Plač po kojení a aj po odgrgnutí

tatopeto
1. máj 2018

Zdravim nasa mala (1 tyzden) vzdy po kojeni place ako keby ani nepapala popritom sa napapa. Na manzelkinom prsniku je niekedy aj 20 minut na oboch cize dokopy 40. Mava problem si niekedy odgrgnut ale aj ked sa to podari ze si odgrgne tak zacne plac. Pritom si vypina chrbatik nozky ma vystrete akokeby bola v krci ako strunka. Viete mi nejako poradit. Dakujem TatoPeto

lula313
1. máj 2018

My mame mesačne babo, toto sú možné príčiny vášho problému, aj keď na každé babo plati iné. keď píšeš, že sa vypína ako strunka, u nás to bolo kvôli kolike, dávame espumisan a biogaia probiotiká, ktoré nám pomohli. Cvičíte s nožičkami, dávate ju na brusko pod dozorom?
Na odgrgnutie pomaha ju dat do zvislej polohy a chodit s nou, v mojom sede, ani pri natriasani si neodgrgne vzdy.
Dalsi problem môže byt, že ešte nemá žena dosť mlieka, lebo produkcia sa prvé tri mesiace len nastavuje, nech casto prikladá a má kontakt kožu na kožu. U nás SŠ však hlad prejavoval trepanim ručičiek.

tatopeto
autor
1. máj 2018

@lula313 ako mate na mysli caste prikladanie? Dr. nam hovorila ze nemoze byt krmena s odstupom mensim nez 2 hod. Mlieko manzelka ma no neviem v akom mnozstve ale ked odsava ide jej pekne.

tatopeto
autor
1. máj 2018

@lula313 s nozickami sa niekedy neda cvicit lebo mala ich ma vystrete a nejde ich pokrcit. A na brusko ju davame len uz mam pochybnosti ci nasa technika je spravna

thoughtfulweirdo
1. máj 2018

@tatopeto to je ale blbosť :D moja malá prvý mesiac pýtala jesť každú hodinu, to by som chcela vidieť dajaku Dr, ako by jej vysvetlila, že ešte nemá byť hladná :D základné pravidlo pri kojení je kojiť na požiadanie, pokiaľ bude manželka sledovať hodiny, dlho kojiť nebude.

naty_s
1. máj 2018

@tatopeto pricin moze byt viac.....mojej dcere sa takto prejavil reflux. Po jedeni jej mlieko a zakudocnekyseliny vysli do pazeraka a palilo ju to. Pomahalo len nosit v zvislej polohe. Postupne z toho vyrastla.
Tiez to mozu byt koliky, ako sa pise vyssie.

thoughtfulweirdo
1. máj 2018

@tatopeto možno to môže byť skrytý reflux. Kyselina sa jej vráti do hrdielka a páli ju tam, ja to pri mojej riešim tak, že ju dávam odgrgnúť pár krát aj počas jedenia, nielen po. Teda moja aj dosť grcká, takže prestávky musím preto robiť, ale pomohlo to aj na plač po papaní.

tatopeto
autor
1. máj 2018

Ja uz neviem toto ze nam pri kojeni zaspinka a ked ju dame odgrgnut do zvislej polohy prebudi sa a potom len tazko zaspava lebo sa preberie. Ale niekedy ju dame rovno po napapani lahnut bez odgrgnutia a spi pekne

