Materské mliečko. Čo robiť, aby som ho mala viac?

dianka3
25. sep 2011

Ahojte maminky,chcem sa vas opytat co robite preto aby ste mali stale dostatok mlieka? Mne to akosi vzdy do 3 mesiaca a potom uz je koniec a mliecko je fuč ☹ Pocula som ze vobec dieta nedavat flasu radsej pomocou hadicky mi to podavat,vola sa to ze laktacna pomocka, matre s tym niektora skusenost?

dianka3
autor
25. sep 2011

@ani3012 a to z nicoho nic ti odtiekla?

cillikat
26. sep 2011

@dianka3 no, nie som tam nova, mozno Ta aj poznam, kedze si u nas mala deticky, robim tam uz dlho, len teraz som uz dva roky doma so svojimi detickami. to kde si mala dcerku sa teraz vola jednotka vysokospecializovanej starstlivosti o novorodencov ale vsetci tomu stale hovorime Jiska a hore na 6/3 sa to volalo oddelenie patologickych novorodencov a teraz je to Jiska (jednotka intenzivnej starostlivosti), ale su tam uz take deticky, co su uz "vypiplane", alebo co sa maju uz lepsie, pripadne nie su az tak velmi zavcasu narodene, A ozaj citam, ze nevies o laktacnej poradkyni v martine, treba si pozriet stranku obcianskeho zdruzenia Mamila, tam by mali byt laktac. poradkyne aj cislami a pre aku oblast pracuju, alebo sa treba opytat na novorodeneckom oddeleni (tam kde su zdrave deticky) 🙂

cillikat
26. sep 2011

@dianka3 vies, tie sestricky su moje kolegyne, su to fajn baby, dlho uz pracuju s nedonosenymi detickami, ale musim povedat ze niekedy im dlhsie trva prijat novsie veci, co ma mrzi. ta laktacna pomocka je fajn, mne pomohla a to som mala nastastie zdrave babatko, ale vzdy treba mat snahu a trpezlivost, ale myslim ze Ty si presvedcena o tom ze chces dojcit a to je spravna cesta k uspechu- a keby si nenasla kontakt na laktacnu poradkynu, obrat sa na mna, dam Ti cislo a mozes mi zavolat. tu 16-mesac. dcerku som aj po nejakych tych krizickach dojcila do roka (to uz som bola dost dlho tehotna), potom kvoli tehu som jej dala umele mliecko, ale zaspavala stale na prsniku a vlastne som plynule presla do dalsieho dojcenia svojho synceka, tak mozno Ti aspon trochu pomozu moje skusenosti, ak budem vediet poradit, tak poradim 🙂 😉 🙂

kukucg
26. sep 2011

@dianka3 Podla mna kontaktuj laktacnu poradkynu zo stranok http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... my ti tu mozme poradit vselico co pomohlo ale poradkyna vie najlepsie ako postupovat pri konkretnom pripade a konkretnom dietatku 😉 vela stastia prajem

ani3012
26. sep 2011

@dianka3 tak ja som si stále vravela,že tehotenstvo nie je choroba....robila som všetko ,aj keď ma bolievalo brucho(lekár tvrdil,že to sa mi maternica rozťahuje) 😒

lucire
26. sep 2011

ja by som to riešila až keď taký problém nastane...vlastne teraz sa chceš pripraviť ako to bude keď bude mať tri mesiace a ty mlieka málo..podla mna to je v tebe zafixované..skús na to nemyslieť. a tiež by som sa radšej už radila s laktačnou poradkynou...predsa len si spomínala že u všetkých deťoch si mala ten istý problém tak nech ti ona dáva rady a určite ti pomože ako to zvládnuť...a aj keď nebudeš kojiť dlhšie ako tie tri mesiace...že by sa ti to znovu stalo tak si to neber osobne veď keď robíš všetko preto aby si si mliečko udržala a nedarí sa tak zato predsa ty nemožeš...a hlavne nech je bábo spokojné aj keby pilo UM...veľa úspechov a zdravia prajem

dianka3
autor
26. sep 2011

@cillikat mozno ze sa aj budeme poznat 🙂 a dakujem pekne za rady 🙂 a inac co myslis? som v 33tt +1 den zase mam skrateny krcok, asi pojdem do nemocky na udrzanie aspon do toho 36tt potom som uz za vodou.
Chcela by som sa ta opytat keby sa nahodou narodilo dietatko v 33tt vie uz samo dychat? ☹

