Ako nastaviť kojenie a umelé mlieko, aby dieťa veľmi nepribralo?

ladynaamah
6. aug 2016

Minulý týždeň sme boli na poradni a máličko drobec pribral - za 14 dní 150g, bol čisto dojcený. Doktorka teda prikázala formovanie s tým,ze mu mám dať koľko si bude pýtať. Takže týždeň som aj kojila aj prikrmovala( 60-90ml) po každom kojení. Je pravda,ze keď pýtal 90 tak veľkú časť z toho vyzvrackal. Teraz sme boli po týždni opäť na preváženie a malý pribral 670g! Ako teda nastaviť Kojenie a odmeňovanie aby pribral normálne?
Pôrodná hmotnosť bola 3400g , v 5. týždni 3650g av 6.tyz. 4320g . Kojim každé 3 hodiny. Keď si odsajem plnú dávku je to len 50 ml.

priora
6. aug 2016

Mne mala tiez na zaciatkoch vobec nepriberala ako mala.,, ani necela 100ka za tyzden., lekarka nic nepovedala.,, dieta som vazila pred aj po a tiez pil 50ml ale kojila som aj kazdu pol hodinu.,, vlastne do 2 mesiacoch bola stale prisata.,, a potom zrazu sup kilo za mesiac.,, tie 3 hodiny ti vydrzi bez jedla?

priora
6. aug 2016

@ladynaamah ja som tam inac prisla aj o mlieko a dokrmovala cez cievku.,, ale co pribrala to kilo tak to bolo bez dokrmovania

petruldo
6. aug 2016

ja by som prestala prikrmovať uM a iba kojila.

ladynaamah
autor
6. aug 2016

@petruldo @priora trhá mi srdce keď stále plače a hľadá bradavku. Keď zaspí nechcem ho budiť. Síce teraz je to tak,ze pol hodinku plače a potom zaspí a spí tri hodinky a potom spustí strašný rev, to viem,ze je hladný jak vlk. Tak ako s ním? Dať mu len z prs a nechat ho plakať a potom počkať kým zaspí? Zobudí sa sám na to,ze je hladný. Stalo sa nám už,ze v noci spal 8 hodín vkuse...

priora
6. aug 2016

@ladynaamah ako hovorim ja som dva mesiace prelezala.,, ona stale si chcela cuckat citit ma pri sebe a az donedavna to tak bolo konecne sa mozme odnej "pohnut".,, a ked das papat a potom prestane tak place? Nechce si len cuckat? Mas pocit ze mas malo mlieka? Ja som mala termin az o dva mesiace k lekarke a bala som sa ze chudne.,, skzs sa dohodnut s lekarkou ze raz za tyzden si ju pojdes prevazit alebo ked mas doma vahu skus povAzit kolko ti pribrala

priora
6. aug 2016

@ladynaamah aj mne spala 8 hodin ale nebudila som ju nikdy ( ani sa ju nedalo zibudit)

dominikav123
6. aug 2016

@ladynaamah preco kojis každé tri hodiny ?

niky21
6. aug 2016

@ladynaamah to sme mali aj my... Na začiatku som mala málo mliečka, tak som prikrmovala UM, viem, aký je to pocit, keď sa hnevá na prsníku a chce papať, veru som si poplakala s ním... Ja by som to potom riešila tak, že som vyskúšala, koľko spapá... stačilo mu 90 ml až do 2 mesiacov, ak pýtal viac, hneď to išlo von... Takže som mu dala 90ml a skúsila som mu dať dudlík, ak plakal, tak cicík, moc si nepotiahol, tak 10ml a stačilo mu.... A potom som si odstiekala 2 krát po sebe, aby som mala toľko, koľko potreboval na jedno krmenie... cez deň som mu dávala viacej MM a večer UM .... Keď už som mala plné zuby odsávania, mama mi poradila ručne mliečko odstriekať... zo začiatku mi to nešlo, ale každý deň som odstriekala viac a viac 🙂 Ručné odstrekovanie je pre prsník prirodzenejšie ako odsávačka, takže sa mliečko začalo spúšťať viac a lepšie som si vyprázdnila prsia... rozmasírovala som všetky hrčky, mliekovody sa uvolnili a do mesiaca som už krásne kojila a kojím do teraz (syn má 7 mesiacov) .... Určite ho ale nenechaj plakať na prsiach hladného, lebo ani na teba to nebude dobre pôsobiť... vystresovaná maminka rýchlo príde o mliečko... Keď máš pocit, že je hladný, tak mu ešte trošku daj, ukľudní sa, ty tiež a mliečko sa časom spustí 😉

