Ako spoznám, že už nemusím po dojčení dokrmovať?

brmbuska47
19. dec 2013

Čítala som veľa príspevkov, ale žiaden nie je "šitý" akurát pre mňa... Moja dcérka má dnes 7 dní. Doma mám 1,5r chlapca, ktorého som nekojila vôbec. Malá mi pekne chytí prsník a ťahá, prehĺta, ale po 30 min. sa už trápi a zaspí. Takto mi vytiahne oba prsníky a potom ešte vypije 60 ml um. Nejde mi ju nedokŕmiť, má podváhu a plače od hladu, nezaspí.. Časovo pre mňa nie je možné ju prikladať a nechať sať často alebo kedy plače.
Mamičky, ktoré ste po návrate z pôrodnice aj dokrmovali, prestali ste potom s um, podarilo sa vám plne dojčiť?! Ako to spoznám, že už netreba dokrmovať? Ďakujem.

luba28
19. dec 2013

@brmbuska47 ja som dokrmovala,ale nakoniec maly odmietal prsnik a tak sme ostali uz len pri flasi,kedze toho mojho mlieka bolo malo a on bol hladny,.... zistis to tak,ze vydrzi aspon tie 2-3 hodiny bez jedla si myslim ja,...

anjelicek26
19. dec 2013

@brmbuska47 ako vies, ze ten plac je od hladu? Moji sa tiez narodili mini a pribrali prvy mesiac 1,5kila... a nebolo na to treba dokrmenie um.. zahod flasu, zozen si pomoc k starsiemu a koj kolko a kedy treba. Pojde to. Ak das flasu, po case bude len flasa. To je holy fakt. Zalezi na tebe, ake mas priority.

anjelicek26
19. dec 2013

@brmbuska47 ze kojenec po pol hodine na prse zaspi je uplne normalne. a ze pyta aj kazdu hodinu, to tiez. Zaludok je malicky.

luciannka83
19. dec 2013

@brmbuska47 ak začneš dokrmovať cez fľašu, tak pravdepodobne už plne dojčiť nebudeš, lebo dieťatko si zvykne na ľahšie pitie z fľaše a čoskoro sa odstaví samo. Najlepšie by bolo prikladať tak často ako bude pýtať a nedokrmovať a skúsiť tak vydržať aspoň týždeň. Tvorba mlieka by sa mala zvýšiť a čim bude dieťatko staršie, tým rýchlejšie sa napapá (5-10min) Tým, že ju budeš dokrmovať, tak sa ti tvorba mlieka nezvyší, ostane na rovnakom a postupne sa začne tratiť, keď ti nevytiahne všetko mliečko. Viem o čom hovorím. Nevedela som zvýšiť tvorbu mlieka zo zdravotných dôvodov. Najprv som dokrmovala cez cievku a neskôr na fľašu. Začal sa mi odstavovať. Začala som odsávať, odsávala som 8 mesiacov a poviem ti je to masaker. Radšej vydržať chvíľku kým sa tvorba mlieka upraví a nedokrmovať ako riskovať odstavenie. A koľko dokrmiť? to je otázka. Radšej menej, ako viac. Potom môže vrackať. Môj malý vypil stále všetko, čo som mu urobila a potom to všetko dal von. Keď plače od hladu, tak by som ju dokrmovala max 30tkou a častejšie. Skús ale cez cievku. Pohľadaj na nete ako sa to robí. Je to tam pekne ukázané. Držím palce aby sa darilo a aby mala pekne priberala.

mishka11
19. dec 2013

Ahoj, nam sa podarilo po dvoch mesiacoch, prestali sme dokrmovat, vtedy, ked nam zacala UM odmietat. 🙂 podla toho sme zistili, ze ho uz nepotrebuje. Sem - tam sme este dokrmili, ale uz len vtedy, ked som isla prec a nechala malu s MM alebo svokrou. Aj vtedy uz UM odmietala a pockala na mna, kym sa vratim.
Pri synovi som nedokrmovala, kojila som ho na poziadanie aj kazdu polhodinu. Bolo to vsak narocne a nemala som vobec cas na dceru, co mi bolo velmi luto. Syn sa nechcel nechat dokrmovat, odmietal UM. Bolievalo ho brusko a bol stale hladny. Toto trvalo styri mesiace a potom sa to upravilo.