dianka3
autor
26. sep 2011

@cillikat ano lenze vy dole na 6-2 ste vsetky mile a super 🙂 ale tam hore su niektore take ufrflane a starsie to asi preto, nechcem menovat, ale niesu prijemne ☹ vzdy ked som chcela prikladat mi to nedovolili.Oki to cislo by bodlo 🙂

dianka3
autor
26. sep 2011

@ani3012 no to viem ze neni choroba,ale ked uz mz rizikove tak sa tak musis aj setrit a vecsinu casu prelezat v posteli, ako ked si chora ☹ zial ja patrim medzi tie co maju problem donosit babetko do termina ☹

ani3012
26. sep 2011

@dianka3 nemala som rizikové,podľa lekára bolo všetko v poriadku,tak som si myslela,že som len ja precitlivená....ale nevadí,mám krásne dievčatko,relatívne zdravá,tak netreba nič banovať 😉
a ty si dávaj na seba tiež pozor,po toľkých tehu je maternica ešte viac oslabená,držím päste,aby to tento krát bolo iné 😉

cillikat
26. sep 2011

@dianka3 aj ja som mala skrateny krcok a donosila som v pohode, ale Ty si mala uz trochu skor narodene deticky, tak u Teba to hrozi ze porodis skor aj teraz, to je pravda. deticky narodene v 33.tyz. uz vacsinou dychaju same, ale niekedy potrebuju este taky pristroj, ktory im pomaha (ale nedycha za nich), len im pomaha pri tom ich dychani, castejsie musia byt krmene sondou, ale niektore si vedia vypit aj z flasky, az troch neskor sa zacinaju prikladat ku prsniku 😕

cillikat
26. sep 2011

@kukucg jasne, ved som pisala ze na stranke mamily su kontakty na poradkyne pekne po regionoch, ale super ze si dala cely link 🙂 🙂 🙂

kukucg
26. sep 2011

@cillikat ked som zacala pisat tvoj prispevok tam este nebol, takze tak 😉

cillikat
26. sep 2011

@kukucg to je v pohode, prepac asi je to mozno moja chyba, v rychlosti som vsetko dokonale neprecitala to co bolo pisane predtym, ja som rada ze si dala priamy link, lebo ja som ho nemala, takto to je jednoduchsie, ked priamo klinke na to co treba 🙂 😉 😉 🙂 a gratulujem k druhemu babu v brusku, drzim palce 🙂

dianka3
autor
26. sep 2011

@cillikat juuuuuj ☹ tak dufam ze este neporodim 😢 do kedy sa presne vyvijaju plucka? do ktoreho tyzdna?
Snad vydrzim do 36tt ☹ velmi si to zelam

kukucg
26. sep 2011

@cillikat Dakujem 😉

ruthke
26. sep 2011

dianka nedaj sa, aj pre nedonosene babatko je materske mliecko to najlepsie co moze dostat. Je smutne, ze na Slovensku to este nechapu vo vsetkych nemocniciach. Som vdacna ze som rodila v zahranici, dcerku som dostala okamzite na brucho, a od tej chvilky ju odo mna nezobrali ani na chvilku. Neviem si to vobec predstavit, ze by niekto odo mna vzal prec moje dieta, ktore som vynosila a porodila. Je to na hlavu. Takisto ziadne perinky, mala prve dni zivota prakticky prelezala naha na mojej hrudi. Sestricky nas stale pobadali aby sme si nahe babatka davali na hrud (aj kontakt koza na kozu je velmi dolezity, pre kojenie a celkovo prospievanie babatka). Viem ze s nedonosenym babatkom je to trochu ina situacia ale predsa by tam mala byt snaha zaistit to maximum co sa da.
Tak ako Ti radili ostatne baby, urcite si zaisti laktacnu poradkynu vopred a vysvetli jej, aka situacia Ta pravdepodobne caka.
Vcasne a caste prikladanie, spravna technika su velmi dolezite. Pohoda je naozaj dolezita, mne na rozbehnutie a udrzanie laktacie pomohli aj bylinky (grecke semeno a benedikt lekarsky, uzivala som v tobolkach).
Kojis sice Ty, ale bez podpory blizkych je to tazke- najma na zaciatku je kojenie takpovediac rodinne usilie, ked sa kazdy snazi aby mala kojaca mama pokoj, hojnu zdravu stravu a co najviac oddychu.
Ja osobne s cievkou skusenosti nemam, ale kamaratka, ktora sa celu dobu kojenia mordovala s nedostatkom mlieka, cievku pouzivala. Nevzdala kojenie aj ked musela prikrmovat umelym, a vysledkom je, ze stale koji teraz uz 1,5 rocneho syna, obaja si kojenie uzivaju.
Ci naozaj kazda zena moze kojit, to neviem, ale viem ze vela zien to vzda nie vlastnou vinou - nedostatok podpory a informacii, tlak "odbornikov" ktori nepodporuju kojenie casto sposobi ze zena rezignuje. Nemozno im to mat za zle. Velmi dzrim palce a fakt odporucam tu laktacnu poradkynu.

