icon

Vypínate doma na noc wifi?

9. mar 2024

Vypínate doma na noc wifi?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 24. máj 2026 · 130 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Viacero diskutujúcich uviedlo, že WiFi doma na noc nevypínajú.
  • Niekoľko diskutujúcich WiFi aj mobil pravidelne vypína z dôvodu zníženia ozárenia, pokojnejšieho spánku alebo kontroly času detí (používajú časový plán routera, smart zásuvky Tapo alebo režim Lietadlo).
  • V diskusii sa spomínali merania a prístroje: jedna diskutujúca nahlásila 7 000–82 000 μW/m² pri zapnutej WiFi a 5–10 μW/m² pri vypnutej, iný diskutujúci nameral špičku ~5,3 mW/m² (0,0053 W/m²); použité prístroje: Safe-and-Sound Pro II a GVDA GD189.


Najčastejšie otázky

Q: Prečo niektorí ľudia vypínajú WiFi na noc?
A: Diskutujúci vypínajú WiFi, aby sa podľa nich znížilo elektromagnetické žiarenie v spálni, aby ich mobily neposielali notifikácie (niektorí používajú režim Lietadlo) a aby deti nespali s prístupom na internet.

Q: Aké zariadenia ľudia použili na meranie EM polí v diskusii?
A: Spomenuté zariadenia sú Safe-and-Sound Pro II (uvedený na esmog.sk) a digitálny EMF detektor GVDA GD189 (predávaný cez NAY); niektorí diskutujúci spochybňovali presnosť lacnejších meradiel.

Q: Aké konkrétne hodnoty namerali diskutujúci?
A: Jedna diskutujúca uviedla meranie 7 000–82 000 μW/m² pri zapnutej WiFi a 5–10 μW/m² pri vypnutej; iný diskutujúci nahlásil najvyššiu špičku 5,3 mW/m² (0,0053 W/m²); ďalší uviedli „nad 20“ na streche budovy bez uvedenia jednotky.

Q: Existuje medzi diskutujúcimi konsenzus, či WiFi škodí?
A: Nie — časť diskutujúcich (odvolávajúc sa na fyzikálne argumenty a štúdie) tvrdí, že neionizujúce žiarenie z WiFi nie je škodlivé, zatiaľ čo iní poukazujú na vlastné merania alebo príznaky a odporúčajú opatrnosť alebo vypínanie.

Q: Ako technicky vypnúť WiFi na noc podľa príspevkov v diskusii?
A: Navrhované metódy zahŕňajú plánovač routra (časový plán vypnutia bezdrôtovej siete), Guest Network s plánovačom, smart zásuvku Tapo, automatické denné zmeny hesla (u MikroTik) alebo vypnutie WiFi priamo v telefóne (Lietadlový režim).

Q: Má zmysel vypínať WiFi v paneláku, kde sú susedia so zapnutými sieťami?
A: Niektorí diskutujúci tvrdia, že v paneláku je efekt vypnutia vlastnej WiFi obmedzený, pretože sa v byte zachytáva signál susedov; iní napriek tomu vypínajú vlastnú WiFi zo zásady zníženia lokálneho signálu a expozície.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Hybné body: väčšina účastníkov diskusie WiFi na noc nevypína; niekoľko diskusantov ju však pravidelne vypína kvôli spánku detí, notifikáciám alebo pocitu bezpečia.
  • Hybné body: routery často ponúkajú funkcie plánovania alebo rodičovskej kontroly a existujú riešenia cez smart zásuvky (napr. Tapo) alebo MikroTik skripty na automatizáciu.
  • Hybné body: v diskusii sa uviedli konkrétne merania aj konkrétne prístroje (Safe-and-Sound Pro II, GVDA GD189), takže niektorí účastníci konajú na základe nameraných hodnôt.


Sporné názory

  • WiFi a zdravie: jedni diskutujúci tvrdia, že neionizujúce žiarenie WiFi nepoškodzuje (fyzičtí argumenty, štúdie), iní apelujú na vlastné merania a subjektívne symptómy a odporúčajú vypínať WiFi.
  • Presnosť meraní: niektorí veria lacným meraniam GVDA GD189 a údajom z vlastných prístrojov, iní považujú niektoré komerčné meracie a tieniace služby (esmog.sk) za potenciálny biznis a spochybňujú presnosť.
  • Bývanie pri vysielači: niektorí hovoria, že vysielače (Orange/Telekom, strešné stanice) neprinášajú zdravotné riziko, iní varujú pred celoživotnou expozíciou a odporúčajú meranie a opatrnosť.
  • Úspora elektriny a reštart routra: niektorí vypínajú WiFi kvôli úspore alebo reštartu, iní tvrdia, že úspora z bežného routra je minimálna (~10 W príkon) a vypínanie nie je potrebné.


Otvorené otázky

  • Ako spoľahlivé a porovnateľné sú výsledky lacných EMF meracích prístrojov (GVDA GD189) oproti referenčným prístrojom?
  • Aké dlhodobé zdravotné limity expozície pri nízkych úrovniach (μW/m² alebo mW/m²) sú relevantné a kde sú zodpovedajúce limity v medzinárodných normách?
  • Aký reálny prínos má pravidelné vypínanie alebo reštart routra pre jeho funkčnosť a životnosť?
  • Ako efektívne je tienenie a „tieniaca technika proti elektrosmogu“ v praxi a za akú cenu ju odporučiť?
  • Ako riešiť vystavenie, keď susedia v bytovke majú neustále zapnuté WiFi a signály sa prekrývajú?


