Koľko môže byť dojčený novorodenec bez matky?

26. nov 2021

Ahojte, koľko môže byť sám novorodenec bez matky, keď je dieťa dojčené ? Myslím tým napríklad 2-4 týždňové dieťa, keby si musím ísť niečo vybaviť a dieťa by bolo s otcom alebo babkou. Ešte som len tehotná, ale zaujíma ma dosť táto otázka. Chodili ste po pôrode raz mesačne napríklad ku kadernícke alebo na manikúru? Alebo tie prvé mesiace je lepšie byť s novorodencom nonstop? Pripadne kedy je Ok už nechať dieťa dlhšie s otcom ? Myslím tým 2-3 hodinky.

pribinak
26. nov 2021

2-3 hodinky zvládne novorodenec úplne v pohode, skôr sa obávam ako to zvládne otecko

zafir01
26. nov 2021

bola som prec od 2 tyzdnoveho babatka pol dna, a uplne v pohode. manzel sa plnohodnotne postaral, nemala som najmensiu pochybnost, ze to nezvladne , a babatko tiez bolo ok

basska_b
26. nov 2021

Ja som to nejako v sebe cítila asi prvý rok - rok a pol, kým som kojila, že nechcem byť ďaleko od svojho dieťaťa. Vedela som, že keď bude hladné, iba ja ho viem nakŕmiť a keď bude plakať, ja ho viem najlepšie utešiť. Ale určite to neznamená, že si nemôžeš ísť nič vybaviť a ani ku kaderníkovi. Dieťatko 0-3 mesiacov naozaj vydrží hodinku uplne v pohode (2 hodinky je už také na hrane)

mabenn
26. nov 2021

Ani ma nenapadlo ist od novorodenca ku kadernicke...dieta prve mesiace ma riziko SIDS, matka ma najlepsiu intuiciu, citenie a schopnost riesit akykolvek problem, ak by nastal...alebo len nerozumiem otazke- este si neporodila a uz sa pytas, kedy mozes od dietata? Hocikedy na hocikolko, je to vec tvojho pocitu a moznosti, nie je na to tabulka...Niekde sa da ist s kocikom, niekde nema zmysel chodit...ludske mlada je z prirody asi najcitlivejsie na pritomnost matky, kedze ma mozog a citenie na vysokej urovni

alexandra2468
26. nov 2021

Nedostanes tu jednoznacnu odpoved.
Niektore deti jedia raz za 3-4h, niektore su na prsniku kazdu hodinu.
Niektore mamy su pol dna prec, rano odsaju mlieko a otec nakrmi flaskou. Ine mamy sa od novorodenca ani nepohnu.

zafir01
26. nov 2021

@basska_b tiež som sa cítila najistejsie, keď som bola s dieťaťom ja. Je to asi nejako geneticky dane. Mne sa napr stalo, že som musela riešiť svoje zdrav. Problémy.(žiadna kozmetická, kaderníčka) A tak pol dna som bola preč. Ale teda každú chvíľku som rozmýšľala, čo sa doma deje. Muž ostal s vtedy 6 ročným plus novorodenec. Môjmu verím, že sa postará dokonale. No už tých pár hodín mi veľmi bábätko chybalo

juliet86
26. nov 2021

toto je veeeelmi individualne. zalezi od dietata aj od mamy. ja som musela k doktorovi oarkrat ked malo dieta 2mesiace. bola som prec tak hodku a pol. moje dieta vsak bolo take ze prsnik alebo rucim

denden77
26. nov 2021

ja si myslim, ze to posledne, co budes pri novorodencovi riesit, bude kadernicka, ci manikura 😁

nikpa
26. nov 2021

Takže na toto ti môže napísať odpoveď milión matiek aj tak sama uvidíš ako to bude, az keď sa ňou staneš. Sú ženy ktoré sa od novorodencov nepohnú ani na krok, ťažko sa to vysvetľuje ale ja napr. keď som mala prve dieťa som ledva na wc od neho odišla, celé dni som pri ňom presedela pri postieľke, jedine do sprchy som išla keď muz prišiel z roboty. Psycho, áno ale vtedy som to proste tak cítila. Moja suseda porodila v novembri a v decembri tancovala celú noc na vianočnom večierku, malá bola s mužom doma, ja by som toto nedokázala ale každá sme iná. Kaderníčke som išla prvýkrát po pôrode keď mal malý skoro rok 😅 jedine kde som od neho bola, bola kontrola po šestonedeli a u zubarky. Pri druhom už to bolo iné, uz som sa tak nebála ho nechať aj s mužom alebo s mojou mamou. Každopádne hovorím, že sama uvidíš a druhá vec je, či si muž trúfne a bude schopný zostať sám s bábätkom.