cillikat
27. sep 2011

@ruthke joj, pre kazde babo je materske mliecko najlepsie, a skoda ze nie je o nasom zdravotnictve lepsia mienka - aj u nas ide po porode babatko maminke na brusko a hned sa priklada ku prsniku a sestricky mamicku podporuju hlavne v dojceni, lenze bohuzial s nedonosenym babatkom je trosku ina situacia, ale to ako nahle to jeho zdravotny stav dovoluje, sa vyklada z inkubatora mamicke na hrudnik (klokankovanie - hole babo na holy hrudnik matky) a hned ako je schopne sat z prsnika, tak sa priklada aj k prsniku (babatko az ked je zhruba v 34.-35. tyzdni, tak sa u neho vyvyja saci reflex, aj ked obcas niektore babo je schopne sat aj skor a niektore az neskor). Ostatne co si pisalaje pravda, aj uz pisane bolo. A v podstate je kazda zena schopna dojcit, len vynimocne su pripady, kedy to napriek obrovskemu usiliu nejde. A naozaj je dolezita podpora rodiny a aj pomoc laktacnej poradkyne. Bylinky su tiez fajn, ja ich uzivam tiez. A myslim, ze aj odbornici v tejto dobe naozaj tlacia do dojcenia (jasne ze nie vsetci) a v skutocnosti sa stretavam s mamickami, ktore vo velkej vacsine svoje deticky len dojcia. 🙂 🙂 🙂 Takze drzime palce a drzme si palce navzajom, aj takato podpora pomoze. 😉

dianka3
autor
27. sep 2011

@ruthke dakujem ti velmi pekne 🙂 urcite ju budem kontaktovat.A to ako sa ku vam starali tam je uplne nieco ine nez tu 😅 uz mi len ostava verit ze malinka sa nenarodi skor nez v 36tt aby bola silna a dokazala si pekne papkat sama z mojho prsnika

cillikat
27. sep 2011

@dianka3 no plucka sa vyvijaju skoro do konca, ale v tom 35.-36. tyzdni deticky uz len malokedy potrebuju nejaku tu podporu a pomoc pri dychani, aj ked vsetko je individualne, niektore to nepotrebuju omnoho skor, niektore to potrebuju aj v 36.-37. tyzdni. Vsetko je to velmi individualne. Ja Ti drzim palce nech vydrzis co najdlhsie, lebo zatial je v brusku babu najlepsie. 😉 😉 😉

ani3012
27. sep 2011

@cillikat vidíš...mne je doteraz ľúto,že mi Evičku ani neukázali,pritom mala Apgar skóre 10 ☹ (lepšie ako môj syn,ktorý bol narodení v skoro 38. týždni -podľa lekárov,podľa mňa bol presne ako som vyrátala ja )

dianka3
autor
27. sep 2011

@cillikat dakujem, ano to viem to mi hovorili aj na iske, stale ze najlepsie bolo dietati v brusku. A tak snad verim ze to dotiahneme aspon do toho 36 tt, no a keby sa podarilo aj dalej bola by som neskutocne stastna 😵
Ozaj este by som sa ta chcela opytat, zajtra idem na poradnu a dr mi povie ci ma posle do nemocky abo nie, uz stvrtok ma tam chcel poslat koli tomu krcku ale rozhodol sa pockat do stredy. Tak co myslis mam ist? Ale bojim sa toho ze ked tam pridem tak ma uz budu vkuse vysetrovat od spodu a to nechcem.za prve robia to necitlivo a velmi bolestivo a za druhe mi tym tiez podrazdia krcok. A ked tam uz budem budu mi robit tie oxitocinove testy a toho sa pekelne bojim. A ked tam uz raz pridem tak ma uz nepustia len na rever, pametam si o z minuleho roka

cillikat
27. sep 2011

@ani3012 to je luto aj mne, vies snazia sa sestricky vzdy davat na brusko, ale obcas sa stane, ze bud nestihaju, alebo z nejakych pricin to neurobia, ale to ja posudit nemozem, ale mrzi ma to, ze si to nezazila tak ako je to spravne a potrebne pre babo aj pre mamicku 😒