Spomenuté značky a firmy

esmog.sk, Safe-and-Sound (Safe-and-Sound Pro II), NAY, GVDA (GD189), Orange, Telekom, MikroTik, TP-Link, Asus, Tapo, WHO, IARC

Spomenuté produkty a metódy

Safe-and-Sound Pro II merací prístroj, GVDA GD189 digitálny EMF detektor (NAY), Tapo smart zásuvka, režim Lietadlo (airplane mode), časový plán vypnutia bezdrôtovej siete (router), Guest Network s plánovačom, automatická zmena hesla (MikroTik), meranie v μW/m² a mW/m², merače EM smogu, geigerov počítač (Geiger-Müller), Leksellov gama nôž, rádiojód (RAI), tieniaca technika proti elektrosmogu, mikrovlnka, 2,4–5 GHz WiFi pásma, 4G/4G+ (nočné vypínanie spomínané u operátorov)

Miesta a osoby

Cernobyl, Fukušima, Hirošima, Praha, Ba (Bratislava)

Strana
z5
avatar
ivuska027
9. mar 2024

Nie

avatar
januska12323
9. mar 2024

Nie, načo.

avatar
stellarstar
9. mar 2024

Nie

avatar
bessie12
9. mar 2024

Nie a ani by mi to nenapadlo. Aký by to malo vlastne zmysel ?

avatar
belasy_motylik
9. mar 2024

Nie.

avatar
docq
9. mar 2024

Vypínam pravidelne , mám router v spálni hned vedla notebooku a mobilu a na mobilnom telefone zapinam lietadlový režim.

avatar
aiana24
9. mar 2024

Ano

avatar
petteri
Odpoveď bola odstránená
avatar
koniarova
9. mar 2024

Aký to má význam? V živote by ma to nenapadlo.

avatar
monitka80
9. mar 2024

Ano, vypínam aj mobil. Mám doma merač a je sakra veľký rozdiel mať wifi vypnutú, aspoň na noc, hlavne keď sú v domácnosti malé deti. Načo sa zbytočne vystavovať žiareniu počas spánku.

avatar
koniarova
9. mar 2024

@monitka80 aký je to sakra veľký rozdiel?

avatar
monitka80
9. mar 2024

@koniarova teraz som zmerala, keď som zapla wifi, ktorá nebola s ničím spárovaná aj tak vysielala signál na úrovni 7000 - 82 000 μW/m² a keď som ju vypla signál bol v pásme 5 - 10 μW/m²...to už stojí za zváženie, vypínať na noc , hlavne ak sú v domácnosti deti...ale nech si každý robí, ako uzná za vhodné

avatar
koniarova
9. mar 2024

@monitka80 a čím sa to dá zmerať? Odfoť prosím.

avatar
monitka80
9. mar 2024

@koniarova my máme tento, ale nie je to lacná záležitosť
https://www.esmog.sk/Safe-and-Sound-Pro-II-mera...

avatar
koniarova
9. mar 2024

@monitka80 ďakujem. ❤️Jemine, dosť veru.

avatar
bloger
9. mar 2024

Jasné v noci to nemusí byť zapnuté.

avatar
katica06
9. mar 2024

Nie ale v detskej izbe není ani signál

avatar
domkakvet
9. mar 2024

Nie

avatar
minenkak
9. mar 2024

Áno,máme na jeden vypínač wi-fi,televízor a reproduktor

avatar
timea301196
9. mar 2024

Nie pretože mám pol domácnosti na wifi... 🙂

avatar
vivitn
9. mar 2024

Áno,partner tiež vypína,na noc.

avatar
maranco
9. mar 2024

áno, router má funkciu časový plán vypnutia bezdrôtovej siete

avatar
3009
9. mar 2024

áno

avatar
lukbe
9. mar 2024

Router nie, ale na telefóne áno.

avatar
angel993
9. mar 2024

Áno, aj cez deň keď nepoužívame internet

avatar
zuzanka.zuzu
9. mar 2024

nezabudnite sa spýtať aj susedov vedľa a nad a pod 😀 ale tu isto každý len v dome pri lese na 20 ha pozemku 😉

avatar
gabrielkaa
9. mar 2024

Nevypinam. Bývam v bytovke kde majú všetci wifi a ich wifi chytám aj u nás v byte. Takze by si museli vypnúť aj oni aby to malo význam. A mám aj TV streaming aj wifi tlačiareň a toto by sa mi resetovalo vždy pri vypnutí a niekedy mi to robí problém potom. Ale uznám uvažovala som dávno o tom vypnutí aj ja. Keď som mala malú dcéru …

avatar
lenkakravcova
9. mar 2024

Niektoré sa dajú nastaviť aby sa vypinalj samé. Na časovač.

avatar
lakebabe
9. mar 2024

Vôbec

avatar
monitka80
9. mar 2024

Nie je to pravda, že to nemá význam. Aj my bývame v bytovke a je rozdiel, či ste od routra so zapnutou wifi 1m, 3m alebo niekoľko metrov od susedov. My tiež chytáme wifi od susedov, urobila som dnes meranie, viď príspevok vyššie, keď bola naša wifi vypnutá, od susedov išlo minimum hodnota 5 - 10 μW/m² , čo je hodnota pokladaná za bezpečnú.

Strana
z5