Máte mastné vlasy? Skúste tieto overené tipy
ahojte baby. mam mastne vlasy. niekedy su mastne uz den po umyti prinajlepsom 2 dni. neviem co mam robit. mam s tym problemy uz asi od 12 rokov a jedine co mi to stlmilo bolo dermatologikum beloretin na akne kedze to stlmi produkciu mazovych zliaz a clovek je totalne suchy co sice nie je prijemne no vlasy som mala uzasne no uz som po liecbe a mam pocit ze je to este horsie ako pred liecbou. nemate nejake overene tipy ktore zabrali ci uz vam alebo vasim znamym? fakt ma nebavi si umyvat vlasy kazdy 2. den a rada by som uz tento problem vyriesila. dakujem vopred za rady a tipy 🤗
Stručné zhrnutie
- Bežné dostupné riešenia pri mastných vlasoch sú časté umývanie (mnohé osoby odporúčajú „každý druhý deň“ alebo „každý deň“), používanie suchého šampónu ako medzi-kroku a konzultácia s kožným lekárom alebo trichológom.
- Domáce a kozmetické metódy zahŕňajú suchý šampón, olejový zábal pred umytím, oplach jablčným octom, zmenu farby/odfarbenie (niektorí uviedli, že odfarbenie predĺžilo interval medzi umytiami až na 3–4 dni) a zmenu strihu na kratšie vlasy.
- Názory sa rozchádzajú: časť ľudí odporúča obmedziť umývanie na max. 1–2 krát týždenne, zatiaľ čo kožní lekári/trichológovia varujú, že príliš zriedkavé umývanie môže viesť k zvýšenej produkcii mazu a upchávaniu vlasových korienkov so založením zápalov.
Najčastejšie otázky
Q: Ako často si umývať mastné vlasy?
A: V diskusii najčastejšie odporúčané frekvencie boli „každý druhý deň“ a „každý deň“, niektorí radili aj umývať podľa potreby; jedna účastníčka uviedla odporučenie kožnej lekárky umývať podľa toho, koľko si vlasy pýtajú.
Q: Pomáha suchý šampón pri mastných vlasoch?
A: Suchý šampón používa veľa ľudí ako medzi-krok na 2. a 3. deň, niektorí tvrdia, že im „zmenil život“, ale tiež sa spomína čítanie o možnom vypadávaní vlasov z používania suchého šampónu.
Q: Môže farbenie alebo odfarbenie znížiť mastenie vlasov?
A: Viaceré skúsenosti hovoria, že odfarbenie alebo zosvetlenie vlasov znížilo pocit mastnoty a jeden komentár uviedol, že po odfarbení vyhovovalo umývať vlasy až raz za 4 dni.
Q: Čo poradí kožný lekár alebo trichológ pri mastných vlasoch?
A: V diskusii kožná lekárka údajne odporučila umývať vlasy podľa potreby (napr. každý druhý deň), zatiaľ čo trichologický vstup upozornil, že zriedkavé umývanie môže viesť k zvýšenej produkcii mazu a upchávaniu vlasových korienkov s rizikom zápalov.
Q: Pomáhajú domáce prostriedky ako olejový zábal alebo jablčný ocot?
A: Niektorí uviedli, že im pomohol pravidelný olejový zábal pred umytím, iní poznamenali, že olej môže vlasy viac namastiť; oplach jablčným octom bol navrhnutý ako tip, ale účinnosť sa líši medzi ľuďmi.
Q: Môže zmena strihu alebo starostlivosti (fén, žehlenie) ovplyvniť mastenie?
A: Skúsenosti uvádzajú, že kratšie vlasy môžu mastnieť menej a vyzerať dlhšie „sviežo“ (uvádzané 3–4 dni), a že vyfúkanie/fénovanie pomáha niektorým osobám udržať vlasy dlhšie bez pocitu mastnoty.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pravidelné umývanie alebo používanie suchého šampónu sú najbežnejšie prakticky používané riešenia pri mastných vlasoch.
Sporné názory
- Možnosť A: Obmedziť časté umývanie (napr. max. 1–2× týždenne) podľa niektorých znižuje mastenie vlasov.
- Možnosť B: Umývať častejšie podľa potreby (napr. každý deň alebo každý druhý deň) podľa kožných lekárov/trichológov, ktorí varujú pred upchávaním korienkov pri príliš zriedkavom umývaní.
Otvorené otázky
- Pretrváva otázka, či dlhodobé obmedzenie umývania skutočne vedie k stabilnému zníženiu mastenia u väčšiny ľudí.
- Nie je jednoznačné overenie dlhodobých účinkov suchých šampónov na vypadávanie vlasov v bežnom používaní.
