auta a ideme domov/ prípadne zmeníme ubytovanie, lokalitu.

hettinka
19. júl 2018

@vroni “My sme hotelovi turisti, rada vyuzijem bazeny, animacie ci ine dodatkove sluzby, ale AI ma nejako v hlave obmedzuje, lebo radi chodime po okoli a na vylety a i tak to jedlo a pitie kupujeme za pochodu a inde. Na dovolenke sa mi nechce ani varit ani upratovat, takze apartmany ma nelakaju, pre mna je ten hotel s ranajkami idealna volba.“.
V tomto sa super zhodneme. Akurát v HR je problém len raňajky, tak berieme polpenziu, čo je celkom kompromis. AI tiež nemusím... potom mám dojem, že len ležím a jeme.

hettinka
19. júl 2018

@takaakoty za cenu HR sme boli letecky v hoteli v Albánsku. Plaze sú piesočné ako v Taliansku, aj s tými slnečníkmi. Na zváženie trebárs do budúcna 😉

dajana555
19. júl 2018

@emiliar ďakujem krásne,to je cena na týždeň a pre koľko osôb.Vyzerá to čisto a pekne.

emiliar
19. júl 2018

@dajana555 je to aj pekne. Manžel je v robote. My sme chodili posledny junovy tyzden. Od soboty do soboty a cena okolo 650€ . Cisto bolo,ani komarov moc nebolo,klima je v dome.

emiliar
19. júl 2018

@dajana555 manžel je ešte v robote no ked pride tak vam poslem link priamo .

bobricek1979
19. júl 2018

@takaakoty jednoznačne Taliansko a presnejšie calabria

kristina2708
19. júl 2018

@takaakoty Taliansko je krásne! Nie len čo sa pláži týka, určite to stojí za vyskúšanie 🙂

dajana555
19. júl 2018

@emiliar 650 na týždeň a je jedno koľko ľudí?

emiliar
19. júl 2018

@dajana555 my sme da 7 rozrelili

zuzula1975
19. júl 2018

Mam pochodene Chorvatsko aj Taliansko. Chodime s detmi a mne osobne sa paci viac Taliansko ale juznejsie, urcite nie Bibione alebo Rimini. Krasne je Gargano, Sirolo alebo Kalabria. Potom este juznejsie Sicilia a ostrovy ale to je daleko na cestu autom. Chorvatsko zas okolo Makarskej tie mensie dediny ako Igrane alebo Zivogosce. Male pokojne strediska na prijemnu dovolenku s detmi. Tento rok sme boli 3x v Igrane a super.

hettinka
19. júl 2018

@zuzula1975 v Igrane som bola tiež v hoteli Punta, veľmi pekné miesto, mne sa páči ešte južnejšie Drvenik ... bohužial, už je aj na dedinách plno, dokonca už aj na úplnom začiatku sezóny masovka, preto sme volili uzavretý rezort mimo dediny tento rok.
Do Živogošče by som šla tiež do hotela, je krásny, s možnosťou súkromného bazéna priamo z terasy https://www.satur.sk/hotel/chorvatsko/makarska-....
To je však všetko ďaleko pre autorku diskusie ... my sme to dali aj s deťmi, ale prespávame 1 noc v strede HR, aj to je možnosť.

eliska13
19. júl 2018

@takaakoty a koľko máš vyčlenené?lebo my chodíme do hotela s PP deti do 12 r sú zadarmo
a, keď som porovnala v našom meste apartmán stal by 650 eur plus strava, na raňajky chodiť do obchodu....cez obed si zase niečo kupuješ v bufete, pekárni či ideš na palacinku, pizzu, salat večeru si varíš, grilujes či sa ideš niekde najest nám by sa to neoplatilo vyšlo by to presne tak isto, ak nie viac ako náš hotel
Práve minule sme o tom s kamarátkou hovorili, že ona to nikdy nerozratavala, že vždy bola v tom, že apt je lacnejší, ale nie.

hettinka
19. júl 2018

@eliska13 presne tak, apartmán nie je lacnejší, pokiaľ človek nevarí ... strava v reštauráciách (teraz nie fastfoody a pizza) je drahá. Lacnejšie je to vtedy, ak človek varí ... my sme raz boli tak na 5 dní, varila som a bolo to lacné ... ale mna to nebavilo a jedli sme polotovary a rýchlovky. Vyslovene aby sme hladní neboli, ale žiadne super jedlo.