luba41
19. dec 2013

ja som dokrmovala v porodnici / už teraz viem, že nebolo to potrebné-len bolo treba si naštudovať ako funguje dojčenie-základ je prikladanie na požiadanie/-pozri si stránku Mamila....prišli sme domov a fľašu som odložila..zavolaj si laktačnú poradkynu, lebo takto sa dostaneš do kolotoča -kojenie a dokrmovanie a ak to nezastavíš, tak ostane za chvílu len fľaša..ak vypije oba prsníky, tak zase prilož na prvý a potom druhý..MM sa tvorí priebežne...ak zase bude pýtať po polhodine, hodine..zase prilož...uvidíš, možno budeš prekvapená, ako rýchlo naberie s MM..takéto detičky s nízkou váhou alebo skôr narodené väčšinou začnú priberať rýchlo-kedže chcú dohnať zameškané.. 😉
@brmbuska47

brmbuska47
autor
19. dec 2013

Dakujem za nároz https://www.modrykonik.sk/profile/mishka11/ nieco taketo som potrebovala pocut. Pri prvom dietati som si dosytosti uzila rad o tom, ako sa co ma. Takto mi to vyhovuje, casom dlhsie necham na prsniku a sem-tam aj odsajem, tak um pijeme v podstate malo, ale nechcem zanedbavat syna, je este malicky... Dakujem za vsetky rady.

mishka11
19. dec 2013

Ak sa rozhodnes, ze budes kojit "do nemoty " ako ja, budes si dlho vycitat, ze zanedbavas starsie dieta. Zase na druhej strane, tym, ze ja som dceru kojila az do roka, by som si vycitala, keby som aj jeho nekojila az tak dlho. Co je spravne - neviem. Nejako som sa musela rozhodnut. Moja rada: rob tak, ako ti to vyhovuje, ako si spokojna. potom budes spokojna ty, aj tvoje deti. A o tom to je. Drz sa a prajem vela stastia. 🙂

000lulu000
21. dec 2013

ahoj ja som tiež dokrmovala ,prišli sme s porodnice so žltačkou maly malinko papal ,potom ta žltačka zosilnela skončili sme opat v nemocnici a tak som mala velmi malinko mlieka lebo bol spavy a aj pri kojeni zaspaval,no a tym že malo vypije tak sa aj malo robi,ja som začala brat senovku a ricinus na podporu a začala som si mliečko odsavat ,tri tyždne sme sa trapili a bojovali,cez cievku aj s flašou a po nociach som odsavala ,už som bola zufala ,že asi prestaneme kojit ,ale nevzdala som to a napriek všetkemu dnes už nemusim dokrmovat ,mliečka mam vela a maly krasne papa ,mame dnes dva mesiace a ja som rada že som to nevzdala a ešte som velmi vela pila .tak držim palce a nevzdavaj to