Spomenuté značky a firmy
Beloretin, kadernickyservis.sk
Spomenuté produkty a metódy
Beloretin, suchý šampón, olejový zábal, oplach jablčným octom, metóda Curly Hair, trvalá, odfarbenie/blond, fenovanie, žehlienie, kondicionér, prípravky s obsahom proteínu, seborea
Miesta a osoby
žiadne
@anickatothova ja budem mozno za divnu, lebo teda citala som tu ohladom umyvania vlasov vselico… ale na mastne vlasy zabera proste to, ze si ich treba umyt. Ja si umyvam vlasy kazdy druhy den, a ani neviem, ako a ci sa mi mastia lebo proste ich umyjem 🤦🏼…
Akoze ja to isté. Skúsila som všetky možné šampóny. Drahé, lacné, drogériove, z lekárne, z parfumérie, bio, prírodné, tuhé, profesionálne... skúšala som aj rôzne vlasové vody všehodruhu, vitamíny... skúšala som mydliť dva krát, jeden krát, nechať účinkovať, aj masku a kondicioner vynechať... a nepomohlo NIČ! Nič! Jedine sa s tým zmieriť bohuzial. Jediná vec, čo mi pomohlo bolo ked som sa odfarbovala. Ten zničený vlas absorboval mastnotu zatial co zdravy vlas nemá kam absorbovať. Vtedy som si umyvala kazdy 4. deň.
Čím viacej si ich budete umývať, tým rýchlejšie sa budú mastiť. A nenapadlo vás, že tie vlasy sa mastnia prirodzene, pretože prirodzene majú byť mastné? 🤔
Tiež si musím vlasy umývať každý druhý deň. Vždy to tak bolo a asi sa to už nezmení
Ja používam suchý šampón práve preto že sa mi nechce s umývaním paprat každý deň.. ja mám tiež hneď na druhý deň korienky už mastné, ak by som si nedala suchý šampón tak už na tretí deň by som mala vlasy totálne mastné... Takže to robím tak - 1 deň umyjem vodou a šampónom, druhý deň dávam suchý šampón, tretí deň suchý šampón a ďalší deň už umývam..
@anickatothova som na tom rovnako, suchy sampon musím mať vždy po ruke, umývam každý druhý deň. Kožná mi sama povedala, že riešenie nie je, mam si proste vlasy každý druhý deň umývať.
Nemám mastné vlasy a aj tak si ich umývam denne. Veď za celý deň sa spotia, prestanú voňať, naopak napáchnu jedlom, prostredím... Ísť sa večer osprchovať a neumyť si pritom vlasy mi príde proste nehygienické. A nie, vôbec sa mi neničia, stále sú husté a rastú mi rovnako ako v mladšom veku.
Fénuješ si ich po umytí? Ja keď si nevyfénujem tak už na druhý deň cítim ze sú také kadejaké, ale skoro vždy si fenujem a žehlím a vydržia mi v pohode 3 - 4 dni.
@anickatothova Na mastné vlasy mi pomohol pravidelný olejový zábal pred umytím.
Kedysi mastenie vyriešila trvalá.Lenže dnešné kaderníčky nevedia robiť trvalé a preto sa vyhovárajú,že už to je nemoderné 😂
Tiež si umývam každý tretí deň a musím si ich vyfúkať,lebo mám jemné riedke a keď mi len tak uschnú,tak sú prilepené k hlave a vyzerajú ako mastné...
Kým častejšie umývaš, tým rýchlejšie budú mastné. Treba vydržať, umývať max 2 krát do týždňa
Kazdy druhy den? Tak to si dobre na tom. Ja si musim umyt kazde rano,ked nechcem mat homeless look. A nepomohlo nic,ani par dni neumyvat,ked som bola chora,mna z toho hned hlava svrbi. Mama sa tiez cuduje,preco kazdy den,ked ona tak raz za 4 dni. Lenze ona ma pevny tvrdy vlas a ja najjemnejsi,aky existuje a mastnu kozu. Takze kombo ako oci👀😂
Mala som ten istý problém, keď som mala dlhé vlasy a hlavne stále rozpustené. Tiež po 2 dňoch boli strašne mastné. Potom som si dala cop keď som si ich este nechcela umyť. Teraz mám krátke pod plecia a už sa toľko nemastia, vydržia cca 3-4 dni a vyzeraju normálne a to nenosím vôbec cop, len rozpustené. Ale tým, že sú krátke tak ich rýchlo umyjem a aj rýchlo vyschnú čo je super 😄😄

@anickatothova tak mne nepomohlo zatial nic, riesim to suchym samponom o ktorom som naposledy citala, ze z neho padaju vlasy, ale pouzivam stale.