Nik už neveril, že začnem opäť plne kojiť.... Vraj ak som už dala UM tak sa mi mlieko prestane tvoriť... PRD ! Ja som bola kľudnejšia, že moje dieťa nie je hladné a mlieko som nestratila 😉

ladynaamah
autor
6. aug 2016

@priora keď mu dávam tak riadne pije a po chvíľke si už len tá ok cucka a pomaly zaspinkava a potom prehodiť na druhé prso a to isté, keď ho po polhodinke kojenia dam,ze odgrgnut, tak strašne revy a hľadá zas daco do pusy. Ku doktorke môžem každý týždeň chodiť na preváženie, ponukla sa mi 🙂 cuckat by cuckal stále len mam potom bradavky celé popraskané...

ladynaamah
autor
6. aug 2016

@dominikav123 pretože sa tak budí, takze prebaliť , nakojit a at spinkat pkial sa ešte trošku nehráme..

dominikav123
6. aug 2016

@ladynaamah skús kojiť aj ked drieme. To je dost malo na poriadnu tvorbu mlieka.

altair
6. aug 2016

Tvoje dieta place preto ze ho zobudis na odgrgnutie. A prsnik chce znova preto aby zaspal. Skus ho nedavat.odgrgnut. Niektore babatka to nepotrebuju

eaa
6. aug 2016

@ladynaamah Vďaka tomuto - váženie, kedy váha po jednej poradni neukazuje hodnotu, akú predpisujú tabuľky, a okamžite je odporúčané dokrmovanie UM a ešte k tomu aj cez fľašu, bohužiaľ mnohé maminky postupne úplne prestanú dojčiť. Pritom dnes je toľko informácií, čo treba robiť, aby sa rozbehlo bezproblémové a výhradné dojčenie, je toľko, že nechápem tie detské dr, že ešte stále majú pre maminky pri slabom priberaní dieťatka jedinú radu - začnite prikrmovať um ☹
Ak môžem, odporúčam Ti nájsť si dobrú poradkyňu pri dojčení, ktorá sa pozrie, či máš naozaj málo mliečka, prípadne či sa dieťatko správne prisáva, prípadne Ti odporučí niečo na zvýšenie tvorby. Máš ešte malinké bábätko, a máš aj veeeľkú šancu ho len dojčiť 🙂 Okrem toho by som určite nedojčila iba každé tri hodiny, ale vždy, keď si sám vypýta, kľudne aj každú pol hodinu. Také malé dieťatko niekedy potrebuje prsník nielen kvôli hladu, ale aj na upokojenie, chce cítiť maminku... A vďaka častému kontaktu sa aj mliečko dokáže za 1-2 dni rozbehnúť tak, že ani nebudeš vedieť, čo s ním. Len je samozrejme nutné správne priloženie, vtedy bradavky neutrpia ujmu ani pri takom častom dojčení. Ak sa dá, vydrž pár dní a prikladaj si ho naozaj často a uvidíš, že váha pôjde hore. Dobré je samozrejme spoločné spanie, nosenie - šatka, ergonomický nosič, kontakt kože na kožu. Viem o čom hovorím - mne toto veľmi pomohlo, um som vyhodila 🙂

priora
6. aug 2016

@altair to som chcels tiez napisat ja som nebudila iba sa odtiahla aby spala.,,

@ladynaamah on ti je nervozny ze ho zobudis

ladynaamah
autor
6. aug 2016

Vyskúšam všetko.. konečne sa ukľudnil a spinká dve hodinky. Zhrnutie pre mňa:
- vždy,keď plače treba mu dať prsník na neobmedzený čas
- keď zaspí pri kojeni nebudit!
- neriešiť nijaké hodinové rámce ( rytmus dňa)
- UM až večer, ak vôbec...
- nebudiť na kojenie, sám sa zobudí.
- radšej dať plnú davku um a mliečko si odstriekat a nechať si na dve dávky mliecka na jedno kŕmenie.