deborah1
25. dec 2013

Ahojte..podobný problém mám aj ja, len dvojnásobný, lebo mám dvojičky 🙂 V pôrodnici som mala mlieka veľa, vytekalo mi tak, že som skoro stále mala mokrú košeľu.. Ale drobci mali silnú žltačku, týždeň boli pod lampou, takže som ich nemohla dojčiť na požiadanie...keď mi ich sestričky priniesli, boli spaví, keď boli pod lampou, dokrmovali ich UM. Občas som si aj odstriekala mliečko, takže aj tým dokŕmili. Bola som si istá, že doma sa "rozdojčíme", lenže nie je to také jednoduché.. Mlieko sa mi znížilo, lebo po dojčení drobci mrnčia a sú nespokojní. Po dokŕmení UM pekne zaspia. A ďalšia vec, čo ma trápi, zdá sa mi, že sa im nechce ťahať z prsníka 😖 ,zrejme si zvykli na fľašu...lebo niekedy cítim, že ich mám naliate, takže by sa mohli napiť dosýta... Neviem, čo s tým...veľmi by som ich chcela plne dojčiť /aj staršie deti som plne dojčila/, myslíte, že sa s tým dá ešte niečo robiť? Ide aj o to, že chvíľami neviem, či budem mať na to dosť silné nervy s týmto bojovať, predsalen keď sú dve, je to časovo, aj psychicky náročnejšie. No ak by som vedela, že je šanca dojčenie zachrániť a mala by som nejaký "zaručený recept" ako 🙂 ...by som sa na to dala...

zuzi0110
25. dec 2013

@deborah1 laktačnú z mamila.sk si skúšala? To bude treba asi osobne vidieť kde je chyba.

makarda
25. dec 2013

1. nepchaj do nej umele mlieko, to tvoje je najlepsie co jej mozes dat!!
2. ver si! Si pre nu to najlepsie co ma a jedina ty jej vies celou svojou bytostou psychicky aj fyzicky ponuknut to co potrebuje. ked cuca 30 minut a vytiahne ti oba prsniky, na co preboha jej davas este nejaky umely kentus?
3. ak ma 7 dni, je to vsetko este ok, lebo objem mlieka ktory sa ti vyprodukuje - to sa samo prisposobi tomu, kolko dieta potrebuje. ak sa ti nahodou jeden den zda ze este chce cucat a nema co, na druhy den sa ti naleju prsia tak, ze bude mat dost. ver tomu! ver si! a nechaj ju cucat kedy sa jej zachce. za 7 dni to este nemozes vediet, ale uz po 2 tyzdnoch budes vediet drzat jednou rukou dieta na prsniku a druhe pri tom krmit pri stole a zaroven telefonovat!!! 🙂 (to hovorim z vlastnej skusenosti)
4. ak mas akykolvek problem s kojenim, ci technicky, alebo nejake nezodpovedane otazky, urcite hladaj pomoc u ODBORNICKY - cize u laktacnej poradkyne. ja som len obycajna mama, co odkojila 2 deti a caka tretie...

makarda
25. dec 2013

@deborah1 aj tebe by som poradila to iste, i ked s dvojickami nemam skusenosti. ak sa ti len trochu da a hlavne ak chces kojit, urcite do nich nepchaj umeliny! po prve to stoji strasne peniaze a po druhe sa to ani zdaleka nevyrovna tomu, co sa ti samo zadarmo vytvara pre tvoje deticky 🙂

deborah1
25. dec 2013

@zuzi0110 písala som Lucii N. (strapco), už pár krát mi poradila, len teraz má 2 týždne dovolenku, tak musím počkať, čo mi odpíše..

zuzi0110
25. dec 2013

@deborah1 skús skor zavolať normálne domov nejakú http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... Ale suseda mala kamarátku čo tiež dokrmovala a odsávala a neviem čo a potom sa nahnevala a proste mu stále dávala a nič iné mu neostalo len ťahať. A tak sa vrátil na prsník. Takže všetko sa dá 🙂 ešte sú maličký ešte sa podľa mňa môžu vrátiť a zabudnúť na flašku 🙂 kamarátke som radila keď sa jej znížilo mlieko aby si vždy po kojení ešte odsala odsávačkou prsník do poslednej kvapky a tým sa jej zvýši produkcia. Jej to perfektne zabralo. Tak skús aj ty 🙂 keď budeš mať dosť mlieka tak by mal štrajk skončiť. moja švagriná tiež kojila dvojičky a išlo jej to skvele 🙂 tak prajem dlhé kojenie aj vám 🙂 inak pozerám že máš 6 detí? To je nádherné! Máš moj obdiv 🙂

lenocka1981
30. dec 2013

@makarda paci sa mi tvoj prispevok, prveho drobca som nekojila dlho, zlyhalo to uz v porodnici, bol stale hlados a nosili mi ho stale napapaneho...a doma to bolo trapenie, a nevedomosti , ale cakame druhe babatko a uz teraz strasne tuzim, aby sa mi podarilo kojit, dufam, ze to zvladnem, termin mam vo februari, 23. tak drz palce, dufam, ze sa mi to podari,.....a na margo, ked citam taketo povzbudzujuce riadky, naberam na istote...