cillikat
27. sep 2011

@dianka3 no na toto sa mi tazko odpoveda, lebo na jednej strane mas pravdu, ale na druhej si viac pod dozorom a ked sa nieco bude diat, tak rycho pomozu hlavne babatku, takze prepac, v tomto Ti ja asi neporadim, ale toto sa skus porozpravat s dr. normalne mu povedz svoje obavy a uvidis aky na to bude mat nazor, ved on ma tiez zaujem aby si priviedla na svet zdrave dietatko

cillikat
27. sep 2011

@ani3012 az teraz som si vsimla, ze Evicka bola narodena v 31.tyz., tak mozno preto to bolo tak ako to bolo, ale ak sa po porode mala fajn, tak Ti ju aspon ukazat mohli, aj ked by Ti ju urcite nedavali na brusko, to bolo dost nezrele babatko, tak isla chytro do inkubatora 😉

dianka3
autor
27. sep 2011

@cillikat uff, no veru je to tazke, a navyse este k tomu pripada aj fakt ze necham doma deti a viem ze moj mm sa nedokaze postarat, a bude to vseliake, takze aj to je jeden z dôvodov preco tam nechcem ist, ale zase ani nechcem tam uz utekat naposlednu chvilu ako minule- s kontrakciami a na 3,5 cm otvorena ☹
No a aj ked som sa s mojim doktorom o tej nemocke rozpravala tak mi tiez povedal ,, ked budete v nemocnici tam vas mozu pozriet aj 10 krat za den. Cize preto sme to nechali na tu stredu, cize zajjtra,ale fakt neviem, hlavne nie koli tym detom

cillikat
27. sep 2011

@dianka3 no, tomu rozumiem, ze hlavne kvoli detom, ja som mala stres z toho, ze ked pojdem rodit druhe babo, (prva dcerka mala vtedy necelych 15mes.), ako to moj manzel zvladne a to som predpokladala ze tam budem len 4 dni, takze viem co prezivas, ked je predpoklad ze tam budes dlhsie a doma nechavas dve deticky a su tiez malicke. nezavidim ☹ 😒 😖 lenze doma nikdy nebudes poctivo lezat a nic nerobit, hlavne pri detickach ☹ nemas to lahke, ale musis urobit vsetko pre to, aby bolo babatko zdrave a co uz neovplyvnis, s tym uz nic neurobis, ak sa napriek vsetkemu rozhodne vykuknut skor, vtedy len treba dufat, ze uz vsetko okolo samostatneho zivota von z bruska sama zvladne 🙂 a v nemocnici na novorodeneckom, tej JIS-ke alebo jednotke vysokospecializ. star. jej urcite pomozu prekonat prve dnicky zivota, ale pozitivne myslenie je najdolezitejsie, takze mysli na to, ze sa narodi pekne ako ma 😉

ruthke
28. sep 2011

@cillikat
Verim, ze aj na Slovensku uz su nemocnice, kde sa kontakt medzi mamou a babatkom podporuje, a podporuje sa aj kojenie. Zial skusenosti mojich znamych na Slovensku boli ine, a to dokonca aj v nemocniciach s titulom "baby friendly". Z nemocnice odchadzali bezradne, neiste, s nerozbehnutou laktaciou, rady o kojeni hmliste, nespravne alebo ziadne, a skutocna pomoc a podpora prisla az od laktacnej poradkyne.
A o tom, ze brat zdrave donosene babatka od matiek prec co i len na hodinu je spravny postup, ma nikto nepresvedci. (Viem, ze Ty to nepropagujes, to len vravim).
Tych odbornikov som dala do uvodzoviek prave preto, ze to odbornici nie su. Mnohi pediatri napriklad podporuju kojenie len minimalne alebo nijako, a pri prvych naznakoch problemov je ich odpovedou hned umele mlieko.
Som ale optimistka a verim, ze sa to oproti minulosti zlepsilo, a bude sa to stale zlepsovat 🙂

cillikat
3. okt 2011

@dianka3 ahoj, tak ako sa mas? si v nemocnici? daj vediet ako to vsetko dopadlo, ako babatko, ako mliecko...drzim palce 🙂

dianka3
autor
4. okt 2011

@cillikat ahoj, tak este niesom v nemocke, lebo som nebola u dokiho,no ked som bola on tam nebol,mal volaky kongres tak hadam zajtra tam uz bude a ja uvydim ako je natom ten moj krcok ci este ledva drzi alebo uz nie ☹ Ale dufam ze este aj ked ledva ale drzi