Správne?
Ako často treba odstriekat alebo kojit, aby sa mliečko zvýšilo?
@dominikav123
@altair
@niky21
@priora

priora
6. aug 2016

@ladynaamah preco dat plnu davku a odsat? Ked ti je hladny a vidis ze mu je malo daj najprv nakojit a potom dokrmit um cez cievku.,, kup si benedikt a senovku a 3x3 denne a postupne znizovat.,, vinea a homeopatika pokial mas teda mlieka,, nenapisala si.,, ja som podprsenku nenosila a ked hajala tak kazdu hodinu som odsavala ( mne sa aj samo mliecko spustalo) a skus potom u lekarky odvazit a daj vedet ako str dopadli.,, mne pribraka az medzi 2-3 mesiacom

dominikav123
6. aug 2016

@ladynaamah moja mala zatiaľ dvakrát špurt. Kojila sa vtedy každú hodinu skoro tyzden. V noci ale spala. Potom sa tvorba upravila. Ja Senovku ani Benedikt neberiem aj ked ich mam kúpené na fakt zle časy. A z Viney ti maximálne rit narastie 🙂

danii2
6. aug 2016

Preco mu davas rovno 90? Skus mu dat 30 max 60ml UM ked to davas spolu.Lebo ja som tiez tak fungovala, moje+UM ale nikdy nie dokopy.Napr. o 12:00 moje mlieko,o 15:00 UM(aj 90),o 18:00 moje.Vzdy sa mi tym padom stihlo nazbierat dost mlieka.A aj som mala prehlad.

priora
6. aug 2016

@danii2 ja som napriklad vedela ze vypije odomna okolo 50ml tak to 120ml som spravila ale to bolo moje mm nie um

danii2
6. aug 2016

@priora Ved to ze nekombinovat,mozno aj preto vracka.

hettinka
6. aug 2016

@ladynaamah kedže predtým pribral málo, možno si to dobehol a už až tak priberať ďalej nebude
Ja by som nedokrmovala po každom kojení, len ak bude naozaj nekludný, alebo len na noc.

priora
6. aug 2016

@danii2 myslim ze to nie je tym alebo lepsie povedane moja vracka tak ci tak.,, ale ked som ju niekedy dokrmila chcela som ist na dlhsie von a bala som sa aby po hodine neplakala tiez mi veela vygrckala.,, asi treba vedet kedy dokrmit a kolko dokrmit.,,

priora
6. aug 2016

A mali tiez mi dost grckl bol na um a odsavala som do 4 mesiacoch ale vela som vtedy nemala.,, pocuvala som sproste rady po prichode s porodnice ze daj umele a ja sprosta som povuvala

danii2
6. aug 2016

@priora Mojej dali UM v porodnici a takto mi ju napapanu nosili na dojcenie,co ti poviem.

priora
6. aug 2016

@danii2 to nemyslis vazne? Ja som jej dala um dva-tri dni ale potom uz iba kojila a po um sa prisst nechcela moc uz a dala mi glukozu a to spm trosku dala aby sa prisala.,, ale ta porodnica bola o hubu to konenie ja som si tam povedala ze pridem domov a dostane flasku ale chvalabohu nestalo sa 🙂

ladynaamah
autor
6. aug 2016

@priora @danii2
robim to tak,ze nakojim svojim a dám 30ml, ak má málo tak este 30ml.( V tomto režime mi tak pribral. Podprsenku som už prestala nosit, radšej nech mi mliečko tecie ako byť zviazaná. Som po cisárskom , a tak som mala celkovo problém s kojenim a domov z pôrodnice som išla s tým, že mám dokrmovat.

@hettinka už aj to má napadlo, že automaticky sa mu všetko ukladali na váhe, ako keď "dietujes" a keď raz denne- tiež je to hneď uložené v tukoch...

dominikav123
6. aug 2016

@ladynaamah nie je mu z toho miešania Um a MM zle ? Ja síce len kojim no ženy ked vačšinou dokrmuju tak jeden raz nakoja a druhý raz dajú fľašu napr. večer. Tie Mlieka sa inak trávia tak sa len pýtam ci ho bruško neboli.

priora
6. aug 2016

@dominikav123 moze nyt ale ako hovorim ja som davala naraz aj mm aj um a problem nebol.,,

ladynaamah
autor
6. aug 2016

@dominikav123 odkedy dávam bebu ha už tak nevracia, z tej obyčajnej mu bolo blbo. Drobec je cely akýsi hyperaktívny, ten rovno leží len keď spí....

priora
6. aug 2016

@ladynaamah a place ti ked das takto na 2 krat? Ked ti zacne tiect a dieta haja vtedy odsaj teda ja som to tak robila, laktacna mi povedala ze to je cas na krmenie., ci ako to povedat