lulistek
30. dec 2013

skus malu dokrmovat striekackou, nezvykne si tak na flasu a mozno sa Ti podari plne dojcit🙂 prajem vela stastia! ak po case nie, nic si z toho nerob, sama spoznas, ked to nepojde 🙂 pekny slnecny den

tjarka1
1. jan 2014

ach, aj ja mám s týmto problém, v pôrodnici bolo mlieka málo, prišli sme domov, nemyslím že mám málo mlieka (občas mi z pŕs tečie aj samo) ale maličká aj po 1,5 hodinovom kojení z oboch prsníkov plače a hladá prsník, cmúla si ručičky. už si neviem rady, už mi maličká aj hlas stráca čo tak vrieska. viete mi niekto poradiť?

alenocka78
3. jan 2014

@tjarka1 kojíš 1,5 hodiny alebo po 1,5 h od kojenia plače?,Dieťatko nechávaj na prsníku max po 15 min.A ak plače po 1,5 hodine to nič, maličkú si znova prilož, ja som odkojila dve detičky, jedna papala ukážkovo ako hodinky každé 3 hodiny a mladšiu som prikladala aj každú hodinku, niekedy častejšie.Mliečka sa potom tvoríilo toľko, koľko malinká potrebovala.Každé bábatko je iné len to nevzdávaj a prilož si ju vždy ked si pýta aj ked na začiatku to bude možno častejsie.Ja som fľašu nikdy doma nemala aj čajík som začala dávať až okolo 6 mesiaca, vždy len mliečko. Držím palce a napíš ako sa držkáte.

alenocka78
3. jan 2014

@luba28 nie je pravda pri umelom mlieku vydrží byť dieťatko sýtejšie dlhšie teda aj 3 hod,pri materskom je to zväčša kratšie.

tjarka1
3. jan 2014

@alenocka78 kojím 1,5 hodiny. potom sa ako tak unaví a odpadne. no nespí viac ako dve hodinky, niekedy ani hodinu nie. aj som si myslela že tých 15-20 minút stačí. vyskúšam to tak. len ona keď ju odstavím z prsa začne plakať a otvára pusu a hladá prsník. tak neviem či je ešte hladná alebo iba pokúša... my sme doteraz dokrmovali keďže mne sa začalo tvoriť mlieko až doma. ale teraz sme už tretí deň bez flaše iba na MM z čoho sa velmi teším, nechcela som jej velmi núkať flašku, iba na ten nevyhnutný čas pokial sa mi nalejú prsia 🙂 a ďakujem za povzbudivé slová, velmi mi to pomohlo 😉

minqea
10. jan 2014

ja som dokrmovala a tiez som od vsetkych pocuvala, ze flasou to vsetko pokazim..no mlieko sa mi rozbiehalo velmi pomaly a pre babo to bolo jednoducho malo, dokrmovali sme aj cievkou, ale v noci sme davali flasu (po prsnikoch). a dokrmovali sme uz v porodnici..jednoducho bola smadna bolo leto a este aj bola velka. kym som sa rozkojila, trvalo to 3-4 tyzdne. Napriek tomu, ze mavala flasu, prsicko je u nej number 1🙂 no a nevadil jej ani cumel..teraz uz ma takmer pol roka a cumel vobec nechce..no kazde babo je vsak ine.. Ja len ze, nie je vsetko cierne alebo biele, je potrebne sledovat reakcie babatka, kazde moze reagovat inak. dolezite je vsak uspojit jeho potreby, a to je najma dobre sa napapat🙂

gimli274
20. jan 2014

@mishka11 píšeš, že po dvoch mesiacoch ste prestali dokrmovať. čo si prosím ťa robila pre to aby sa ti zvýšila tvorba mliečka? ja strašne veľa pijem, papám polievky, prikladám aj každú hodinu, keď nespí, al eaj tak musím stále dokrmovať (malá má 7 týždňov).