sionell
1. máj 2018

@tatopeto My sme mali to iste slovo po slove ako pisete. Dlho som googlila, a co nam nakoniec zabralo bolo polohovanie. To znamena po KAZDOM kojeni polohovat cca 20 minut v takom uhle, aby bola hlavicka mierne vyssie nez zaludok. Po tretom mesiaci sa ta prepazka uz vyvinie lepsie a po jedeni sa uzatvori sama. Cize cez den spala dcerka v polohovacom kresle alebo kociku a po 20 minutach som kresielko/kocik sklopila do vodorovnej polohy. V noci som samozrejme necakala, kym sa mliecko dostane hlbsie do bruska, ale sme podlozili rost postielky knihami a takto spala celu noc a po kojeni sa uz nebudila. Odgrgavat sme zacali az po 3. mesiaci, nakolko uz bola schopna nevracat a ak sme neodgrgli, tak nad ranom uz mala velmi vela plynov v crievkach. To sa prejavovalo tak, ze od 4tej dvihala nozky a snazila sa ulavit si. Vtedy pomaha pretocit dietatko na bok, alebo na brusko. Tlak v polohe na brusku sposobi uvolnenie plynov, ale hlavicka by nemala byt nizsie nez brusko kvoli grckaniu. Zvycajne v troch mesiacoch uz vie otacat aspon hlavickou, takze uz nehrozi, ze sa v spanku udusi. Ak dcerka nezaspala ani po pretoceni, tak som ju dala na chrbatik (opat hlavicka musi byt vyssie nez brusko, inac sa po najedeni tlakom na brusko moze pogrckat), zohla som jej nozky v kolenach a tlacila nimi na brusko. Vzdy sa vyprdkala a bolo dobre. Tento problem spoznate aj tak, ze ak si prilozite ucho ku brusku, budete pocut akoby "vrzganie" - pohyb plynov v brusku. Okrem prikladania kolienok na brusko pomaha na presun plynov smerom von aj masaz olejom v smere hodinovych ruciciek, mozte to striedat s tlakom kolien na brusko. Cele to trva cca 3 minuty. Traviaci trakt postupne dozrieva, urcite by som dala novorodencovi sancu na prirodzeny vyvoj. My sme napokon pouzivali Espumisan, ale to az ked dcerka mala 6 mesiacov, zacala s prikrmami a nemohla kvoli bolestiam spat. A davali sme ho max, 3x do tyzdna, ked sa zobudila do polnoci 2x po sebe (zvycajne do polnoci spala bez prerusenia). Raz som zjedla fazulu (ale dcerka nie), tak vtedy som si dala Espumisan aj ja, lebo sme z nej mali obe bolesti. Espoumisan sme pouzivali nepravidelne od 6 do 9 mesiacov. Kedze nam nie vzdy pomohol, tak som sa rozhodla dcerku v 9tich mesiacoch od polnoci do 6:00 jednoducho nekojit a bolo po probleme (dva tyzdne som do polnoci spala pri nej ja, po polnoci manzel a ponukal len vodu, ale ani raz sa nenapila, poplakala si, ponosil ju na rukach a po 2 tyzdnoch sa uz nebudila-nestalo jej to za to). Po dvoch tyzdnoch spavala uz sama, a ked sa zobudila do polnoci, sla som ku nej ja, po polnoci manzel, niekedy mi ju ale doniesol, lebo velmi plackala. Kojim ju doteraz 2x denne, uz ma 4 roky. Lenze pri malych babatkach sa odporuca kojit na poziadanie aj v noci a az po zavedeni prvych prikrmov zacat kojenie obmedzovat. Niekto sa snazi prikrmami nahradzat denne kojenie, ale my sme denne kojenia este zvysili, lebo mliecko v noci dcerke chybalo a bola hladna aj napriek prikrmom. Ale aspon spala celu noc, kedze brusko mohlo oddychovat. Dufam, ze som pomohla.

sionell
1. máj 2018

Pisala som vam este spravu.

evittam
1. máj 2018

@tatopeto Mam oddojcene dve deti. Pokiaľ zaspali na prsníku tak som neriešila odgrgnutie-nie je to potrebné. Dojcila som kazde 2-3h, to ze dieta zamrnci neznamena ze je hladne. Pri dcerke som mala menej mliecka-bola dokrmovana-cca 1flasa UM za den-vzdy som jej najskôr ponúkla prsnik,ale ked som videla,ze ma malo (a ja nič v prsníkoch) tak dostala flasu-netyrala som dieťa hladom a ani seba. To,ze dieta nevisi matke na prsníkoch 24/7 neznamena,ze prestane dojcit, netreba zo seba robiť dudel. Ešte to môže byt aj kolika- ak dávate Vigantol skúste vysadit.

tatopeto
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tatopeto
autor
1. máj 2018

@sionell dakujem pekne vyskusame vase rady a uvidime ako sa to vyvinie

tatopeto
autor
1. máj 2018

@evittam vigantol uzivame len druhy den takze neviem posudit ci to je z toho ale aj tak dakujeme

evittam
1. máj 2018

@tatopeto To bol len postreh a skusenosti. Veľa mojich známych po vysadení Vigantolu mali zrazu pokojne a spokojne dieta.

tatopeto
autor
1. máj 2018

Mamicky a co ste jedli ked ste kojili lebo moja manzelka sa boji hocico zjest len aby malej nebolo zle. Obed len taky dietny aj to malo zje a ranajky a vecera len celozrne pecivo s maslom a sunkou ale uz jej to ide hore krkom

lubi40
1. máj 2018

@tatopeto moze mat reflux, skuste podavat nieco proti refluxu - sirup pred/po kazdom krmeni. U nas to pomohlo.

lula313
1. máj 2018

@tatopeto s tým vigantolom majú skoro všetky deti problémy. Radšej kúpte napr. Devit- pogooglite si kľudne o tom vigantole, aké sú s tým problémy s krcami.
A stravu nech si tiež naštuduje, šunka nie je vôbec vhodná, pečivo s mliečnymi výrobkami tiež nie moc casto -kvôli nafukovaniu. Nech si dá rizoto s mäsom a mrkvou, špenát, mäso so zemiakmi a postupne nech pridáva potraviny a sleduje reakcie

spuntikmathiasko
1. máj 2018

@tatopeto mate skryty reflux - vobec nemusi grckat moze mat skryty reflux (prvorodeny syn mal, toto napinanie ako luk je pre to typicke), pali ju zaha a preto place. Tak isto ked zacne plakat na prsniku treba hned zfvyhat a odgrgnut, ked odgrne ponuknut opat (moze odgrgnut aj 5 krat pocas jedneho krmenia, syn mi bezne papal z jedneho prsnika aj 40 minut), po nakojeni nosit vzpriamene minimalne 30 az 60 minut, matrac v postielke zdvyhnut do 30stupnoveho uhla to iste kocik. A nedrzat sa ziadnych intervalov casovych v kojeni. Kazde dietata papa inak zvlast prvych tyzdnoch. A deticky s refluxom potrebuju papat castejsie v mensich mnizstvach.