1mina
26. nov 2021

Presne na toto neexistuje normalna odpoved....niektore babo moze plakat kazdych 30 minut ze chce papat niektore bude spinkat 3-4 hodky... a kazde je aj uplne ina povaha (ako moje deti s kazdym bolo uplne inak)... ak by nahodou bolo na um tak nakrmi otecko alebo da sa aj amterske odsat len to je zas problem z flase ci bude pit a ci zas bude chciet cici...moje boli na umelom takze s timto problem nebol, ked som potrebovala ist k doktorom napriklad tak nakrmil a postrazil tato alebo babka

kristinaanna
26. nov 2021

ja neviem ale tych prvých 6 tyzdnov po porode , vola sa to sestonedelie, je ns to aby sa zena dala do kopy po porode a dieta si zvyklo na to že už nie je v brušku, ak žena nerieši zdravotné problémy, tak by mala byť matka s dieťatom

petamich
26. nov 2021

tak toto je velmi hypoteticka otazka - ked budes dojcit tak 0-3 hodiny 🙂 ked nebudes dojcit a manzel bude schopny mu dat UM tak aj na tyzden, to uz je na tebe 🙂
kazdopadne nas ma styri mesiac, je plne dojceny, bez mlieka vydri 2-3 hodiny a ak potrebujem ist na dlhsie, tak necham manzelovi odsate a asi 5ty den po narodeni s nim bol prvykrat sam, ked som sla na urgent, ze nieco nie je dobre s poporodnym sitim 🙈 a odvtedy xkrat uz s nim bol sam povedzme tie 2-3 hodiny a tiez svokra chodi kocikovat

uvidis ako sa budes citit, aky typ dietata budes mat, aky typ matky nakoniec budes - matka A sa od dietata nepohne do 5 rokov, matka B ide raz za cas od xteho mesiaca a matka C ide napr. v 6. mesiaci na wellness s kamoskami 🙂 to uz je na tebe ako to chces a citis

matkahelka
26. nov 2021

uplne bezpredmetna otazka z tvojej strany. pockaj, kym sa babo narodi a zariadis sa podla toho. riesis dojcenie a este ani nevies, ci budes dojcit. to je jedna vec. a druha vec je, ake to babo bude. neviem, ci si pocula o tom, ze existuju aj tzv.narocne deti. pri takych je matka rada ak si da 15min.vanu a nie 3 hod. kadernicku. moja suseda ma takeho maleho, od narodenia nespavec, uplakany, umrncany, nervny. tam nehrozilo odist ani na hodinu od neho z domu, pretoze to dieta by s otcom ani s nikym tolko nevydrzalo.

makova333
26. nov 2021

Najlepsie je to tak, ako to ty budes v danej chvili citit.

syslik81
26. nov 2021

dieta moze byt bez matky kolko len chce pokial sa ma onho kto postarat a nachystas mu mlieko .. dieta az tak nieje na matke zavisle ako matka na dietati .. to uz je skor otazka kolko ty vydrzis bez decka

deti95060810
26. nov 2021

ja som od syna odišla keď mal 3 týždne . nechala som ho mame a ja som chodila do školy. ráno som odišla a prišla až poobede. aby toho nebolo málo, cestovala som do školy vlakom 30 km do iného okresu. Ráno som si odtiahla mlieko a mama mu dávala vo fľaške. jediný problém bol že die´ta chcelo jesť každé 3 hod. a v noci každé 2 hod.... takto sme fungovali riadne dlho. Však školu bolo potrebné aj skončiť...😉
bolo to pomerne už dávno, syn skončil už aj Vš a je z neho dospelý muž v najlepšom veku...

lenicka777
26. nov 2021

@denden77 😂 tiez si myslím budes rada ze pri tom novorodencovi môžeš ležať pripadne sedieť a zavret oci aspon na chvíľu

lilly2303
26. nov 2021

Ahoj každé bábätko je iné, pri prvom dieťatku som mohla kľudne odísť aj na 4 hodinky keď som si potrebovala niečo vybaviť. Teraz mám dvojmesačneho drobca a od toho keď sa vzdialim iba na pol hodku do obchodu tak nastane apokalypsa 😂 proste keď začne plakať tak ho nič neutíši iba cicik a ten keď nie je na blízku tak reve až prestáva dýchať 🤦‍♀️ minule som vybehla do Tesca a manžel s ním ostal v aute, po 10 minútach mi volá že už reve, parkovali sme na opačnom konci parkoviska, ale iba som višla von z vchodu a vedela som že to moje dieťa vrieska na celé parkovisko 😂

danieladeley
26. nov 2021

ja by som povedala, ze pockaj si najprv na porod ;)

juliet86
26. nov 2021

@lilly2303 som rada ze.som to takto nemala sama... ani si neviem predstavit ze by bolo spoko bez prsnika hodinu dve. presne prsnik alebo nic

zuzanka.zuzu
26. nov 2021

že kaderníčka 😂😂😂 ja som ešte aj čas, ktorý som strávila na wcku cikaním považovala za premrhaný lebo som mohla SPAŤ a nie cikať.... 🙄 od malého som prvý krát "odišla" v pol roku čo som išla k zubárovi. od novorodenca určite nie.