gimli274
20. jan 2014

všade sa píše, že keď budem často prikladať, bude sa tvoriť viac mliečka...ja prikladám aj každú hodinu, keď nespí a vôbec to tak u mňa nie je - dám napr. o 14 - vysaje všetko, o 15 zase ale mliečka je už málo, o 16 priložím ale už tam nie je skoro nič, malá akurát nerváči a ide si hlávku vykrútiť...a musím dať UM. a to sa malá prisáva super a ťah má tiež riadny...takže ako jej to UM nedať???

zuzkat1
20. jan 2014

@tjarka1 ja si nemyslim ze je to len hlad...ona chce byt pri tebe a na prsku sa upokojuje... Kojenie nie je len o papkani...

@gimli274 pribera? Zrejme hej ked davas um... Ja by som nedala...odsavaj a pi kvanta vody...kup si senovku... Nevadi ak nic neodsajes ta info ze treba mliecka viac sa dostane do mozgu...drzim palce... Inak babatka su vecer a podvecer nervoznejsie vseobecne...je to taky vecerny splin... Lahnite si spolu skus mysliet pozitivne,uvolni sa a tak dojci...

mishka11
20. jan 2014

Vela si babatko prikladaj. Aj kazdu hodinu, polhodinu. Aj v noci daj papat malemu velmi casto. Ak mozes, odsavaj, ak nie, hlavne prikladaj. Vecer je mliecka menej, preto sa ti zda, ze mas mliecka malo. Ale neboj sa toho, nie je to celkom tak. Mliecko sa tvori stale. Pri dcere som davala aj UM, pri synovi nie. Tiez som mala pocit, ze je stale hladny. Ale dva mesiace som vydrzala a bolo O.K. skus to takto este vydrzat, tvorba mliecka sa casom ustali. A este nezabudni na rastove spurty. Vtedy bude babatko pytat viac a tebe bude trvat niekolko dni, kym sa tvorba mliecka ustali.Ked budes odsavat, mozno sa ti stane, ze odsajes velmi malo mlieka. Tym sa netrap, odsavanie je ina technika, ako saje babatko. Ja som si napr. nikdy neodsala viac ako 50 ml. mliecka. A deti mi aj napriek tomu prospievali. Ak sa ti zda, ze mas malo mliecka a babatko aj napriek tomu pribera na vahe, je vsetko O.k. Drz sa a neboj sa toho. 🙂