Navyše sa treba starať deťom o zábavu, pričom v hoteli sú nejaké animácie, športoviská, štandard v tých lepších je už aj fitko, free wi-fi, niekde aj lehátka na pláži. A je to naozaj dovolenka, nevarím, neupratujem, nenosím ani uteráky, základná kozmetika je tiež v hoteli ... ono sa to nezdá, ale keď sa to zráta.
Naše deti to využívajú z animácií síce nie všetko, ale vždy si niečo vyberú. Ked bol syn malý, ani sme o nom nevedeli, cely den mal program s animátormi, mali sme problém ho odtiaľ aj dostať ... bol akoby v tábore pri mori, ale zároveň s nami. A my sme mali naozaj voľno.

bobricek1979
20. júl 2018

@hettinka tak to prene ke radšej priplatiť a máš to ma stejnak a aj postarané

koralinka
9. aug 2018

My sme sa vrátili min týžden z Lignano, boli sme v hoteli Marina Uno, určite odporučam, hotel cenovo primerany, každý den upratana izba, menene uteraky, čistota tip top, jedlo - dalo sa vybrat každý den, stačila by nam aj polpenzia, lebo obed sme často tlačili na silu /večera bola až od 7mej/ tak aby sme mali niečo v žaludku, možnost požičať bicykle (aj detske sedačky mali) ležadla a slnečník od hotel na pláži zdarma (bolo treba lístok od hotela)
more krasne čiste teple, idealne pre decka nebolo hlboke daleko od brehu

jedlo a hlavne pitie je drahe, fakt sa oplati polpenzia/plna penzia lebo príklad: posledný večer sme šli do reštiky na pizzu : 2 x rozlievana mala fanta, 1 tonik, 1 male pivo a 2 pizza - 35 euro... oni si učtuju napr. 1,5e za osobu ako prestieranie - takže 5 e sme zaplatili za nič

v blízkosti su Benatky, čo vlakom za hodinu ste tam, vlakova stanica je priamo v centre Beneatok vystupite a aj kočikmi kludne pobehate Benatky, len na námesti San Marco si nič nedávajte, ten vtip z funradia kde týpek zaplatil 50 e za 2 kavy je pravdivy :D :D :D ceny nehorazne

v Lignano bicyklami sa dostane do Aqauparku, Lunaparku, nie su preplnene, my sme mali zas kupon z hotela a dieta bolo zdarma, treba sa informovať na také možnosti

pochodili sme vela štátov, ale zatial Lignano vedie - klud, ticho, teplo, čisto.

vroni
9. aug 2018

@koralinka, do restauracie na pizzu? To je hriech 😉 Na pizzu sa chodi do pizzerie, oproti hotelu na rohu boli hned dve a pizza stala od 1,50 do 2,80 (su tam normalne miesta na sedenie a donesu ti vsetko aj k stolu). Restauracie su drahe a oplatia sa na normalne jedlo. Ale ani tam som nevidela drahsiu pizzu ako 10 euro. Ale hotel je super, aj my don chodime...
A kava na Namesti sväteho Marka stoji 9€.

zadda1
9. aug 2018

ja by som to raz riskla ;)

koralinka
9. aug 2018

@vroni no tam sa nam to zdalo také divne, ale tak asi som krivdila, zle som napisala, bola to pizzerka, ono všetky sa volali reštauracio pizzerky :D

a nevidela si ten učet čo dal nejaký týpek, resp. funkači to zdielali? kava mineralka, to ich prestieranie a šup 50 e učet :D

vroni
9. aug 2018

@koralinka, nevidela. Boli sme v juli. Sice sme chlemtali aperol, ale stal tolko, ako kava. Detiska mali mliecny koktajl, kamosi cokoladu. Prestieranie zadara. Ale drahe su tie kaviarne napriek tomu, takze chlap sfotil aj nas ucet. Ja len, ze 50 evri za kavu je dost blbost (sadnut si do restiky, kde zaplatim 8 euro za couvert za osobu a potom si dame piati jednu kavu je divadlo. Nieco ako objednat si prezidentsky apartman v hoteli, lebo sa potrebujes osprchovat...

knaza
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
laura4718
26. apr 2019

@emiliar mozem sa opytat, kde ste presne boli? 🙂 v lete bude mat dcera rok, tak zvazujeme