lilly2303
26. nov 2021

@juliet86 ešte aj keď idem na wc a on nespí tak musím zobrať najprv kresielko a rýchlo utekať pre neho. A najradšej sa chodí so mnou sprchovat, posadím ho do kresielka meter od vane a on na zvuk vody do minúty zaspí 😂

autor
26. nov 2021

Ďakujem vam za odpovede 🙂 len mi to tak napadlo, chápem že každé dieťa je iné, v rodine sme mali tiež take bábätko, že ešte aj na wc chodila s nim 😁 chytám trochu paniku že sa už od dieťaťa ani nepohnem, tak som chcela asi vidieť že nie každé dieťa je take náročné ako som zažila v rodine.. lebo ma to dosť vyľakalo.. rada by som chodila aj behať napríklad, samozrejme realita môže byť ina 😅 zrazu chytám strach z toho byť matkou

luciat38
26. nov 2021

Bola som 2 týždne po pôrode prvý krát (obchody=odreagovanie), dávala som si pozor na čas, keďže som dojčila, 2,5 hodky v pohode, stačilo. Otecko zvládal a zvlada doteraz (synček ma už 2,5r.). Základ je mať dobrého chlapa 😉

denyyyy
27. nov 2021

@pribinak 😁😁😁

andreatytler
27. nov 2021

Syn bol dokrmovany flasou, takze som kludne mohla ist prec na 5-6 hodin alebo sa ist vyspat. Moj manzel sa zapajal hned od zaciatku. Bol velmi hrdy ze ho dokaze uspat alebo utisit ked plakal.
Tie stavy kedy sa bez dietata ani nevycikas nastanu pravdepodobne neskor. U nas asi od 12 mesiaca zacal syn preferovat mna a sleduje ma vsade kam idem (vratane zachoda). Ale ak ho muz zabavi, tak zase nie je problem byt prec aj pol dna.

alanko20
27. nov 2021

Prvé 2-3 týždne sa mi ťažko chodilo kvôli stehom, bolo to ozaj nepríjemné, štípalo ma to. Keď malo dieťa 4 týždne, išla som s kočíkom na 2-hodinovú prechádzku po sídlisku, zosilnelo mi krvácanie a cítila som, že som to trošku prehnala. Pôrod bol rýchly, jednoduchý, bez komplikácií a ja som akčný typ človeka, ktorý ledva obsedí. Ani mi nenapadlo ísť niečo vybavovať. Tvoje telo ti povie, čo máš robiť.

majla1234
27. nov 2021

Matka ktorá porodí dieťatko myslí na to ako ho odloží???? Sebecké, egoistické na čo ti je dieťa keď chceš behat kadernicke, kozmeticke. Myslis na seba nie na dieta. Úbohé. Otec dieťa nenakoji, jedine odste z flaše a otec živí rodinu, ty chceš dieťa odložiť a užívať si, nezodpovedný prístup k novonarodeniatku.

monikamarmon
27. nov 2021

Pre boha ženy kľud, vy ste už matky a viete co chudinku ju ešte len čaká... Sama uvidí aké bude mať bábätko a ako sa bude citit ona sama po pôrode, či bude mať chuť ísť ku kadernikovi alebo behať.. Myslím si ze prve týždne bude rada ak jej muž postráži dieťa aby si mohla ísť pospať 🤷‍♀️ Výhľady sú teraz pekne ale realita bude troska žiaľ iná.. No aj keby chcela predsta potom ísť, tak nak ide, ak ju to ma potešiť tak prečo nie ved ak otecko zvládne byť s bábätkom..

autor
27. nov 2021

@majla1234 tak to trochu preháňaš, ale za to že je matka matkou, tak to znamená že sa 3 roky ani nepohne od dieťaťa a otec si môže v pohode chodiť kde chce a matka nemá nárok ísť si ani na hodinku zacvičiť, pripapadne zabehat, oddýchnuť si ? Kaderníčka bola čisto len príklad, chodím raz ročne. Len ma zaujímalo či take dieťa vôbec môže byť samé, a ako to majú iné ženy. A to je sebecké že 1-2x do mesiaca by som išla niekam na 2 hodiny keď cely zvyšný čas budem ja v noci vstávať, prebalovat, kŕmiť. Mne príde úplne normálne že by si žena po pôrode mala nájsť občas čas aj sama na seba, a nepríde mi na tom nič sebecké. Keď otecko povie ze je unavený tak je to Ok, žena chce niečo tak zrazu je zlou matkou.