karamelkax
22. jan 2014

@brmbuska47 Podľa mňa sa dá prestať dokrmovať s UM a normálne dojčiť keď sa rozbehne laktácia - ale je tiež pravda že nie u každej ženy sa rozbehne. Že netreba dokrmovať s UM spoznáš podľa toho, že po nakojení bude malá spokojná a vydrží aspoň 2 hodiny bez jedla. Keď aj po viacerých kojeniach po sebe je stále viditeľne hladná tak treba dokŕmiť. Aspoň u mňa to tak je. Môj malý sa narodil 4250 g a je veľký hladoš, museli sme dokrmovať po príchode z pôrodnice kým sa mi po cisárskom rozbehlo mlieko. Teraz má 11 týždňov a 7 kg a väčšinou dojčím, ale sú dni keď napr. od 15 hod. kojím na požiadanie každú hodinu (malý moc toho nenaspí) a večer jednoducho už nemám mlieko - a musím dokŕmiť s UM lebo malý plače od hladu. U mňa neplatí že čím viac prikladám tým viac mlieka, ešte pred 2 týždňami bol na prse každú trištvrte hodinu až hodninu a stále hladný, mlieko sa nestihlo ani vytvoriť a to stále veľa pijem, výdatne sa stravujem, pijem benedikt lekársky, vineu, čaj pre dojčiace matky, okrem prikladania som si ešte odsávala aby som stimulovala tvorbu mliečka a mala som laktačnú poradkyňu ktorá akurát skonštatovala že sa dobre prisáva a dobre ťahá a má dosť pocikaných plienok a priberá takže nemá byť čo hladný 😒 . A teraz kojím konečne na jedno jedenie iba z 1 prsa a dokáže vydržať aj 1,5 až 2 hodiny bez jedla čo je úspech. UM musíme dať asi tak raz za 3 dni - keď má malý svoj hladný deň a je každú hodinu na prsku a večer tam už nič nieje. Zatiaľ nemá problém fľaša vs. prso - vrhá sa na všetko z čoho tečie 🙂 Dúfam, že časom nebudeme potrebovať UM vôbec, aj keď neviem čo ešte viac by som mala spraviť aby som mala viac mlieka (keď spí tak po 3 hod. sa mi vytvorí v jednom prsku 140 ml - som si raz odsala aby som vedela koľko sa mi vie vytvoriť) Normálne dieťa by som asi nachovala v pohode ale tomu môjmu pažroškovi je to asi nikdy nebude stačiť...

brmbuska47
autor
23. jan 2014

Ja som tiež už mala aj laktačnú, ale sama skonštatovala, že mám mlieka málo a bez UM to už nepôjde. Oni majú rovnaké postupy - benedikt a senovka, správny systém prikladania, nosenie v babyšatke, spanie s dieťaťom, časté prikladanie.. Chceli sme sa aspoň naučiť dokrmiť UM počas satia z prsníka, cez tú cievku, ale malá sa mi už tak zle prisáva, že to proste nejde.. No čo, jesť má čo, hlavne, nech je zdravá a šťastná. Ale veľmi chápem všetky mamičky, čo s tým majú problém, ja som si s tým prešla 2x a je to hrozné!!!! Všetkým ďakujem za príspevky a želám veľa šťastiia.

bimba01
27. jan 2014

caute. my sme museli zacat s dokrmovanim UM uz v porodnici. tam ma naplasili, ze nemam mlieko, takze domov sme isli s Nutrilonom. bola u nas aj laktacna poradkyna, jedla som vsetky mozne lieky, pila caje a podobne, ale vzdy po kojeni a to bolo niekedy aj hodinu - dve, mala plakala a po dokrmeni cez striekacku vypila este aj 60 ml. po asi dvoch tyzdnoch uz bolo zdlhave kojit hodinu a pol a potom este hodinu skoro dokrmovat cez striekacku, tak som pripustila flasku. to islo rychlejsie. postupne som zistila, ze pocas dna si nepyta dokrmit UM, bola kludna aj po nakojeni, tak sme dokrmovali len 2x vecer. postupne len 1x vecer a momentalne sme uz 4 dni BEZ UM. len na materskom. s tym, ze v noci spi pri mne a ked si vypyta, dam jej prsnik. je to ovela castejsie, ako ked bola vecer na UM, ale kedze spime spolu a kojim v lahu, nejak ma to nevycerpava.
neviem, cim to je, ze zrazu si nepyta dokrmit UM, ale co si ja myslim, je to tym, ze sme sa naucili ju ukludnit a uspinkat inak ako dokrmenim UM. mozno ten plac nebol ani od hladu ale pre to, ze nevedela zaspinkat.
tak ci onak, teraz len kojim, po 2 mesiacoch od narodenia. cize da sa to, aj ked bolo predtym babo na flasi.
na druhej strane, keby plakala od hladu cele hodiny, tak ju dokrmim UM, nebudem z toho robit zase vedu. 🙂
drzim palce!

lenocka1981
6. mar 2014

@tjarka1 vela jedz"=000 a pi vodu, caje ale hlavne jedz polievkz a tak...uvidis..