spuntikmathiasko
1. máj 2018

@tatopeto celozrnne pecivo moze zduvat, jest moze vsetko, treba odsledovat babatko, synovi nevadila priklad kapusta, ale sladke totalne, zistila som pocas vianocnych sviatkov do vtedy ma to ani len nenapadlo, dcere nevadilo nic, dalsiemu synovi vadi ked zjem velke mnizstvo mliecnych vyrobkov. Ale vo vseobecnosti by sa mala vyhnut veciam co bezne zduvaju - strukoviny, hruska atd. Hlavne nech sa nestresuje, babatka placu a nie vzdy sa pride na dovod a nie vzdy za to moze co mamina zje. Dcera prve 3 mediace revala kazdy bozi vecer od 20:00 do 23:00 a preslo to zo dna na den. Ked placka treba mojkat, ponuknut prsnik na zacuatku hoci kedy dcera prvych 6 tyzdnov bola na prsniku non stop, synovia cca kazdu hodku. Musia sa zosuladit, zvyknut si na seba.

katrin69
1. máj 2018

Nám sa raz začas osvedčila "poloha na tigríka"... Každý plač je iný a na tie treba troška čas, kým ich rozoznáte. My sme mali najčastejšie problém nevykakaním. Pomáhali sme si s trubičkou. Veľa ľudí to odsudzuje, ale pomohlo nám to. Samozrejme treba sa popýtať na rôzne varianty doktorky, prečo dieťa plače 🙂
Prajem vám veľa detského úsmevu bez boľavých sĺz

tatopeto
autor
1. máj 2018

Dakujem Vam velmi pekne vsetky mamicky za postrehy a skusenosti velmi si to vazim. Nasa malicka ma z kazdej vasej odpovede nieco ale nie vzdy do bodky. Placka vzdy rano po prebudeni cca prespi aj 6 hodin takze nocny spanok si myslim ze ma dobry a potom pred vecerom. Vzdy dostane napapat a potom nastane plac a jedine co ju utisi je hojdanie na rukach ze jej hlavicka pomaly poskakujevtedy sa vie utisit ale popritom aj nieco vygrcka (male mnozstvo s ktorym ratame kedze je cerstvo napapana). Ale potom slastne ticho. 🙂

eliska13
1. máj 2018

@tatopeto možno papa hltavo skúste ju počas kojenia dať odgrgnúť a pokračovať.Ak sa napína skôr to budú prdy, bruško a hlavne syn plakal večer to bol už unavený rozladený.Pouzivali sme kvapky, rektalnu rúrku na vyprdenie.Masirovali bruško a od pediatrická rada hneď po nakojeni dať na bruško, aby prebytočný plyn odišiel vždy som sa bála, že sa povracia, ale nie.Jedla som všetko len nie strukoviny, ale po 3m som zistila, že mu nevadí nič ani kapustová polievka🙂dávala som si aj ja espumisan.Jedine pomaranč som si dala a mal vyrážky inak nikdy nic

tatopeto
autor
1. máj 2018

@eliska13 nam tiez radili dat malu na brusko lenze to ze malinka pri kojeni zaspi a keby ju dame na brusko tak to sa prebudi a nebude chciet spinkat potom

myjusiatko
2. máj 2018

Kojte na poziadanie, ziadne intervaly, ked po kojeni place, zase ponuknut prsnik. Odgrgnut davat nemusite. Je hlupost uspane dieta budit nejakym odgrgavanim. Vacsina kojenych deti to nepotrebuje a ak ano, daju to najavo. Uspavanie na prsniku je jedna z funkcii kojenia. Ak pouzivate cumlik, vyhodte ho. Drzim palce.

tatopeto
autor
4. máj 2018

Musime mat intervaly lebo v jeden den sme vyskusali davat prsnik ked plakala a cely den grckala lebo bola prekrmena co sme sa a utekali na pohotovost. Uz nevieme co jej zaberie. Rektalnu sme este nepouzili lebo zatial sa ju dari utisit prechadzkou alebo umiestnenim na balkon lenze to sa vzdy neda napr noc alebo nepriaznive pocasie. Tak ja neviem preco ked je v postielke vacsinou place.

lula313
4. máj 2018

@tatopeto prekrmenie materskym mliekom neexistuje. Naša mesačná stiahne rano aj 250ml na jeden sup(Ano, mám bezodne dieťa) a negrca vôbec.. a keď je s vami v posteli tak neplače?

tatopeto
autor
4. máj 2018

@lula313 place aj ked je s nami v posteli. Jednoducho place vzdy po nakojeni. To ze ked sa zobudi s placom beriem ale po nakojeni okupkana a este neviem co a plac dookola atd atd.

myjusiatko
4. máj 2018

@tatopeto proste pocuvajte svoje dieta a dajte jej prsnik kedy si pyta. Ziadna veda.

roselyn
11. máj 2018

@tatopeto my to iste 😔😭☹️